• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kupnja leđnog atomizera

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Stoji i te kako. Jer znam ih koliko hoćeš koji su koristili ovaj gore prvi atomizer i nikad nisu mogli riješti problem.

Npr čovjek je 15 godina prskao breskvu i nikad nije mogao rijšiti tafrinu, upravo iz ovog razloga (potrošnja tečnosti), dok nije posluša savjet i promjenuo atomizer. Drugi nisu mogli rijštit kruškinu buvu. Potroši 20-30 litra tečnosti na 100 stabala, a treba 120-150l. Ima toga mogao bi do sutra navoditi.

Edit:
Drugo šta se desi npr kad ideš sa nekim isekticidom u 5x jačoj koncetraciji da bi ispoštovao dozu po hektaru. Opršćeš tako dvaput ili možda triput i završiš karijru sa tim sredstvom tj stvori se razistentnost.
 
Posljednje uređivanje:

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
U vinovoj lozi i prođe, ali u voćarstvu nikako.

Da su dobri pravili bi traktorske na taj način, a nebi bila pumpa koja pravi pritisak od 25-30 bara pritisak.
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
Ima li smisla kupovati leđni atomizer za voćnjak od 1200 grmova površine 0,6ha? Sve si mislim da će mi otpasti leđa dok s time pošpricam sve to :( a traktorski su mi preskupi u ovom trenutku...
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Površina od 0,6 ha je dosta velika za prskanje ručno. Koja je kultura-vrsta u pitanju i da li imaš svoj traktor?
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
Sibirska borovnica (haskap). Grmovi koji mogu narasti od 1,5 do 2 m visine. Traktor imam.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ima li smisla kupovati leđni atomizer za voćnjak od 1200 grmova površine 0,6ha? Sve si mislim da će mi otpasti leđa dok s time pošpricam sve to :( a traktorski su mi preskupi u ovom trenutku...

Ima. Ja sam špricao 3300 grmova površine 9000m2 + 200 manjih stabala na 4500m2. Još se nije bilo sve razraslo a mislim da nije ni kod tebe, pa mi je bilo glupo traktorom spricat po zraku i podu a ušteda po špricanju je bila oko 300-400kn.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Sibirska borovnica (haskap). Grmovi koji mogu narasti od 1,5 do 2 m visine. Traktor imam.

Jeste da je investicija, ali olakšava rad čuva leđe i zdravlje, neuporedivo je. Ja bih radije kupio traktorski. Treba će ti poslije obavezno.


Ima. Ja sam špricao 3300 grmova površine 9000m2 + 200 manjih stabala na 4500m2. Još se nije bilo sve razraslo a mislim da nije ni kod tebe, pa mi je bilo glupo traktorom spricat po zraku i podu a ušteda po špricanju je bila oko 300-400kn.

A sad dok je biljka malena spustiš atomizer, uključiš samo donje dvije dizne ili tri u zavisnosti od veličine (jednostavnim zakretanjem dizne, isključiš ostale) i nema prosipanja sredstva. Pršćeš tamo samo gdje treba. Ja tako pršćem rasadnik voća, potrošim više vremena dok zamutim sredstvo i operem atomizer nego na samo prskanje.

Drugo kad imaš svoj traktor i atomizer uvjek neovisno možeš uraditi neku foliarnu prihranu bez muke, upališ i samo se provozaš.
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
Imate preporuku za jeftini koliko toliko solidni nošeni atomizer? Neko mi bio spomenuo neke poljske al nije znao tocan naziv.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
A sad dok je biljka malena spustiš atomizer, uključiš samo donje dvije dizne ili tri u zavisnosti od veličine (jednostavnim zakretanjem dizne, isključiš ostale) i nema prosipanja sredstva. Pršćeš tamo samo gdje treba. Ja tako pršćem rasadnik voća, potrošim više vremena dok zamutim sredstvo i operem atomizer nego na samo prskanje.
.

Išao sam prvo sa traktorskim i potrošio sam skoro 500l škropiva, biljke još nisu bile razgranate ali visoke 2m. Sa leđnim sam trošio nešto manje od 200l. Sada kada je gusti sklop idem traktorskim jer je lakše i brže a leđni će ostat za voćke koje će biti 3.5-4m visoke.

Imate preporuku za jeftini koliko toliko solidni nošeni atomizer? Neko mi bio spomenuo neke poljske al nije znao tocan naziv.

Na atomizeru ne treba štedit, dovoljno je da jednom dobro ne pošpricaš i sezona je gotova, pogotovo tebi koji si u eko proizvodnji ako se ne varam, jer u eko nemaš kurativnih fungicida.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
sugarray@ Raspitaj se prvo pošto su novi i ima li šta povrata. Od polovnih uzimaj tipa nešto novijeg datuma, zbog rezervnih djelova naročito dizni i uložaka. Preporučio bi agromehaniku, solidan odnos cijene i kvaliteta.
Išao sam prvo sa traktorskim i potrošio sam skoro 500l škropiva, biljke još nisu bile razgranate ali visoke 2m.

Potrošnju regulišeš pritiskom, brzinom i odabirom dizni. Obično norma potrošnje je oko 1000l po ha za 3m visine i međurednom rastojanju 4m, ako želimo kvalitetnu aplikaciju.
 

fruit-men

Član
Tu od
26 Tra 2013
Poruka
61
Imam jedno pitanje za one upućenije u materiju o leđnim atomizerima. Imam nekih 100-ak stabala voćaka, od kojih više od polovice iznosi breskva i nektarina. To je inače negdje oko 2000 m2. Uz navedeno imam negdje oko 300-ak loza (cca. 1000 m2). Zanima me koji od navedenih leđnih atomizera bi bio best-buy za navedenu površinu voćnjaka i vinograda:
1. Solo 451-02
2.Villager ps 20
3. Cifarelli m1200 sa usisnom i tlačnom pumpom
4. Stihl SR 420
 
Posljednje uređivanje:

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Solo 450 sam imo,veoma jak motor,super se može nastavljat potrošnja i način prašenja.Motor pali na prvi poteg ali treba dobro povuč zbog jake kompresije a i držat mašinu.Vetar koji može dat od sebe je isto veoma snažan.Stroj izgleda glomazan ali je sasvim lagan za nošenje.
 

oki198713

Član
Tu od
13 Srp 2010
Poruka
223
Cifarelli M3PSRA ti imam ja i koristim ga već dvije godine u voćarstvi i povrtlarstvu i dosta sam zadovoljan s time da sam na njemu već promijenio par sitnica inaće sam ga platio 4800kn i što ti je jako bitno servis i dijelove za njega možeš nabaviti u Husqarninim servisima
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ne znam kako ti se Villager tu uklapa, vidim da je to šprica. Inače imam M1200, mislio sam kupit usisnu i tlačnu ali nema potrebe. Šta se usisne tiče ne mogu držat atomizer na leđima 2 sata, moram ga skinut. Tlačna isto nema potrebe, slabo baca u zrak zadnju litru-dvije, ali ako imaš dosta otvorenu diznu kako treba i bit da bi kupao voćke onda će ti bacat dosta. Ne znam koliko su ti voćke visoke?
Ja bi od ove 3 marke uzeo najjeftinijeg jer nemaš tako puno za špricat i svaki će te dobro služit a razlika u cijeni je dosta velika
 

fruit-men

Član
Tu od
26 Tra 2013
Poruka
61
O
Ne znam kako ti se Villager tu uklapa, vidim da je to šprica. Inače imam M1200, mislio sam kupit usisnu i tlačnu ali nema potrebe. Šta se usisne tiče ne mogu držat atomizer na leđima 2 sata, moram ga skinut. Tlačna isto nema potrebe, slabo baca u zrak zadnju litru-dvije, ali ako imaš dosta otvorenu diznu kako treba i bit da bi kupao voćke onda će ti bacat dosta. Ne znam koliko su ti voćke visoke?
Ja bi od ove 3 marke uzeo najjeftinijeg jer nemaš tako puno za špricat i svaki će te dobro služit a razlika u cijeni je dosta velika
Forumaš pod imenom tatkodvd u ranijim postovima pominjao je ovu villager kao dobro a jeftino rješenje kad je u pitanju aplikacija pesticida. Pogotovo kad je riječ o tafrini kod bresaka i nektarina. Ja primjerice sada imam problem kad radim zimsko prskanje sa 3% koncentacijom bordoške juhe i to ručnom solo 425 prskalicom da mi gustoća bakra opada od početka pražnjenja do kraja pražnjenja spremnika. Ne postižem na svim voćkama onaj plavi (tvz. Štrumf efekt) efekt jednako. Motorni atomzeri i prskalice pretpostavljam bolje mješaju bordošku i sva stabla prilikom prskanja budu jednako plavo obojena. Pa ako to omogućuje i ps 20 u vremenskom razdoblju od 4-5 godina, a za cijenu od 190 eura, mislim kako bi to bio dobar omjer uloženo-dobiveno ( best buy).
 
Posljednje uređivanje:

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ne piše bez veze na pojedinim sredstvima da je potrebno stalno miješanje za vrijeme prskanja. Za to što ti želiš je svejedno jel bila prskalica ili atomizer jer nijedno ne miješa sredstvo, iako ja sa time nikada nisam imao problema, cijelo vrijeme se prskalica ili atomizer bućka na leđima i miješa. Kolega Tatko je preporučio prskalicu jer smatra da atomizer ne baca dovoljno škropiva, tu se ne slažem sa njime jer je to stvar onoga tko šprica tj. kako narikta diznu i koliko dugo šprica. Ja sa leđnim atomizerom okupam voćke kao da idem sa prskalicom a rekao bih i bolje ( bolje odradim donju stranu lista), dok sa prskalicom moram mahat okolo sa svih strana i odozdo da bi odradio kao sa atomizerom.
Za ovo šta si naveo bi i ja išao na prskalicu jer je 3 puta jeftinija a ovo što ti imaš ćeš lako sa njom odradit.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Imam jedno pitanje za one upućenije u materiju o leđnim atomizerima. Imam nekih 100-ak stabala voćaka, od kojih više od polovice iznosi breskva i nektarina. To je inače negdje oko 2000 m2. Uz navedeno imam negdje oko 300-ak loza (cca. 1000 m2). Zanima me koji od navedenih leđnih atomizera bi bio best-buy za navedenu površinu voćnjaka i vinograda:
1. Solo 451-02
2.Villager ps 20
3. Cifarelli m1200 sa usisnom i tlačnom pumpom
4. Stihl SR 420

Nije to tako malo za prskati. Ja bih ti preporučio solo 433 http://www.solo.hr/hrvatski/katalog_9/solo-433-h-profi_91/
Jeste da je skup, ali vrijedi svake pare. Kupljen 2004 godine do danas samo sam mjenjao svjećicu i sipao gorivo i po nekad upadne trun i začepi diznu koju je lako skinuti i oprati. Profi prskalice nemam riječi. Ja sam samo svoju stavio na ram od kolica i kupio 10m crijeva, tako da ne bude na leđima, jer sam nekad prskao i preko 3000m2. Jedan gura drugi pršće. Evo kako sam ja to izveo.

Villager ps 20, jeste jeftin i dobar za mele površine i za oprskati 1-2 puta godišnje. Ako ikako možeš kupi solo. Najskuplje je kad kupuješ dva puta. Ipak su tu materijali lošijeg kvaliteta.

Stihl bi bio isto dobar, ali ne ova puhalica već sa klasičnom pumpom koja pravi pritisak isto kao ova solo 433.

O potrošnji vode sam rekao svoje i iza toga stojim garantovano.
 

fruit-men

Član
Tu od
26 Tra 2013
Poruka
61
Solo je extra kvalitet nema priče. Znam to najbolje po njihovoj ručnoj tlačnoj prskalici 425, koja je bez premca jedna od najbolji ručnih tlačnih prskalica, a u kombinaciji s teleskopskim štapom može izuzetno poslužiti i u voćarstvu. Međutim naravno kako sa motornom prskalicom brže se odradi prskanje. Dakle, po tebi je motorna tlačna prskalica bolja opcija od leđnog atomizera. Tu mislim na ove bolje atomizere (solo 451, stihl sr 420, cifarelli m1200). Usput, reci mi samo koja je razlika između ove solo 433 i solo 434? Jel u pitanju samo motor (jači pritisak) ili ima još neka caka? Možda kvalitetniji sustav za prskanje (dizne i sl), jer vidim kako je prilično velika razlika u cijeni (više od 200 eura).
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Pa nije li onda jednostavnije kupiti rabljenu špricu-prikolicu za motokultivator, ak se već ne nosi na leđima?
 

Najnoviji postovi

Na vrh