• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Mađarska nesilica

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Znači i moje su bile "superharco". Kad sam ih kupoval bile su stare oko 3 tjedna, taman su počele dobivati perje. Čini mi se da sam takve male onda platil 12 kn.
 

Bratko

Iskusan lik
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
778
Evo kaj piše o kokoši super harco na njihovoj stranici

SUPER HARCO je kokoš dvostruke namjene. Komercijalni hibrid ima crno perje i srednje je tjelesne težine.
Oba spola su sporog uzgoja, proizvodi vrhunsku kvalitetu mesa. Mužjaci dosegnu od 1,6-1,8 kg u dobi od 84 dana, dok su ženke namjenjene da se čuvaju dulje (do 20 tjedana, ako su za meso).
Kokoš SUPER HARCO proizvede adekvatan broj smeđih jaja, uz skromnu potrošnju hrane, stoga je ona održiv izbor za obiteljska poljoprivredna gospodarstva malih razmjera.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Nisam ih vagnul al pod rukom se osjeti da su teške i mesnate i da bi bilo za juhu i za pećenku. U odnosu na obične crvene nesilice mi se vide duplo teže. U razgovoru sa jednim dedekom koji ih nemre nahvalit veli da ih ima godinu dan i da svaki dan nesu. Na moje jamranje da su skupe uvjeril me da se brzo otplate jer je domaća jaje kunu i pol.Hrani ih samo s kuruzom i idu po vani. Opet mi ovaj kaj prodaje savjetuje da ih se ne hrani jako jer bi se zdebljale i onda su za meso , a nesu sitnija jaja . Trebale bi veli biti na koncentratu. Tak da sam kupil vreču smjese za nesilice koju mješam sa nekakvim mljevenim žitom kaj ga zovu lom- Još imaju trave i kuruze po želji i namočil sam im suhoga kruha. Cijelu im noć bude svjetlo tak da vide jesti. Uglavnom veliju da su to proizvođači jaja. Bumo vidli, pa ak se pokažu idem na proširenje proizvodnje na veliko. Zel bum ih još pet. Jedino mi se ne sviđa kaj hoće spavati na visokom. Moral bum im krila podrezati.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Nisam do sad nigdje vidio. Prati na njuškalu pod peradarstvo pa možda naiđe. Sad si mi dao za misliti. Nigdje nisam vidio da netko prodaje muškog. Valjda da ne bi jaja bila oplođena pa da ne možeš sam naleći čistu rasu nego da od njih kupuješ već velike.
 

ivanhecimovic

Aktivni član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
688
Isti slucaj ko i sa nesilicama da drze monopol
Samo kod nas su znali nakupci negdje nabavljat te njihove pjevce od nesilica(u velikim valionicama ih ubijaju cim se izlegu) koji su isto bjele boje ko i tovni i ond ih prodavat ko jednodnevne bjele i normalno prevarit ljude jer ne napreduju ni blizu ko bjeli
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Vidim da kopčaš neke stvari. Sve u vezi hibrida ti je isto što sam pisao u rubrici kuničarstvo pa su me neki popljuvali. Takva ti je situacija i sa pilićima i hibridnim kokošima. Ima par pojedinaca koji drže monopol i prisiljen si od njih kupovati . Znači uvijek isti ljudi koji su u tom biznisu i na sajmovima i na oglasima. Ako sam dalje razmnožavaš sve im dobre karakteristike opadaju. Zato drugu turu opet moraš kupiti. Pogodi od koga.
 

ivanhecimovic

Aktivni član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
688
Ma zato su domace zakon,a harco bi mogle bit ko grahoraste koje se prodaju zajedno s bjelima i nesilicama ,barem kod nas
A domace nesu jaja debele su prave kombinirane kokosi
A lagano se razmnozavaju sam ja imam svakakva iskustva s kvockama,jedna izlegla prije par godina 14\15 a ove godine pak jedna se sama nasadila pa je prevrnula kosaru i podrobila jaja i pitaj boga kaj sve ne i od 16 sam tri bila a bilo je barem 11 dobrih jaja
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Pošto nema nikog koji je držao ove kokoši duže ,možemo zaključiti da ih možeš imati dok se ne iznesu. Poslije u lonac i nabavljaj nove.
 

ivanhecimovic

Aktivni član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
688
Pa tak je i s nesilicama(sam kaj su one mrsave) i s grahorastima isto,mada su grahoraste dugovjecnije po meni od klasicnih crvenih nesilica
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Neznam tko još ima prave domaće kokoši. Sve to kaj bi kao bile domaće imaju neke krvi od kokoši sa strane , a najviše od nesilica. Grahoraste kokoši kao i golovrate nesu slabije ali ih možeš za juhu , dok nesilice kad ih kokneš budu ko golub , sama kost i koža. Od kolege sam prije dobio sa farme nesilice iznešene stare godinu dana. To je užas , niti perja, niti znaju hodat, niti znaju jest. Svako jaje koje su snele su pojele. Na kraju su došle malo k sebi al to nije za drugo neg držat u gajbi.Domaće kokoši nisu po meni one koje su doma i imaju neku od rasa u sebi. Ne može se ni za hrvaticu to reći a ni za posavku. Takvih domaćih mislim da više nema.
 

ivanhecimovic

Aktivni član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
688
Pravih domacih ima
To su zivicarka i dalmatinska kokos
A iona staroštajerska je porijeklom od nasih kokosi sam sto su kod nje napravili neki poso i selekciju pa ima dobru nesivost
Al ovo sto mi velimo domaca su mjesanci mjesancevih mjesanaca al su se udomacili,moje imaju gdje koja nesto krvi nesilica i grahorastih al vecina su te selske domace kokosi
 

ivanhecimovic

Aktivni član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
688
Al evo vratimo se na temu
Trazio sam po internetu i najmlađe sto ima u ponudi su kokice stare 14 mjeseci znaci 3 i po mjeseca otprilike
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Živičarku ili dalmatinsku kokoš, hrvaticu , posavsku kukmastu , hrv. patuljasti odnosno jureka i katicu , križevačku , su obnovili odnosno spasili od izumiranja. No , sad kak im je to uspjelo i sa ćim su rađene to neznam. Koliko vidim išlo se za tim da se dobiju nekakve izložbene kokoši koje bi se mogle izlagati vani po izložbama , a one karakteristike nesivosti neznam kolko su zadržale. Ali zna se desit da svi pilići nisu orginal nego bace nešto sa strane neodređeno. Domaća kokoš ne znaći ako imaš dvije generacije izleženih doma da je domaća. Po tom bi onda i nesilica koja je po vani bila domaća.
 

ivanhecimovic

Aktivni član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
688
Zato se ove bas i zovu domace
One jesu krizane i daleko od bilo kakvih cistokrvnih al nisu dvije generacije lezene kod kuce neg godinama
A kakvo je stanje s nabavljanjem harco nesilica
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Sve kokoši koje sam gore naveo spadaju u rase kokoši . Hrvatske rase koje su obnovljene i selekcijom spašene od izumiranja. One su domaće jer nisu strane. No što bi bila domaća kokoš i kako bi trebala izgledat , ne znam. Po tvom valjda svaka mješanka koja se izlegne doma i ima takvo porijeklo u više od dvije generacije. Opet velim nije ni to točno jer bi onda i recimo mješanci austrolorpa i brame nakon više generacija postali domaće kokoši.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kvocaju li austrolorp i brama kokoši?
Kokoši koje ne kvocaju sigurno sigurno nisu domaće.

To ti je kak i pri ženama, domaća kvoca, a stranjska ne. :(giggle):
 

ivanhecimovic

Aktivni član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
688
Ahahahahahahahahha odlicna usporedba
Mi smo s ovom raspravom o domacim kokama skroz skrenuli s teme bum ja probo otvorit novu temu posvecenu njima
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Kvocaju li austrolorp i brama kokoši?
Kokoši koje ne kvocaju sigurno sigurno nisu domaće.

To ti je kak i pri ženama, domaća kvoca, a stranjska ne. :(giggle):
Kvocala bu i stranjska ak nema dobrog pjetla i ak se udomaći.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Stranjske se udomaće samo kod dobrog kokota, a onda ne kvocaju. :)
 

Najnoviji postovi

Na vrh