• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

LEGALIZACIJA FARME

M

MOCO

Guest
Što to u stvari znači "legalizacija farme"?
U zadnje vrijeme svugdje se samo otome prića,a ja ne kužim što je to-da li to znači građevinska dozvola,uporabna dozvola ili nešto drugo?
Svi smo mi dobili neki broj farme od mpirr,pa broj iz upisnika, pa neki jibig, pa yebote imam 5-6 brojeva za koje ni neznam što će mi sve to skupa, a sad svi baljezgaju o legalizaciji!

Da li je moja farma legalna?????
Nemam pojma!

Neznam čak ni odakle da krenem ni kog da pitam.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,573
Jel napravljena prije 1968. g.?

Ako nije, imaš li gradevinsku dozvolu za istu?
Ako imaš, jel točno ucrtana na parceli, a parcela je građevinsko zemljište?
Ako je i točno ucrtana, jel napravljena po dimenzijama jednako kao na dokumentima?

Ako je sve to, onda je legalna, a ako nekaj fali, onda moraš skoro sve platiti kak da ju gradiš od nova...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,573
Sve se komplicira do bola. Ma nije to, nego treba platiti hrpu davanja radi "džabalebaroša" u ovoj zemlji.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
a kaj je sa onim da prostor 600m2 može bez građevne dozvole kao to se može gradit uz kuču za koju imaš građevnu?
kaj se dobiva time da legalizirate farmu?
i zakaj legalizirat,

ili ja imam građevnu za štalu,štgalj,objekt za smještaj mehanizacije a nije ucrtano kuča je napravljena prije i ucrtana,i sad ja sam tu štalu srušil bila loše napravljena itd,na prolječe mislim zidat novu sam na drugom mjestu.
točnje cijelu kvadraturu izvest za svinjce,po obliku koji meni odgovara a ostat u bruto kvadaturi koja je navedena.
primjerice meni piše 30x4m a ja ju napravim 20x6m.
 
L

LEGALIZACIJA

Guest

na zalost nije to bas tako kako pisu mediji...
nece nista biti jeftinije.... nego ce biti u konacnici i skuplje.

Posto je zakonom omoguceno dosta fleksibilno legaliziranje i onih objekata koji se prije nisu mogli a i nacin odgode placanja te obrocne otplate, u legalizaciju ce krenuti i oni koji to mozda nisu ni mislili.
Samim time ce se i podizati cijene usluga pripreme dokumentacije, bez obzira koliko ona pojednostavljena bila sada, jer određeni rad se mora napraviti bez obzira na bilo šta.

Ja sam projektant, procjenitelj nekretnina za banke, sudski vještak, clan komore inženjera građevine..., te se bavim legalizacijama već dugi niz godina i znam ipak nesto o tome....hehe...

(ja osobno sam u zadnjih mjesec i pol dana imao porast zahtjeva za legalizacijama od skoro 500% tako da samim time to i utjece na cijenu)

pozzzz :gitarist:
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,540
pda, zakon tržišta kaže kad jedne robe ima previše (a to su bespravno sagrađeni objekti) onda sve u vezi toga pojeftinjuje, nemore se sad nabijat cijene ljudima, nije to moralno...:rolfer::rolfer::rolfer:
eeee, dok jednom ne smrkne, drugom ne svane....:partyman:
 
L

LEGALIZACIJA

Guest
pda, zakon tržišta kaže kad jedne robe ima previše (a to su bespravno sagrađeni objekti) onda sve u vezi toga pojeftinjuje, nemore se sad nabijat cijene ljudima, nije to moralno...:rolfer::rolfer::rolfer:
eeee, dok jednom ne smrkne, drugom ne svane....:partyman:

.... kada nije bilo posla onda se radilo u bescijenje, a kao sto kazes to je tako. dok jednom ne smrkne, drugom ne svane....

samo sto se tice moralnog dijela, nisam ja nikoga prisilio da ilegalno gradi, odnosno ja sam prije par godina gradio kucu i uredno platio drzavi svoje (bilo je to cak 70.000 kn). bilo bi mi lakse da sam odlucio taj novac ostaviti sebi.
I onda kad gledam, znaci ja sam bio budala koji sam platio, a onaj koji je ilagalno gradio nije. E, pa sad je doslo do promijene.

ne kazem nista za one koji su si tijekom godina dozidali neku supu, ostavu, pušnicu.... ali cijele kuce graditi, e to nije moralno.

ali da nema takvih, ni ja ne bi imao posla..hihihihihi :supz:
 
M

MOCO

Guest
mislim da je ovaj ministar napravio dobru razliku između vikendice,apartmana i seljačke šupe!


http://www.agroklub.com/poljoprivre...rednih-objekata-jeftinija-i-do-75-posto/6615/
"Smatramo da većina poljoprivrednih objekata i objekata poljoprivrednih gospodarstva ulazi u kategoriju koju smo nazvali "Manje zahtjevne zgrade", a to su zgrade do 400 kvadrata i poljoprivredni objekti do 1.000 kvadrata. Za njihovu će legalizaciju biti potrebna manje složena dokumentacija. Umjesto arhitektonske snimke izvedenog stanja trebat će snimak izvedenog stanja. Ta je dokumentacija manje složena pa je i cijena izrade manja. Za "manje zahtjevne zgrade" prilažu se dva dokumenta - uz spomenutu snimku treba priložiti i geodetski situacijski nacrt stvarnog stanja, odnosno kopiju katastarskog plana, kaže Gojević."



seljaci koji trebaju legalizirati neki objekt neka obiđu nekoliko geodetskih ureda i nađu si najbolju ponudu, neka ne vjeruju onima koji ih plaše i žele im uzeti lovu na brzaka i neka se dobro raspitaju za onoga s kime će raditi i neka nikome ništa ne plaćaju unaprijed!
 
L

LEGALIZACIJA

Guest
mislim da je ovaj ministar napravio dobru razliku između vikendice,apartmana i seljačke šupe!


http://www.agroklub.com/poljoprivre...rednih-objekata-jeftinija-i-do-75-posto/6615/
"Smatramo da većina poljoprivrednih objekata i objekata poljoprivrednih gospodarstva ulazi u kategoriju koju smo nazvali "Manje zahtjevne zgrade", a to su zgrade do 400 kvadrata i poljoprivredni objekti do 1.000 kvadrata. Za njihovu će legalizaciju biti potrebna manje složena dokumentacija. Umjesto arhitektonske snimke izvedenog stanja trebat će snimak izvedenog stanja. Ta je dokumentacija manje složena pa je i cijena izrade manja. Za "manje zahtjevne zgrade" prilažu se dva dokumenta - uz spomenutu snimku treba priložiti i geodetski situacijski nacrt stvarnog stanja, odnosno kopiju katastarskog plana, kaže Gojević."


s time se slazem da ne treba davati novce bez usluge ili bez sklopljenog ugovora. Ja osobno ugovaram 50% avans a ostatak isplate pri predaju dokumentacije uz obavezni potpis ugovora. tako da su svi zadovoljni.


seljaci koji trebaju legalizirati neki objekt neka obiđu nekoliko geodetskih ureda i nađu si najbolju ponudu, neka ne vjeruju onima koji ih plaše i žele im uzeti lovu na brzaka i neka se dobro raspitaju za onoga s kime će raditi i neka nikome ništa ne plaćaju unaprijed!

jedna stvar samo za sve da objasnim da se ne bi zeznuli.....

SNIMAK IZVEDENOG STANJA - TO NE RADI GEODET, NITI TO ON MOŽE RADITI UOPĆE!!!!!!
razlika između arhitektonskog snimka izvedenog stanja i snimka izvedenog stanja je ta da arhitektonski snimak izrađuje ovlašteni arhitekt a snimak izv stanja izrađuje ovlašteni građevinar.
snimak izvedenog stanja je PROJEKT koji osim ostalih stvari i sadrži geodetski snimak stvarnog stanja.

tako da ti treba i geodet i građevinac za legalizaciju a ne više i arhitekt kako je bilo po starom. zato će biti jeftinije, jer se sada plaća samo 2 umjesto 3 stručnjaka.
 
M

MOCO

Guest
jedna stvar samo za sve da objasnim da se ne bi zeznuli.....

SNIMAK IZVEDENOG STANJA - TO NE RADI GEODET, NITI TO ON MOŽE RADITI UOPĆE!!!!!!
razlika između arhitektonskog snimka izvedenog stanja i snimka izvedenog stanja je ta da arhitektonski snimak izrađuje ovlašteni arhitekt a snimak izv stanja izrađuje ovlašteni građevinar.
snimak izvedenog stanja je PROJEKT koji osim ostalih stvari i sadrži geodetski snimak stvarnog stanja.

tako da ti treba i geodet i građevinac za legalizaciju a ne više i arhitekt kako je bilo po starom. zato će biti jeftinije, jer se sada plaća samo 2 umjesto 3 stručnjaka.

ma ja se u tim izrazima uopće ne snalazim!! meni je to prekomplicirano i prepreglupo!!! jel to nemože jednostavnije!? satelit je i tako sve moguće snimio, čak i patke na dvorištu, pa šta onda ne opizde neku naknadu i ne kažu to ti je sad legalno a ako još nešto nazidaš najebo si i gotovo!!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,573
Moco, a od čega bi onda paraziti živjeli?
 
P

Projektant

Guest
Koji su dokazi da je objekt legalan?

Dokazom da je zgrada zakonita prema Zakonu o prostomom uređenju i gradnji, Zakonu o postupanju i uvjetima građnja radi poticanja ulaganja i Zakonu o postupanju smatraju se svi akti izdani za građenje, uporabu ili ozakonjenje (“legalizaciju”) zgrade izdani na temelju tih zakona, ili na temelju ranije važećih zakona koji su uređivali upravno područje gradnje te akti i dokumenti propisani Zakonom o prostornom uređenju i gradnji kojima se nezakonito izgrađena zgrada izjednačava sa zakonito izgrađenom zgradom...

..opširnije na http://www.projektniured.com/2012/koji-su-dokazi-da-je-zgrada-legalna-zakonita/
 
Posljednje uređivanje:

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
jel to nemože jednostavnije!? satelit je i tako sve moguće snimio, čak i patke na dvorištu, pa šta onda ne opizde neku naknadu i ne kažu to ti je sad legalno a ako još nešto nazidaš najebo si i gotovo!!
Sigurno može,al onda bi to izgledalo jednostavno i jeftino.
kak bi onda pravdali cijene

Kak veliš sve su snimili,ajd ok geodet da izmjeri postoječu kvadraturu,izađe taj ispektor da vidi koja vrsta objekta,ni isto štala,šupa ili poslovna,ugostiteljska namjena.
napiše račun i gotovo.
jel koliko god da sam dobil dobru ponudu još uvjek mi je jeftinje sve srušit.
još mi plati kaj mi ruši.
 

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
422
Svi papiri i sve dozvole su u biti zamišljene dobro zbog sigurnosti objekata i korisnika , naknade bi trebale biti utrošene za financiranje infrastrukture itd.itd .Kako je kod nas sve izokrenuto i tumačeno kako kome paše tako i dosadašnji zakoni a vjerojatno i buduči . (Jedva čekam da vidim kako če EU izgledat kad mi dođemo , na koljenima če nas molit da izađemo)
 

proart-ing

Novi član
Tu od
20 Pro 2011
Poruka
6
Gudovac - sajam - predavanje na temu

Sigurno može,al onda bi to izgledalo jednostavno i jeftino.
kak bi onda pravdali cijene

Kak veliš sve su snimili,ajd ok geodet da izmjeri postoječu kvadraturu,izađe taj ispektor da vidi koja vrsta objekta,ni isto štala,šupa ili poslovna,ugostiteljska namjena.
napiše račun i gotovo.
jel koliko god da sam dobil dobru ponudu još uvjek mi je jeftinje sve srušit.
još mi plati kaj mi ruši.




dijelim poziv koga zanima - na predavanje/ okrugli stol na temu legalizacije objekata u poljoprivredi, bit će i prikaz konkretnih primjera gospodarstava sa cijenama...
svi su pozvani - Gudovac - velika sala u subotu u 12.


http://[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/9/gudovac.jpg/] [/URL]
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Evo,da kažem ono što znam-imamo dvije kuće izgrađene sa građevinskom dozvolom,ili kako to kažu,uvjetima gradnje-najjednostavnije rečeno,po svim državnim propisima iliti legalno.Jedna je nadograđivana osamdesetih,uz sve potrebne papire,a druga građena osamdeset pete.Međutim,niti jedna u katastru nije bila ucrtana,pa se u gruntovnici vodi kao prazna parcela.To nam do sada nije pričinjavalo nikakve probleme jer nismo uzimali nikakve kredite ili slično,no,kada se prošle godine iz nekih razloga kći htjela prijaviti na našu adresu,iskrsli su problemi-na policiji je nisu htjeli prijaviti jer naša kuća nije ucrtana.Iako je u toj kući rođena i tu je adresu imala trideset godina.Da to riješimo,morali smo otići do mjernika koji nam je za dvije kuće sa popustom naplatio 5000 kn,a puna bi cijena bila 6400 kn.Naravno,ucrtane su i sve gospodarske zgrade koje su imale uvjete gradnje.U jednoj kući gdje se garaža izgradila bez građevne ista nije ucrtana.A ako se građeno bez građevne želi legalizirati,mjernici su izjavili da se oni neće odreći cjenika svoga posla,a bez izmjere se ne može ništa napraviti,jer to je prvi korak u legalizaciji.Dakle,u startu oko 3ooo kn za izmjeru-ovisno koliko je objekata i u kojoj kvadraturi na parceli plus komunalna naknada po volumaži objekta,ali to su državni nameti,a oni su najavili neke minimume u plačanju.

Samo da još kažem ovo-nipošto nemojte dati posao prvom geodetu kojeg posjetite.Najprije sve koji u vašemu kraju postoje pitajte za cijenu,a onda se kod onoga sa najpovoljnijom još cijenkajte-U konačnici vam pola novaca može ostati u đepu,jer oni cijenu određuju po svome nahođenju.Mi smo,npr,dobili jednu ponudu 4800 kn za jednu kuću,a na kraju smo za te novce dobili ucrtane dvije,naravno sa svim gospodarskim zgradama,eto,prije nekih tri mjeseca.
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
molim da mi netko objasni dali se na selu moze igraditi jedan manji cca 80kvadrata gospodarski objekat (štala za svinje)koi su uvjeti?
jer ovdije u mojoj opčini nemamo pravo držanja domačih životinja unutar GRAĐEVINSKOG područja pa mi nije jasno kako da ja gradimo bjekat izvan građevinskog područja pa da ga poslije legaliziram????? naravno govorim o selu u kojem je moj djed držao domače zivotinje

Gdie proćitati zakon o drzanju domacih zivotina ili sl.... uvjetima o izgradnje manje farme (štale) za 5-6 krmaca 10-15 tovljenika nista veliko....
Hvala
 
P

Projektant

Guest
molim da mi netko objasni dali se na selu moze igraditi jedan manji cca 80kvadrata gospodarski objekat (štala za svinje)koi su uvjeti?
jer ovdije u mojoj opčini nemamo pravo držanja domačih životinja unutar GRAĐEVINSKOG područja pa mi nije jasno kako da ja gradimo bjekat izvan građevinskog područja pa da ga poslije legaliziram????? naravno govorim o selu u kojem je moj djed držao domače zivotinje

Gdie proćitati zakon o drzanju domacih zivotina ili sl.... uvjetima o izgradnje manje farme (štale) za 5-6 krmaca 10-15 tovljenika nista veliko....
Hvala

Legalizacija koja se trenutno provodi po Zakonu o postupanju sa nelegalno izgrađenim zgradama primjenjuje se za zgrade koje su izgrađene do 21. lipnja 2011. Sve što se gradi nakon tog datuma neće se moći legalizirati po tom zakonu.

Što se smije i kako graditi izvan građevinskog područja definirano je prostornim planom. Za konkretan slučaj obratite se nadležnom Uredu za prostorno uređenje i gradnju, objasnite što i gdje želite graditi, te pitajte za uvjete.
 

Najnoviji postovi

Na vrh