• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lijepa naša Hrvatska zemlja

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: lijepa naša hrvatska zemlja

Bobo kaže:
Ma dali bi ljudi zemlje u zakup, ali se boje da ces im ti iscrpsti zemlju i da ces ti nesto zaraditi, pa ce njima valjda biti krivo... Sta ja znam. Ovu smo baku osli pitati dali bi htjela dati u zakup i rekla je da bi, nema problema, 400kn/jutro, na 3 godine potpisivajne ugovora i ovjera kod biljeznika i to je TO... bez problema.

Necu na duze vrijeme od nikoga zemlju uzimat, jer se po nekom novom zakonu ak uzimas na dulje razdoblje zemlju, na pocetku zakupa MORAS dat uzorak zemlje za analizu da se utvrdi "kvaliteta zemlje", u trajanju vremena zakupa, svake 4 godine opet nositi uzorke na analizu da se utvrdi da ti kao zakupac odrzavas zateknutu "kvalitetu zemlje", i kad trajanje zakupa zavrsi, OPEt nositi uzorke na analizu sa svakog komada zemlje, kako bi se utvrdilo da je zemlja ostala iste "kvalitete" ili bolja, da se ne ostecuje vlasnik zemlje...

Nadam se da se ovaj zakon nece odrzati na zivotu, jer ako ja zelim prinos, ja cu gnojiti i prskati na vrijeme, a ako ne zelim prinos, necu uzimat zemlju u zakup i gotovo...

Samo gledaju kako bi pare uzimali od nas...

O kakvom to zakonu govoris? Ili sam ja nesto propustio u iscitavanju zakona o polj. zemljistu ili si ti NHF ;) popusio pricu "rekla kazala". A u cemu je problem i odnesti zemlju na analizu svake 4 godine? Trosak je oko 350kn, a i ti kao zakupoprimac dobijes informaciju da bi imao bolji prinos. Inace, to da zakupoprimci "ubiju" zemlju nije rijetka situacija (najblaze receno). Koliko sam puta sam cuo "necu gnojiti zemlju, nije moja". Ljudi eventualno NPK bace na zakupljenu zemlju da bi koliki-toliki prinos imali, a o stajnjaku ne zele ni misliti, makar imaju dugogodisnji zakup. Kako to objasnjavate?
 
B

Bobo

Guest
Re: lijepa naša hrvatska zemlja

Ovo sam procitao negdje kao izvadak iz narodnih novina... Ne znam gdje sam na to naletio, ali eto... Nije islo od usta do usta, nego bas ono Clanak 1., clanak 2. i te fore...

Nije nista pisalo hoce li to i kad stupiti na snagu, al ono. pisalo se o tome negdje...

Zajebancija je nositi zemlju na analizu. Ja sam uzeo 8 jutara u 5 njiva zemlju, pa svake 4 godine 5 uzoraka slat... Nije me pamet ostavila. nekome tko ce na toj zemlji toliko i zaraditi, svaka cast, ali za mene se to pretjerano, pogotovo sto nitko ne da dulji zakup od 5 godina, sto ce reci, Prve godine analiza jer je pocetak visegodisnjeg zakupa, 4. godine redovna analiza zemljista i onda opet 5. godine analiza jer zakup zavrsava...

Bolje ja uzmem na 3 godine jer ne znam sto me sutra ceka, a kamo li za 5 godina. Ovako na 3 godine mislim da je i vuk sit i ovce na broju, bar u mom slucaju.
 

bole

Član
Tu od
7 Sij 2009
Poruka
642
Re: lijepa naša hrvatska zemlja

--ima svakakvih cijena poljoprivrednih zemlišta
--pa kodvas je onda zemlja dosta jeftina
--evo kodnas je nedavno bila prodaja državnoga zemljišta za tablu od 28 ha platio sam 523000 kn
a za zakup da ni nepričam malo su cijene bile preterane za kvalitetu te zemlje kodnas je zemlja jako teška za obradu a svi kupuju bila otimačina za zemlju........
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: lijepa naša hrvatska zemlja

Smiljan kaže:
Inace, to da zakupoprimci "ubiju" zemlju nije rijetka situacija (najblaze receno). Koliko sam puta sam cuo "necu gnojiti zemlju, nije moja". Ljudi eventualno NPK bace na zakupljenu zemlju da bi koliki-toliki prinos imali, a o stajnjaku ne zele ni misliti, makar imaju dugogodisnji zakup. Kako to objasnjavate?
Evo, ja ću to malo objasniti. Recimo imam dosta takvih iskustava kao zakupoprimac. Ja jednu ili dvije godine obrađujem zemlju i zakupodavac vidi da su se prinosi utrostručili u odnosu na one njegove i odmah odluči da ja previše dobivam na njegovoj zemlji. Kaže jednostavno da mu treba zemlja i uzme si ju. Po našim šugavim zakonima ne možeš mu ništa, bez obzira kakav ugovor imaš, jer je on vlasnik zemlje i raspolaže s njom kako mu odgovara.
Još ako bacim stajnja, jao bože, mogu biti siguran da nagodinu neću raditi tu zemlju. Ako nitko drugi, uzet će ju prvi koji je prolazio kraj te zemlje i vidio što radim. Zna da će mu prinos biti dobar i ponudit će više.

Na takvim zemljama koje znam da ću obrađivati dugo, sam napravim cijenu od 2000 tisuće kuna za hektar, tako da se nikomu na isplati davati više, jer je i ovo krajnost isplativosti.

bole kaže:
--evo kodnas je nedavno bila prodaja državnoga zemljišta za tablu od 28 ha platio sam 523000 kn
Ovo je nekih 18 tkn za hektar. Toliko smo mi spremni platiti pola jutra. Zar ne Mike? Da tu odmah ne krene prića kako je riječ o možda lošijoj zemlji ili je do sad bila u lošem stanju. Nema loše zemlje, samo loših gospodara. Svaka se zemlja može pametno iskoristiti.

Eh da, ove i godinu prije, što sam uzimao u zakup, ugovor je na neodređeno vrijeme, u uredu za gospodarstvo upišu sto godina, tako da nemam produljenja. Samo kad više neću obrađivati, odem odjaviti.
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
Re: lijepa naša hrvatska zemlja

samo kaj mi moremo sanjati o takvim tablama :cry:
 

Najnoviji postovi

Na vrh