• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lucerna

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Nije sjemenski materijal nista losiji nego prije nego oni u nedostatku potrebnih kolicina sjemena pakiraju talijansku... a dal i jos koju drugu to neznam... zato pri kupnji treba obratit na deklaraciju!
Ovo znam iz dobro provjerenih izvora ,a inace kupujem direktno na Os institutu i to kad znam da imaju original!
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Ovdje par poljoprivrednika ide na pijacu u Rumu.Kupuju lucerku po 2 evra a kazu da je pijaca velika da treba citav dan dabi sve obiso.Samo kad se vracaju idu na Racu pa nemaju problem na granici
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Po iskustvima najbolje je kupiti domace kreacije jer su radjene u ovom nasem klimatu. Lucerna ovak na placu i prek oglasnika jest jeftinija al ako nema deklaraciju mozes kupit macka u vreci. Ko zna kak je doradjena, mozda ima viline kosice, mozda ima repice ili kiselice, mozda ima drugih korova itd.... Ak lucerna traje 7 godina onda se isplati kupiti deklariranu.
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Ja vecinom sijem smiljketu.Dosta je sigurnija i uspjesnija u nasim krajevima.
Evo prosle godine sam posijo po hektara lucerke......izvuko silu stajnjaka,pripremio idealno ,kupio deklarisano sjeme i nista...
Jednostavno nikla i preko ljeta nestala.

Sreca sto sam mijeso ljulj sa njom koji se vec zazario
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
možda joj naštetil pesticid od prošle godine...što si imao za predusjev?
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Moze bit .Kukuruz je bio i prskan motivelom.Kako ljulju ne smeta.Bacena je i kila crvene djeteline ostala od prijosnjih sjetvi i ona je opstala
Samo je lucerka izginula.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Vjerovatno nizak ph,lucerna je osjetljiva kao rijetko koja biljka.Iza motivela karenca za lucernu 12 mjeseci.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Fungicidi ne štete,pa pšenicu prskaš u klasu i koristiš brašno za hranu nakon par mjeseci.
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
Vjerovatno nizak ph,lucerna je osjetljiva kao rijetko koja biljka.Iza motivela karenca za lucernu 12 mjeseci.

može biti i ph,ali nemora biti...za sijanje lucerne je najbolji predusjev neko od žita :(nerd):
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Pa ako si spricao kukuruz recimo u 5 mjesecu a lucernu sijao iste godine u 9 onda ti lako moze stradati od ostataka herbicida. Moze stradati ako je pre mala usla u zimu pa izmrznula, moze stradati ako je povrsina plivala u vodi (lucerna ne podnosi stajacu vodu). Nizak ph svakako moze skratiti njen vijek trajanja i kvalitetu. Mozda si ju sijao pa kad je nikla je nastupilo dugo razdoblje suse s vjetrom koji ju je dodatno isusio pa je propala??? Moze biti svasta. Smiljkita je ok na mjestima gdje ne moze doci lucerna ali po kvaliteti nije ni blizu....
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
evo primjer kak ja sijem lucernu...
- poslije žetve neke od žitarica navozim lagano gnoj ili gnojovku kojeg plitko zaorem
-najesen opet gnojidba stajskim i duboka zimska brazda
-u proljeće (kraj 3. ili početkom 4.mj.)dok dozvole vremenski uvjeti posijem prvo zob (stavljam 50% od sjetvene norme) onda preko toga lucernu...naravno tlo mora biti dobro pripremljeno...
-prihrana prve dvije godine uglavnom netreba,a dalje po potrebi
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Radim na skoro isti način, samo ja na strnak navezem gnojnice, prođem s gruberom i posijem raolu, u jesen ju pretanjuram ili zmalčiram, navozim mnogo stajnjaka i dubika brazda i na proljeće priprema, bacim malo zobi sa rasipačem i posijem lucernu sa sijačicom i ujedino i zatrpam zob :)
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,151
Meni se bolje pokazalo sijati je preko ljeta.. Znači požanjem žito, uzorem i čim prva kiša u 8 mjesecu padne sijem :).
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kakva je funkcija zobi kod sjetve? Možda sprečava rast korova? Koliko zobi na neku jedinicu površine?
 

Najnoviji postovi

Na vrh