• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Međususjedski odnosi

bbrna

Član
Tu od
30 Ruj 2012
Poruka
161
Molim za savjet.

Imam plac/polje koji sam odlučio ograditi. Plac se nalazi između dvije kuće. Jedna kuća je ograđena, a na drugoj strani koja nije ograđena ja sam podignuo ogradu.
JA nisam zvao mjernika, nego je to napravio susjed kuće koja nije ograđena. Kada sam podizao ogradu izvadio sam stupić koji je bio na međi i umjesto njega stavio veliki stup za ogradu i ubetonirao ga i pomaknuo par centimetara u svoju parcelu (taj stupić mi je smetao da mogu postaviti stup u kut).
Sada susjed traži da vratim taj stupić na mjesto.

Da li sam to dužan napraviti?

Hvala na odgovorima!
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ako ide stup na među to mora stvarno biti na obastrani dogovor..ako toga nema povuci se pola metra da možeš održavati ogradu..Ako na taj dio stane kokos -čopi je..ako složi drva prenesi ih k sebi itd.
 

bbrna

Član
Tu od
30 Ruj 2012
Poruka
161
Svakako sam stupce uvukao 10-ak cm od međe, drugačije ne mogu jer ide plastenik, a on mora biti minimalno 1 m od međe.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,842
Razmisli i nemoj se micati, bude ti žao jednoga dana. Ja nisam imao novaca za stupove i ogradu na povrtnjaku, pa sam postavio žicu, mrežu, na stupove od brajdi, naravno, uvučene na naše. Stari susjed umro, susjeda za čas dopeljala novoga. Ovaj počeo praviti svoj red, povadio stupove međaše i u tačkama s njima u štrekarsku grabu. Veli on meni tu je međa, gdje je žičano pletivo. O sve ti hebem nadobudno, imaš sat vremena i dopremi stupove međaše i postavi, da naučiš gdje je međa. Sutra se vratim s posla vidim ogradu visine 3 m od dasaka, da ih ne gledamo, između kuće i garaže - po našem posjedu. A ja veliku sjekiru i tras bum, nestala ta ograda za minut, a ti sad zovi policiju, mjernike koga ti god drago. Smirio se i nikad više nije krojio među. Vratio je i međaše.
U goricama sam pomaknuo brajdu cca 60 cm od međe, susjed umro, unuk prodao, došao novi i veli tu je međa. E sve mu ***** nije, tu je. Porušio sam brajde i postavio ogradu na među - tu je međa. Sad je mir i s tom međom. Pošten i lud to su si brača. Ne miči se ništa s međe u svoj posjed. Drži među.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,556
najveća ludost se micati od međe...međa se uvjek pomakne za tobom... 🤭
ali u slučaju bbrne, vrati taj stupić na mjesto ako ikako možeš...stupić je međa koju tvoje susjed priznaje.
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,316
ako si uvukao stup 10cm na svoju stranu nemaš nikakve brige...nisi trebao ni toliko...ti stup možeš postaviti točno kraj tog stupića kojeg je mjernik postavio za među...ako je dogovor dva susjeda onda se može postaviti i točno u među jer ipak treba malo veća rupa ako se betonira...
 

bbrna

Član
Tu od
30 Ruj 2012
Poruka
161
Međaš sam zamjenio sa normalnim betonskim stupom. Na točno isto mjesto i on je sada umjesto međaša. Da ne bude problem. Ostatak ograde sam morao uvući jer njegova kanalizacijska cijev ide kroz moju parcelu.
Prije postavljanja, sjeo sa ljudima i sve pet, a sada zaj....😔
 

ROADRUNNER

Iskusan lik
Tu od
17 Stu 2013
Poruka
1,008
Međaš sam zamjenio sa normalnim betonskim stupom. Na točno isto mjesto i on je sada umjesto međaša. Da ne bude problem. Ostatak ograde sam morao uvući jer njegova kanalizacijska cijev ide kroz moju parcelu.
Prije postavljanja, sjeo sa ljudima i sve pet, a sada zaj....😔
Cijev otkopaj i zastopaj. Ona je tvoja
 

Najnoviji postovi

Na vrh