Zagorje ---------------Vecernji list
Žetva bijelog sljeza na gospodarstvu obitelji Korade u Petrovoj Gori
Ekoproizvodnja ljekovita bilja
Autor Sabina Sviben
PETROVA GORA Franjo i Štefica Korade iz Petrove Gore radili su u inozemstvu kao ugostitelji, a prije dvije godine, promatrajući neiskorišteno zemljište pokraj svoje kuće, odlučili su početi uzgajati bijeli sljez. Potpisali su ugovor s tvrtkom Suban iz Samobora koja otkupljuje ljekovito bilje i zasadili bijeli sljez na 5000 četvornih metara zemlje, a danas jedini u Zagorju uzgajaju bijeli sljez na čak 15.000 kvadrata.
Bijeli je sljez jestiva biljka i lijek protiv bolesti dišnih putova. Posebno je ljekovit sljezov korijen, no iskoristivi su i listovi i cvjetovi. Sljez je poznat i cijenjen tisućama godina kaže gospođa Štefica. Bračni par Korade u uzgoju sljeza ne koristi se umjetnim sredstvima i inzistira na ekološkoj proizvodnji. Nakon oranja u svibnju i lipnju prošle godine zasadili su 70.000 sljezovih sadnica.
Sljez je dvogodišnja biljka, a korijen je najljekovitiji druge godine. U uzgoj treba uložiti mnogo truda, zalijevati, okapati, posipavati. Jedna je berba cvjetova i listova na godinu zajamčena, no moguće su i dvije. Prošlogodišnji sljez želi smo dvaput, a ovo je prva berba novog sljeza.
Sve radimo ručno, bez strojeva, komadić po komadić. Nakon košnje sljez se tri tjedna suši na tavanu i u štaglju. Najbitnije je da je zemlja odmorena, a sljez je pogodan za ovo podneblje i vrlo tražen na hrvatskom i svjetskom tržištu kazali su supruzi Korade.
Nakon sušenja sljezove listove i cvjetove prodaju Subanu po 15 kuna kilogram, a za kilogram sljezova korijena dobiju 50 kuna. Trenutačno nastoje dobiti potvrdu o ekološkoj proizvodnji, odnosno ekološki znak. Očekuju pomoć Općine Lobor i već sljedeće godine županijske poticaje.
Franjo i Štefica uzgajaju i ljekovitu biljku melisu od koje se proizvodi eterično ulje, a u poslu im pomažu sinovi Marko i Antonio.