• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lucerna

japac

Član
Tu od
13 Lip 2014
Poruka
85
jel ima tko u okolici petrinje baliranu lucernu za prodati? pozdrav svima i hvala
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Dali pokosit dijetelinu i očistit njivu,ujedno to iskoristit za hranit zelenim ...il je već kasno i prijeti opasnost od izmrzavanja???
Prognoze za sljedećih dva tjedna su dosta visoke temperature pa sam u premišljanju:icon_e_confused:

Ako je od prošlog otkosa prošlo 42 dana i ako košnju obaviš na min 5 cm visine, nema nikakve opasnosti. U protivnom more stradati od mraza i preginuti.
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Ma za ovu staru se nesekiram,prošlo je dovoljno vremena od zadnjeg otkosa da se smije...
U dvojbi sam za ovogodišnju,sijanu 1.9 koja je super al ima dosta i trave pa da ju čim više isčistim...
Već sam 1/3 pokosio,a bojim se ako nastavim da se neće dovoljno razvit do niskih temperatura,pa će otić u :icon_toilet:
Kosim ju čim višlje je moguće al opet ostaje pitanje dal je pametno to što radim :confused::icon_question:
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
@radul
Ja s ovom mladom nebi riskiral jer bi po nekim prognozama za tjedan dana mogel biti prvi mraz. Ipak ona ima još uvijek dosta slabi korijen. Buš na proljeće napravil prvi otkos malo ranije a drugi porast bu brz i podušil bu korov i trave.
 

scyther

Novi član
Tu od
10 Stu 2014
Poruka
4
Pozrdav,
vidim da imate dosta iskustva s lucernom. Naime zanima me proizvodnja za sjeme...kojim kombajnom se to vrši kako kada? Itko ima iskustva?
lp
 

same1993

Član
Tu od
30 Sij 2014
Poruka
154
žitnim kombajnom...adaptacija ko i za pšenicu..
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Dali je sijao tko lucernu ''Ana'', ne mogu pronaći Osječku 66 pa bi probao s njom.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
Ja sam našao 80 kg osječke :). Na 4 rali idem s njom sljedeći mjesec, prethodna kultura je tritikal.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Mislim da je Mađarska.

Pa koliko ti to siješ po jutro!? 20kg?

Neću 88, 66 i ni jednu drugu osječku, loše su se pokazale kod mene na mojoj zemlji.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
Nemam sijacicu, vec sijem ručno pa onda idemo sa malo većom količinom.. koliko ti sijes na ral? Meni 66 bude minimalno 5 godina na zemlji, dobijem 4 otkosa godišnje i na ral dobijem 8-10 rolo bala po otkosu. Na jednoj parceli od ral sam imao 13 bala, a na 2.5kj. 27 bala.. no nije tako uvijek.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Od 8 do 12kg, kako gdje izađe. Imam jednu parcelu evo možda i 10 godina je lucerna i dobra je još! Kosim kako koje godine, prošle je bilo 5 otkosa, a znam i do 7 otkosa godišnje kositi. Prva dva otkosa baš bude mase, jedva zgrabljam, oni sljedeći budu dosta slabiji jer dođu visoke temperature.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
10 godina i ti nisi zadovoljan? Ja uvijek imam 4 prava otkosa i kosim svakih mjesec dana. Onda mi ne treba 80 kg za 4 rali, dovoljno mi je 60..
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Ma to je sa os 66 ova 88 u dvije godine je nestala, nešto joj ne paše! Sa 66 sam prezadovoljan!
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Općenito je teško doć do domaćeg sjemena lucerne,izgleda nestašica,većinom strana...na sajmu u Osijeku bila neka Danska po 45kn/kg a pakovanje 25kg.
Sad za tjedan -dva planiram posijat crvenu dijetelinu,i bacit malo proljetne zobi tako da korovi mogu manje do izražaja, a i bit će više mase jer prvi otkos stavljam u rolo bale(sijenaža)...
Inače crvena djetelina je skromnijeg zahtijeva što se tiče zemljišta,uspijeva i na tlu sa manje ph. ,isto super kvalitete jedino što je dvogodišnja pa je zato ljudi izbjegavaju...
Dosad ju nisam imao al sad ću probat,pa ako neko ima iskustva s njom nebi bilo loše!
 

Najnoviji postovi

Na vrh