• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kupnja leđnog atomizera

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
579
Nisam vidio slične teme pa ću pitati ovdje.
U planu mi je kupiti leđni atomizer.
Prvenstveno bi služio za zaštitu maslina,ostalog voća imamo u manjim količinama.
Za sada imam 40 maslina u rodu, starih 10god, i 40 mladih.

Na što sve obratiti pažnju?
Nisam nikad radio sa tom vrstom stroja tako da sam apsolutni početnik.
Najviše me zanima kakva su iskustva sa određenim markama?

Za kupiti imam Stihl, za oko 5300kn, Solo za oko 4800 i OleoMac za oko 3700.
Napominjem da želim kvalitetan stroj, radije dam 500-1000kn više nego gubim živce u radu.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Stihl je u redu. Moj stari je natukao milijun kilometara sa solo atomizerom na leđima pred 30 -40 god dok još nisu imali traktorsku špricu i ne zanima ga ništa osim toga...
Cifarelli je dobar itd...

bitno je da imaš pouzdan servis u blizini :)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Svi navedeni su dobar izbor. Svaki od njih ima nekih posebnosti, prednosti i nedostataka.
Pogledaj i prouči to, pa onda odluči.
Koliko znam, u tvom kraju ima servisa za Cifarelli (Husqvarna servis) i Stihl. Za ostala dva (Solo i Oleo Mac) neznam.
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
Da ne nacinjem novu temu. Kupujem obicnu ledjnu prskalicu, plasticnu. 10-16l. Malo za vockice doma i eventualno za pospricati korov. Kojeg proizvodjaca bi preporucili da prskalice traju a da nisu preskupe.

Hvala!
 

oki198713

Član
Tu od
13 Srp 2010
Poruka
223
Da ne nacinjem novu temu. Kupujem obicnu ledjnu prskalicu, plasticnu. 10-16l. Malo za vockice doma i eventualno za pospricati korov. Kojeg proizvodjaca bi preporucili da prskalice traju a da nisu preskupe.

Hvala!

Kupi Sani leđna prskalica 15l odlične su
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Re: Prskanje voćaka - zaštita

Trenutno tražim leđni "stroj" za špricanje. Pročitao sam sve teme na forumu i dalje nisam pametan. Dvoumim se između motorne leđne prskalice i leđnog atomizera. Radim da kontaktnim fungicidima (eko proizvodnja) u sezoni a za zimsko kupanje se taj stroj ne bi koristio. Treba mi za goji bobice koje su visoke do 2m i krošnja je široka 1m i nije zatvorena, imaju usko lišće. Također bi koristio za trešnje koje će biti visoke oko 3m. Vidim da se dosta lome koplja oko odabira atomizera ili prskalice. Kakve su vaše preporuke?
Šta se modela tiče, atomizer bi vjerojatno bio Cifarelli a prskalica Solo. Ako mislite da bi nešto jeftinije zadovoljilo predložite, ali atomizer mora imati komande na ručci.
 

Njoko

Aktivni član
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,635
Re: Prskanje voćaka - zaštita

Ja ti imam Cifareli 15 litara zapremine,anatomski kajš i oslonac na leđa,sto drugi nemaju,usisna pumpa( znači bez skidanja atomizera puniš spremnik) hushvarna motor 5.5 ks nepoderiv. Stihl je dobar ali ovo je za nijansu bolji,bučniji ali nepoderiv.Imam ga 10- tak godina i s vrrmena na vrijeme ga koristim svake godine,niti praznim preko zime gorivo taj guta sve i pali od šusa.
Atomizer ti je bolja solucija ipak strujom zraka prskaš ispod lista gdje se i nslazi najveća populacija štetnika. Visina ono bez nekog naprezanja je oko 2.5 - 3 metra može i više ali onda je bolja solucija produžetak kao dodatna opcija.
 
Posljednje uređivanje:

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Re: Prskanje voćaka - zaštita

Naletio sam danas na novi Stihl atomizer SR-430 na akciji 4700kn, Cifarelli M1200 je posvuda 4200kn. Za te novce bi definitivno Stihl, bolje izgleda/ kvalitetnije. Za jednog i drugog bi trebalo nadoplatit za tlačnu pumpu, Stihlu sa tlačnom pumpom pada potrošnja škropiva više od 3 puta.
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
Banda. Za te novce su mogli dati i tu tlacnu pumpu. Koliko bi doplata bila?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Nema usisnu, tlacna je doplata 800kn.
Koliko je usisna pumpa uopce potrebna, sta nije lakse atomizer skinut sa ledja svakih 20-30 minuta nego ga drzat na ledjima 3 sata?
Zvao sam oglas iz njuskala, Cifarelli sa usisnom, star par godina, bio je 2500kn, oglas je jos gore ali je prodan.
Stavljao sam na ledja Stihl i Cifarelli, mozda mi Stihl malo bolje lezi. Inace je prema prodavacu Stihl malo kvalitetnije napravljen, pri tome misli na kuciste tj. plastike i cijev za zrak. Jedina ozbiljna prednost prema njemu je antivibracijski sustav tj. opruge, kaze da su na Stihlu vibracije puno manje.
Da jos pitam, zna netko razliku izmedju L3, M3 i M1200 modela kod Cifarellia?
 
Posljednje uređivanje:

Njoko

Aktivni član
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,635
O samo da znaš koliko znači usisna pumpa,vjeruj mi više te umori 5 skidanja s leđa i stavljanja punog atomizera nego 1 sat nošnje istog.
Sve provjereno i višegodišnjrg nosanja istog,sva sreća da sam imao usisnu pumpu u bure zamješam sredstvo napuniš udri.
Onako moraš imati neko povišenje stol za skidanje napuni do polovice atomizer vodom ps sredstvo pa ostatak vode promučkaj,upali digni na stol stavi opremu masku,naočale idr i onda sve u krug. Ovo ti ja dobronamjerno iz iskustva,kolega koji je kupio drugačiji opekao se kada je vidio kako sam ja radio.
Što se tiće kvalitete mislim da ti mogu reči da nisam imao niti jedan kvar niti na tlačnoj niti udisnoj niti plastici a motor je vrh,imam ja i stihl fs 350 trimrr ali iduća obnova je hushvarna motori du im zakon.
I imaš za 4 500 kn i tlačni i usisni sistem
http://www.voger.hr/node/410
 
Posljednje uređivanje:

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Baš sam sada tražio po netu i svuda su iste cijene. Tebi je 4500kn a meni koji kupujem 4600kn. :eek::
Samo što je svugdje M3 model, nigdje nema M1200 sa usisnom i tlačnom pumpom. Makar je 20m3/min blizu 1300m3/h kod SR430. M1200 ima 27m3/min, ali manju brzinu.
Da li znaš nekoga da ima bez tlačne pumpe, da li je i kod Cifarellia velika razlika u potrošnji škropiva sa i bez tlačne pumpe?
 

Njoko

Aktivni član
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,635
Gledaj ono njihovo 3 puta manje troši škropiva s ovim onim ti je bezveze.Ti si taj koji određuješ koncentraciju,brzinu hoda potrošnj. Ukratko ti objasnim
U Atomizer traktorski stsne 440 lit i toliko trošim na 0.9 he stavim koncentracoju 0.20 znači 2 kg nrkog fungicida.
Kada sam radio s leđnim atomiuerom trošio sam otprilike 2 atomizera na red 15 redi stavljao sam oko15 litara u nj i to ti je isto 450 litara.
Isto mi je odlazilo 2 kg na površinu.
Na ručicama imaš pipicu s brojevima od 1-5 ja sam išao sa 3-4 nekako između 5 sam koristio za zimsko prskanje.
Jačinu vjetra ti određuješ stiskanjem gasa dali hoćeš ler,pola ili puni ja sam išao uvijek s neke 2/3 gasa i bilo je dobro. O tome ti ovisi i prskanje tj raznošrnje škropiva brzina vjetra. Tlačna ti jr više za velike visine a to ti ne treba za2-3 metra.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Pretpostavio sam da tlačna bolje rasprši kapljice pa se zato manje troši.

viewer.php
ZNPFguO.jpg
 

Njoko

Aktivni član
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,635
Zrak raspršuje čestice tlak bolje i više tera škropivo van,kao što sam napisao za malo veće visine parkovi kesten,orah,ako to ti je za to za 2 metra visine kao što tebi treba i to još eko proizvodnja treba veća količina škropiva inaće nemaš efekt u takvoj proizvodnji. Gledaj 800 kn za tlačnu je puno novca,hoću ti samo pomoći da ne bacaš novac. Prenio sam ti svoje iskustvo da ti pomognem odluka je tvoja.
Lp.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Zvao sam sada još za Cifarelli-a, navodno više ne dobivaju modele sa tlačnom i podtlačnom pumpom. Sada je novi model M1200 i na njega se naknadno ugrađuje pumpa. To sve skupa dođe ovih 4600-4700kn.
Ako sada kažeš da mi ne treba tlačna pumpa, a ja ti vjerujem, onda je dilema Cifarelli M1200 za 4200kn ili Stihl SR-430 za 4700kn. Ispada da je tlačna pumpa kod Cifarelli-a 400kn a kod Stihl-a skoro 900kn.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,252
Ja bih prodložio sledeće rešenje.



Prvo je bila na leđima i OK je kad jedan rezervar u pitanju. Zato sam stavio na ram od kolica i uzeo produžno crijevo od 10m. Milina, još nakog nađeš da gura kolica, ti pršćeš i za sat vremena napraviš čudo, srestvo razmutiš u buretu i samo kantom doljevaš.

Drugo predlozio bi klasicnu prskalicu (ovu sa slike ili slčnu), ne atomizer (puhaljka) nikako. Atomizer je dobar npr za vinovu lozu, za ostalo troši premalo tečnosti.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Kod prskalica me muči što imam osjećaj da ne pošpricam dobro, špricam odozgo prema dolje i obrnuto ali nisam zadovoljan. Poleđina lista ostane nepošpricana, lišće je jako usko i teško je to onda sve prekrit. Mislim da bi sa atomizerom bilo puno bolje.
 

Najnoviji postovi

Na vrh