• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lucerna

marko5

Novi član
Tu od
1 Svi 2016
Poruka
12
Da ic ci tako u jednom dijelu parcele ima ga bas pravo jedan do drugog pa dok jos nije izrastao pocupat cu al ipak i kasnije cu tretirat pulsarom pa budemo vidjeli kako ce poslije bit.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Mi smo radili s pulsar 40 i odlično obavi posao.Ne bi trebalo ići s više od 0,8l/ha i to kad lucerna ima razvijenu 1-2 troliske.Zakočiti će štavelj ali ga neće potpuno uništiti jer ima jak rizom.Parcelu je trebalo očistiti totalom prije sjetve lucerne.
1-2 troliske, el to kad je oko 10cm visine otprilike?
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Tu negdje je ali prebroj troliske za svaki slučaj jer ovisno o uvjetima biljka može biti viša ili niža a iste starosti.
 

marko5

Novi član
Tu od
1 Svi 2016
Poruka
12
Mi smo radili s pulsar 40 i odlično obavi posao.Ne bi trebalo ići s više od 0,8l/ha i to kad lucerna ima razvijenu 1-2 troliske.Zakočiti će štavelj ali ga neće potpuno uništiti jer ima jak rizom.Parcelu je trebalo očistiti totalom prije sjetve lucerne.

Jel bolje s pulsarom radit na 2 tretmana npr po 0.4l na hektar ili ic jedan tretman tako kao sto kazes 0.8 na ha..trebam uskoro prskat za koji dan pa da vidim
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Ja sam posijao prije cca dva mjeseca lucernu i crni zob zajedno ali divlja metvica ih šije. Ako se bude tako nastavilo morati ću sve zajedno izmalčirati da spasim bar lucernu.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
A ja se opet bojim da sam previše zobi nacil pa da če sj... lucernu. Zob zadnjih par dana raste kao luda. Ima i lucerne ali nemre stići nikako zob.
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Vi ste dobro i prosli...ja nabacim lucerku ,ljulj i 100 kila zobi koje mi dadne komsija na 8 duluma...zobi nije niko deseti dio a mislio ga u sjenazu...Lucerke i ljulja ima,al propade jedna kosnja....

Tu sam posijo i dva duluma sudanke i ovaj mraz ju spalio tako da sam popodne pretanjiro i nabacio crvenu djetelinu
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Ako zelis potpunije unistiti ili zaustaviti korove s Pulsrom, onda ides u dva tretiranja. To je posebno dobro za korove koji rastu u vise navrata poput partizanke. U prvom trtmanu ides s donjom aktivnom dozom i to 0,7L/ha a nakon recimo 7dana odes s 0,3 ili cak mozes i vise, do 0,5L/ha. Na taj nacin lovis siri spektar korova. Ali kako ne neko rekao visegodisnje korove koji rastu iz korjena neces suzbiti nikakvom kemijom osim totalnim herbicidom. Za Pulsar cak i ne pise da djeluje na Rumex (kiselicu). Od herbicida koji navode da djeluju na kiselicu su Harmony i Kerb 50Wp. Kerb suzbija sirokolisne i uskolisne korove i dobro djeluje na vilinu kosicu, s harmonyem nemam iskustva i navodi se da ide u etabliranu lucernu ali neki su davali donju dozu i u mladu s minimalnim ostecenjima.... Treba napraviti pokus da bi bili sigurni sto je najbolje....
 

marko5

Novi član
Tu od
1 Svi 2016
Poruka
12
A nista budem odradio s pulsarom sad tretiranje ne bi bas rizikovao u mladoj lucerni s necim sto nije provjereno a onda kad bude morovala na zimu ili rano proljece s harmony jerppise da dobro djeluje na stavelj al mora ic kad je lucerna u fazi mirovanja..institu kad je najbolje gnojit lucernu i u kojoj kolicini znam da je najbolje sa 7:20:30 a dal poslije svakoh otkosa ili ?
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
U fazi mirovanja ces tesko uloviti lucernu jer obicno su to dani kada je na polju previse blata.... Ja sam jednom u 7 godina uspio tretirati lucernu u fazi mirovanja s sredstvima na bazi metribuzina (Sencor, Tor, Metriphar itd....). Ovaj harmony me zanima i sada nakon otkosa cu drmnut staru lucernu u dozi od 8g/ha. Imam jedan usjev koji je za preorati pa cu isprobati na njemu ucinkovitost i eventualnu stetnost. Znam da vani tretiraju lucernu u vegetaciji s tim harmonyem u dozi 8-9g/ha i da navodno nema problema.......

Gnojidba lucerne hmmm.. a to ti ovisi o situaciji. Predsjetveno si dodao nesto mineralnog, ako jesi i ako ti zemlja na koju si sijao nije kisela onda ces vidjeti da ne trebas gnojiti nakon otkosa vec samo na kraju sezone prije zadnjeg otkosa ili rano u proljece prije kretanja vegetacije iduce godine. Vecina ljudi ne gnoji lucernu nakon otkosa jer u vecini slucajeva nema potrebe, naravno ako vidis da je lucerna depresivna i slaba u porastu, sto moze biti slucaj na kiselim i jako lakim tlima, onda je opravdano obaviti prihranu a nju mozes obaviti s nesto 15-ice ili KAN-a..... Ja godisnje potrosim oko 300kg/ha 7-ice i to je to, raste ko blesava.....
 

marko5

Novi član
Tu od
1 Svi 2016
Poruka
12
Aha vidi ako budes radio s harmony-em javi kako je proslo..a da bacio sam stajskog prije sjetve otprilike 7 t na ha i to je to nista vise..pa vidim kak bude napredovala zato pitam za gnojidbu..
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
U fazi mirovanja ces tesko uloviti lucernu jer obicno su to dani kada je na polju previse blata.... Ja sam jednom u 7 godina uspio tretirati lucernu u fazi mirovanja s sredstvima na bazi metribuzina (Sencor, Tor, Metriphar itd....). Ovaj harmony me zanima i sada nakon otkosa cu drmnut staru lucernu u dozi od 8g/ha. Imam jedan usjev koji je za preorati pa cu isprobati na njemu ucinkovitost i eventualnu stetnost. Znam da vani tretiraju lucernu u vegetaciji s tim harmonyem u dozi 8-9g/ha i da navodno nema problema.......

Gnojidba lucerne hmmm.. a to ti ovisi o situaciji. Predsjetveno si dodao nesto mineralnog, ako jesi i ako ti zemlja na koju si sijao nije kisela onda ces vidjeti da ne trebas gnojiti nakon otkosa vec samo na kraju sezone prije zadnjeg otkosa ili rano u proljece prije kretanja vegetacije iduce godine. Vecina ljudi ne gnoji lucernu nakon otkosa jer u vecini slucajeva nema potrebe, naravno ako vidis da je lucerna depresivna i slaba u porastu, sto moze biti slucaj na kiselim i jako lakim tlima, onda je opravdano obaviti prihranu a nju mozes obaviti s nesto 15-ice ili KAN-a..... Ja godisnje potrosim oko 300kg/ha 7-ice i to je to, raste ko blesava.....
Kad bacaš 7-icu?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Dal vrijedi baciti nakon prvog otkosa ili prije prvog otkosa na mladoj lucerni 7-20-30 ili 0-20-30?
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Trebalo je predsjetveno ili u osnovnoj cak,sad ne znaci.
Ali mi to ne radimo, nego u 2.mjesecu bacimo 15:15:15
Kod stare lucerne stavimo KAN poslije otkosa ali ne svaki put isto
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Moram se složiti s Markom pošto i ja slično razmišljam, P i K gnojivo lucerni uvjek dobro dođu, N joj nije preko potreban i gnojiti ju sa KAN-om mi nema smisla.

Inače stare lucerne su dobile NPK početkom 3. mj, ovo sam pitao za mladu lucernu, sijanu proljetos.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
U pravu si ti, nitko to ne spori.. Ali kad trebaš sjenaze, a imaš manje lucerne Kan nju brzo digne i budu još poštena dva otkosa.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Lani, oko 15.08. sam prilikom sijana rauole za zelenu gnojidbu, na jedan kraj posijal malo lucerne (za kositi svinjama). Po mjestima je zadovoljavajuća, a po mjestima jako slaba. dobre uglavnom nema.
Čak sam ove godine, kad sam vidjel da ne napreduje, bacil malo kana, no nema efekta. Ako je zemlja previše kisela, bi li pomoglo da bacim malo hidratiziranog vapna i kad bi bilo najbolje?
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Uspio sam zamotat lucerku prije kise...5 rolo bala zamotanih i pola jedne ostalo za stoku
Sve to sa 0.4 hektra....Ja zadovoljan
 

Najnoviji postovi

Na vrh