• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lucerna

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: lucerna

Ok, za repicu dok malo prestari, tj. postane deblja i tvrđa, al je zato abnormalno ''masna'' i opet ju krave obožavaju jesti, provjereno jer to več nekoliko godina u nazad sijemo, a i mlijeko je dost dobro!!
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: lucerna

ŠANANA kaže:
Ok, za repicu dok malo prestari, tj. postane deblja i tvrđa, al je zato abnormalno ''masna'' i opet ju krave obožavaju jesti, provjereno jer to več nekoliko godina u nazad sijemo, a i mlijeko je dost dobro!!

samo da ti šapnem, znaš uljana repica je uljarica :mrgreen: 8)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: lucerna

bogec kaže:
ŠANANA kaže:
Ok, za repicu dok malo prestari, tj. postane deblja i tvrđa, al je zato abnormalno ''masna'' i opet ju krave obožavaju jesti, provjereno jer to več nekoliko godina u nazad sijemo, a i mlijeko je dost dobro!!

samo da ti šapnem, znaš uljana repica je uljarica :mrgreen: 8)

No pak znam da je :D , neg kaj si ti pak mislil :mrgreen: :mrgreen: , dok se krava popiša imam biodizel :lol: :lol: :lol:

Inače postoji ona neka vrsta koju zovu ''industrijska'' koj se sije baš specijalno za daljnju preradu, a ova ''domaća'' kaj mi neki sijemo neznam kak se zove!!
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: lucerna

ti šanana onda siješ neki hibrid repice dvonulaš ili tronulaš,inače industrijski hibridi sadrže antinutritivne tvari,mislim da su glukozinolati u pitanju,nek me magistra ispravi ako griješim...

Kad smo već kod repice,imam sjemena koje stoji već 2 god u najlon vreći od gnojiva,zanima me jel bi to proklijalo?I industrijska je,posijo bi ju za zelenu gnojidbu...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: lucerna

Ak siješ za zelenu, nema veze, probaj, al vjerojatno bi proklijalo :!:
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Re: lucerna

ak te bas zanima klijavost odvoji 100 zrna i stavi na naklijavanje pa bus vidio kolika ti je klijavost i energija klijanja sto je isto vazno. to se obicno radi u 2 do 4 ponavljanja znaci treba ti 200 do 400 sjemenki.
Inace ak bas zelis raditi zelenu gnojidbu za nju ti je od repica najbolja rauola, u repici su se prije nalazile antinutritivne tvari kako abrkil kaze i da to su bili glukozinolati i eruka kiseline ali nove sorte 000 i 00 imaju minimalnu kolicinu tih tvari i pogodni su za ishranu stoke
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: lucerna

Dominik kaže:
Pitanje. Zašto se lucerna drlja u prolječe?

kao i ljuljevi, da bi se diglo sa tla mahovina i suhe biljke koje su se smrze, i malo razrahlio površinski sloj tla samim time kak bi rekli po seljački dalo se zraka biljci u ovom slučaju lucerni
čak valja prije drljanja bacit umjetno pa zadrljat, jer ipak če dio toga zatrpat zemlja pa če bit manje hlapljenje u slučaju da nema kiše

kod ljuljeva je to obavezna mjera pogotovo kod starijih ljuljeva, a ljudi to znaju radit i da razbiju krtorovine

oprez ne nabijati drljače u zemlju, to treba iči samo skroz lagano u površinskom sloju :!:
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
Re: lucerna

evo par slika moje lucerne, vegetacija je krenula ;)
9DCiPMVYjjAHjCAj.v.jpg

3_FMRYWI9oMpSVJD.v.jpg

zqQcr25dgDOdMoNy.v.jpg

QmV7L7nn2uBJze0d.v.jpg
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: lucerna

Odlična je, to je od prije sijano, il je tek prošlogodišnja jesenska :!: :?: :?:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: lucerna

I ja imam prošlogodišnju, odnosno iz jeseni 2007. U 2008 je dala 6 otkosa i sad sam prije 10 dan bacio joj kan-a, nisam išao poslije gledat kak je krenula :D
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
Re: lucerna

kod nas nitko nije imal uspjeha s jesenjskom sjetvom lucerne tak da to niti ne pokušavamo prakticirati, ako je sve ok sijana u proljetnoj sjetvi može dati 4 otkosa što je po meni čisto dobro :roll:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: lucerna

gmiža kaže:
kod nas nitko nije imal uspjeha s jesenjskom sjetvom lucerne tak da to niti ne pokušavamo prakticirati, ako je sve ok sijana u proljetnoj sjetvi može dati 4 otkosa što je po meni čisto dobro :roll:

A kod nas je obrnuto, večinom se sije u jesen, recimo ja uvijek sijem u jesen, prvi otkos u proljeće te sijane u jesen zna biti malo korova, al kasnije je stvarno fenomenalna lucerna, kak velim, skidam i do 6 otkosa godišnje, a tokom velikih vručina ona raste, što mi je jako važno, jer ju hranim za zeleno :!:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: lucerna

Vidiš, a kod mene opet obrnuto, a selo do sela. Ja sam posijao iz objesti 200 čhv jesenos. Bila je odlična prije zime, taman za prezimit. I sad je dobra, ali je i mišjakinja u njoj odlična. Dapače, tak odlična da pomalo tuši lucernu. :twisted:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: lucerna

cabage kaže:
Vidiš, a kod mene opet obrnuto, a selo do sela. Ja sam posijao iz objesti 200 čhv jesenos. Bila je odlična prije zime, taman za prezimit. I sad je dobra, ali je i mišjakinja u njoj odlična. Dapače, tak odlična da pomalo tuši lucernu. :twisted:

stelaria media, veliki potrošač dušika, ali nestat če ona, ona je više ko neki zimski korov, kradljivac hranjiva, nju če lucerna zatušit , budi bez brige
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Re: lucerna

Ak imate tzv etablirani usjev lucerne tj onaj koji je star oko godinu dana mozete koristiti herbicid na bazi metribuzina (Tor, Sencor, Metriphar itd...) za zimsku zastitu lucerne tj u fazi mirovanja i tako se bute rjesili gotovo svih zimskih korova od misijakinje do mrtve koprive a takodjer suzbija i neke travne korove tek da u proljece lucerna krece prakticno cista u vegetaciju. na zalost ja ove godine nisam uspio tretirati lucernu i sad imam razno razne zimske korove i muku mucim s njima. Sad mozete samo korektivno djelovati sa herbicidima poput Basagrana ili Pulsara samo treba imati na umu da oni djeluju najbolje na korove koji imaju 3-4 lista. :( :( :( :( :(
 
J

jucky

Guest
Re: lucerna

majstori, pomoč :!: kolega stef ( ima problema sa računalom, pa ču ja pitati) je posijao lucernu jesenas ali nije obavio zaštitu od korova pa sada ima svakojakih korova od kojih se lucerna ni nevidi. dobio je savjet da sada sa kosom prođe preko lucerne ( visoko ) kako bi suzbio korove. :scratch dali to ima ikakvog efekta? po mojem bi basagran bio najbolji ali mislim ( kaže moja baka : "misliti je drek znati") da je karenca oko 40 dana a lucernu treba za kosidbu na zeleno za muzne ovce pa to nebi valjalo. on sada doma grize nokte i ujutro očekuje od mene da mu prenesem rješenje za taj problem :lol: pa ako znate, a znate, pomognite. Ja mislim ( znate šta moja baka o tome kaže ) da nije potrebno nikakva "preventivna" :scratch košnja jer ovce če pojest svu travu pod uvjetom da je mlada i sočna, a košnjom na zeleno če se i korovi riješiti, pa najesen može obaviti zaštitu nekim herbicidom ( mislim ;) tor...)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: lucerna

jucky kaže:
karenca oko 40 dana a lucernu treba za kosidbu na zeleno za muzne ovce pa to nebi valjalo. Ja mislim ( znate šta moja baka o tome kaže ) da nije potrebno nikakva "preventivna" :scratch košnja jer ovce če pojest svu travu pod uvjetom da je mlada i sočna, a košnjom na zeleno če se i korovi riješiti, pa najesen može obaviti zaštitu nekim herbicidom ( mislim ;) tor...)

s karencom oprezno, institut radi sjemensku proizvodnju gdje je dozovljeno prskanje jer je cilj uzgoja sjeme a ne zelena masa, dok vi svi trebate masu tj list i stabljiku što stoka jede , e tu nema prskanja, sve što se kosi je jako problematično za prskat i rizično za životinje, može se to napravit ali treba iskustvo i znanje

stoga i ta baka nešto znade, živjela baka :!: i zna da če makar korov ako je u mlađoj fazi, ovce to pojest
 
J

jucky

Guest
Re: lucerna

bogec kaže:
jucky kaže:
karenca oko 40 dana a lucernu treba za kosidbu na zeleno za muzne ovce pa to nebi valjalo. Ja mislim ( znate šta moja baka o tome kaže ) da nije potrebno nikakva "preventivna" :scratch košnja jer ovce če pojest svu travu pod uvjetom da je mlada i sočna, a košnjom na zeleno če se i korovi riješiti, pa najesen može obaviti zaštitu nekim herbicidom ( mislim ;) tor...)

s karencom oprezno, institut radi sjemensku proizvodnju gdje je dozovljeno prskanje jer je cilj uzgoja sjeme a ne zelena masa, dok vi svi trebate masu tj list i stabljiku što stoka jede , e tu nema prskanja, sve što se kosi je jako problematično za prskat i rizično za životinje, može se to napravit ali treba iskustvo i znanje

stoga i ta baka nešto znade, živjela baka :!: i zna da če makar korov ako je u mlađoj fazi, ovce to pojest
to sam i mislio ;) , a da pokosi sada, tj; "poštuca" ?
 

Najnoviji postovi

Na vrh