• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lucerna

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: lucerna

cabage kaže:
Lako je biti pametan kasnije, pitanje je jesam li mogao sijati u jesen. Sijali smo mi par puta u jesen i uvijek preoravali jer ju je misjakinja zatamanila. Proljetne su uvijek uspjele, osim lani... :blackeye

zanimljivo, srednja mišjakinja iliti stelaria media nije visoki korov, ALI se javlja na tlima dobro gnojenim dušikom, tj mišjakinja je veliki potrošać dušika i javlja se u sjetvi žitarica a lucerna se sije dosta ranije tako da ne smije ugušit lucernu, vjerojatno je razlog dušik i zato se javlja :!:
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: lucerna

zar ti se to ne upali ako ostaviš tako u hrpi???
 
Z

zoran

Guest
Re: lucerna

upali se, upali no pola tog mi je za hranjenje na večer (dovezem i nahranim) a ostatak izguram van i lagano rastepem po betonu ispod suše za jutro
 
Z

zoran

Guest
Re: lucerna

Kolko vidim, "netko" je "posudil" moju fotku. Mljekarsi list, str. 5
 
B

Bobo

Guest
Re: lucerna

zoran kaže:
Kolko vidim, "netko" je "posudil" moju fotku. Mljekarsi list, str. 5


Jel ovo tko potvrdio?

Sto ce reci da nas prate "iz svakog coska"...
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: lucerna

Bobo kaže:
zoran kaže:
Kolko vidim, "netko" je "posudil" moju fotku. Mljekarsi list, str. 5


Jel ovo tko potvrdio?

Sto ce reci da nas prate "iz svakog coska"...

o pa sad si tek shvatio da nas prate, prije par brojeva je bila moja slika u agroglasu, pa sad od zorana, a sve ima veze sa krmnim biljem :D , ko bi eto reko :D
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: lucerna

Takvo nesto nije fer. Znam da vam je svima drago kad se vasa fotka objavi negdje, ali objavljivati tudje fotke u komercijalnim novinama bez navodjenja autora, a bez dozvole autora, je NEMORALNO i u krajnjoj liniji NEZAKONITO. Inace, iskustva sa drugih foruma (npr. Obrisan neispravan link. ) mi govore da novinske kuce relativno lako, jer znaju da su u "crvenom", pristaju da plate neki iznos (100-200-300kn) za objavljenu fotku ako im se ljubazno priprijeti :) Ne daju pretplatu besplatno, ali bi sadrzaj punili besplatno.
Sorry na off-topicu, ali otvorene i k tome jos javne kradje mi uvjek dignu zivac :)
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: lucerna

Pazi da i ova ne završi u mljekarskom listu :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,021
Re: lucerna

neka bar ču zaradit neke pare :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 
S

strongboy

Guest
Re: lucerna

zdravo.po prvi puta zelim da posejem lucernu(kod nas u makedoniju se zove lucerka ;) ),posto nemam nikakva iskustva sa ovim, dajte mi neki savet kako da kvalitetno obavim setvu.ja sam pre nedelju dana preorao njivu (oko 0,3 ha), danas sam je izdrljao i isravnao .koju bi mi sortu lucerne preporucili,koliko ide kilograma semena na 1000m2(kod nas 1000 m2 se zove 1dekar,a 10 dekara=1 hektar),kako da sprovedem samu setvu...nemam sejacicu, pa moracu to rucno da izvedem..hvala vam na savetima.pozdrav iz makedonije.
 
L

Letimican

Guest
Re: lucerna

Pitanje je prosto:

Sirokolisni korovi u mladoj lucerni,posijanoj ove godine.Fenofaza lucerne od prve do trece troliske.

Kojim herbicidom ili herbicidima ici ,u kojoj dozi i kad?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: lucerna

Ostalo mi je na polju malo nepokošene lucerne, visine negdje oko 15-20 cm, pitam se jer bude se kaj desilo preko zime zbog toga kaj je to ostalo ne pokošeno, drugio dio zemlje je pokošen :!: :?:
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
Re: lucerna

Letimican kaže:
Pitanje je prosto:

Sirokolisni korovi u mladoj lucerni,posijanoj ove godine.Fenofaza lucerne od prve do trece troliske.

Kojim herbicidom ili herbicidima ici ,u kojoj dozi i kad?

Neznam da li je malo kasno za odgovor, mozda nekom drugom pomogne.

Za sada u HR je najbolji herbicid koji se moze nabaviti je PULSAR 40(neki ga zovu jos i motivel za soju).
Moze se prskati establirana lucerna ili koja je u fazi od 1-3 troliske, moze i kasnije ali onda ima jako slabo dejstvo na ambroziju koja jako brzo raste.
Ovdje kod mene je najveci problem ambrozija tako da vec kod prve troliske na lucerni prskam sa dozom od 0,6l/Ha i onda posle 10 dana ili kad je 3-4 troliska jos jednom tretiram sa 0,6l/Ha Pulsar 40. Ako se prska u jednom tretiranju ne prska se vise od 1l/Ha. Cijena mu je oko 400kn/l.

Prosle godine je mlada lucerna bila cista posle tretiranja 100%. Ove godine zbog suse i nije bilo jako uspjesno ali da nije prskano ambrozija bi je unistila. Ove godine je zaustavila samo ambroziju i prvo kosenje je bila cista ali zbog suse lucerna nije razvila dovoljno korijen i jako slabo je rasla pa je onda iz drugog plana udarila ponovo ambrozija iz sjemena ili ona koju herbicid nije unistio ali sada je ok jer je bilo kise jesenas i izgleda dobro, ako je misevi u medjuvremenu ne unuste, ima 5/6 rupa/m2.

Da ne zaboravim poslije prskanja prvo izgore samonikli suncokret i misjakinja a ostala trava treba i 14 i vise dana da se potpuno osusi. Ako je susa i lucerna zna da promjeni boju ali ako prskate u dozvoljenim dozama nece joj biti nista.
Prska se kao motivel sa manjim diznama i moze se staviti neki orosivac radi boljeg dejstva herbicida.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: lucerna

marko hurlimann xa86 kaže:
dobra dobra ako je to 6 otkos..... ;)

Je, ova slika gore je 6. otkos, bilo mi šteta ostaviti na polju, a ova slika iz samoutovarne je 3. otkos!
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Re: lucerna

Lucerna je stvarno kraljica krmnog bilja s 4-5% bjelancevina u zelenoj masi ili cca 20-25% bjelancevina u suhoj tvari. Aminokiselinski sastav bjelancevina je slican bjelancevinama animalnog porijekla, takodjer lucerna sadrzi puno vitamina, minerala (pogotovo Ca koji je vazan za podmladak i muzne krave), organskih kiselina a uz dobru agrotehniku i paznju prilikom kosnje mozete ocekivati i prinose od 100 tona/ha zelene mase kroz 4-6 otkosa godisnje i to nekoliko godina (ovisno o intenzitetu iskoristavanja) Korijen lucerne kao i kod svih leguminoza ima sposobnost uz pomoic dusicnih bakterija vezati atmosferski dusik sto uvelike smanjuje potrebu gnojidbe dusikom a nakon 4-5 godina iskoristavanja u tlu ostavlja cca 300kg cistog dusika za sljedecu kulturu i oko 5 -10t/ha organske mase jer formira korjenov sustav do 3-4m duboko u tlu nakon cega tlo ostavlja u rahlom stanju i lako obradivo.
Postoji nekoliko problema vezanih uz agrotehniku kao sto su plodered, fina priprema tla, gnojidba, tip tla, klima, temperatura, momenat sjetve a sve to utjece na njenu etabliranost. Korovi su jedni od najvecih opasnosti po lucernu (uz male miseve) i danas vec postoji hvala Bogu velika paleta herbicida koji se koriste u lucerni.
Kod sjetve lucerne vrlo je vazno sijati (kad govorimo o korovima) u tzv cistu tablu na kojoj se korovi nisu osjemenili. Evo primjer od jednog clana je partizanka tj ambrozija koja kad se osjemeni daje oko 10000 sjemenki koje su klijave i do 10 godina, no ni to nije toliko strasno kao cinjenica da ambrozija klija u zonama tla tj kako se tlo zagrijava do iznad 10C tako nove sjemenke klijaju a to u praksi znaci ako unistis jedan porast ambrozije nakon par dana ocekuj sljedeci i tako u nedogled. Od herbicida prije sjetve uz inkorporaciju mozete koristiti Eradicane 6 E, kod pojave prve troliske Pulsar 40 EC a nakon 3 troliske i Basagran 600 i tu rjesavate vecinu sirokolisnih korova. Za uskolisne korove poput pirike, kostana, muhara itd. moze se koristiti na vlastitu odgovornost jer ti herbicidi nisu registrirani za lucernu Focus Ultra ili Fusilade. Za etabliranu lucernu u fazi mirovanja koriste se herbicidi na bazi metribuzina tj npr. Tor 70 WP, Sencor 70WP itd. Protiv Viline kosice moze se koristiti Kerb 50WP koji je vrlo selektivan za lucernu ili neki desikant tipa Reglone, no naravno prije svake upotrebe herbicida najbolje je kontaktirati strucnjake i zatraziti svijet..... :lol: :lol: :lol: :lol:
Lucerna je zakon

Obrisan neispravan link.
 

Najnoviji postovi

Na vrh