• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lucerna

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: lucerna

Institut kaže:
Ah milina je vidjeti ljude da uzivaju u lucerni :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Kod mene je lucerna dobila blago zutu boju od maslacka :) :) :)

to jamačno mora tako biti s maslačkom :!: ;)
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: lucerna

iwanho:ako je tako malo,onda najefikasnije rješenje da počupaš štavelj i skloniš s lucerne...
 
Z

zoran

Guest
Re: lucerna

danas posijano 4,5 jutra lucerne Bc-Mirna
pohvale za terensku djelatnicu Bc-a koja mi je za jedan dan dopremila sjeme
predbilježil sam se i za tonu graška-šampion
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: lucerna

zoran kaže:
danas posijano 4,5 jutra lucerne Bc-Mirna
pohvale za terensku djelatnicu Bc-a koja mi je za jedan dan dopremila sjeme
predbilježil sam se i za tonu graška-šampion

fino fino :D i fina naruđba :D

valjda me institut ima u vidu za grašak, pošto ja trebam megalomanske količine :D pa onda još više megalomanskih bala, i megalomanskog prostora za to sve, uh :D

ja sam danas posijao crvenu djetelinu, sve je danas napravljeno od oranja, do sjetve i valjanja :D
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Re: lucerna

abrkili kaže:
iwanho:ako je tako malo,onda najefikasnije rješenje da počupaš štavelj i skloniš s lucerne...

Malo je relativan pojam. Povrsina za lucernu je mala, cca 100 chv, ali stavelja previše za cupati (prekrio skoro polovicu). Probao sa sa stihacom prije nego se jako rasirio, ali korjen je duboko i pukne. Nadu polažem u kemiju, jer iz svakog rizoma korjena nikne nova biljka. Ako netko zna neko sredstvo koje preko lista unistava korjen, molim pomagajte. Nisam siguran jesam li pogrijesil, kad sam nakon primjene herbicida iduce proljece preoral, ili je greska sto sam herbicid primjenil u kolovozu.
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Re: lucerna

iwanho kaže:
abrkili kaže:
iwanho:ako je tako malo,onda najefikasnije rješenje da počupaš štavelj i skloniš s lucerne...

Malo je relativan pojam. Povrsina za lucernu je mala, cca 100 chv, ali stavelja previše za cupati (prekrio skoro polovicu). Probao sa sa stihacom prije nego se jako rasirio, ali korjen je duboko i pukne. Nadu polažem u kemiju, jer iz svakog rizoma korjena nikne nova biljka. Ako netko zna neko sredstvo koje preko lista unistava korjen, molim pomagajte. Nisam siguran jesam li pogrijesil, kad sam nakon primjene herbicida iduce proljece preoral, ili je greska sto sam herbicid primjenil u kolovozu.



Cuj ak si primjenio totalni herbicid tj nesto na bazi glifosata onda ne smijes 2 do 3 tjedna nakon aplikacije orati, tanjurati jer moras dopustiti herbicidu da djeluje a njabolji je efekat kada korov vrsi intenzivnu asimilaciju hranjiva i kada ih nakuplja u korjenu jer onda vuce herbicid u korjen i propada. To traje oko 15 ak dana pa ga zato ne smijes dirati. Korovu nikad ne smijes dati da se osjemeni na tabli jer daje mnogo sjemena koje je klijavo 10-ak godina, kad to sjeme zaores na 30 cm ono nebu niknulo ali ga drugim oranjem izbacis u povoljne uvjete i onda nice pa imas probleme. od herbicida niti jedno sredstvo nije efikasno za unistavanje stavlja (Rumex spp.) pogotovo u kasniji fazama rasta. Ima jedno sredstvo koje unistava sirokolisne kulture a pogotovo stavelj (kiselice) i moze se koristiti u Lucerni a to ti je Asulox, e sad to sredstvo nije registrirano za lucernu pa ti to niko nebu preporucio. Imam ja neke podatke o koristenju tog sredstva u lucerni pa ak si zainteresiran mogu ih potraziti.... :scratch :scratch :scratch
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Re: lucerna

Institut kaže:
iwanho kaže:
abrkili kaže:
iwanho:ako je tako malo,onda najefikasnije rješenje da počupaš štavelj i skloniš s lucerne...

Malo je relativan pojam. Povrsina za lucernu je mala, cca 100 chv, ali stavelja previše za cupati (prekrio skoro polovicu). Probao sa sa stihacom prije nego se jako rasirio, ali korjen je duboko i pukne. Nadu polažem u kemiju, jer iz svakog rizoma korjena nikne nova biljka. Ako netko zna neko sredstvo koje preko lista unistava korjen, molim pomagajte. Nisam siguran jesam li pogrijesil, kad sam nakon primjene herbicida iduce proljece preoral, ili je greska sto sam herbicid primjenil u kolovozu.



Cuj ak si primjenio totalni herbicid tj nesto na bazi glifosata onda ne smijes 2 do 3 tjedna nakon aplikacije orati, tanjurati jer moras dopustiti herbicidu da djeluje a njabolji je efekat kada korov vrsi intenzivnu asimilaciju hranjiva i kada ih nakuplja u korjenu jer onda vuce herbicid u korjen i propada. To traje oko 15 ak dana pa ga zato ne smijes dirati. Korovu nikad ne smijes dati da se osjemeni na tabli jer daje mnogo sjemena koje je klijavo 10-ak godina, kad to sjeme zaores na 30 cm ono nebu niknulo ali ga drugim oranjem izbacis u povoljne uvjete i onda nice pa imas probleme. od herbicida niti jedno sredstvo nije efikasno za unistavanje stavlja (Rumex spp.) pogotovo u kasniji fazama rasta. Ima jedno sredstvo koje unistava sirokolisne kulture a pogotovo stavelj (kiselice) i moze se koristiti u Lucerni a to ti je Asulox, e sad to sredstvo nije registrirano za lucernu pa ti to niko nebu preporucio. Imam ja neke podatke o koristenju tog sredstva u lucerni pa ak si zainteresiran mogu ih potraziti.... :scratch :scratch :scratch


Zahvaljujem. Gotovo sam siguran da je došlo do novog klijanja iz sjemena. Orao sam slijedeće proljeće, ali problem je nastao kad sam navozio zemlju s neobrađene parcele obrasle korovom (i štaveljom) na kojoj je sigurno bilo sjemena. Ako imaš bilo kakve podatke, jako sam zahvalan, jer me očekuje višegodišnje tretiranje. Dakle trebam kombinaciju usjeva i herbicida koji mogu primjeniti, jer mi je žao da svake godine tretiram herbicidom, a da ništa ne raste. Svaki podatak o primjeni Asuloxa je dobrodošao.
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Re: lucerna

Budem pogledao u utorak na poslu, sad uzivam u praznicima, pa ti se javim.
 
I

ivica

Guest
Re: lucerna

evo moje
P4130011.jpg

jos imam 25 bala lucerne od prosle godine
P4130013.jpg
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: lucerna

ivice
samo ču metnit :D
kolko imaš lucerne posijane i kak ukombiniravaš u obrok lucernu spram trava
 
I

ivica

Guest
Re: lucerna

imam 1,5 rali(to je bilo za probu) ,zapravo je jos ni nisam hranil ,sad sam presel s hrnjenjem na crvenu djetelinu kad nemem vise kvalitetnog ljulja ,imam oko 50 bala i mljecnost je ostala ista
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: lucerna

ivica kaže:
imam 1,5 rali(to je bilo za probu) ,zapravo je jos ni nisam hranil ,sad sam presel s hrnjenjem na crvenu djetelinu kad nemem vise kvalitetnog ljulja ,imam oko 50 bala i mljecnost je ostala ista

crvena djetelina je isto jako dobra za krave, ja isto imam djeteline u balama i sve stoji, trošim bale graška a one če potrajat do novog graška, a ljulja imaaaaaaaaaaa letimično prebrojano još kojih 150 bala, + djetelina i dio sirka u balama, al sve če to kravice pojest
ko zna kakva če bit ova godina, al po slikama tvog , marijevog i nekih drugih ljuljeva, lucerna,graška velik dio hrane če se podmirit na prvom otkosu, a onda čovjek mirnije spava
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
Re: lucerna

ok,slažem se da ljuljevi imaju svoje prednosti i razne kombinacije sjenaža sa graškom i sličnim kulturama,ali ja samo i prije svega dajem prednost lucerni i sušenoj i kao sjenaža :roll: :p
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Re: lucerna

tako je bravo, nam kulture koja daje vise i jeftinije proteine po ha od lucerne
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: lucerna

Šanana, kad dolaziš pasti oči na lucerni???? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Re: lucerna

Moja lucerna ima sad oko 15-20cm sad još malo i spreman za kosit 8)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: lucerna

cabage kaže:
Šanana, kad dolaziš pasti oči na lucerni???? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

ja sam mislil da budeš jučer doma, pa reko da malo obidemo trave, al eto nažalost nije te bilo, ja sam balu uzel i otišel, a trave nisa videl :cry: :cry: :cry: :cry: :D

Sad stvarno neznam, ak bude kiše, možda tam u petak, ko zna, budemo se čuli :D :!:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: lucerna

Bate lesa, pa nisam ni skužio da nema bale, a cijeli dan sam tamo krumpir sortirao :blackeye :scratch
Još bih ja mogao ostati bez bala a nebi ni skužio. :mrgreen:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: lucerna

cabage kaže:
Bate lesa, pa nisam ni skužio da nema bale, a cijeli dan sam tamo krumpir sortirao :blackeye :scratch
Još bih ja mogao ostati bez bala a nebi ni skužio. :mrgreen:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: lucerna

Mike kaže:
ok,slažem se da ljuljevi imaju svoje prednosti i razne kombinacije sjenaža sa graškom i sličnim kulturama,ali ja samo i prije svega dajem prednost lucerni i sušenoj i kao sjenaža :roll: :p

ček malo rođo :!:

ljulj = energija
lucerna= proteini

pa baš i nije jednako niti po sastavu niti po prinosima, niti po vremenu dospjevanja

ako se govori o proteinima onda se mogu uspoređivat lucerna sa crvenom djetelinom, bijelom djetelinom, perzijskom djtelinom, švedskom djetelinom, inkarnatkom, svim tipovima graška, tu se onda može nešto uspoređivat,tj onda se sve može uspoređivat

ali govoreči o dvije kulture koje nisu ni slične ,hmmmmmmm malo je diskutabilno jer nemaju ni isti efekat u ishrani, ljuljevi če dat energiju tj ugljikohidrate,a proteini su gradivni element, zato se kad se govori o ishrani govori o izbalansiranoj ishrani

ok lucerna je kraljica svih krmnih kultura, jer sadrži najviše proteina a u svom aminokiselinom sastavu je jednaka aminokiselinama životinjskog porijekla, odnosno meso, a odmah su tu djeteline i grašak

ali kad se govori o energiji tu je englez tj engleski ljulj kralja svih trava, kao najkvalitetnija trava od svih i križanci koji imaju tu kvalitetnu komponentu

tako da ama baš svaka biljka ima svoje zašto je baš ona najbolja, a zato i postoji nešto što se zove izbalansiranost obroka, potrebe životinje, podmirenje potreba od biljke od životnje

kada se govori o lucerni , ona spram graška daje malo tj daje puno mase ali u jako dugom periodu,a to je u brzoj rotaciji kultura kak bise reklo nije postignut potpuni efekat, grašak ima prednost jer je on međukultura između dvije glavne kulture, ok sve to štima ovisno kakvu ko ima proizvodnju, brzinu rotacije a i sama očekivanja od proizvodnje, ali ljulj i lucerna se ne mogu uspiređivat, jer davanjem samo proteina bez energije se javljaju problemi, kao i obratno, zato svaka biljka ima svoje efekat po svom sastavu

zato postoji krmni slijed, polodored, razne vrste , kultivari, sorte, hibridi, da se postigne efekat, jer lanac je jak koliko je jaka najslabija karika :!:
 

Najnoviji postovi

Na vrh