• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Massey Ferguson 3060

Igor1990

Novi član
Tu od
15 Ruj 2011
Poruka
17
Imam masseya 3060 trebao bi da mijenjam ulje u hidraulici,,a ne znam koje ulje da koristim,,pa bi vas zamolio za pomoc, , i pri mijenjanju filtera za hidrauliku treba li obracati paznju na nesto odredjeno,,hvala
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
pozdrav svima

u sljedecih par dana idem pogledati jedan MF 3060 90.god. pa me zanima na sto moram pogldati da se nebim zeznuo navodno ima oko 9500r/h i mjenjac 16-16 i tip kaze da je 90ks 4 cilindra bez turba blokada prednje i zadnjeg difrencijala elektricna 4 izlaza hidraulike nema klimu i nema kompresor hidraulicne kočnice za prikolicu....

koje su najvece mane tog tipa traktora.....???
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
slažem se s tiborom.
i da 80 ks je i za taj mjenjač je preslabašan motor. dok je hladan sam sebi je pretežak, a dok se zagrije ide, ali da mu je turbo tj 86ks bio bi zvijer.
a ostalo prečitaj temu o seriji 30xx i sve ti bude jasno na kaj obratiti pažnju treba. sretno :D
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Struja zna raditi probleme. Sa tim radnim satima večina elektroventila je za izmjenu, a ima ih dosta. Obavezno redovita izmjena ulja i filtera hidraulike jer i najmanja trunčica nečega zaglavi u ventilu i onda više ne radi kak se spada. Motori su nepoderivi praktično. Moj ima 8500 h (na papiru) u što ne vjerujem jer kod mene je 6 godina i napravio sam 3500 sati a dovezen je iz francuske i da je tamo netko na njemu u 16 godina napravio samo 5000 sati ne vjerujem ni pod razno. Radi još odlično, pali i ne gubi snagu, troši cca litru ulja na 15 rali oranja, što za 22 godine i nije puno. Da, model 3065
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
i da 80 ks je i za taj mjenjač je preslabašan motor.

kikic se slozio samnom ali ja se nemogu sloziti s njim.
imao sam 3050 - 70ks i on je bio malo slab za svoju tezinu. pomalo lijen i trom.
sada u berbi kukuruza je pored kuce prolazio 3060 sa nekom mozda 8tonkom. koliko sam mogao vidjeti i cuti, tih 10ks vise, u usporedbi s mojim starim je bas to sto mu treba. vjerujem da je tu odnos snaga/tezina dosta dobar i da bi to trebao biti jedan jako zahvalan traktorcic ;)
naravno, uz uvijet da nije los, izganjan i neodrzavan.


obavezno pitaj gazdu, ako ces imati dosta transporta i sa vecim teretima, kako se ponasao u brdu i s kojim teretom.
premali je izbor brzina na tom mjenjacu.
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
kikic se slozio samnom ali ja se nemogu sloziti s njim.
imao sam 3050 - 70ks i on je bio malo slab za svoju tezinu. pomalo lijen i trom.
sada u berbi kukuruza je pored kuce prolazio 3060 sa nekom mozda 8tonkom. koliko sam mogao vidjeti i cuti, tih 10ks vise, u usporedbi s mojim starim je bas to sto mu treba. vjerujem da je tu odnos snaga/tezina dosta dobar i da bi to trebao biti jedan jako zahvalan traktorcic ;)
naravno, uz uvijet da nije los, izganjan i neodrzavan.


obavezno pitaj gazdu, ako ces imati dosta transporta i sa vecim teretima, kako se ponasao u brdu i s kojim teretom.
premali je izbor brzina na tom mjenjacu.


hvala.....
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
kikic se slozio samnom ali ja se nemogu sloziti s njim.
imao sam 3050 - 70ks i on je bio malo slab za svoju tezinu. pomalo lijen i trom.
sada u berbi kukuruza je pored kuce prolazio 3060 sa nekom mozda 8tonkom. koliko sam mogao vidjeti i cuti, tih 10ks vise, u usporedbi s mojim starim je bas to sto mu treba. vjerujem da je tu odnos snaga/tezina dosta dobar i da bi to trebao biti jedan jako zahvalan traktorcic ;)
naravno, uz uvijet da nije los, izganjan i neodrzavan.


obavezno pitaj gazdu, ako ces imati dosta transporta i sa vecim teretima, kako se ponasao u brdu i s kojim teretom.
premali je izbor brzina na tom mjenjacu.

za mjenjač od 32x32 je motor i više nego jak, ja pričam o brzoj getribi 16x16. premali raspored brzina da bi rasteretio motor.
na hladno brzinu po brzinu moraš brojit dok ne dođeš do 4, a na četvrtoj uz neki teret ima jako teških problema motor.
32x32 je sasvim drukčija prića od ove 16x16.
susjed ima 3060 i 16x16 i traktor kad se zaleti je brz, tj bržiji od ove 32x32, ali gledam zakači prikolicu gnoja sad u hladno vrijeme, i u 4 ga ni ne stavi dok se ne zagrije, jer jednostavno motor galami, ali i muči se. i jako jako slabo može ubrzati.
ja sam radio generalku na njegvom traktoru i motor tjera 3 metra rotodrljaču bez greške, ali na pogonima je banana.
velika prednost 32x32 mjenjač je to jer je motor dosta rasterečen.
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
ti dakle pricas o mjenjacu a ja odnosu snage i tezine. to je druga stvar i tu si vjerojatno u pravu..
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
za mjenjač od 32x32 je motor i više nego jak, ja pričam o brzoj getribi 16x16. premali raspored brzina da bi rasteretio motor.
na hladno brzinu po brzinu moraš brojit dok ne dođeš do 4, a na četvrtoj uz neki teret ima jako teških problema motor.
32x32 je sasvim drukčija prića od ove 16x16.
susjed ima 3060 i 16x16 i traktor kad se zaleti je brz, tj bržiji od ove 32x32, ali gledam zakači prikolicu gnoja sad u hladno vrijeme, i u 4 ga ni ne stavi dok se ne zagrije, jer jednostavno motor galami, ali i muči se. i jako jako slabo može ubrzati.
ja sam radio generalku na njegvom traktoru i motor tjera 3 metra rotodrljaču bez greške, ali na pogonima je banana.
velika prednost 32x32 mjenjač je to jer je motor dosta rasterečen.


ne razumijem bas kako radi taj mjenjac ustvari zasto mu smeta hladno vrijeme, kuzim da ako je hladno da je ulje gusto ali je nemoguce da gusto ulje zaustavlja (koči) vrtnju zupčanika u mjenjacu i još jedno pitanje cemu sluze elektromagnetski ventili kad je pogon preko normalnog kvacila (kuplunga) sto se poganja hidraulikom?????? ili tim ventilima ako sam skuzio da taj mjenjac 16x16 je cisto mehanički ovaj 32x32 ima kalač brzina (koi valjda radi direktno ko kod JD-a)

1 ele-mag. ventil ukopcava prednju vucu
2 ele-mag. ventil ukopćava kardan PTO
3 ele-mag. ventil blokadu dif.
dalje neznam.....

PS: e da... tko tijera ulje kroz sve te ventile???? hidraulicna pumpa? koliko hidraulicnih pumpi ima taj tip traktora????
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
ima puno ulja u getribi i slabiji model je jako lijen dok se ulje ne zagrije. moj 3050 je bio sigurno 10ak % slabiji dok je hladan, ako ne i vise. dok se ulje zagrije isao je super.
sada na 3080 to nije toliko primjetno.

ima modela bez powera (iliti kalaca) ali rijetki su ti. mislim da je zekin 3080bio bez njega.
inace, razlika izmedju 16 i 32brzinskog mjenjaca je to sto ovaj drugi ima A i B grupu na drugom mjenjacu. dakle radne i transportne brzine, i rikverc u svakoj grupi dok prvi ima samo naprijed natrag. i naravno, oba na prvom mjenjacu imaju 4 brzine + spore dok se lupi u lijevo.
 
M

mirsad

Guest
Ppozdrav,a koji je izdrzljiviji mijenjac
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
kazu 16x16 :scratch

ja bi rekao onaj koji se bolje pazi i odrzava.
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
tako je 16x16 je kao dugotrajniji. ali radio sam obadvije getribe. imao ih na stolu. po meni postupak rastavljanja i sklapanje je isti. jedino kaj ova 32x32 ima više zupčanika.
ali kako tibor kaže koji je dobro održavan i vožen kako treba nema razlike, a ako je on promjenio više desetaka šofera e to je već pitanje.
getribe su po izdržljivosti jednake, barem po meni.

@maiky
el magnetnih ventila imaš na njima jako puno.
ovo si sve dobro napisao. ali postoje el magnetni ventili na brzim-sporima, preciznost hidraulike, dizanje spuštanje hid, kalač brzina. i još ih ima.
ciejli sistem dakle kvačilo, volan, kočnice, prednji pogon,špera, brze-spore, volan i cijeli hidraulični sistem ima napajanje preko pumpe hidraulika. koja je smještena s desne strane getribe ispod dekle i snopa oni el ventila i instalacije.
pumpa je dupla(tj tandem pumpa) dvije su pumpe vezane jedna za drugu i one vrše napajanje ovog gore navedenog sistema i stražnjih kiper ventila. ako je pumpa slaba, ili neki drugi spor da nemože ulje dobro cilkulirat, nešto od sistema neće radit. možda neće ništa a može bit samo pojedini sistemi. tu nema pravila.
sad da ja tu tebi sve objašnjavam trebalo bi mi puno vreman da ti to objasnim i opet pola nebi pokopčio. inaće na njim hidraulika je dosta složena. i tko nezna te neke cake može šerafit po njemu pun ku... dok ne nađe grešku. a što naravno i potraje.
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
tako je 16x16 je kao dugotrajniji. ali radio sam obadvije getribe. imao ih na stolu. po meni postupak rastavljanja i sklapanje je isti. jedino kaj ova 32x32 ima više zupčanika.
ali kako tibor kaže koji je dobro održavan i vožen kako treba nema razlike, a ako je on promjenio više desetaka šofera e to je već pitanje.
getribe su po izdržljivosti jednake, barem po meni.

@maiky
el magnetnih ventila imaš na njima jako puno.
ovo si sve dobro napisao. ali postoje el magnetni ventili na brzim-sporima, preciznost hidraulike, dizanje spuštanje hid, kalač brzina. i još ih ima.
ciejli sistem dakle kvačilo, volan, kočnice, prednji pogon,špera, brze-spore, volan i cijeli hidraulični sistem ima napajanje preko pumpe hidraulika. koja je smještena s desne strane getribe ispod dekle i snopa oni el ventila i instalacije.
pumpa je dupla(tj tandem pumpa) dvije su pumpe vezane jedna za drugu i one vrše napajanje ovog gore navedenog sistema i stražnjih kiper ventila. ako je pumpa slaba, ili neki drugi spor da nemože ulje dobro cilkulirat, nešto od sistema neće radit. možda neće ništa a može bit samo pojedini sistemi. tu nema pravila.
sad da ja tu tebi sve objašnjavam trebalo bi mi puno vreman da ti to objasnim i opet pola nebi pokopčio. inaće na njim hidraulika je dosta složena. i tko nezna te neke cake može šerafit po njemu pun ku... dok ne nađe grešku. a što naravno i potraje.


hvala Kiki....
u globalu sam skuzip da se vise manje sve pokrete elektrohidraulicki to je sigurno dobro ako bise moglo kupiti novi takav traktor ili jako jako dobro odrzavani ali ovako mislimda je to prekomplicirani stari traktor i još ovdije u istri mislim da nema mehanicara koi je uopce vidi takav (takvu seriju) traktora


u vezi mjenjaca jedno jednostavno pitanje
vidio sam par slika kabine i mjenjaca i skuzio da svaki tip ima samo dvije ručke mjenjaca
desna je ona na kojoj je reverzor ili A i B sa reverzorom a lijeva ima brzine 1-4 i reduktor spore brze e sada gdije je kalač brzina i sto se moze saltai i kako bez kuplunga......
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
pored komandi hidraulike ima 3 tipke. prednja vuca, spera i power. saltas ga bez kvacila, ali u transportu u vecim brzinama nije na odmet stisnuti kvacilo da ne cuka toliko.
ovo za mjenjace si dobro pohvatao. zapravo nije komplicirano, samo je malo problem za objasniti mozda.
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
pored komandi hidraulike ima 3 tipke. prednja vuca, spera i power. saltas ga bez kvacila, ali u transportu u vecim brzinama nije na odmet stisnuti kvacilo da ne cuka toliko.
ovo za mjenjace si dobro pohvatao. zapravo nije komplicirano, samo je malo problem za objasniti mozda.

koi je redosljed brzina??? koja je najsporija i koja je sljedeca ovaj koi ima 16x16 i ovaj koi ia 32x32...
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
16x16 ima 4spore, svaku mozes poloviti i 4 brze gdje mozes svaku poloviti.

32x32 ima 4spore radne koje jos polovis, 4 spore transportne koje polovis, te 4 brze radne s polovljenjem i 4 transportne koje polovis.

u rikverc je jednako za oba mjenjaca.

mislio si na to, ili?
 
Na vrh