• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lonicera caerulea (Haskap)

Haskappu

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
38
Haskappu je japanski naziv za haskap. Otud i sam naziv.
Gusjenice su počele ove godine kad je bilo lijepih novih pupova i listova, micao sam ih rukom i nisam ubijao. Malo štete, nije bila najezda. Cicade su zapravo vrsta čvrčka, problem su jer naprave neku pljuvačku ispod listova i sišu sok od biljke i uništavaju nove sukulentaste grančice. Ali i njih sam ručno pobrao, malo štete. Sadio sam u 3. mjesecu prošle godine. Mislim da su sadnice bile dvogodišnje
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
912
Sorte su redom Atut, Morena, Dimnoplodna, Amphora, Duet, Nimfa.
Morene, Nimfe i Amphore nekako najbolje i najljepše rastu. Amphora ima ogromne bobice, Nimfa raste najbrže, Morena je super također ali nije veliki proizvođač boba. Dimnoplodna ima puno ploda i najranije cvatuća je, dok Duet ima ogromne plodove neki su veličine šljive ali problem s Duetom je što vrlo kasno cvate.
Atut sorta ima najjaču pigmentaciju soka, doslovno boje krvi i okus je vrlo zanimljiv, ali rastom se pokazalo da nešto ne paše tako da je taj Atut sorta nekakav štekavac. Uzgajam u Vukomeričkim goricama 25 km od Velike Gorice južno.
Sumnjam da bi u Puli uzgoj haskapa bio uspješan :)
Kad budes razmnozavao hoces mi prodat 2 sadnice za oko kuce,,ili zamjena za orahe i ljesnjake sadnice blizu smo
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
Ja sam imao malo žešći napad tih gusjenica (mislim) savijač i sada su došle neke dlakave crno crvene. Nekih 50komada je izgriženo. tako da sad stoje, ali vidim da tjeraju nove izdanke. Malo će ih usporti u rastu ali stići će one. Mislim da sam prorijedio populaciju pošteno. Vidjet ćemo druge godine.:icon_twisted:
 

Haskappu

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
38
Kad budes razmnozavao hoces mi prodat 2 sadnice za oko kuce,,ili zamjena za orahe i ljesnjake sadnice blizu smo

Može razmjena rado ak' smo u susjedstvu! Sačuvati ću sjemena malo i uzeti ću u 7. mjesecu nešto reznica da probam ukorijeniti pa možemo razmijenit sadni materijal, baš bi mi dobro došlo lješnjaka i oraha. Imam jedan orah ali je valjda u tri godine narasao možda 20 cm.

Evo ovo su ta čuda male cicade, muhe, cvrčci što već

th28naU.png


I žive u ovome taman gdje su najljepše nove grančice. Nije mi jasno kak to naprave niti su mi jasni uopće.

w7HbZSQ.png


Ovo naprave gusjenice, obično su to one velike debele zelene ili ima onih manjih smeđkastih s crvenim dlačicama koje se prave da ih ne vidim pa se ukipe

HiaMmE5.png


Ovak izgleda Morena

vayNKdi.png


Ovo je Nimfa jedina i uopće se ne sjećam gdje sam ju nabavio ali je najveća od svih

A1HAyeP.jpg


Ovo je Lonicera kamtchatica Duet koja je kick ass, raste full i ima najveće bobice

tPVQdQh.png


A ovo Dimnoplodna, fino je narasla vrlo slična s Morenom

CwtXc79.jpg


I ovo je Lonicera Caerulea Amphora, super je

9OFHtJp.png


I zadnja dosta zanimlja sorta Atut, većina njih je nadrapala od snijega, strgale se grane
Wz4hrLw.png




:biggrin:
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
Evo s kojom gamadi se ja susrećem... Ako moderator smatra da je previše slika neka izbriše pa stavim link

Mislim da je to nešto od savijača (mali mrazovac - grbica)
16bajqx.jpg


Sovica...
30c2c93.jpg


Ovo nemam pojma koji vrag je...
34nft55.jpg


Pa eto toliko o tome da štetnici ne napadaju :)
 

Haskappu

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
38
Ovakvog na zadnjoj slici sam i ja morao micati. Probati ću špricati s uvarkom od preslice sljedeće sezone pa ću vidjeti da li će pomoći. Sve je dobro dok nije velika najezda. Sreća što biljke nemaju mekane listove predugo, vrlo brzo postanu zreli listovi pa onda nisu ni privlačni tim nametnicima.
Imam pitanje za uzgajivače? Kad berete bobice i kako? Da li tresete grmove ili berete rukom? Meni je dosta komplicirano odrediti kad su bobice zrele. Izgledaju zrele, ali iznutra često nisu skroz zrele. Dio sam pobrao, ali sam nešto ostavio da sazriju kompletno. Izgleda da berba može jedino biti sukcesivna jer nema jednakog dozrijevanja pa je teško imati uvijek 100% zrele bobice, a i znaju otpadati.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Samo stavljajte slike, nije nikad problem broj slika samo velična same slike, odnosno da ne budu veće rezolucije od 800x600.

Ovo su odlične fotografije.
 

dhaskap

Novi član
Tu od
27 Svi 2015
Poruka
2
Pozdrav svima
za početak lijepo je vidjeti da se konačno nešto u našim krajevima dešava sa Haskapom,ukratko i ja sam zainteresiran za sadnju Haskapa pa sam za početak uzeo samo par a sadnica za probu u prolječe koje su čak dale nešto ploda.
Makar nije mi jasno zašto prodavači ili uzgajatelji kada ih nešto pitate o Haskap
uvjek preporučuju običnu borovnicu,ali nema veze lako za njih ,stoga malo čitajuči i prateči forum i ja sam nedavno stupio u kontakt za kupnju sadnica u Poljskoj pa se nadam da će prvih 1000komada biti posađeno ovu jesen.:(happy):
Nadam se da će ova tema konačno i malo više zaživjet jer što nas je više bit ćemo pametniji i iskusniji:(happy):
 

izzy2703

Novi član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
5
Pozdrav svima
Vi koji vec imate nasade i iskustva sa haskapom, zanima me vase iskustvo sa gnojidbom?
 

Haskappu

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
38
Haskapi su izbriljivi što se tiče gnojidbe, pričam iz vlastitog iskustva. Od puno fosfora i kalija rastu pregusti grmići pa je bolje da imaju više dušika. Još nisam sasvim skužio što im najbolje odgovara, ali znam da ne vole previše gnojiva. Najbolje bi bilo s kompostom gnojiti ili kompostnim čajem, nekim blažim gnojivom.
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
Jel tresete ili ručno bobicu po bobicu? Oće biti kakvog pekmeza i sokova i dolazite ovo ljetu u toplice? :) Da se to proba... hehe
 

gorman

Član
Tu od
19 Sij 2014
Poruka
50
Tresemo u ruku. :)

Bome, slijedeće godine moramo smisliti neku tehniku jer ovako neće ići s većim količinama.

Džemovi, kažeš? ^^
y7wLlqp.jpg


Nećemo u toplice ovo ljeto, ide se na more, ali ako vas put nanese negdje blizu nas - navratite.
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
Izgleda da će se morati raditi ona kolica za otresanje... Koliko vam je trebalo da to naberete na slici?
 

gorman

Član
Tu od
19 Sij 2014
Poruka
50
Da, pravit ću ili naručit ona kolica - vidjet ću što mi je jeftinije.
Nas četvero bralo je nekih 6-7 sati.
I nije problem u leđima, već u nogama od silnog čučanja i sagibanja. :(sweat):
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
E čučnjevi su danas popularni pogotovo kod žena zbog skladnog oblikovanja nogu i stražnjice :) trebalo bi to nekako povezati i iskoristiti. Program fitness branje sibirske borovnice i još se dobije nešto love :)
 

perun

Novi član
Tu od
4 Svi 2012
Poruka
12
Pitanje za uzgajivače koji imaju nasade haskapa koji donose urod. Kakva su vam iskustva s oprašivanjem? Pošto haskap cvate dosta rano, često i pod snijegom, pretpostavljam da medarica nije efikasan oprašivač. Istražujem i bavim se solitarnim pčelama koje se primjenjuju isključivo za oprašivanje, a posebno voća koje rano cvate jer su aktivne i na nižim temperaturama. Primjena je postala aktualna posljednjih nekoliko godina:
http://haskap-canada.blogspot.com/search/label/Blue Mason Orchard Bees
 

hampy

Novi član
Tu od
19 Tra 2015
Poruka
16
Kakva su to kolica za otresanje.
Vidim da većina vas ima ruske sorte. Ima tko kanadske, kakve su se one pokazale?
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
Ja imam kanadske... S obzirom na to da im je ovo prvi urod bio, moram reći da sam zadovoljan. Borealis i Tundra budu vražje za brati, Aurora se lakše bere jer bobice nisu skrivene pod listom.
 

Najnoviji postovi

Na vrh