• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Losa Uljna pumpa na traktoru

J

jaguar

Guest
Imam fijatov motor na IMT traktoru 42.5 konja u zadnje vreme sam primetio kad se dobro zagreje ulje pritisak na manometru na ler gasu padne u crveno na pocetku manometra.Mislio sam da je u pitanju ulje i juce sam kupio novo i zameno ali se desava isto.Predpostavljam da je pumpa losa.Interesuje me dali pumpa moze da se zamene kroz otvor kartera da se ne rasklapa ceo motor i znali neko cenu te pumpe.
 

komar

Član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
132
mislim, da se tu ne radi o lošoj pumpi, nego o istrošenosti ležajeva na klipnjači ili na motornoj gredi. Ako je pritisak ulja dok je motor još hladan o,k., vjerovatno nije greška u pritisku pumpe ...
Kako je sa pritiskom ulja, dok se motor - ulje ne segrije ?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
A kolike su vrijednosti tlaka na manometru? Ova crvena i zelena područja ne znače baš puno. Ovaj je motor poznat po tome da zna imati niske vrijednosti tlaka ulja na malim okretajima, tak da se ponekad zna i lampica upaliti. No, to nije još kvarno stanje, iako se s vremenom stanje motora pogoršava.
 

Kostas

Član
Tu od
5 Svi 2009
Poruka
33
U knjigi uputstva za taj traktor piše da moguće da se pali lampica od pritiska ulja ili u tvom slučaju na manometru pada na nulu i ti je normalno takoje i na mojem.
 
J

jaguar

Guest
Pa sad neznam sta je lose ali hladan kad se upali pritisak je na 4bara dok zagrejan motor na ler gau padne ispod pola bara.Neki majstori pominju dve mogucnosti da se zamene pumpa jer ce se sa njom dobiti povecanje pritiska a sad koliko zavisi od stanja lezaja,a u najgorem slucaju prestoji generalka.samo mi cudno sto on dobro vuce i sve je ok jedino ta skala od manometra bode oci.Sta mi vi predlazete i dali je neko upoznam kolko kostaju delovvi za generalku ove masine,
 
V

VTZ

Guest
Zagrijanom ulju viskozitet prilično pada, i tada ono puno lakše istječe kroz zračnosti ("luftove"), koji su se pojavili zbog istrošenih ležajeva motora. Zbog toga manometar pokazuje puno manji pritisak od potrebnog, jer se pritisak ulja ubrzo gubi, kako dotječe do pojedinih ležajeva.

Takvo istrošeno stanje motora najbolje se može čuti kad traktor iz mirovanja treba ubrzati, ili povući neki teret. Tada motor počinje bučiti ili klopotati, ispočetka lagano, a kasnije sve jače. To je najbolji znak da radilica, klipnjače i ostalo imaju previše slobodnog hoda, pa klokoču u svojim ležajevima.

Ugradnom nove uljne pumpe problem se samo djelomično rješava, jer nova pumpa će sigurno malo povećati početni tlak, ali glavni problem ostaje i dalje isti...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
VTZ kaže:
Zagrijanom ulju viskozitet prilično pada, i tada ono puno lakše istječe kroz zračnosti ("luftove"), koji su se pojavili zbog istrošenih ležajeva motora. Zbog toga manometar pokazuje puno manji pritisak od potrebnog, jer se pritisak ulja ubrzo gubi, kako dotječe do pojedinih ležajeva.

Takvo istrošeno stanje motora najbolje se može čuti kad traktor iz mirovanja treba ubrzati, ili povući neki teret. Tada motor počinje bučiti ili klopotati, ispočetka lagano, a kasnije sve jače. To je najbolji znak da radilica, klipnjače i ostalo imaju previše slobodnog hoda, pa klokoču u svojim ležajevima.

Ugradnom nove uljne pumpe problem se samo djelomično rješava, jer nova pumpa će sigurno malo povećati početni tlak, ali glavni problem ostaje i dalje isti...
Taj se problm rješava dodavanjem hipenola u motorno ulje ;) Nakon toga slijedi obavezna prodaja :D
 
J

jaguar

Guest
Ja nisam trazio filozofiju ovde.Taj motor jos ni jednom nije radjen a koliko znam 3 generalke mogu da se rade na traktoru a ovo je standard pa zasto bi ga prodao.Generalno na traktoru mirno moze da odradi 90% radni sati novog motora pa zasto prodavati.Jel taku seriju novog fijata koji su radjeni 70-ti godina neces moci sada naci u prodavnici da je istog kvaliteteta.
 

Kostas

Član
Tu od
5 Svi 2009
Poruka
33
to nemaš kaj dirati motora, el ti troši ulje? , nikad ne radiš u leru nego pun gas i onda ti je pritisak ulja normalan
 
V

VTZ

Guest
jaguar kaže:
Ja nisam trazio filozofiju ovde.

ZJ je napisao općenito, kako maheri sređuju traktore, radi preprodaje i zarade. On nije tebi predložio da prodaš svoj traktor. Naravno da se generalnom obnovom traktor može dovesti u odlično stanje, i da takav može služiti još dugi niz godina.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ja ne kužim ljude s problemima ..ako im ne razložiš svari na razini fakultetskog predavanja jednostavno misliju da filozofiraš , sereš itd
..kako ti nije jasno da nas (a mene sigurno) boli ***** za tvoj motor .i ako si na forum došao tražiti savjet trebao bi znati da budeš dobio 150 raznih varijanti i da tvoja mudrost mora to staviti na rešeto i izvuci zakljucak .
A opet s druge strane moraš vjerovati ljudima da znaš od koga prihvatiti savjet a od koga ne .
Ako ti motor kod dodavanja gasa diže pritisak sve je OK..nitko nema 4 bara za starom traktor na leru .
ZAto je kontrolna žaruljica zakon , kad zasvijetli -na grabu .
 
J

jaguar

Guest
Doduse ja kad o necemu pisem na forumu ja nikad necu napisati neku glupost ili da zbijam sale sa covekom koji ima neki problem.I radije necu napisati nista ako ce to nekome naskoditi.Trazio sam malu pomoc u vezi toga,dakako da znam razne fore spremanja masine za pijac i to sto si napisao je jedna od tih mada sam se susreto sa svakakvim forama.Ali da sam ga hteo prodavati nebi ga ni stavljo temu na forumu.Al nema veze ni smo svi isti.
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Koliki mu je pritisak ulja kad je dobro zagrijan pri 1000okr/min motora?
 
J

jaguar

Guest
petar kaže:
Koliki mu je pritisak ulja kad je dobro zagrijan pri 1000okr/min motora?
Neradi mi sat pa nemogu videti na odredjeni broj obrtaja jedino ovako kad je dosta zagrejan na punom gasu maksimalno 2 bara a na minimum pola znaci u crvenom.
 
V

VTZ

Guest
jaguar kaže:
Neradi mi sat pa nemogu videti na odredjeni broj obrtaja jedino ovako kad je dosta zagrejan na punom gasu maksimalno 2 bara a na minimum pola znaci u crvenom.

Da, nije baš u najboljem stanju, ali pod opterečenjem još uvijek ima (donekle) dobro podmazivanje. A dali se čuje "škripanje" i lupkanje u motoru, kad traktor ubrzava i treba nešto povuči?
 
J

jaguar

Guest
To nisam cuo nikad jedino od kako je kupljen kad su podignute poluge cuje se lupkanje u menjacu toje nesto do pumpe ali samo na ler gasu onako se ne cuje.(normalno kad su plugovi ili tanjirace na polugama ne na praznim.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Čuj, vidim da me prozivaš. Pročitaj kaj sam ti napisal u postu prije. Nije ti dovoljno niti kaj su drugi napisali...
OK, onda počinje zaj..cija, jer ako te odgovori dobiveni ovdje ne zadovoljavaju, vozi motor mehaničaru, da ne moramo filozofirati, jer nitko od nas taj motor nije (niti nebu) videl niti čul. Neznaš odgovore na neka pitanja, a očekuješ punu pomoć. Pa nitko ovdje nije baba gatara da sve može znati...
Mislim da ti je Puknuti objasnil bit.
Pročitaj malo temo o Tomi Vinkoviću, pa budeš i sam videl da na suvisla pitanja dobiješ suvisli odgovor. No, poneko se i našali, pa se svi smijemo.
NHF
 
J

jaguar

Guest
Nisam te prozivao ali mi je u trenutku ta sala dosla kao neumesna pa sam tako reagiro.Koliko sam shvatio iz vasih odgovora generalka bi bila najbolje resenje.Samo da definisemo nesto posto on ima dobru snagu dali je dovoljno samo odraditi radilicu i lezaje ili je potrebna kompletna generalka i pod dva koliko bi kostala generalka za njega po nekom normalnom redosledu izuzevsi ono sto se kaze ne spada u generalku ali eto otkazalo.Znaci obrada radilice lezaji dikunzi pumpu sam sazno cenu za slucaj da je i ona losa,ostaje u ovom slucaju neznam dali postoje ulosci ukoji semenjaju ili se stubline razbusuju za veci klip>Ako bi mi neko mogao onako na grubo sastaviti cenovnik toga.Znaci neka uobicajena generalka.
 
V

VTZ

Guest
Teško je bilo što pametno reči ovako napamet. Ako radilica ide na brušenje, motor se rastavlja kompletno, i tada se može vidjeti stanje klipova, karika i ostalih dijelova. Zamjena (samo) karika nije previše skupa, ali često se javi slučaj da nove karike "razbiju" (prošire) utore na rabljenim klipovima, zbog povećane kompresije. Ako su kompresijske karike u solidnom stanju, tada bi se mogle zamijeniti samo uljne karike (u slučaju potrebe). Ali - tek kad se motor kompletno rastavi, može se vidjeti kako stvari stoje.

Za nekoga tko namjerava traktor još godinama koristiti, najbolja je opcija kompletna generalka, znači brušenje stublina, novi klipovi, karike, i svi ležajevi.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
VTZ kaže:
Teško je bilo što pametno reči ovako napamet. Ako radilica ide na brušenje, motor se rastavlja kompletno, i tada se može vidjeti stanje klipova, karika i ostalih dijelova. Zamjena (samo) karika nije previše skupa, ali često se javi slučaj da nove karike "razbiju" (prošire) utore na rabljenim klipovima, zbog povećane kompresije. Ako su kompresijske karike u solidnom stanju, tada bi se mogle zamijeniti samo uljne karike (u slučaju potrebe). Ali - tek kad se motor kompletno rastavi, može se vidjeti kako stvari stoje.

Za nekoga tko namjerava traktor još godinama koristiti, najbolja je opcija kompletna generalka, znači brušenje stublina, novi klipovi, karike, i svi ležajevi.
Je, samo ovaj ti motor ima suhe tanke košuljice. Nisam siguran mogu li se originalne košuljice skidati za 0,5mm jer su debele samo 3mm. Koliko znam (a znam), noviji motori (Universal) imaju debele košuljice, pa treba razbušivanje bloka da bi ih se zamijenilo. No, zato omogućuju nekoliko brušenja.

Uopće nisi rekel koliko taj motor ima radnih sati. Inače, član Krešo ti je imal takav motor na 533 sa (mislim) preko 10.000 sati.
Kakvo ulje koristiš da je tlak tak nizak? Osim toga, već sam ti rekel da, taj moto ima inače "niski tlak", ali zato dugo živi (kao i svi niskotlakaši, uostalom).
 
Na vrh