• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Međususjedski odnosi

reeno

Član
Tu od
10 Velj 2011
Poruka
438
kako se riješiti ovaca koje na mom imanju čobani neovlašteno napasaju često i u nočnim satima , ograda nije riješenje, prijava policiji nije riješenje, imate li kakav savjet
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Nemoj Tino struju ,da ne bi bilo ,[YT]https://www.youtube.com/watch?v=1ckpQCUh3a8[/YT],:icon_rofl::icon_rofl:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
To možeš riješiti samo dogovorom ako ima dobre volje onoga koji ti radi štetu.

Nisi naveo na čemu ti ovce pasu - jel na travi ili pšenici.
Kod nas je bio običaj dok je u selu bilo krava da se nakon Male Gospe - 08.09. krave vode slobodno na ispašu na bilo čiju livadu.To je bilo vrijeme nakon kojega se trava više nije kosila jer se sijeno nije moglo dobro osušiti, a bila je već od zadnje košnje porasla, pa bi ionako to preko zime propalo.Dapače, to što se popaslo je bilo dobro jer je na proljeće livada bila očišćena i mlada trava je imala lijepi porast.

Ako ti tu travu trebaš onda je to nešto drugo.
Ali bez dogovora ti to neće ići jer možeš ti njega namlatiti - bude te tužio pa ćeš mu platiti odštetu. Možeš travu na neki način zatrovati,ali si dužan onda na više vidljivih mjesta postaviti table - "Tretirano",j er ako mu ovce krepaju, a upozorenja nije bilo, nagrabusiti ćeš opet.


Možeš travu (za pšenicu neznam) pošpricati Kunilentom - to je repelent koji odbija zečeve, možda će i ovce - ima jako neugodan miris, a životinje su na miris jako osjetljive. Ali ti je trošak.
 

Malirus

Član
Tu od
28 Lis 2009
Poruka
581
To možeš riješiti samo dogovorom ako ima dobre volje onoga koji ti radi štetu.

Slažem se ali u praksi to nepije vode

Imao sam problem s Romima i njihovim ovcama i konjima,di su mi pasli po vrtu i zobi u proljeće
Nakraju oni meni zvali policiju
Pita me policajac zasto sam upirao prstom u njih i brojao (upirao sam prstom i govorio,tebe sam vidio i tebe i tebe...) kad znas da su ih tako ustase brojile u Jasenovcu
Ma reko goni se i ti i Jasenovac skup s ustasama u krasni k..
Meni prave štetu a nakraju ja jos kriv

Kasnije sam u povjesnim knjigama čitao da tako stvarno bilo,nažalost
Toliko o susjedskim odnosima
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ma šta da uopće ja govorim o dobrosusjedskim odnosima.
Ja sam od dvadeset osam godina,odkao živim u svojoj ulici,bila dvadeset pet godina sa svima dobra.Ma što dobra - predobra.Onda su mi za Uskrs pred tri godine, kada su u dvorištu,na vrtu,desetak metara od moga plastenika palili uskrsnu vatru spalili krovnu foliju - jedan stari i jedan novi - potrošili smo tri tjedna prije toga dvadeset tisuća kuna - Krpali smo je na nekoliko mjesta i odšutjeli.Ali sam ja slijedeće godine pred Uskrs zamolila susjedu - doslovno zamolila - da ne pale više jer se to dogodilo.Rezultat - susjed me naribao ko šmrkljivicu - šta si ja umišljam - oni nikada nikome štetu nisu napravili - i ne pričaju samnom evo ima tri godine.
Drugi susjed ima dva stabla sa krošnjama najmanje dva metra iznad moga plastenika - zamolila ja onako,ponizno,da to porežu jer su grane doslovno polegnule po foliji - i tu sam dobila svoje - ne pričamo evo,ima mjesec dana.A i dvadeset pet godina sva voda sa njihovog krova kuće slijeva se u naše dvorište.Napravili oluk i odvod stavili na našu stranu.I nikom ništa.Susjeda ispred.....eto,recept za poremečene dobrosusjedske odnose je vrlo jednostavan - samo se moraš pobuniti dok ti dopizdi nečija neobazrivost - ne pobuniti - zamoliti da budu pažljivi - i ode dvadeset pet godina nastojanja da sve bude ok u vjetar.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,541
koliko vidim iz priloženog, dotičnu najviše smetaju voda i vatra...tipično za zločeste coprnjice...:(rofl):
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,752
Sa takvim ljudima jedino pali uzvratiti istom mjerom i isto se praviti lud.

Šta se tiče ovaca; znam da nebi takve stvari smio pisati ali ako baš očeš baci uree po travi i čekaj kad če prva odapeti. I kod nas su čobani išli prije ali nismo nikad pravili probleme. Ionak su bili u prolazu i kak veli johabica u ovo vrijeme nema štete na travi.
 

reeno

Član
Tu od
10 Velj 2011
Poruka
438
ovce pasu bez obzira koje je godišnje doba i koja je kultura i u kojoj fazi (Ječam, kukuruz, djetelina, pšenica, znači namjerna šteta bez obzira na sve oni napasaju, jer ni policija ni inspekcija neče da reaguje jer je sve kurumpirano
a ovo sa ureom jel učinkovito ,ako jest onda je sigurno dobro za međususjedske odnose
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,752
Bratić mi ima ovce i susjedi smo, a imamo trave za kositi iza kuče pa kad sam neke god bacao ureu nije puštao na moje. Prije toga sam mu rekao šta ču napraviti.
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Ma šta da uopće ja govorim o dobrosusjedskim odnosima.
Ja sam od dvadeset osam godina,odkao živim u svojoj ulici,bila dvadeset pet godina sa svima dobra.Ma što dobra - predobra.Onda su mi za Uskrs pred tri godine, kada su u dvorištu,na vrtu,desetak metara od moga plastenika palili uskrsnu vatru spalili krovnu foliju - jedan stari i jedan novi - potrošili smo tri tjedna prije toga dvadeset tisuća kuna - Krpali smo je na nekoliko mjesta i odšutjeli.Ali sam ja slijedeće godine pred Uskrs zamolila susjedu - doslovno zamolila - da ne pale više jer se to dogodilo.Rezultat - susjed me naribao ko šmrkljivicu - šta si ja umišljam - oni nikada nikome štetu nisu napravili - i ne pričaju samnom evo ima tri godine.
Drugi susjed ima dva stabla sa krošnjama najmanje dva metra iznad moga plastenika - zamolila ja onako,ponizno,da to porežu jer su grane doslovno polegnule po foliji - i tu sam dobila svoje - ne pričamo evo,ima mjesec dana.A i dvadeset pet godina sva voda sa njihovog krova kuće slijeva se u naše dvorište.Napravili oluk i odvod stavili na našu stranu.I nikom ništa.Susjeda ispred.....eto,recept za poremečene dobrosusjedske odnose je vrlo jednostavan - samo se moraš pobuniti dok ti dopizdi nečija neobazrivost - ne pobuniti - zamoliti da budu pažljivi - i ode dvadeset pet godina nastojanja da sve bude ok u vjetar.

koja je poanta biti dobar s takvim susjedom koji ti namjerno radi zlo? ovisiš o njemu, on ti daje zrak koji udišeš? mislim da NE!
što se tiče uskršnjih kresova, mislim da to spada u kategoriju otvorenog plamena , kazne od 5000-50000 kn, prijavi jednom kad će paliti, popušit će kaznu i još će morati sanirati tvoju štetu... vidjet ćeš dal će mu slijedeće godine pasti na pamet da pali krijes pokraj plastenika. A što se grana tiče, sve što visi na tvoju parcelu, ti imaš pravo porezati, pogotovo ako ti direktno radi štetu, znači, ne smiješ mu srušit cijelo stablo, al sve iznad tvoje zemlje imaš pravo maknuti.
 

mursanic

Član
Tu od
1 Lis 2008
Poruka
723
MALIRUS neznam za čim žališ...? A ak ti je tak policajac rekao ,,daj mu ovdje napiši ime i prezime da znamo ,,jer to nije smio.i naravno treba ga prijavit.On je dužan ,odraditi svoj dio posla,,,a to nije donošenje nekih odluka ili zaključaka ,osobito ne presuda,,,za to postoji sud.!
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
@ibosilj,ma sve ja to znam,i svoja prava,i način,ali čovjek uvijek nekako nastoji izbjeći konflikte.Ja se sjećam,kada sam bila mala,selo,skoro pa i nije bilo kuće koja nije ratila sa prvim susjedima.Nisam nikako mogla shvatiti razloge tih netrepeljivosti i uvijek sam,već i u odrasloj dobi smatrala da samo najgori ljudi nemogu neki problem rijšiti riječima.Zato sam uvijek išla linijom manjeg otpora,nastojanjem shvatiti nečije postupke i naći opravdanje. Ima dosta slučajeva gdje ljudi nisu svijesni da drugome nanose štetu.Pa kada shvate,ispričaju se i ili isprave,ili jednostavno barem samo prestanu. A ima ko i moj slučaj - gdje misle da si oni sve mogu dozvoliti a ti moraš to bespogovorno tolerirati.

Najgore od svega je to što se ja sada osjećam kao krivac,neka nelagoda je u meni uvijek kada se sjetim.Koliko god godina imala,ja jednostavno ne mogu prihvatiti ljudsku bezobraštinu kao definitivno stanje.Nešto mora postojati što može problem riješiti na miran način.I onda se uvijek pitam - jesam li mogla drugačijim pristupom,drugim riječima reagirati,nekako da to ispadne prihvatljivije.I riješi se mirno.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Nisi mogla. Ima toga svagdje.
Nebi navodil baš primjere, ali loza se palila relativno blizu susjedovog štaglja. A kad se upozorilo, bilo je: ah, ma nikaj nebu (srećom i nije bilo), pušta se voda po susjedovom (pa i našem) itd...
Kad bi se samo diskretno sugeriralo, onda bi se obesil nos...

Treba biti gov*o od početka, pa te se onda poštuje.
Ovak, svi se čude (kak pura dreku) kad nekaj spomeneš, i nije im jasno kaj sad hoćeš, kad ti to dvajst let nije smetalo.
 

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
523
Meni je tip pustil vodu iz septičke po prigrnjenoj plasnici suhog ljulja. Tip vozi vodu uslužno, i pušta po polju gdje mu se hoće. Rekel sam mu da ima od mene drugu opomenu, jednu si je zaslužil kad mi je isto pustil vodu po zobi koju sam mislil kositi. Treće opomene neće biti. Rekel sam mu da mu budem doma dopeljal gnojnicu i da mu budem po ulaznim vratima pustil. Gledal me je kak tele vrata.
 
Na vrh