• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lucerna

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: lucerna

bogec kaže:
ok lucerna je kraljica svih krmnih kultura, jer sadrži najviše proteina a u svom aminokiselinom sastavu je jednaka aminokiselinama životinjskog porijekla, odnosno meso, a odmah su tu djeteline i grašak...

:


bogec,jesi siguran u ovo? onda bi lucerna i krave bile u istom carstvu,ili bi lucerna bila životinja ili krava biljka.. :D razumiješ što želim reći?
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
Re: lucerna

abrkili kaže:
bogec kaže:
ok lucerna je kraljica svih krmnih kultura, jer sadrži najviše proteina a u svom aminokiselinom sastavu je jednaka aminokiselinama životinjskog porijekla, odnosno meso, a odmah su tu djeteline i grašak...

:


bogec,jesi siguran u ovo? onda bi lucerna i krave bile u istom carstvu,ili bi lucerna bila životinja ili krava biljka.. :D razumiješ što želim reći?
jooj nemoj se z njim bude te ubil u pojam z litanijama kak nisi u pravu :lol: :lol: :lol:

@bogec
no istina da ti razni ljuljevi i grašci i neznam kaj sve već nisu dobri već ih odavno nitko nebi sijal :roll: ;)
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: lucerna

ma neće,ne bojim se ja njega.. :blackeye A i volim kad piše litanije,uvijek neko novo iskustvo..

bogec,opleti,ajmo argumente! :mrgreen:
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Re: lucerna

Vidim da Bogeca nema pa cu ja uskociti bar kad se lucerne tice. :D
Lucerna je bogata bjelancevinama (proteinima) koji su vrlo visoke vrijednosti bas zbog svog udjela visokokvalitetnih esencijalnih aminokiselina kiselina od kojih su gradjeni a prema sastavu najvise slice kvalitetnim proteinima zivotinjskog porijekla. Znaci ako usporedjujemo aminokiseline one nisu sve jednake kvalitete i vaznosti u ishrani, lucerna sadrzi najvise esencijalnih aminokiselina (slicno kao i soja) visoke kvalitete.
Lucerna brasno Kukuruz zrno
Metionin 0,33 0,17
Cistin 0,23 0,13
Lizin 0,87 0,22
Triptofan 0,46 0,09
Treonin 0,88 0,34
Izoleucin 0,98 0,37
Histidin 0,42 0,19
Valin 1,19 0,42
Leucin 1,50 1,00
Arginin 0,98 0,52
Fenilalanin 1,04 0,44
Glicin 1,00 0,33

Eto primnjera radi. :lol: :lol:

a sto se tice energije ljuljevi imaju nesto vise raspolozive energije za laktaciju ali ne bas toliko puno vise od lucerne da bi ih mogli zvati iskljucivo energetskim krmivom...

Evo npr. u vlatanju talijanski ljulj ima u 1 kg suhe tvari oko 7,25 MJ NEL, lucerna u butonizaciji 5,6 MJ NEL a silaza kukuruza 5,48 MJ NEL, to su prosjeci dobiveni iscrpnim istrazivanjima. :scratch :scratch :scratch
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: lucerna

Mike kaže:
jooj nemoj se z njim bude te ubil u pojam z litanijama kak nisi u pravu :lol: :lol: :lol:

@bogec
no istina da ti razni ljuljevi i grašci i neznam kaj sve već nisu dobri već ih odavno nitko nebi sijal :roll: ;)

mike institut ti je sve napisao, pa eto nisam ja imao potrebe za litanijama, možda nešto naučiš, ili možda ne ;)

samo da nadodam, kada se govori o aminokiselinskom sastavu, postoje esenscijalne aminokiseline koje životnja mora unesti hranom, i neesencijalne one koje organizam može sam sintetizirati
aminokiseline su jako bitne u organizmu a one su sastavni dio proteina, samim time ako dođe do pomanjkanja neke od njih dolazi do problema u organizmu, jer se esencijalne moraju unesti hranom
e sad kaj to ima veze sa mesom, lucerna tj njene aminokiseline su odmah po vrijednosti iza mesa,da se razumijemo lucerna nije meso, ali sastav aminokiselina je jako blizu, a meso ima najpovoljniji omjer svih aminokiselina, zato i je lucerna kraljica

institut
ljulj sam spominjao u kontekstu u kojem baš nemože parirat lucerni po proteinima, ok ti se usporedio energiju, to je ok sve što si napisao, da bi riječ rekao

abrkili je mladi čovjek koji jednostavno usvaja znanja, ne mora sve doslovce, ali zna smjernice u proizvodnji krme, pošto veterina se nastavlja na dio gdje agronomija završava, nakon dijagnoze nekog oboljanja ili šta več, e tu on svoj dio koji je uzročno posljedični nadograđuje, a samim time uz svoja znanja iz veterine on ima dio koji je predhodio njegovom dolasku u neku štalu, a to je poznavanje držanja, ishrane, ...................... :D a to rezultira jako dobrim veterinarom :D

inače kolko ja vidim po poljima nešto lucerna kasni ove godine i to podosta
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: lucerna

Od svega što sam vidio, jednimo je cabage-ova lucerna donekle napredovala, a čini mi se i da znam zbog čega :mrgreen:
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
Re: lucerna

Neznam, meni moja nekak dobro (naočigled)napreduje i mislim da bi mogla biti košnja oko 1.5. ;)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: lucerna

ŠANANA kaže:
Od svega što sam vidio, jednimo je cabage-ova lucerna donekle napredovala, a čini mi se i da znam zbog čega :mrgreen:

a to je :?:

ja nisam ni sumnjao da njegova bude mala, to mora rasti kod njega :D

kad te je zvao oči pasti, el si to ti trebao svoje oči pasti ili tvoje krave :scratch :mrgreen: 8)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: lucerna

bogec kaže:
ŠANANA kaže:
Od svega što sam vidio, jednimo je cabage-ova lucerna donekle napredovala, a čini mi se i da znam zbog čega :mrgreen:

a to je :?:

ja nisam ni sumnjao da njegova bude mala, to mora rasti kod njega :D

kad te je zvao oči pasti, el si to ti trebao svoje oči pasti ili tvoje krave :scratch :mrgreen: 8)

to je naravno - GNOJIDBA :D :D :D

A oči će na pašu u nedjelju, danas sam bio kod njega (ukral sam mu jednu balu) i dogovorili smo se za nedjelju :!: :mrgreen:
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
Re: lucerna

Evo danas smo završili sjetvu lucerne i ispunili plan za ovo prolječe(7 rali) :!: ,
pa sam uz put posliko prošlogodišnju ko argument da nije nešto u zakašnjenju; evo slika iako nisu baš ispale kvalitetno
BOP8OoyHc5fz3YkQ.v.jpg

dlBTRFtBpmPct8Hi.v.jpg

76OJ5n7wHsG9AfvP.v.jpg
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Re: lucerna

Hmm pa ne znam zakaj vam lucerne bas ne napreduju, moja sjemenska je ok, i tamo oko 01.05. ce biti prva kosnja i mislim da bu nas kosac bio zadovoljan a i njegovi konji i kravice :D :D :D

Lucerna je stara 4 godine i pognojena s 300 kg NPK 7:20:30 u jesen... 8) 8)



 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: lucerna

Danas se vračam s polja i reko idem malo pogledati lucernu, bome je dobra, do koljena i gusta :!:
Slikakos0007.jpg


Sad imama problem, površina te lucerne je frtalj rali (1/4 rali), a to je malo, a za kositi imam, odnosno danas sam počel repicu, 3/4 rali i to imam nekih 15-20 dana za kositi, a kaj da radim s tom lucernom, ko bi mi to štel doći izbalirati, ne vjerujem da bi na tom komadiću bilo više od 3-4 bale, a trebalo bi i inokulanta za to, a malo bala, stvarno neznam kaj da radim, a ak budem dugo čekal, bude prestarjela i onda gubim kvalitetu :scratch :scratch :scratch
mislim da bi mogla izdržati još nekih tjedan dana, 10 maximalno, a onda neznam :scratch :scratch
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: lucerna

kosi i kravicama... ali neće ona prestarjeti još tako brzo,nema toliko sunca..
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
Re: lucerna

ŠANANA kaže:
Sad imama problem, površina te lucerne je frtalj rali (1/4 rali), a to je malo, a za kositi imam, odnosno danas sam počel repicu, 3/4 rali i to imam nekih 15-20 dana za kositi, a kaj da radim s tom lucernom, ko bi mi to štel doći izbalirati, ne vjerujem da bi na tom komadiću bilo više od 3-4 bale, a trebalo bi i inokulanta za to, a malo bala, stvarno neznam kaj da radim, a ak budem dugo čekal, bude prestarjela i onda gubim kvalitetu :scratch :scratch :scratch
mislim da bi mogla izdržati još nekih tjedan dana, 10 maximalno, a onda neznam :scratch :scratch
pa el nema niko v Prugovcu balirku da ti to preleti usput? :scratch
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: lucerna

Mike kaže:
ŠANANA kaže:
Sad imama problem, površina te lucerne je frtalj rali (1/4 rali), a to je malo, a za kositi imam, odnosno danas sam počel repicu, 3/4 rali i to imam nekih 15-20 dana za kositi, a kaj da radim s tom lucernom, ko bi mi to štel doći izbalirati, ne vjerujem da bi na tom komadiću bilo više od 3-4 bale, a trebalo bi i inokulanta za to, a malo bala, stvarno neznam kaj da radim, a ak budem dugo čekal, bude prestarjela i onda gubim kvalitetu :scratch :scratch :scratch
mislim da bi mogla izdržati još nekih tjedan dana, 10 maximalno, a onda neznam :scratch :scratch
pa el nema niko v Prugovcu balirku da ti to preleti usput? :scratch

uh kolko vidim nekak je gadni problem s balirkama kod vas :scratch stvarno gadni :scratch

el imaš noževe na utovarki :?: il bar posudi jedan dan s noževima

pokosi il repicu il lucernu , nek se prosuši i dovezi ju svu doma s utovarkom i zgazi na hrpi , napravi silos, dobro nagazi i eto silaže, toga nema jako puno tako če i potrošnja iči dosta brzo kad ga otvoriš
ne trebaju ti inokulanti, najbolji inokulant je onaj tko gazi silos :!:

dobit češ kvalitetu , a po meni bi bilo dobro da makneš repicu jer tu ide druga kultura, da tako je, nju makni svu u silos, a lucernu kosi i vozi doma svaki dan
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: lucerna

Ima v Prugovcu balirka, samo mi neče htjet za par bala doći, čekam da ovaj jedan počne skidat ljuljeve blizu mene, pa jedino onda možda usput
Što se tiće repice, nju ču za zeleno, prije smo ju nasilirali sa vučenim kombajnom za trave i bilo je dobro u silosu, sad mi je problem jer nema više tog kombajna, a ak režem s samoutovarnom, ostane mi prevelika i nije dobro :!:

Budem vidio kroz par dana što ću točno, uglavnom, prekinuo sam sa sudanskom i sad se šaltam na repicu i lucernu!
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Re: lucerna

Bok
ja sam jučer predvečer otkosil lucernu oko mjesta sa štaveljom. ostalo je cca 100 m2 štavelja. Na to sam utrošio 4 dcl Herkulesa SL 480 u 15 lit vode pa sad da vidimo. Planiram nakon 3 - 4 tjedna ponoviti sijanje lucerne na tretirani dio, samo površinski, bez obrade - pod zubače (grablje). Jel to prerano?.
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Re: lucerna

iwanho kaže:
Bok
ja sam jučer predvečer otkosil lucernu oko mjesta sa štaveljom. ostalo je cca 100 m2 štavelja. Na to sam utrošio 4 dcl Herkulesa SL 480 u 15 lit vode pa sad da vidimo. Planiram nakon 3 - 4 tjedna ponoviti sijanje lucerne na tretirani dio, samo površinski, bez obrade - pod zubače (grablje). Jel to prerano?.

Bok...
Nije ti to prerano ako se bojis herbicida. Herkules djeluje iskljucivo preko zelenog djela biljke koja ga upija te nakon 3-4 tjedna propada. Herkules ne ostavlja nikakve rezidue u tlu, ne djeluje na sjeme ili nesto slicno. Ja sam ga koristio jednom prilikom odmah nakon sjetve i sve je ok a takodjer ga mozes koristiti i prije sjetve al mislim da ti onda mora proci 10 dana. U svakom slucaju bolje ti je da pricekas recimo 2 tjedna da si siguran da ti je štavelj uništen i onda sij. Ne znam koliko je pametno sada sijati lucernu ako nemas neko navodnjavanje, bojim se da bi ti mogla stradati ako ju mladu tek niklu lupi susa?? :scratch :scratch
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Re: lucerna

Institut kaže:
iwanho kaže:
Bok
ja sam jučer predvečer otkosil lucernu oko mjesta sa štaveljom. ostalo je cca 100 m2 štavelja. Na to sam utrošio 4 dcl Herkulesa SL 480 u 15 lit vode pa sad da vidimo. Planiram nakon 3 - 4 tjedna ponoviti sijanje lucerne na tretirani dio, samo površinski, bez obrade - pod zubače (grablje). Jel to prerano?.

Bok...
Nije ti to prerano ako se bojis herbicida. Herkules djeluje iskljucivo preko zelenog djela biljke koja ga upija te nakon 3-4 tjedna propada. Herkules ne ostavlja nikakve rezidue u tlu, ne djeluje na sjeme ili nesto slicno. Ja sam ga koristio jednom prilikom odmah nakon sjetve i sve je ok a takodjer ga mozes koristiti i prije sjetve al mislim da ti onda mora proci 10 dana. U svakom slucaju bolje ti je da pricekas recimo 2 tjedna da si siguran da ti je štavelj uništen i onda sij. Ne znam koliko je pametno sada sijati lucernu ako nemas neko navodnjavanje, bojim se da bi ti mogla stradati ako ju mladu tek niklu lupi susa?? :scratch :scratch

Bok ...
Kaj se suše tiče nema problema. Kod mene u Zagorju su suše rijetke, a dela se o okućnici, tak da mogu, ako zagusti, i zalijevati. Samo neznam dal da čekam da štavelj požuti ili ga slobodno prije pokosim. Znaš li nakon koliko vremena se sav herbicid preseli u korijen?
 

Najnoviji postovi

Na vrh