• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Mandarina

T

Tyr

Guest
Iman mandarinu u vrtu po kojoj se šetaju mravi ( crvene glave, crnog tijela, ne znan koja je vrsta). Valjda "uzgajaju" uši ili se hrane njima, ne znan točno. Šta bi triba točno napravit da ih se riješim?
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Pozdrav svima!
Mravi su uvek dobrodišli u voćnjaku...više je koristi od njih nego štete!
Tako, da se nemoj brinuti mrava...dok nekrenu nositi mandarine...
Pozdrav Joe!
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Imaš uši na vočkama , ako ti ne smetaju uši ne trebaju ti smetati ni mravi .
 

friki

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
191
kako nema ništa na forumu o mandarinama, evo ja imam cca 500 stabala, problem mi je šta su mi ostale zemlje sa dosta aktivnog vapna, inače da nisu svugdi bi zasadija mandarine, jer usprkos relativno maloj cijeni imaju obilat rod i na kraju je omjer uloženo/ dobiveno ok:supz:
 

Naivac

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2010
Poruka
402
je ali nisi rekao da ih treba čekati 10 godina za urod i da su osjetljive na mraz i da im šteti temperatura ispod -5 itd itd
 

friki

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
191
je ali nisi rekao da ih treba čekati 10 godina za urod i da su osjetljive na mraz i da im šteti temperatura ispod -5 itd itd
ma kojih 10god evo moje su posađene u 4 misec 2005, 2008 sam skida ono malo roda šta je bilo, 2009 je već bilo nešto, a prošle godine (6god od sadnje) su već bile u punoj rodnosti, a to šta si reka za temperaturu stoji, ali nije problem jer se ovde nikad tako nisko ne spusti temperatura, ja sam svoje prošle zime pokrija mrižama, a prijatelj svoje nije ni pokriva, pa ih opet onaj snig i -3C sa početka veljače nije oštetilo. Mandarine mi tako rano dođu u punu rodnost jer ih sadim na 2x2 razmak, pa nakon 6 godina kad se redovi spoju počmem parne redove kresat i tako do 10te godine kad ću ih skroz izvadit, je zajebancija ali tako maximalno iskoristim ovo zemlje šta imam;)
 

Naivac

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2010
Poruka
402
pa valjda ja znam više o tome.....
puni rod nakon 6 godina hahhahahahah pa odraslo stablo može dati i preko 100 kg .
2x2 razmak to je strašno gusto i stabla se ne mogu širiti u tako gusto posađenom redu.koja je vrsta mandarine?
 

Jonathan

Član
Tu od
1 Sij 2010
Poruka
139
U naslovu ti je navedeno da je vrsta Mandarina.
Ono što ti misliš je vjerojatno sorta...
 

friki

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
191
pa valjda ja znam više o tome.....
puni rod nakon 6 godina hahhahahahah pa odraslo stablo može dati i preko 100 kg .
2x2 razmak to je strašno gusto i stabla se ne mogu širiti u tako gusto posađenom redu.koja je vrsta mandarine?

je baš zato šta je pregusto rano dođu u puni rod, a pod punim rodom ne smatram urod po stablu, nego po jedinici površine, jer da posadiš 100 stabala na 2000m2 dobija bi punu rodnost nakon 10 ili više godina, a ja ih na tu površinu posadim 500 pa dobijem punu rodnost za 2000m2 za 6god, to radim jer sam ogranićen sa površinom, a to mi je savjetova dr.Živko Gatin, a on je stručnjak za mandarinu. Ta gusta sadnja ima prednosti i mana, više je posla, teža obrada, više bolesti i teža zaštita, ali je veći urod i brzo se zatvori cila površina pa, pošto navodnjajem i prihranjujem priko mikro rasprskivača manje je korova, ukratko da i ja imam neku veliku površinu ne bi se zajebava na ovi naćin:rolleyess:
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
ima li u tebe one mušice koja buši agrume, i kako to rješavaš?
da li se to rješit, nekako ekološki, koprivom ili nečim sličnim?
ja imam limun, naranču, grejp, i mandarinu..sve po jedno stablo..mandarina i grejp,starija stabla,limun i naranča mlada..
napala mušica,neman ni za sebe,a normalno je bilo i za susjede..:mad:
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
I mandarinaći kako danas prošla prodaja na Mesapu u Nedelišću?:D

Sent from my move 2 using Tapatalk 2
 

malinska2016

Novi član
Tu od
7 Ožu 2016
Poruka
10
Na internetu sam našla (nisam probala)
Protiv lisnih uši, hrđe, grinja, gusjenica i mrava u
10 l vode potopiti cca 30dag g svježih listova i cvjetova pelina ili 3 g suhog pelina.
Ostaviti pelin da se namače u vodi 2 – 3 dana, nakon čega se može prskati.

Za mandarinu u tegli protiv mrava sam pripemila otopina od koprive:
10l kišnice, cca1 kilogram svježe koprive. Prektiti kantu i osaviti da se namače oko 3 tjedana. Koncentrat ima jaki miris. Razrijediti 1:4 i prskati.
 

Ero77

Novi član
Tu od
13 Tra 2021
Poruka
2
Pozdrav svima. Imam problem s ovom mandarinom, klementinom i fotinijom. Mandarina je tu već 3 godine i ne vidim da napreduje. Klementina je tek 1 godinu ali ima žut i oštećen list. A fotinija u ovom kutu se suši. Već sam morao izvaditi 2 sadnice a sada vidim da se i još dvije suše. Ostale su OK. Ne znam ima li utjecaj komposter koji je u njihovoj blizini. Ima netko kakav savjet šta da napravim i može li se uopće nešto učiniti?
 

Prilozi

  • Mandarina 2.jpg
    Mandarina 2.jpg
    71 KB · Pregleda: 1
  • Mandarina 3.jpg
    Mandarina 3.jpg
    93.1 KB · Pregleda: 1
  • Mandarina 1.jpg
    Mandarina 1.jpg
    71.7 KB · Pregleda: 1

Ero77

Novi član
Tu od
13 Tra 2021
Poruka
2
Evo i klementine i fotinije
 

Prilozi

  • Klementina 2.jpg
    Klementina 2.jpg
    70 KB · Pregleda: 1
  • Klementina1.jpg
    Klementina1.jpg
    79.3 KB · Pregleda: 1
  • Fotinija.jpg
    Fotinija.jpg
    77.1 KB · Pregleda: 1

Najnoviji postovi

Na vrh