• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lucerna

same1993

Član
Tu od
30 Sij 2014
Poruka
154
nezz sta bi radila ona 5-7 dana vani i susila se.. danas ujutro je moja pokosena..sutra ujutro se prave redovi i prekosutra ujutro se balira. prosjecno 9-10 bala na ral. bez ikakvog prekretanja i icega. samo kosnja i sakupljanje i to je to..minimalni gubici listine.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
E dečki, neznam ja onda kakve vi to imate lucerne ako vam je za 2 dana suha, moja tek dobro uvene za 2 dana i još joj 2-3 treba da se prosuši.

Mislite da je je prekrečem zato kaj mi se hoće tih 5 dana??

Izbalirao sam 2. otkos pola rali, bila je baš slaba i reko ajd ja to pokosim, okrenem idući dan, 3. dan prikupim i izbaliram, dečki, u ta tri dana je bila ko za sjenažu, sva sreća pa niej bilo puno bala pa smo ih brzo potrošili, grijalo se to u balama i kaj bi onda bilo iz tog polusuhog sijena pitam ja vas?
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
A otprilike od 4 do 7 otkosa ovisi o godini. Također ovisi i o godini dali će je biti i sljedeće godine, ali neki prosjek je od 3 do 5 godina trajanja. Imam jednu već više od 8 godina, ali sad je dala svoje. A imam što sam prošle godine sijao i sad je nema, one silne kiše su je utušile, prošle godine 3 otkosa čiste lucerne pokosio i 4(posljednji) je bilo 80% ljulja, lucerna nestala. Ja uvijek sijem u proljeće lucernu, tako mi se pokazalo najbolje. Prvi otkos skidaš čim pokaže cvijet, ne treba sva da izcvate, dovoljno je da vidiš jednu da ima cvijet, kosi odmah. Inače sušim 90% lucerne ostalo bude malo livade. No ove godine nemam niti livade niti lucerne. Ništa neće da raste, žudimo za kišom, neki su pokušali orati pa im se raonici motaju na plugu koliko je suho, tvrdo. Imam ove godine posijano nove oko 4.5kj naraste do max 30cm i dalje neće nema vlage. U normalnim godinama inače već nakupim za cijelu zimu, a sad nemam ni za pola zime, a ljeto još dugo, biće veselo za hranu.


Isto tako je i kod mene.. Srećom još uvijek trošim stare zelene bale :).
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ima li netko za prodati par kila sjemena, po mogućnosti OS 66?
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Za lucernu je najbitniji predzadnji otkos,njega treba ostavit malo duže da djetelina dobro iscvate... Struka kaže da je za dugoviječnost lucerne upravo on najbitniji,jer u tom periodu biljka uzima potrebnu "zalihu" za prezimljavanje...
Umijetno gnojivo nakon zadnjeg otkosa i to sa kombiniranom formulacijom ,smanjenim udjelom dušika i povećanim udjelom fosfora i kalija... nešto tipa 7-20-30 i slično....mada rijetki primjenjuju tu gnojidbu zbog same cijene tog gnojiva,al u svakom slučaju vrlo korisno jer se tjekom sezone fosfor i kalij zbog sporije razgradnje nemogu unosit a oni su u biti i najvažniji jer potrebe za dušikom biljka namiruje sama...
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Hoće još tko sada sijati lucernu!? Ja mislim u subotu ili ponedjeljak.
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Do kad je neki zadnji rok da se posije lucerna? Imamo jednu parcelu na koju bi smo je stavili, a još je kukuruz gore, kako sad izgleda, još mjesec dana neće biti skinut.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Ja ipak još neću, jer od kiše najavite za ovaj tjedan ništa, ne bacaju mi se novci.

ibosilj
Prvo pročitaj na deklaraciji od sredstva za prskanje kukuruza(pretpostavljam da si ga prskao) nakon koliko vremena se može sijati lucerna. Ne znam kakvo si sredstvo koristio, ali ja koje god sam koristio neki minimum je bio 12 mjeseci nakon prskanja tek sjetva lucerne.
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Motivel-banvel, nigdje ne pise nista za naknadnu sjetvu lucerne, valjda to spada pod ostalo onda, a to znaci da lucerna ne smije prismrditi njivi do 5 mjeseca druge godine:=-:
Inace, otrov, odradio odlicni posel sa korovima osim divljim sirkom, njega vec par godina nikak rijesiti, zato cemo i probati lucernom.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Za motivel 12 mjeseci do sjetve lucerne.Mi smo ove godine posijali nakon 10mj i ništa joj nije bilo.
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
10 mj meni padne u ozujku 2016. Znaci nista od sjetve ove godine.
Kad smo kod toga, koliko sjemena preporucate na povrsinu 1ha, za rucnu sjetvu?
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Sijačicom u dobro pripremljeno je dovoljno 20kg/ha,kod ručne sjetve je problem nejednaka dubina zrna ali ako dobra kiša zalije bude i tako dobro.
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
Kako se kreće cijena lucerne kod vas dečki (sjeme i bala), ja sam svoju kupio po 30 kn i posijana je 13.05.2015. i lijepa je dosla, sijao na neku ajmo Bože sijačicu, nekih 27kg na ha
 

Najnoviji postovi

Na vrh