• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lubenica i dinja

  • Temu pokrenuo marijogrgic
  • Datum prvog posta

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
za okus nema veze,je da fali malo secera al lova ce se dobra dignuti na lubenici ode su kod nas ljudi pre zadovoljni,,ima ode jedan sto ima oko 40 hektara lubenice on sad fino trlja ruke :D :partyman:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Mislim ovo nije u redu. Zajec gadiš mi se :( I to samo jednu sortu obrstio...
Sijetva 15.06
dinja.jpg
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
Jel bu meni ko malo pobliže pojasnil kak da ja znam jel zrela, ili da ja čekam dok ne eksplodira ili propadne?
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Jel bu meni ko malo pobliže pojasnil kak da ja znam jel zrela, ili da ja čekam dok ne eksplodira ili propadne?

Već nekoliko puta je objašnjeno ali evo ti još jednom.

Kod peteljke lubenice nalazi se mali svrtak izgleda isto kao kad se crta rep od svinje i sa svake strane ima po jedan listić potpuno isti kao kotiledoni (prvi listovi kod nicanja) kad se to dvoje osuši i kad budu suhi smeđi onda nema greške lubenica je zrela.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
Hvala, ali slikica bi meni neukom (u tom polju) jako puno značila, pa ako se ima molil bi jednu.
Ako ne sad mi je malo bistrije pa bude lakše ;)
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
Hvala, ali slikica bi meni neukom (u tom polju) jako puno značila, pa ako se ima molil bi jednu.
Ako ne sad mi je malo bistrije pa bude lakše ;)

Na netu našao samo ovu sliku di se lubenica nastavila fotografu s prave strane.
To je ovaj mali listić u crvenom. Kad se listić osuši lubenica je zrela.

watermelon_on_vine.jpg
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Okrenes ju i ona žuta fleka od ležanja lubenice na zemlji ako je velika kao dlan, lubenica je zrela :) Doduše i stisneš je dlanom ako čuješ lomljavu zrela je :) Možeš ju i po kucanju prepoznati samo moraš tu biti vješt.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
Izgleda da nebu još moj dečec mastil brk jedan čas sa domačim proizvodom.

Nego, možda je pitanje bezveze, ali koliko njoj treba dana otprilike od kad se zametne pa do sazrijevanja? Možda to ovisi o vlazi, o veličini lubenice, o suncu, ali možda ima kakav prosjek :scratch
I kaj se događa ako se na vrijeme ne ubere?
 
I

ihorzic

Guest
ma jbm ti listić , išao sam probati da vidim- lubenica vagnula 8,5 kg listić žut a ona unutra još zelena
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
ma jbm ti listić , išao sam probati da vidim- lubenica vagnula 8,5 kg listić žut a ona unutra još zelena

:rolfer::rolfer::rolfer:

ja jučer otkinuo tamnozelenu i nije imala 8.5 kila al bila je za 5 (okus i kile)
:finga:
ove prugaste još moraju tjedan dana čmrljit na suncu...
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
ma jbm ti listić , išao sam probati da vidim- lubenica vagnula 8,5 kg listić žut a ona unutra još zelena

Kad ti nećeš da slušaš i listić i svtrak bi trebali biti suhi i onda nema greške.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
Ma je*eš lisić gleda se na sve znakove općenito i tjt.

Po šarama se gleda i vidi iz daleka , onda je lupiš prstom , pogledaš brkove(svrtke ima ih 3), dlačice na peteljci, stisneš je rukom, opet lupiš prstom - otkineš , pogledaš ima li žuto na mjestu gdje je ležala, a kad pusti crveno na peteljku zrela jee.

Kad prevagne više faktora bereš je , jedno od glavnih je da krcne kad je stisneš i tako ugl. nema tu puno filozofije svatko ko zna par ovih znakova može brati lubenice,učite se i ja sam neki dan ubrao zelenu :toimonster:
 
I

ihorzic

Guest
Ma je*eš lisić gleda se na sve znakove općenito i tjt.

Po šarama se gleda i vidi iz daleka , onda je lupiš prstom , pogledaš brkove(svrtke ima ih 3), dlačice na peteljci, stisneš je rukom, opet lupiš prstom - otkineš , pogledaš ima li žuto na mjestu gdje je ležala, a kad pusti crveno na peteljku zrela jee.

Kad prevagne više faktora bereš je , jedno od glavnih je da krcne kad je stisneš i tako ugl. nema tu puno filozofije svatko ko zna par ovih znakova može brati lubenice,učite se i ja sam neki dan ubrao zelenu :toimonster:

jbt ovo što si nabrojao je puno faktora :prayer:- tako ni ženu ne milkim :finga:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
A kaj se događa ako se ne ubere na vrijeme?
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
onda je kao med

Evo ja danas počeo brati one koje sam sadio početkom 6 mjeseca a ti pitao da li ču ih brati u rujnu kod većine je svrtak bio zelen sve sam brao na dlan stavio bih slike ali ne davi onaj program za stavljanje slika.
Pozdrav!
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
Onda ti prezori i sagnjije ili ti strune.
Pozdrav!
Jasno mi je na dulji period, ali koliko dana raspona ima da to bude u pravo vrijeme? Ono 7 do 10 dana sim tam?
 

Najnoviji postovi

Na vrh