• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lucerna

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
lucerna- KRALJICA SVIH KRMNIH KULTURA
sadrži najviše proteina odličnog aminokiselinskog sastava, traži dobro i duboko pripremljena tla, povoljnog ph, ne podnosi kisela tla, ne podnosi dušik jer baktarije asimiliraju dušik za nju, gnojidba samo sa 7icom u jesen ili prolječe.
može se koristit kao svježa krma, sjenaža ili ponekad kao sijeno, zatim mljevena kao lucerkino brašno.
ja sam 2007 uhvatio sjemena lucerne tako da ču ove godine posijat par rali za svoje kravice i uz grašak če imat proteinsku bombu.
sije se krajem kolovoza oko 30 kg na ha to je duplo od teorijske količine jer želimo velike prinose a sjeme lucerne je jako sitno, obavezno je valjanje prije i poslje sjetve, dubina sjetve 1-2 cm
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Re: lucerna

Šta je sa sjetvom u proljeće??
Znači valjanje je obavezno i prije i nakon sjetve???
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Re: lucerna

Nakon obavezno,a sad prije kak oces. Ja ikad nisam valjao prije sjetve. Tanjuračom, posijao i valjanje. Bilo dobro
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: lucerna

Dominik kaže:
Šta je sa sjetvom u proljeće??
Znači valjanje je obavezno i prije i nakon sjetve???

proljetna sjetva se obavlja sad jer su povoljni uvijeti, može dati dobre prinose premda kasno ljetna sjetva je sigurnija i u pravilu daje veče prinose.
valjanje je dobro izvršiti i prije sjetve zbog same sjetve jer je sjeme sitno i ako ode preduboko u jame ono neče niknuti a samim time trebate i više sjemena , nakon sjetve se valja zbog ostvarivanja kontakta sjemena i tla jer se ipak plitko sije 1-2 cm
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: lucerna

Ja imam posijano malo manje jednu ral i to kosim 5 puta godišnje.
Dok dođem na kraj na početku je već skoro za kositi.
Po meni je to najbolja ishrana za krave i stvarno je kvalitetna jer krave imaju puno mlijeka od toga.
 
Z

zoran

Guest
Re: lucerna

Lucerna je zakon za kravice-ne kaže se badava da je kraljica krmnih kultura.
Od krmnog bilja najrađe sijem nju-kosim ju minimalno 5 puta. I za sušne godine ona raste i raste.
 
P

paor

Guest
Re: lucerna

I za sušne godine ona raste i raste.

Točno. Daleko više joj smeta suvišak vode. Nekad se zvala sedmakinja jer se podrazumijevalo da traje 7 g. Nažalost, u mojem ataru rijetko koja preživi duže od 4 g. Najveći razlog neuspjesima je sve veće zakiseljavanje zemljišta (umjetna gnojiva). Svakako razlog više da što više koristimo analizu zemljišta i time rješavamo probleme koji su rješivi...
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Re: lucerna

U fazi sam izrade valjka. Dali ima kakva propisana težina? Konstrukciju sam napravio pa bi ga napunio betonom. Dali će biti pretežak? I ovako ga ima.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: lucerna

Dominik kaže:
U fazi sam izrade valjka. Dali ima kakva propisana težina? Konstrukciju sam napravio pa bi ga napunio betonom. Dali će biti pretežak? I ovako ga ima.

majstore ovdje imaš temu o valjcima i neke slike od naših valjaka Obrisan neispravan link.

jesi posijao lucernu?, to sigurno valjak za na jesen slažeš, neče ti bit pre težek jer su ljudi inače prije sve trave i lucernu gazili trag do traga sa traktorom
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: lucerna

Dominik kaže:
Kada su ustvari optimalni rokovi za proljetnu sjetvu??

sada , već si mogao posijati , ali možeš i sada kad se prosuši zemlja, bit če super ako ne dođe suša pa se neče dobro ukorjeniti
 
S

seljaček

Guest
Re: lucerna

Ako bude suša obavezno kositi visoko i kasnije u cvatnji 1. otkos do tada se korijen već dovoljno razvije najbitnije je da dobro nikne sijo sam je 2003 u 3 mj i bila je prva liga sve do lani bila bi i diže da nisam zezno stvar 2006 sam je pokosio i ostala je dugo na polju pa ugušila mladu i prorjedila se 80% još je ima ali rijetko odnekud se stvorio ljulj.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: lucerna

I dulje traje, mislim više godina, ako ju ne kosite prekasnu u jesen. Barem 4 tjedna prije letalnih temperatura, dakle neka prije jačih mrazeva naraste nekih 5-10 cm, tako da ne izmrzne. Vjerujte da je istina
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: lucerna

jako dobro, fino obrađena zemlja, sad će kiša pa će lijepo niknut.kak koristiš lucernu, el za zeleno il kak :?:
 
S

seljaček

Guest
Re: lucerna

Tome se nadam , do sada kao zeleno sada bi napravio sjenažu za preko zime ako nađem adekvatnu sušaru možda nešto i osušim.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: lucerna

Evo, ovako izgleda proljetos sijana lucerna. Mogla bi i bolje, a mogla bi bome i puno gore. Izgleda da ce biti dobro, nema puno korova. Obrisan neispravan link. Obrisan neispravan link.
Kod nas inače lucerne sijane u jesen gnjave misjakinja i neki drugi zimski korovi. Ova nije tretirana nikakvim herbicidom prije sjetve.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: lucerna

Bolje da si sijao u jesen, prvi otkos ima malo raznih trava ali zato kasnije kosiš čistu kvalitetnu lucernu i opet si na dobitku, nago sada moraš čekati cijelo ljeto a bi tek možda u jesen imao prvi otkos lucerne!
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: lucerna

Lako je biti pametan kasnije, pitanje je jesam li mogao sijati u jesen. Sijali smo mi par puta u jesen i uvijek preoravali jer ju je misjakinja zatamanila. Proljetne su uvijek uspjele, osim lani... :blackeye
 

Najnoviji postovi

Na vrh