• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lucerna

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Re: lucerna

Ta slika je s naseg sjemenskog usjeva lucerne sorte POSAVINA koja se nalazi na lokaciji Botinec, to vam je kod Remetinca ili blizu Lanista i popularne Arene......
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Re: lucerna

Pa mora tako biti jer je to sjemenski usjev koji mora biti cist od korova, bolesti i stetnika e da vidis koja je to tehnologija a onda zajebancija s kombajniranjem...... susjed koji nam to kosi iz usluge jer mi nemamo mogucnosti odvoza zelene mase s table ima svoje kravice i izuzetno je zahvalan na otkosima lucerne koje dobiva, NAJBOLJA KRMA I JOS K TOMU BESPLATNA
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Re: lucerna

odlična lucerna, eh da sam bliže, to bi ja umjesto susjeda riješio :mrgreen:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
Re: lucerna

Institut kaže:
Pa mora tako biti jer je to sjemenski usjev koji mora biti cist od korova, bolesti i stetnika e da vidis koja je to tehnologija a onda zajebancija s kombajniranjem...... susjed koji nam to kosi iz usluge jer mi nemamo mogucnosti odvoza zelene mase s table ima svoje kravice i izuzetno je zahvalan na otkosima lucerne koje dobiva, NAJBOLJA KRMA I JOS K TOMU BESPLATNA

nakon što vi pokombajnirate djetelinu ili lucernu a bila je tretirana sa reglonom, to je desikant ili defolijant kak mi se čini, da li se smije ta masa davat kravama za jesti :?:

inače lucerna na slici je vrhunska, moraš krave pod hitno nabavit :D imaš eldorado za njih sve proizvodnja krmnog bilja :D
ajd se preseli tu kod mene u susjedstvo :D

i pripazi na šananu on sve kosi šta vidi, on ide po kruh sa rotokosom i utovarkom :mrgreen: :mrgreen: nhf
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Re: lucerna

bogec kaže:
Institut kaže:
Pa mora tako biti jer je to sjemenski usjev koji mora biti cist od korova, bolesti i stetnika e da vidis koja je to tehnologija a onda zajebancija s kombajniranjem...... susjed koji nam to kosi iz usluge jer mi nemamo mogucnosti odvoza zelene mase s table ima svoje kravice i izuzetno je zahvalan na otkosima lucerne koje dobiva, NAJBOLJA KRMA I JOS K TOMU BESPLATNA

nakon što vi pokombajnirate djetelinu ili lucernu a bila je tretirana sa reglonom, to je desikant ili defolijant kak mi se čini, da li se smije ta masa davat kravama za jesti :?:

inače lucerna na slici je vrhunska, moraš krave pod hitno nabavit :D imaš eldorado za njih sve proizvodnja krmnog bilja :D
ajd se preseli tu kod mene u susjedstvo :D

i pripazi na šananu on sve kosi šta vidi, on ide po kruh sa rotokosom i utovarkom :mrgreen: :mrgreen: nhf

heheheheh :lol: :lol: :lol: :lol: , lud sam, pogotovo kad vidim takve krasote od livadica, odma mi se rotokosa stvori pred očima
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
evo je, sam ti reko :mrgreen:
Obrisan neispravan link.
:shock: :lol: :mrgreen:
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Re: lucerna

bogec kaže:
Institut kaže:
Pa mora tako biti jer je to sjemenski usjev koji mora biti cist od korova, bolesti i stetnika e da vidis koja je to tehnologija a onda zajebancija s kombajniranjem...... susjed koji nam to kosi iz usluge jer mi nemamo mogucnosti odvoza zelene mase s table ima svoje kravice i izuzetno je zahvalan na otkosima lucerne koje dobiva, NAJBOLJA KRMA I JOS K TOMU BESPLATNA

nakon što vi pokombajnirate djetelinu ili lucernu a bila je tretirana sa reglonom, to je desikant ili defolijant kak mi se čini, da li se smije ta masa davat kravama za jesti :?:

inače lucerna na slici je vrhunska, moraš krave pod hitno nabavit :D imaš eldorado za njih sve proizvodnja krmnog bilja :D
ajd se preseli tu kod mene u susjedstvo :D

i pripazi na šananu on sve kosi šta vidi, on ide po kruh sa rotokosom i utovarkom :mrgreen: :mrgreen: nhf


Haha da ga vidi ovaj nas sto nama kosi odmah bi te zatanjurao, inace da ak koristis desikant onda nema ishrane za kravice (u teoriji nakon 30dana bi se ta masa mogla dati kravicama) ali mi smo do sada koristili metodu dvofazne zetve, znaci pokosis i za par dana kombajniras. Inace nije ti taj sjemenski otkos zanimljiv on ne daje puno mase jel se otrusi list koji je najvazniji. nasem koscu je zanimljiv prvi otkos i zadnji koji su ziva masa a mi ih moramo skinuti jel to spada u njegu usjeva.....
Evo slike naseg kombajna za lucernu, prava zvjerka jede.... :lol: :lol: :lol:

Obrisan neispravan link.
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Re: lucerna

ŠANANA IMT 565 kaže:
opa, prava strojčina! :shock:

Dobar je nema kaj, iako nije bas full optimiziran za lucernu jer nema taj program u racunalu al da se nastelati da lijepo radi. Samo nedaj Bog da udjes u zelenkastu lucernu ono ak nije skroz suha ili ak tjera novi porast, odmah se gusi i zaglavi iako ima sistem povrate zelene mase iz hedera....
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
Re: lucerna

Institut kaže:
ŠANANA IMT 565 kaže:
opa, prava strojčina! :shock:

Dobar je nema kaj, iako nije bas full optimiziran za lucernu jer nema taj program u racunalu al da se nastelati da lijepo radi. Samo nedaj Bog da udjes u zelenkastu lucernu ono ak nije skroz suha ili ak tjera novi porast, odmah se gusi i zaglavi iako ima sistem povrate zelene mase iz hedera....

napred dva metra , dizanje hedera, nazad, opet napred dizanje i tak nekoliko hektara, ko hoče sjeme taj se mora i pomučit.
mi smo kombajnirali ljulj, ako je jak usjev isto tako, napred nazad, bez računala, čisto iskustvo kombajnera i za čudo ide bez problema :D
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Re: lucerna

Bas tak ide napred nazad, nema druge, al i onda se zna zastopati pa onda otvaraj vratasca i okreci bubanj da ga otstopas. Sve zive kombajne gusim na lucerni od Zmaja 132, John Deere, Wintersteiger sve fino zagusim
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,430
Re: lucerna

Nedovoljno suha masa pa se zato guši.Dok sam radio u kombinatu prije jedno 15 godina mi smo imali jednu tablu cca15 ha lucerne koju smo radili za OS institut.Radili smo desikaciju i kombajnirali s ĐĐ1620 kombajnom bez ikakvih problema a sjeme lucerne je bilo tako čisto da se moglo nemalo pakirati iz prikolice.Ako vi idete dvofazno kombajn mora imati pick up uređaj a i otkosi bi se morali skupiti u zbojeve(tu bi moglo biti gubitaka zrna)Po meni je puno jednostavnije s desikacijom.Ako bude trebalo kooperanata tu sam na raspolaganju.
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Re: lucerna

jd4755 kaže:
Nedovoljno suha masa pa se zato guši.Dok sam radio u kombinatu prije jedno 15 godina mi smo imali jednu tablu cca15 ha lucerne koju smo radili za OS institut.Radili smo desikaciju i kombajnirali s ĐĐ1620 kombajnom bez ikakvih problema a sjeme lucerne je bilo tako čisto da se moglo nemalo pakirati iz prikolice.Ako vi idete dvofazno kombajn mora imati pick up uređaj a i otkosi bi se morali skupiti u zbojeve(tu bi moglo biti gubitaka zrna)Po meni je puno jednostavnije s desikacijom.Ako bude trebalo kooperanata tu sam na raspolaganju.

Isao sam dvofazno zbog toga da ispitam kakvi su gubici tom tehnikom, da se ne trujem Reglonom i da ostane nesto krme za uslugu. Inace imamo pick up uredjaj montiran na kombajn i da otkos je slozen u zboj radi lakseg, brzeg susenja i jednostavnijeg kombajniranja. Desikacija je sigurnija jer je mani gubitak sjemena manipulacijom i ujednacenije dozori te je manje osipanje. Koliko ste vi dobivali u prosjeku sjemena po ha?? :?: :?: :?:
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,430
Re: lucerna

Više se točno ne sjećam jer je to bilo prije 15-tak godina,sječam se da je bila skoro puna 10 t prikolica. Nisam siguran ni kolika je bila tabla ali mislim da je oko 15 ha.Ovršenu lucernu tretiranu reglonom su balirali i nakon mislim 30 dana da se smjela koristiti za stočnu hranu.U ovom slučaju mljela se i dodavala smjesama za stočnu hranu.
 
V

vla

Guest
Re: lucerna

@institut
Kao ekspert za krmno bilje, daj objasni o sijanju i upotrebi detelina: Kavkaske deteline/kura clover/, aleksandrijske deteline, inkarnatske deteline, itd.Galega kao krmna kultura.
Koja su tvoja iskustva i gde se moze nabaviti seme.
U Americi za ispasu stoke idealna kombinacija je kura clover-kavkaska detelina i jezevica-orchardgrass.Pasni sistem u ishrani stoke-resenje krize stocarstva, mozda treba otvoriti novi post.
Znanje na poklon-Hvala!
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
Re: lucerna

vla kaže:
@institut
Kao ekspert za krmno bilje, daj objasni o sijanju i upotrebi detelina: Kavkaske deteline/kura clover/, aleksandrijske deteline, inkarnatske deteline, itd.Galega kao krmna kultura.
Koja su tvoja iskustva i gde se moze nabaviti seme.
U Americi za ispasu stoke idealna kombinacija je kura clover-kavkaska detelina i jezevica-orchardgrass.Pasni sistem u ishrani stoke-resenje krize stocarstva, mozda treba otvoriti novi post.
Znanje na poklon-Hvala!

vla , nisu sve trave i djeteline za svako podneblje, pogotovo ovo što si ti nabrojao, to su neke sorte koje se koriste u americi i negdje drugdje a podaci su dostupni na internetu, ali to nije relevantno za tvoje područje niti moje gdje živimo.
radio sam veliki seminar iz tih američkih trava, i traže potpuno drugačije uvijete nego što mi imamo, več od tla na dalje....

moj savjet je ako je kod vas mali izbor djetelina i trava, probaj nekako doči do naših sorti, koje su inače ok

ako hočeš pašu na bazi djeteline i ljulja, tj trave, za intenzivnije napasivanje najbolje ti je engleski ljulj i bijela djetelina :D

ako institut može bolje pomoč, samo napred :D
 
V

vla

Guest
Re: lucerna

Bogec Majstore,
Hvala na savetu,odluceno za pasu: engleski ljulj+bela detelina.Koje sorte preporucujes?
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
Re: lucerna

vla kaže:
Bogec Majstore,
Hvala na savetu,odluceno za pasu: engleski ljulj+bela detelina.Koje sorte preporucujes?


ima tu podosta sorti evo neke calibra , naki, šampion , pimpernel englski ljulj, a bijela djetelina rivendel sad se nemrem sjetit još koje

bijela djetelina i engleski ljulj dobro podnose gaženje, dobro se regeneriraju, a najbolje ih je koristiti u pregonskom načinu napasivanja ( o tome imaš na prvih par stranica teme o pašnjacima)

ako siješ travnjake kod nas ti ima več pripremljenih smjesa za pašnjake ovisno o uvijetima korištenja i uvijetima na polju.
to ima rwa, jer oni sastavljaju po naruđbi smjesu.

neznam kako stoji institut sa travama za pašnjake, bude i on rekao
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Re: lucerna

Eto ti odgovora Vla, moram priznati da ti ja nemam iskustva tim sortama djetelina osim one trave koje si neveo to je klupcasta ostrica ili ti pasija trava (dactylis glomerata) a zovu je i trava vocnjaka jer podnosi zasjenu. Inace ako planiras napraviti dobar sijani pasnjak onda imas vec dobre i kvalitetne DTS smjese za pasnjake u kojoj bi ti trbao biti ovakav sastav kultura: 10-20% djeteline
50-60% niske trave
do 30% visoke trave
samo ne smijes nikako koristi talijanski ljulj i crvenu djetelinu. Inace smjese se sastavljaju i s obzirom na tip tla i klimu a domacih sorata trava nemas osim od Bc instituta sve ostalo je iz uvoza. Problem uvoznih trava je sto sorte nisu stvarane u nasim prirodnim uvjetima pa zato postoji velika vjerovatnost da nece dati tako dobre rezultate kao nase domace sorte.
 

Najnoviji postovi

Na vrh