• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

mala pomoc oko pluga

alen1982

Član
Tu od
24 Sij 2013
Poruka
45
ovako zelio bi svu pomoc vasu ako se moze dobiti imam motokultivator imt 414 i pokusao sam da orem sa njim ide nekako ali me slomi dali ja neznam da podesim plug ili vec sta radi se o ovome kultivatoru http://prntscr.com/xiy3m i ovome plugu http://prntscr.com/xiz6u
jeli moze neki savjet itd:(shake):
kod mene je ovakav plug
preuzmic.jpg
imt408.jpg

a ima ovaj vint kao na ovome plugu za sta on sluzi
raoniplug.jpg
 
Posljednje uređivanje:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ja nemam taj plug,al mislim da na ovom sa slike fali ploca na dnu pluga koja ga drzi u ravnini i struze po odrezanom djelu brazde
pic hosting
Na slici se vidi ta ploca,to je prva brazda,a na zadnjoj brazdi je ta ploca duza jos 30cm.
Nemam sad sliku da ti pokazem.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Mislim da ti plugovi nemaju taj dodatak i s njima možeš orat samo lakše zemlje ! Al nije problem nikakav to složiti na njega ! Sve se da napraviti !!
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
ma to ti i jeste smisljeno da se ubijes sa njim. to je predvidjeno za meke zemlje [baste] i to po 10cm brazdu da sece.i to jedva vuce pa ti je isto ko da se rves sa medvedom. ja to nikad nebih ni pokusavao da radim ako mi verujes. ufrezujem dublje nego sto bih uzorao. vint bi trebao da bude za nagib pluga. kad ores da ti se vrh nezabija previse i tone ili bude usprsen da nece u zemlju. kad ga stavis na ravno zakacenog gledaj vrh [spic] ranika da bude na tlu a zadnji deo ranika odignut 2-3cm od tla. kad udje u zemlju plug dobije ugao i tad bi trebalo da ide vodoravno ranik kroz zemlju
 

alen1982

Član
Tu od
24 Sij 2013
Poruka
45
pa meni i treba da orem bastu a ovaj zadnji post mislim da cu uraditi kako je on napisao pa da vidm i tu soluciju
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
u oranju mnogo doprinose tegovi [balast] na tockovima a mozes i lance staviti ako ti proklizava , sto manji zahvat i ide.nebi bilo lose kad bi se moglo odraditi neko pomagalo za stelovanje dubine. to bi ti dosta olaksalo posao. jel prevrtac kod tebe ili samo jedna daska jel mozes da poslikas taj tvoj plug da se vidi gde su stelovanja i kakva . ove su male slike sa neta da bi tacno videlo.
 
Posljednje uređivanje:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ona rucica iza je za stelanje nagiba pluga i sto je spica prema zemlji to plug ide lakse u zemlju ali ga je teze drzat na odredenoj visini pa bi bilo dobro da je spica lemesa malo prema dole,a i kad stavis tu plocu duzu kaj sam ti napisal ona isto drzi da ne odlazi pre duboko hg da ne zabacuje plug ukoso,i bilo bi dobro da imas na svakoj felgi po 25-30kg i mozda napred jedan tak ja imam na hondi f600 i kad stavim sve tri utege druga freza,i kad ore obavezno oba kotaca moraju vrtit zajedno.
 

alen1982

Član
Tu od
24 Sij 2013
Poruka
45
ok

hvala drustvo ovih danda cu uslikati plug moj stvarni i postaviti pa cemo onda da opet malo komentraisemo

e da imam jos jedan problem kada frezam samo moze da freza 1 brzinom jeli to do lamele ili do cega vec
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
malo bolje objasni.frezovanje je najtezi deo posla malte ne za te masine i radi se u sto sporijoj brzini i tad daje najbolje rezultate. netreba je preopterecivati .pogotovu u tvrdom zbijenom zemljistu. ide se u dva ili tri prohoda u zavisnosti od dubine. e sad jel ti ima normalne obrtaje motor a nemoze terati motike ili zapinje motor..predhodni modeli su bili brzi i u 1 brzini pa se trebao stavljati dodatni reduktor ili frizirati sa manjim gvozdenim tockovima kako bi se brzina mkt smanjila i freza mogla uspesnije frizirati
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
S takvim frezama se freza iskljucivo izorana ili potanjurana zemlja,i sto ide freza sporije sitnija je zemlja.
Treba vidjet motike jel su ostre.
Treba dosta gasa i mozda da ti nije zastopan filter zraka i da nije svijecica losa pa nema snage.
Ej na ovoj frezi sa slike su gume krivo okrenute spice ripni moraju biti prema napred onda ide dobro!
Tvoje gume ak je ono tvoja freza sa prikolicom su potrosene i s njima nemres orat.
 
Posljednje uređivanje:

alen1982

Član
Tu od
24 Sij 2013
Poruka
45
S takvim frezama se freza iskljucivo izorana ili potanjurana zemlja,i sto ide freza sporije sitnija je zemlja.
Treba vidjet motike jel su ostre.
Treba dosta gasa i mozda da ti nije zastopan filter zraka i da nije svijecica losa pa nema snage.
Ej na ovoj frezi sa slike su gume krivo okrenute spice ripni moraju biti prema napred onda ide dobro!
Tvoje gume ak je ono tvoja freza sa prikolicom su potrosene i s njima nemres orat.

kod mene je dizel 14 ks nije benzin
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Za visinu neznam,po meni bi trebal imat kotacic koji drzi istu dubinu.
Ovi predpluznjaci su spusteni preduboko,nariktaj ih da idu u zemlju max pola dubine oranja.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
tu dubinu nemozes podesavati fakticki sem na snagu. imas podesavanja koliko vidim na donjoj rucici za vertikalni ugao. nju stelujes da kad udjes sa mkt i plugom u razor i pocnes orati brazdu mkt ce normalno biti nakoso prema brazdi nagnut a plug mora biti tada vertikalan .znaci spram mkt nagnut u levu stranu.to ti je jedno stelovanje a na rucici obrtnoj je stelovanje vodoravnosti ranika. to je kako sam ti vec opisao. znaci na ravni kad je zakacen da ti spic ranika bude na tlu a zadnji deo ranika ili plaza odignut 2-3cm otprilike. kad ores on sam treba tad da drzi dubinu kad je podesen da nevuce ka dole da se ukopava ,niti da nece u zemlju. znaci kad je spic previse oboren ima tendenciju sam da se ukopava sve dublje i tesko se moze izvlaciti silom ka povrsini. ako je previse vrh podignut ranika uvis spram zadnjeg dela ranika tesko ce se zabadati u zemlju ima tendenciju sam da kliza po povrsini . na donjoj rucici stelujes vertikalnost i to ces primetiti ako je razor vertikalan i lepa ivica razora . ugrubo ga postelaj kad je napolju da ti je nagnut u levu stranu gledajuci u pravcu oranja.a posle prati u oranju dal je vertikalan dok ore i dal vuce rucke mkt dole i zabija se ili nece u zemlju. kad to ustelas bice pesma orati. predpluznjak nemoj dirati sto je nizi to bolje sece brazdu i manji je otpor za mucu mkt. jedino ako ima koje cega od trave ili slicno pa da se lepi na njega pa da stopa[ koci] plug. onda ga skini pa probaj
 
Posljednje uređivanje:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Dobro veli kolega plug uvjek mora biti ravno gledajuci ljevo desno na njivu neovisno kak freza stoji.
Pretpluznjak ak je jako duboko koci i stopa pa probaj ga na plice postelat pa vidi kak ide.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
samo ova okretna rucica pozadi mi nije nikako jasna jer nevidim sistem na kojem je zasnovana. moze da bude i da je za zabrazdjivanje ili odbrazdjivanje. pokusaj je motati na jednu ili drugu stranu pa mi reci sta se desava. da li slucajno nepomera pluzno telo vise ili manje popreko u odnosu na ram pluga. nisam uzivo video sa takvim stelovanjem obrtaca i tu mi postoji nejasnoca. pokusaj je odvrtati ili zavrtati pa mi javi sta se desava da ti pojasnim. nejasan mi mehanizam
 

alen1982

Član
Tu od
24 Sij 2013
Poruka
45
evo ga ponovo

dsc01402ck.jpg

dsc01403kb.jpg
dsc01404.JPG

evo malo da sada ja pisem
uradio sam kao sto ste mi kazali stavio plug na ravnu podlogu i spojio na mtk i odmah sam ustanovio veliku gresku razlika izmedju prednjeg sjekaca i pluga u spicevima je bila ogromna nije ni cudo sto mi je mnogo duboko orao i stalno zabadao plug to sam rijesio pomocu rucice za okretanje to jest vint (to ja tako kazem) pomocu tog vinta se izgleda podesava dubina oranja i izgleda da sam podesio sada jer sam probao i dosta je lakse islo kao sto vidite na slici sjekac i plug su se gotov sastavili.
a ona rucica sto ima ona mi sluzi za okretanje pluga lijevo i desno a one dvije uspravno sipkice sto stoje na jednoj ima crna kugla na drugoj nema spala mi negdje e ja mislim da je ono kao neki granicnik dokle plug da se okrece e sada vi opet znate malo bolje.
a skontao sam ono kada udjem sa mtk u brazdu da plug mora stojati vertikalno da bi sjekao kako treba
i jos nesto posto ja imam onaj prikljucak
dsc01399c.jpg

jeli ovako dobro sto stoju u ovoj rupi za ioranje ili treba u neku drugu postaviti
 

alen1982

Član
Tu od
24 Sij 2013
Poruka
45
e sada jos jedan problem

uzeo sam ovaj prikljucak sto pravi rede za kompir i oko njega mi treba takodje pomoc u koju rupu ide on da se prikaci i kako se radi sa njim jeli ide jedan tocak u redu koju smo prije uradili ili ide do rede danas sam pokusao i neide mi od ruke nikako
dsc01400c.jpg

dsc01401y.jpg



ako moze mali savjet oko ovoga


hvala unapred
 
Na vrh