• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lucerna

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
525
Lucerna je čudna biljka, zna iznenaditi, nekad ugodno, a nekad i neugodno. Lani sam sijao tri rali lucerne, pomiješane sa zobi, na dvije rali u komadu je jednostavno nestala. Ono, bilo ju je u tragovima. Već sam pogledavao prema plugu, ali pojavio se talijanski ljulj, sam od sebe, i uz ostatak lucerne, to je sasvim solidna smjesa za košnju. Dobila je šansu za još jednu godinu.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
DA, tako sad izgleda da ima dosta crvene djeteline u toj lucerni, ili neke druge djeteline, ali ne smeta, takvo sam sjeme kupio od čovjeka, iako sam tražio čistu lucernu, no takvo sam dobio.

Ph na tim zemljama je odličan, 5,5-6,5, idealano za lucernu, zato ju tu i sijem, 15 km daleko od kuće.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Idealno je 7,gdje je niži treba dosta titrati oko nje da bi potrajala i davala pravu masu.Ispod ph 5,5 uopće ne bi došla do prvog otkosa.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Sijali smo je mi i na zemljama sa ph oko 4, 4-5 pa je trajala par godina.
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Šanana ovu tvoju je očigledno višak oborina dobro skurio,al s obzirom da je solidno nagnojeno pojavile su ti se ostale trave ,crvena djetelina ,ljulj... tako da nevjerujem da ti je taj prodao miješanu ,nego da je do prirodne selekcije ,jer ovdje se radi o divljoj djetelini.. A da je solidno nagnojeno ,pretpostavljam stajskim je pokazatelj ova trava (korov) s bijelim cvjetovima,koja je znak viška dušika....a i kod mene je ima:icon_thumright:
 

borovicb

Član
Tu od
29 Velj 2012
Poruka
406
Tako je kod mene ja par parcela koje su vec 5+godina pod lucernom. Prvi otkos je skoro čisti ljulj, sljedeči otkosi čista lucerna.

Sijali smo najesen 2013 lucernu. lijepo je prezimila ali onda je u prolječe bilo previše vlage i rumex obtusifolius (štavelj) je sve podušil ko da smo njega sijali a ne lucernu. Užas....
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ova bijela trava što se vidi bi trebala biti pastirska torbica, ima je svuda u ovo doba godine, tko nije špricao žtarice protiv trave ima ju u žitu. No to nije opasan korov.
 

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
525
Ja sam ovog proljeća pošpricao dvije parcele lucerne, odnosno ščavlja koji je podušio lucernu, totalom, i posijao sam kukuruz.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Evo i slika drugih dviju parcela.

Jedna je čista lucerna, a u drugoj ima i samonikle djeteline, veli punica da je to djetelina glavnjača.













 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ma jok, srndaća ima, ali na čeku nesmijem :)

Dado, bojim se da ti to bude prekasno, trebalo ju je sad do prvog maja več posijati.
Ova je moja sijana lani na 1. maj.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Ja bih trebao danas ili sutra posijati 0,5 kj, što vi mislite. Do sada nisam mogao zemlju urediti za sijanje.
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Poslje 15.4 je sve jako,jako veliki riskir i nebi se upuštao u taj posao... cjena sjemena je sad jako visoka a treba se i dobro nagnojit ako misliš imat šta od nje!
Kad bi godina bila kao prošla s puno oborina možda bi još nekako i prošlo, al s obzirom da za sutra najavljuju već preko 30c ,nebi se baš upuštao u te akcije.Svejedno i da ju sad posiješ ove godine ništa od nje osim čišćenja...
Puno bolja opcija krajem 8mj. -početkom 9,pa ako bude u tom periodu najave za kakve oborine to ti je najbolje :icon_thumright:
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Ja bih probao posijati, za četvrtak bi trebalo biti kiše.
Ako ne uspijem sa ovom onda ću ponoviti na jesen.
Ovo mi je vrlo bitno jer mi je to naj bliže kući (600 m).
 

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,390
Neznam dali je ovo pravo mjesto da ovo pitam ali koji je maximalan period u kojem bi djetelina trebala niknuti pošto sam ja svoju djetelinu posijao prije 3 tjedna nje i dalje nema..
 

Najnoviji postovi

Na vrh