• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lucerna

Marin4712

Član
Tu od
1 Velj 2013
Poruka
56
Pozdrav imam pitanje, sijao bi Eko lucernu na proljece, ima li itko iskustva s time?
Hvala unaprijed na odgovoru :)
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
974
Da li je netko već možda posijao lucernu?
Ja planiram za vikend, ali se bojim da će biti još možda mraza, a i idući tjedan prognoziraju dosta kišovit i hladniji....
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,854
Ja odustao do jeseni..dobio savjet da bacim kalcija s obzirom da su mi zemlje kisele,te tako ph popravim,iako cu dati na analizu zemlju pa da neidem napamet..i onda donjeseni dovesti u red..
 

Dali75

Aktivni član
Tu od
5 Srp 2017
Poruka
175
Kod mene je krenila nicat, posijao prije 10 dana, kako joj bude, tako sam prosle godine i ok
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
974
Budući da je preksinoć palo dosta kiše, pa ak će se zemlje do subote dobro prosušiti (brazda je zatvorena gredom), mislim da budem posijao u subotu
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,211
Evo i moje lucerne pripremljena sutra za baliranje ako ne bude kiše noćas, zbog ovih kiša nismo kosili sve površine nego pola, a sad planiramo drugu polovicu, IMG_20190523_190903.jpg košeno je prošlu srijedu IMG_20190523_190925.jpg
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,211
Ma da osušila se, ali malo je boju pogubila prešla iz zelene u žutu, naravno ne sva nego samo gornji sloj tako dok se je pomješala kupljenjem pa onda baliranjem bilo je OK, jučer ju je kupac odvezao 🍀
 

number 9

Član
Tu od
21 Srp 2011
Poruka
115
Pitanje za stručnjake. Planiram sijati par hektara lucerne, imam jutro uredne lucerne. Da li se može lucerna vršiti bez primjene desikatora, a da stigne u rok sjetve, i koliki mogu uopće očekivati prinos? Da li je za sjetvu dovoljno obaviti plitko oranje nakon tritikala?
 

Ijop

Član
Tu od
20 Pro 2012
Poruka
124
Može se bez prskanja (desikacije), samo ju je potrebno češće "provjeravati". Kada ti se čini da je cca 80% zrelo (tamno smeđe, smeđe mahune) onda u žetvu, ako je najavljeno nevrijeme a više od 50% mahuna je zrelo bolje vršiti i prije jer će doći do pucanja mahuna.

Prošle godine nismo imali ostavljeno za sjeme ali 2017. godine vršili smo 09. kolovoza i nakon kaj sam ju tjedan dana ostavio širom da se dosuši (prva dva dana promješao 3 put na dan, kasnije samo jednom). Tada sam ju prosijaval kroz sita i koristio veternjak da provjetram tak da sam dobil čistoću ko iz dučana. Sa 0.5Ha dobio sam 198kg pročišćenog sjemena. To mi je bil relordni prinos i godina je bila odlična (nešto kiše poslije košnje, a kasnije suša sve do žetve, pred kišu vršili; djetelina je bila u 5 godini korištenja i nije bila ful gusta).

Imal sam i loše iskustvo prije 5-6 godina gdje sam s 0.22ha dobil 27kg sjemena i to loše kvalitete (smeđe boje), problem su bile kiše u perijodu dozrijevanja mahuna pa su pucale i djetelina je polegla. 2015 sam sa te iste parcele od 0.22ha dobio 80kg sjemena.

Mi oremo u "jesenskom" roku na 20cm ali i zaoravamo stajnjak. Ak nije neka teška zemlja (zbijena) trebalo bi i pliče biti dovoljno. Ameri imaju no-till sijačice i bez ikakve obrade vrše sjetvu alfe-alfe (lucerne).
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,211
Ja bih se nadovezao na ove savjete po pitanju oranja tj. pripreme tla kod mene je običaj plitko oranje u ljeto a onda iza toga duboko oranje minimum nekih 40cm, jer lucerna pušta korijen dosta duboko i što dublje pusti lakše podnosi sušu, i za sijeme ne žannji lucernu koja nije stara minimum 5 godina, a što se tiče žetve za to je bio zmaj 13x serije s sortir cilindrom idealan, s njim si imao gotov proizvod, jedino po potrebi još malo osušiti, i obavezno u brazdu baci NPK 7-20-30
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,211
I da vodi računa za što je lucerna, za krave ili ovce koze, svinje tako da znaš otprilike kakav ti proizvod treba krupniji ili sitniji, hoćeš li ju mljet ili onako davat blagu.
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,211
Dečki ja sam strnište izorao i to prilično duboko cca25-35cm prije nekih 20-ak dana, i planiram još jednom jednobraznim plugom, lucernu drugi otkos ostavio i planiram ju žeti u subotu, e sad kad bi bilo dobro sijanje po vama da nije pre rano a opet da ojača do prvih mrazeva.
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
Ja preferiram zimsko proljetnu sjetvu lucerne krajem ožujka početkom travnja...sad ja sam u Istri i ovdije baš i nema nekih padalina u rujnu da bi se ukorijenila več padaline počinju u studenom i to se pikazalo malo kasno za ukorijenjivanje iako neki siju lucernu sa ozimim ječmom i to uspijeva....
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,211
Ja sam zadarsko zaleđe i kod nas imaju običaj zob miješati, e sad jednu godinu dobro se sijećam smo sijali 18.10. bilo je sijeme orginal pakirano semenara čačak, i bilo je iznad svih očekivanja.
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,211
Ja sam zadarsko zaleđe i kod nas imaju običaj zob miješati, e sad jednu godinu dobro se sijećam smo sijali 18.10. bilo je sijeme orginal pakirano semenara čačak, i bilo je iznad svih očekivanja.
I da dodam moj stari nikad nije dao miješati nekakve žitarice u sijanje.
 

Najnoviji postovi

Na vrh