• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lucerna

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,447
Nije par godina bila lucerna. I ja sumnjam na kiselost, vrijeme je sve luđe pa su i kiše vjerojatno kiselije.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,523
I meni se to s osječkom dogodilo prije 5-6 godina, na pakiranju lucerna, a izrasla je ta "vrtna" djetelina.

Moje sjeme nije bilo certificirano. Kupil sam od jednog kolege forumaša.
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
933
Dalimi netko može odgovorit koliki je poticaj za lucernu a koliki je u ekološkom uzgoju?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
4. otkos lucerne, jučer sam ga izbalirao u suhe kockice, list gore preko 80%, prezadovoljan.

ATHeN1a.jpg


epHUbum.jpg
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
933
Sijao bih lucernu 3kj naravno na proljeće al me pati sljedeće. Ta parcela ima problema sa prekomjernim brojem divljih svinja pame zanima dali uopće pametno sijat tu. Dali će porovati paću svakog proljeća morati presijavati. Koju sortu sijati, šta predlažete?
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,263
To ti je veliki rizik.. Ja ne ogradjujem lucernu, ali jednom su mi cijelih pola rali uništili. Ostalo je bilo rovetina, ali ne prevelikih.
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
933
Nesmjem ništa drugo tu pasam mislio lucernu. Sad je livada tu i nije tako strašno porovano.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,263
Siguran si da bude lucerna dobra na livadu? Nisam siguran baš.. Mi je sijemo iza kukuruza ili žita.
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
933
A nesmje od divljači napraviti predkulturu od kukuruza ili žita. A ako se dobro zaore računam dabi na drugom otkosu lucerna ugušila korove i trave.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Pa posij ječam ili pšenicu brkulju, kod nas na to svinje neidu zbog osja koja ima na sebi.
 

agronasice

Član
Tu od
6 Stu 2017
Poruka
38
ove godine sam zakasnio posijati lucernu u jesen, šta vi mislite dali bi se isplatilo posijati sada u proljeće, koji bi bio optimalni rok sjetve te koliko bih otkosa uspio uhvatiti na proljetno zasijanoj lucerni, ako netko ima iskustva?
 

Ijop

Član
Tu od
20 Pro 2012
Poruka
124
ove godine sam zakasnio posijati lucernu u jesen, šta vi mislite dali bi se isplatilo posijati sada u proljeće, koji bi bio optimalni rok sjetve te koliko bih otkosa uspio uhvatiti na proljetno zasijanoj lucerni, ako netko ima iskustva?

Mi sijemo između 20.03.-10.04. i imamo tri otkosa, 4 je slabi i dolazi dosta kasno pa ga ne kosimo (iskustvo iz zadnje dvije godine).

Jesenski je svakako bolji rok jer daje puni prinos u prvoj godini dok se kod proljetnog dobije puno bolja priprema i sjetva na teškim tlima (kad je prava zima).
 

Dali75

Aktivni član
Tu od
5 Srp 2017
Poruka
194
Posijao bi krajem trećeg mjeseca djetelinu, sa kojim herbicidom da prskam protiv širokopojasnih korova?
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,430
Pulsar 40,kad lucerna ima 2-3 troliske,mislim da je doza za tu fazu lucerne 0,6l/ha
 

stjepan

Član
Tu od
30 Lip 2009
Poruka
189
Herbicid Korum uspješno rješava široko lisnate i neke usko lisnate korove u lucernoj, s dozom od 1litre po hektaru, kada je lucerna 10-15 cm. Iz mog više godišnjeg iskustva proizvodnje lucerne.
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,496
Da li mi je kasno sad vec za prihraniti staru lucernu sa Npk 15:15:15?

Poslano sa mog RNE-L21 koristeći Tapatalk
 

Najnoviji postovi

Na vrh