• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lazi,lazi,lazi me... cijena mlijeka

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,124
Samo oni koji su to radili ili rade, znaju kakav je to posao, znaci govorim striktno za drzanje i muznju krava.
To stvarno moraju biti cetiri radno sposobna clana u obitelji koji bi po potrebi mjenjali jedan drugoga ako je koji bolestan ili ako hoce otici nekud na dva tri dana.
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
770
ljudi, zivimo u potpuno izgubljenoj drzavi koju vode probisvjeti i kriminalci, ljudi bez dana staza i kapi prolivenog znoja. Pogoduje se samo muljatorima i ljudima sumnjivog morala.
Mislite da je nama koji smo u radnom odnosu dobro? Ha ha ha .ebe nas tko stigne i koliko moze za crkavicu od place.
Znam ja da je mljekarstvo robija, ali da nam je trziste urednije mnogi bi ljudi ostali drzati krave.
Zanimljivo kaj svi kazu da se budu rijesili zivotinja, a nastavili raditi ratarstvo. Ko bu to pojel? Otkuplijvaci po 1 kn?

Komer, svaka cast! Ako ima imalo nade za ovu drzavu i drustvo to su ljudi poput tebe.
 

kdarko

Član
Tu od
8 Velj 2012
Poruka
185
Evo da malo ponovimo , cijena mlijeka prve klase mm=0,199 bjel.=0,295 to znači najviše što plaćaju 4,3x0,199=0,855 kn. protein 3,8x0,295=1,12kn. to je 1,975kn +5%PDV= 2,07 To je najviše što može dobiti mali proizvođać ,teško da bude cijelu godinu 4,3 i bjelančevina 3,8 , veći proizvođaći mogu dobiti i količinsku premiju na količinu zavisi od mljekare koliko se sa kime dogovorila ,ja naprimjer isporučujemo dukatu 80 000litara i imam količinsku premiju 54lipe
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,842
Sramota koliko "cijene" domaći proizvod-mlijeko..
A i kukuruz,pšenicu,soju,i da ne nabrajam.
Svake godine sve jeftinije plaćaju naše proizvode .
Više nema veze dobra ili loša godina.
Uvijek je onako da "plivaš" a da se ne utopiš.
Radije jeftin kukuruz neka jedu životinje,a nedam ga tek toliko da ga maknem s dvorišta.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
dok kukuruz nebu 3 kune po kili, ja ga ne sijem...kupim po selu koliko mi treba i svi zadovoljni...ja najviše... :hahah:
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,124
Ja cu radije prodavat kukuruz po 1 kn, nego ga davati kravama, pa da mi one preko mlijeka povecaju malo njegovu vrijednost.

Zamrzil sam tu muznju i nema vise da me tko na to prisili, tj nema tih para.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,842
Kunu je dobra cijena..nije li lani otkup bio 0.65kn za kukuruz?
Kad bih mogao sav urod kukuruza po kunu prodat,di bi mi bio kraj.
Kao i onima koji siju pšenicu po 1.3kn,itd...
Sve je tako da onima koji neznaju kak izgleda sijačica ostane ona zarada koju bi mi trebali imati koji i sijemo zapravo.
No optimističan sam u vezi mlijeka,kao i smanjenja uvoza,nešto će se valjda pokrenuti na bolje.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,124
Ja govorim o suhom kukuruzu kojeg svake godine krunimo iz koseva.
Skoro pa sav svoj kukuruz berem u klipu, spremam ga, i onda ga u ljetu iduce godine krunimo i vozim na otkup.
20191008_103159.jpg
Ovakvih 13 tura sam nabral u jesen 2019, znaci nekih 26 prikolica i to sad u 6 mjesecu krecem krunit.

Nije ni to jednostavno, jer nam par puta taj kukuruz kroz ruke prode, ali je puno psihicki lakse, nego 730 puta u godini ici na muznju krava.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,842
Ja u klipu nebudem više brao.
Oćeš usluga skupa (1 jutro u klipu platim kao hektar u zrnu).
Radne snage treba ko u priči kada se bere jer nemam svoj berač,a nema smisla da berač čeka u polju..treba i bar 2-3 prikolice.
Treba i radne snage za krunjenje..a nemožeś ni naći radne snage,a na roditelje od 60+ godina nebudem računao non stop.
Na kraju krajeva svatko sebi radi kako najbolje zna i može.
A mladost ionak bude prošla,pa ako ništa drugo,djeci će ostati željezo pa će ga unovčiti..a i nekakvo imanje i takvo što.
Tip za birtiju,kladionu i nogomet nisam;)
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,124
Ja sam svaki dan brao ovakve dvije prikolice i majka i ja smo to vecinom sami istrpali.
Dok se kruni, imam jednog kolegu koji mi pomaze pa ide to.
Jedino me muci sto nemam dosta skladisnog prostora kod kuce, pa moram po selu, tj po tudim kosevima spremat klip.
U skorije vrijeme planiram jos kod kuce praviti koseve za kukuruz, tako da bi mogao pospremati barem 15 jutara klipa samo doma.
I onda si posloziti malo krunjac, elevatore i sneke pa bi mogao i sam kruniti, eventualno dvoje ljudi bi radilo.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,842
Ja kupio silos 65t,samo izbetonirat temelj i postavit ga.
A nemam ni trofazne struje za izvlačnu šneku,i tak..
Danas sam se bacio na izradu svježeg sira,pa kud puklo.
Od 5l mlijeka ćemo vidjeti što bude:)
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,665
Kukuruz berem u klipu i obično ono sta je za prodaju riješim do kraja prvog mjeseca. Pokrijem svoje troškove i nešto ostane za sljedeću sjetvu. Ostatak je za osobnu upotrebu, tako isto radim i sa pšenicom. Nisu to neke količine ali meni dosta. Većinom sve riješavam od 1.3-1.5 kn/kg. Dobar dio posla odradim sam, nešto pomogne brat i to je to.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,144
Nije tema, ali i za 15 jutara klipa treba dosta mjesta ako ide isključivo u kuruzane.. Na tavan recimo dosta stane, ali klip mora biti suh, ako je mokriji hoće se kvariti.. Sve smo to prošli, i prelazimo lagano na zrno, silos 50-60t je montiran, sušara kupljena još samo adaptaciju prirediti na kombajn.. Najveći problem je bio istovar u selu, ali dosta brzo je išlo jer se sve kipalo na elevator preko perušača pa na veliki elevator i u kuruzanu, 3 koša od tornada 30-45min.. Dvoje, troje ljudi dovoljno na istovaru i jedan da bere i vozi pune prazne ture.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,430
Pozdrav!
Koja je trenutna otkupna cijena mlijeka u HR? Da li je skoro bilo povećanja cijene ili je možda u najavi?
Hvala!
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,144
2.52kn/kg plaćeno za 2. mjesec, Vindija sa premijom. Najavljeno da bude 3 poskupljenja, 10 lipa za 3. mjesec, pa onda još 15 lipa i kao 10 lipa na kraju.. Sve to malo vrijedi kad je koncentrat poskupio, a bez njega nema visoke proizvodnje mlijeka.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,430
Kod nas u Republici Srpskoj , "Mlijekoprodukt" plaća 0,51 KM (1,98 Kn) + premija od ministarstva 0,25 KM (0,97 Kn). Bilo je povećanje cijene, ali samo kao "dodatak za proljernu sjetvu". Znači nekakvo privremeno povećanje, valjda do 5 mjeseca. Posle toga opet vraćanje na staro. 🤬
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,144
Kod nas se po medijima pisalo da ide povećanje 50lp u Dukatu pa ništa. Sve je to priča u kojoj je dobit sve manja. Mi to jednim djelom kompenziramo višom proizvodnjom, ali pitanje dokle će to ići?
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,430
Nama dodatni problem pravi i to što nemamo plavi dizel. Doduše imamo "regresirano gorivo" koje je za 0,5 KM (1,94kn) jeftinije od euro dizela na benziskoj pumpi, ali i to je u ograničenoj količini: 100 lit. na 1 ha obradive površine. Ta količina je ogranicena i rokom do kog se mora potrošiti, inače posle tog roka više ne važi regres. Znači stanje je toliko loše da bi se moralo popraviti pa da možemo reći da je katastrofalno. Većina proizvođača mlijeka opstaje zahvaljujući prodaji viška žitarica. Međutim sad sa ovim cijenama repromaterijala biće zasijane manje površine, što znači da će i viškova biti manje ili ih uopšte neće biti, što će sigurno dovesti do gašenja mnogih farmi.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,144
Samo pogledaj susjednu Srbiju.. Cijena mlijeka lošija nego kod vas, subvencije nikakve, a nafte za poljoprivredu nemaju već kupuju eurodizel.
 

Najnoviji postovi

Na vrh