• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lucerna

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
nemojte miješati djetelinu i lucernu da djetelina fiksira dušik iz zraka (ne možeš dobiti dušik iz kisika) nisam baš siguran da lucerna može fiksirati dušik iz zraka ako griješim nek me netko ispravi.
Prije 3dana prihranio lucernu sa 15-ticom 100kh/ha i ako sam u mogućnosti poslije svakog otkosa sa kanom ili ako je kiša blizu sa ureom cca kan 50kg/ha
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Lucerna je leguminoza i fiksira dušik iz zraka preko korijenovih bakterija.Prihrana samo p i k bez dušika jedino možda malo pri sjetvi za start.
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
zrak nije isto što i kisik!
u zraku ima najviše dušika a u kisiku baš i neznam da može biti dušika
jedino ako je to dušičnioksid

Ja u 5-6 godina koliko kod mene traje lucerna ni jednom nisam bacil prihranu doduše nekad joj nebi škodila no samo s PK 20-30 dušik joj nije potreban ona ga sama asimilira iz kisika.
Ako več očeš prihraniti s dušikom da dobije zelenu boju onda preporučam kasnije tek nakraju 2.mj početkom 3mj. onda bude več i vegetacija polako krenula možda se bude još kaj promrzlo pa onda baciti nešto tipa kan ali ne treba pretjerivati....
ja sam se nadoveza na ovu izjavu
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Zekson

Aktivni član
Tu od
26 Srp 2012
Poruka
502
Maiky ja sam se malo krivo izrazil mislio sam na zrak kao na općeniti pojam ....


Poslano sa mog HUAWEI Y330-U01 koristeći Tapatalk
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Sve ovisi od vremenski prilika, kao što neki vele sjetva lucerne je lutrija.
Mi sijemo svake godine 5-6 hektara lucerne, zadnje vrijeme ju sijemo vecinom na proljece i zadovoljan sam, u prvom otkosu je malo korova al se pokosi prvi prije pa ih kasnije vise nema. Dok sijemo u jesen je dobro, ali treba pasti kise da nikne, i nesmije biti prekišna jesen, barem se tako pokazalo ovdje, najgora kombinacija da ne pada kiša mjesec dana nakon sjetve, i onda kad krene kiša ne staje mjesec dana.
Dobi se manje mase kod sjetve na proljece, ali ti ljetni otkosi su dosta jaki, i jači od lucerne koja je vec u drugoj godini ili starije, znaci pričam 2 otkos ovogodisnje na proljece sijane je skoro uvjek dosta jači, čak i duplo od 3 ili 4 otkosa stare lucerne.


A gle ako zelis brzo dobiti kvalitetu i kvantitetu onda lucernu sijes u jesen. Sijes ju u 9mj i do 4mj iduce godine imas odlican otkos prvoklasne krme. Prvi odkos daje oko 50% ukupne kolicine.
Ako ju sijes u proljece tj u 3 mj onda te godine nemas toliko otkosa a samim time niti zelene mase. Meni da je svrha proizvodnje cista lucerna i da je zelim imati sto prije i sto vise ja bi ju sijao u jesen.... ako iz nekog razloga nisi stigao onda je sigurno opravdano sijati ju na proljece na nacin kako su kolege kazale...
 

Zekson

Aktivni član
Tu od
26 Srp 2012
Poruka
502
@Mario proljetne korove riješiš tako da posiješ skupa sa lucernom i zob i u prvom otkosu imaš mix zobi i lucerne tako ja radim i ove godine isto tako idem nakon prvog otkosa mix-a imaš čistu lucernu :)
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
zanimljiva ideja
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
@Mario proljetne korove riješiš tako da posiješ skupa sa lucernom i zob i u prvom otkosu imaš mix zobi i lucerne tako ja radim i ove godine isto tako idem nakon prvog otkosa mix-a imaš čistu lucernu :)

Mogu probat, ali gdje ima korova nece ni zob pomoc, a i neznam kak bi se ta kombinacija pokazala u einbock sijacici.
 

Zekson

Aktivni član
Tu od
26 Srp 2012
Poruka
502
A da to jedino ak ti je njiva jako zakorovljena kod mene hvala bogu nema te situacije..
To je ona sijačica kaj imaš na yt video einbock sijetva lucerne to je samo za sitno sijeme ili ?
Eventualno zob baciš sa rasipačem prije sijetve lucerne i kasnije kad siješ lucernu onda odmah zagrneš...
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
A obicno nemam problema s korovima. Da to je ta.
Pa moze jedno i drugo sjeme biti, samo imas valjak kojeg mjenjas za sitno i krupno sjeme.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Sijem lucernu i talijanski ljulj s njom.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Zekson

Aktivni član
Tu od
26 Srp 2012
Poruka
502
Jel ima tko iskustva sa Novosadskom lucernom cijena je 55 kn/kg.
Ta mi je najpovolnija u Agromais-u.
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Prosle godine sam posijo jednu parcelu novosadske pomijesanu sa ljuljom i imo 2 otkosa a mogo je i treci da sam mogo motat u sjenazu....Taj treci otkos je propao posto mi je daleko od kuce a put nikakav.

Danas sam isao da obidem i lucerna je bolje krenula rast nego ljulj.Kod nas je lucerna malo jace od 4 evra,crvena 5 do 5,5 evra a smiljketa 9 evra
 

Zekson

Aktivni član
Tu od
26 Srp 2012
Poruka
502
Aha ja mislim da bi kod mene išlo 4-5 otkosa ali tek druge god kad ojača korjen,prvu godinu očekujem barem 3 otkosa pošto kod mene nema toliko velike suše mislim da bude dobra.
Ja ču možda u ponedjeljak sijati a ako ne onda poslje Uskrsa..
 
Na vrh