• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lucerna

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Ma to je bilo malo kamena do poljskoga puta, al nakon slikanja sam ga pokupio.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ja posijao na dan Gospodnji PRVI MAJ 2,5 rali Lucerne! Dalje nek bude kako Bog i priroda da!
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Pomoć!

Planiram sijat lucernu krajem 8 ili početkom 9 mj.
Imam dosta stajskog đubriva s kojim planiraram onako maksimalno nađubrit,plus 100 kg 7-20-30 i nešto ureje da se to stajsko malo razgradi.....

Zanima me dal bi bilo bolje sad izvest stajsko i to poorat il pričekat do sijetve pa prije sijetve jedno dva tjedna to napravit???
Također me zanima dubina oranja....znam da za lucernu treba što dublja obrada al s obzirom da je ljetni period i da baš nema previše vlage u tlu to mi je malo upitno ???
Danas pada kiša a i sljedećih nekoliko dana javljaju pa se nešto razmišljam da sad to pripremim i ostavim do termina....pa eto svaki savjet i sugestija dobrodošao :)
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Pretpostavljam da je sada bila neka žitarica tu, ako ostaviš do 9 mjesec tako to će ti biti puno korova. Neke extremne dubine oranja za lucernu ti ne trebaju. Sad ima dosta vlage u zemlji, ali sad nakon ovih kiša može doći i sušno razdoblje tako da u jesen bude otežana sjetva, a lucerni je dosta potreba vlaga kod nicanja i u prvoj godini.

Ja bi sada vozio stajski i zaorao, ali računaj da gdje izvezeš stajski da će ti biti u zemlji više glisti, a time više i krtica, znam to iz iskustva.
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Tu je trenutno livada,tj. bile posijane mijesavine trava al s obzirom da zadnje dve godine nema bas nesto posijo bi lucernu...komsija do mene ju ima i super mu je pa mislim da bi i kod mene moglo bit....
Znas i sam da od lucerne nista bez stajskog,a krtice me ne zamaraju,imam dobrog terijera :)

Nedavno sam pospremio drugi otkos lucerne,i nabalirao 150kom/k.j dobrih bala,(preko 15kg) dobro suhog....moram priznat da sam prezadovoljan...
Inace sam sijao i stocni grasak,ove godine i stocni sirak al ipak mislim da lucerna s pravom nosi naziv "kraljica krmnih kultura" i ko god ima mogucnost i uvijete treba ju posijat.....
 
Posljednje uređivanje:

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Ja samo lucernu spremam što u sjenažu, što suhoga, ove godine sam sve uspio pokupiti dok je još mlada, evo sada čim se vrijeme primiri idem kositi treći otkos, da je vrijeme bolje vjerujem da bi četvrti otkos već rastao. Ovoga proljeća što sam sijao sam sada prije par dana pokupio drugi otkos. Ja ju sijem unazad dosta godina samo u proljeće, bolje mi uspjeva, a i ljudi ovdje također govore da im u proljeće bolje uspijeva. Ne znam kakvo je kod vas proljeće, dali je previše vlažno i to, ali ja bi na tvome mjestu da radim sebi sada tu izvezao stajski, zaorao i ako trava krene zatanjurao i najesen poorati zimsku brazdu i na proljeće sijati. Ja svoje parcele držim čistima da se ne zatravne i djetelina u proljeće mi bude 95% čista.
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
Tu je trenutno livada,tj. bile posijane mijesavine trava al s obzirom da zadnje dve godine nema bas nesto posijo bi lucernu...komsija do mene ju ima i super mu je pa mislim da bi i kod mene moglo bit.....

...ak nekaj radi komšija,to ne znači da bude automatski dobro i kod tebe!!!

...ovak,moja preporuka bi ti bila da ak je bila livada u pitanju to sad ostaviš do jeseni tak kak je,onda navoziš stajski gnoj i zaoreš zimsku brazdu,pa na proljeće kukuruz,pa poslije njega opet dobra gnojidba,pa onda neka žitarica(po meni pšenica,jer ak dobro gnojiš ječam hoće polegnuti),pa poslije pšenice opet dobra gnojidba i onda tek lucerna(može u 9.mj a može i u proljeće),ja sijem uvijek poslije neke žitarice u proljeće zajedno sa zobi tako da prvi otkos(zobi na zeleno) dođe početkom 6.mj...
 

Jackson1

Novi član
Tu od
6 Kol 2014
Poruka
14
Da li bi bilo dobro razbacati konjski gnoj prije sjetve crvene djeteline? Pitam jer neznam dali bi uspijelo?! Ako da zanima me u kojim kolicinama. Sije se na jedan ral.
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Evo ja sam baš danas poorao parcelu na kojoj ću sijat lucernu,prošli tjedan obilno nađubrio,danas prije oranja bačeno 7-20-30 i urea i za nekih tri-četri tjedna sjetva,ako uvijeti budu ok,tj. ako bude dovoljno padavina,ako ne ostavljam za proljeće....
Sa stajskim gnojom nemožeš mašit,čim više tim bolje,jer djeteline vole kvalitetno tlo ,a stajsko popravlja humus i ph tla....jedino nije dobro baš direktno prije same sijetve bacat,bar da je koji tjedan prije...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Bilo kakav stajski gnoj ti je najbolje zaorat, pa onda sijat na to.
Moraš znati da on ne djeluje odmah, prvo se mora rastvoriti, a to traje i do godinu dana.
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
@šanana
Nikad ,al ama baš nikad i ni za jednu kulturu nije dobro direktno poslje đubrenja stajskim odmah poslje sijat!!!
Ovo nije neko moje laprdanje ,nego preporuka struke,a s obzirom da u obitelji imam dipl.ing-a ratarstva borbu sam oko toga vodio više puta,i popio pokoju jezikovu juhu u vezi tog pitanja :mur:
Također ako se i planira sijetva nedugo od izvoza onda pod obavezno urea,radi što brže i bolje razgradnje!
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Ja obično izvezem stajski u proljeće po oranici(jedan manji dio) i zatanjuram pa sijem kukuruz. Nikada nikakvih problema, kukuruz na tome djelu bude još najbolji. Ali to je rijetko jer tako imam najviše gubitaka hranjiva iz stajskoga gnoja, obično gledam da si ostavim jednu parcelu gdje je lucerni izašao vijek.
 

jugio

Član
Tu od
29 Srp 2014
Poruka
102
A Simo Kada izbacis stajnjak u njivu pa zatanjiras koliko puta predjes tanjiracom?? da li bih ja to mogao da izvedem sa imt539 ravna je njiva??
 

dusansk

Član
Tu od
21 Pro 2012
Poruka
200
Ljudi, da vas pitam....od ove silne kiše trava mi je na jednom dijelu prevladala i nadjačala djetelinu pa vas pitam jel postoji kakva mogućnost to popraviti ili će se sama obnoviti ako vrijeme to dozvoli, pošto opet najavljuju kiše......hvala...
 

jugio

Član
Tu od
29 Srp 2014
Poruka
102
Jedini nacin isprskas totalom, zakacis drljacu pa posejes, ili kada isprskas totalom sacekas sledecu sezonu ona se prosiri :) Tako je bilo kod mene kada mi je komsija isprskao po obodu lucerku.. :)
 

Jackson1

Novi član
Tu od
6 Kol 2014
Poruka
14
Danas smo ja i prijatelj izvezli gnoj na njivu. Razbacali smo 6 prikolica ( prikolica je IMT-ova a razbacivali smo ručno). Na utovaru je bio njegov MF 240. Sutra sljedi oranje. Sjetva bi mogla biti cim se najavi malo veca kisa. :(mm):
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
Ljudi, da vas pitam....od ove silne kiše trava mi je na jednom dijelu prevladala i nadjačala djetelinu pa vas pitam jel postoji kakva mogućnost to popraviti ili će se sama obnoviti ako vrijeme to dozvoli, pošto opet najavljuju kiše......hvala...

...trava ili korov???
...ako su trave tu pomoći nema,djetelina je na tom dijelu propala i dalje budeš kosil travu,a ak su u pitanju korovi oni sa košnjom budu sami nestali,sam ak je slaba djetelina posle ti tu bude izrasla trava.:(hi):
 

dusansk

Član
Tu od
21 Pro 2012
Poruka
200
Korov je u pitanju.....nadam se da će se bar malo djetelina popraviti .....hvala....
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Jel uzimo ko sjeme lucerne od čovijeka iz Istre što na njuškalu prodaje?

Inače je cijena 23kn ,što je duplo jeftinije nego u trgovini i isplatilo bi se ako je sjeme ok...
Ako ko ima kakvog iskustva s njim bio bih zahvalan:)
 

Najnoviji postovi

Na vrh