• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lucerna

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Ja sam posijao oko 3 tjedna u suho tlo prije kiše i nikla je pred kišu. Kiša je padala tjedan dana i nije se pomakla u rastu.
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Ja sam lani na svoju cekao 4 tjedna da nikne
Ovogodisnja mi je nikla za 2 tjedna
Ne gubi nadu jos
Ste valjali ?
 

mimi504

Član
Tu od
16 Ožu 2015
Poruka
56
Trebao bi nekoliko savjeta oko lucerne...prvi put sam sijao ove godine...sad pokazuje cjetove....kada je kosit ujutro popodne ili....koliko puta prevrtati svaki dan ili...koliko nisko je kositi???Koliko treba dana da se osuši???
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Ne kosi ju prenisko,najbolje bi prvi put bilo striznom pokositi.
Kosi kad ti pase ali po meni mozda najbolje navecer
A susiti se mora ovisno kak se sprema utovarkom ili u bale
Sve ovisi o vremenu 3 dana bar ali nesmijes ju bas puno okretati jer liscr opadne
To sam cul tak,osobno neznam jer ju ne susim uopce,ili ju svjezu kosim ili u sjenazu.[emoji4]

Poslano sa mog D5103 koristeći Tapatalk
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
Ja kad susim lucernu onda je susim 4 dana uz jedno prevrtanje drugi ili treći dan nakon kosnje. Kositi je najbolje kad je najviše šećera u biljci dakle tamo negdje popodne pa do navečer.. Lucernu je dosta teško susiti kod mene joj treba dan više nego za prirodne livade.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Ja ju sušim 3-4 dana, ovisi koliko sunce jako grije, prekrenem ju nekada jednom, nekada dva puta, a nekada i tri! Prekrećeš dok je rosa tada list ne opada. Kosiš ju kao što je zetorproxima90 rekao. I kosiš ju otprilike 5-6 cm visoko.
 

mimi504

Član
Tu od
16 Ožu 2015
Poruka
56
Ne kosi ju prenisko,najbolje bi prvi put bilo striznom pokositi.
Kosi kad ti pase ali po meni mozda najbolje navecer
A susiti se mora ovisno kak se sprema utovarkom ili u bale
Sve ovisi o vremenu 3 dana bar ali nesmijes ju bas puno okretati jer liscr opadne
To sam cul tak,osobno neznam jer ju ne susim uopce,ili ju svjezu kosim ili u sjenazu.[emoji4]

Poslano sa mog D5103 koristeći Tapatalk

Kosit cu striznom kojoj oba noza kose jer ni nemam drugaciju...a spremat cu je u kockaste bale.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Šanana, krasna ti je lucerna. Koja sorta?

Ja već par godina imam problema sa sjetvom. Jednostavno slabo nikne, a ono kaj nikne kasnije ne napreduje. Probal sam s raznim sortama (Elena, OS 99) koje su dostupne kod mene u trgovinama i došel do zaključka da nije kvalitetno sjeme. Naime sve sjeme je bilo od istog uvoznika, mislim da je neki Mladen-komerc ili slično.
Prije sam imal OS 66, bila je lijepa kao ova tvoja i trajala je 6 ili 7 godina.
Ako netko ima kvalitetnog sjemena trebal bi par kila.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
Kolega odlična lucerna :). I ja sam skidao drugi otkos prije nekih 15 dana, sad sam joj bacio KAN-a i čekam treći otkos :).
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ja moje sve sušim i vrlo sam zadovoljan, gubim možda do 30% lista, stoka uživa, pogotovo bikovi u sijenu lucerne :)

Ovo je sorta OS66
 

diabola1210

Član
Tu od
25 Tra 2011
Poruka
590
Ja isto imam bikove pa mislim da bi bilo dobro za njih. Jel je tesko za osusit? Koliki je prinos po rali/hektaru?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Dosta je zahtjevno za osušit, prekretanja svaki drugi dan rano ujutro po velikoj rosi, ovisno o vremenu, za 5-7 dana je suha, također sakupljanje rano ujutro po rosi i baliranje podvečer dok malo "odvugne" kak velimo mi podomaći :) pa izvoz bala i do pola noći :)

O prinosu nebi pisao jer nemam pojma.
Prvi otkos sa 2 rali je spremljeno 400 bala i sa pola rali 5 rolo bala sjenaže, drugi otkos sa 2,5 rali je dao 250 bala.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
5-7 dana je previše još uz okretanje nema smisla toliko dugo. Na ovim temperaturama bi za 2 dana se osušilo uz jedno okretanje. I nije zahtjevna za sušiti. Samo dok je još malo rosno treba skupiti u redove i balirati dok se ne prši da ne otpadne list i to je sva filozofija.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
Ja sam prošle godine dobivao od 7-10 rolo bala na kj. Ove godine je prvi otkos bio dobar, dok drugi siromašan, a koliko vidim prognozu treći otkos će spaliti ova vrućina..
 

diabola1210

Član
Tu od
25 Tra 2011
Poruka
590
Koliko prosjecno otkosa ima i kad bi trebalo prvi otkos skidat? Koliko godina se jedna parcela moze kosit a da se ne mora ponovno sijat?
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
A otprilike od 4 do 7 otkosa ovisi o godini. Također ovisi i o godini dali će je biti i sljedeće godine, ali neki prosjek je od 3 do 5 godina trajanja. Imam jednu već više od 8 godina, ali sad je dala svoje. A imam što sam prošle godine sijao i sad je nema, one silne kiše su je utušile, prošle godine 3 otkosa čiste lucerne pokosio i 4(posljednji) je bilo 80% ljulja, lucerna nestala. Ja uvijek sijem u proljeće lucernu, tako mi se pokazalo najbolje. Prvi otkos skidaš čim pokaže cvijet, ne treba sva da izcvate, dovoljno je da vidiš jednu da ima cvijet, kosi odmah. Inače sušim 90% lucerne ostalo bude malo livade. No ove godine nemam niti livade niti lucerne. Ništa neće da raste, žudimo za kišom, neki su pokušali orati pa im se raonici motaju na plugu koliko je suho, tvrdo. Imam ove godine posijano nove oko 4.5kj naraste do max 30cm i dalje neće nema vlage. U normalnim godinama inače već nakupim za cijelu zimu, a sad nemam ni za pola zime, a ljeto još dugo, biće veselo za hranu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh