• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Međususjedski odnosi

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
šta ako je elektra stavila stupove na moju parcelu a niko nista nije pitao, jest da su odmah do ceste al po slikama na netu stoje bas unutar moje parcele?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,547
šta ako je elektra stavila stupove na moju parcelu a niko nista nije pitao, jest da su odmah do ceste al po slikama na netu stoje bas unutar moje parcele?

ja sam reagirao pred tri godine kad su htjeli tako napraviti, bez pitanja i di im je pasalo...lijepo su izbušili rupe, došo ja ko ja i lijepo im rekao da zatrpaju...
sim-tam, levo desno, vidili da vrag šalu zel pa lijepo napravili kak sam rekal i još i platili...:twisted:
ako su stupovi na tvojoj čestici već postavljeni, nemam pojma kaj napraviti, ali ako baš imaš vremena prođi pitat jel imaju kakav papir da su to mogli napraviti...
ako ne, lijepo ih neka izmjeste ili plate....;)

s ovima iz telekoma je lako, hehe, sad su privatna firma i drhću pred takvim zahtjevima, elektra još malo teže reagira, ali da se i tu, imaju i oni svoje pravnike...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,547
sve je to ok, kaj veliš. nekad su zemlje bile mjerene, i to bi trebalo vrijediti, zemlja nebre nestati, i lako se najde ko ima preveč, al taj obično tvrdi da ima tako več dugi niz godina u mirnom posjedu, i tad nastanu problemi. za put se zna širina, a ako je s druge strane rijeka ili potok to treba biti ucrtano, ja imam jednu takvu i piše da imam 63 m2 rijeke

u ovom slučaju kad imaš dio rijeke, ustvari nemaš niš, jer rijeka je javno dobro RH. Problem leži u ovlašteniku za upravljanje tim javnim dobrom, u ovom slučaju Hrvatske vode, kojima na pament nikad nije ni palo da izvedu geodetu na teren (a trebale bi) i obeštete bivšeg vlasnika čestice koju je oštetila imovina RH tj. rijeka.
Znam čovjeka koji je zbog toga tražio sudsko uređenje međa, i znam da ga je sud u tom slučaju odbio jer nisu znali kaj napraviti, što je apsolutni nonsens...
 

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
u ovom slučaju kad imaš dio rijeke, ustvari nemaš niš, jer rijeka je javno dobro RH. Problem leži u ovlašteniku za upravljanje tim javnim dobrom, u ovom slučaju Hrvatske vode, kojima na pament nikad nije ni palo da izvedu geodetu na teren (a trebale bi) i obeštete bivšeg vlasnika čestice koju je oštetila imovina RH tj. rijeka.
Znam čovjeka koji je zbog toga tražio sudsko uređenje međa, i znam da ga je sud u tom slučaju odbio jer nisu znali kaj napraviti, što je apsolutni nonsens...

znam, al to je mala površina koja je oduzeta od moje parcele, tako i svi susjedi imaju
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,547
znam, al to je mala površina koja je oduzeta od moje parcele, tako i svi susjedi imaju

nije stvar u površini nego u principu...naime ti i dalje na tu površinu plaćaš Hrvatskim vodama odvodnju, u Jugi su plaćali i porez a ustvari to nemožeš uživati.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Što se tiče postavljanja ograda, slobodno se postavlja na među, nema se koji susjed šta buniti. Neka se snađe kako će obraditi svoj dio do međe, isto kao ja ili ti. Takvo je slovo zakona. Od cesta pak, javno dobro iznosi 4 metra i tu nema diranja, barem u naseljima. Tu može ići vodovod, struja, plin... a ako ide po vašem posjedu tu već treba platiti odštetu.

Što se pak tiče arkoda i katastarskih međa, mogu sa sigurnošću tvrditi da se ne poklapaju. Očito nije dovoljno precizan sustav. Kod starih katastarskih planova je katastrofa, neke međe idu poprijeko sadašnjih i td. Pitaj boga kad su zadnji put rađeni ti planovi. Kod mene je prije par godina bila katastarska izmjera i sve je rađeno odnova. Na mojem vrtu međa je kakva je ucrtana u katastar, kum je susjed i nije ni on ni ja dirali među, a na arkodu je vidljivo da sam ja njemu "ušao" u posjed pola metra, a zapravo nisam. Toliko o preciznosti i ja se ne bih vodio arkodom kao sigurnim pokazateljem međa. Najbolje je kad se susjedi mogu dogovoriti, no svjestan sam toga da ima i kad nemogu. Čak i nakon kojekakvih presuda ljudi i dalje godinama imaju probleme i nema tu kruha.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Što se tiče postavljanja ograda, slobodno se postavlja na među, nema se koji susjed šta buniti. Neka se snađe kako će obraditi svoj dio do međe, isto kao ja ili ti. Takvo je slovo zakona. Od cesta pak, javno dobro iznosi 4 metra i tu nema diranja, barem u naseljima. Tu može ići vodovod, struja, plin... a ako ide po vašem posjedu tu već treba platiti odštetu.

E to me zanima,pošto smo kupili jednu zemlju a pored vočnjak..

I sad ograda stavljena na među,i naravno ne mogu izorat taj dio do ograde,to je nekih 40cm..I sad me zanima ak je nabavim plug koji odreže točno do ograde ili stupa,i taj stup se poslije poruši tko je tu kriv,ja kaj sam orao do stupa ili on kaj je postavio tak blizu ogradu?

Nije mi cilj ovo radit,jer neču propast za tih 40cm al samo me zanima mišljenje..
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,547
mene je dugo intrigiralo zašto se katastar i arkod, tj. satelit ne poklapaju.
E pa došao sam i do toga...evo činjenica
-kod mene je mjerilo koje je u katastru navedeno 1 : 2880
-najmanja linija koju ljudsko oko može razaznati na katastarskoj mapi je debljine 0.2 milimetra, užu nije fizički moguće okom izmjeriti....
- to u prirodi iznosi ravno 57.6 centimetara
- zbrojite sve međe na jednom planu i samo na polovicu dodajte ovu nevidljivu grešku

još za vrijeme Marije Terezije kad su crtani ti planovi su nastale te sitne greškice i sad imamo s novom tehnologijom ogroman problem...taj problem nije samo jedna katastarska općina, niti jedna županija, niti naša država, taj problem je prisutan na cijelom području bivše Austro-ugarske monarhije i zato je praktično nerješiv...jer se svaki plan naslanja na drugi i tako redom...
dakle, kad vam običan mjernik ide pokazat di je međa, pitajte ga koliko mu je dozvoljeno odstupanje u prirodi od onog što ima ucrtano na mapi...i dobit ćete odgovor kakav dobijete, nisam siguran da i svi oni znaju ovo što sam ja napisao...

E to me zanima,pošto smo kupili jednu zemlju a pored vočnjak..

I sad ograda stavljena na među,i naravno ne mogu izorat taj dio do ograde,to je nekih 40cm..I sad me zanima ak je nabavim plug koji odreže točno do ograde ili stupa,i taj stup se poslije poruši tko je tu kriv,ja kaj sam orao do stupa ili on kaj je postavio tak blizu ogradu?

Nije mi cilj ovo radit,jer neču propast za tih 40cm al samo me zanima mišljenje..

nisi kriv, susjed nije kvalitetno postavio svoje stupove...ali ne smiješ se nigdje dotaknuti ograde da se vidi da je silom porušena.
 

flokisb

Novi član
Tu od
8 Ruj 2012
Poruka
21
arkod preglednik nije vjeran u odnosu na katastar jer nije za to namjenjen, već za pregled i označavanje poljoprivrednih površina i kultura, katastar se nalazi u arkodu ajde recimo to "orjentacijski".
a "vjeran" prikaz satelitske snimke preklopljene s katastrom je na stranici geoportal.DGU(državna geodetska uprava), na tom pregledniku bi trebalo biti sve kako i je u stvarnosti.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,547
google earth je podloga i za jedno i za drugo, tak da se svodi na isto...
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
arkod preglednik nije vjeran u odnosu na katastar jer nije za to namjenjen, već za pregled i označavanje poljoprivrednih površina i kultura, katastar se nalazi u arkodu ajde recimo to "orjentacijski".
a "vjeran" prikaz satelitske snimke preklopljene s katastrom je na stranici geoportal.DGU(državna geodetska uprava), na tom pregledniku bi trebalo biti sve kako i je u stvarnosti.

ja sam sad pogledal na tome i isto je se kaj i arkod jer na obadvjema prikazuju satelitske slike iz 2006.. dej mogel najti nekaj kaj je snimano ove godine ili ajd prošle al to malo teže..
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,654
ja sam sad pogledal na tome i isto je se kaj i arkod jer na obadvjema prikazuju satelitske slike iz 2006.. dej mogel najti nekaj kaj je snimano ove godine ili ajd prošle al to malo teže..
na geoportalu je snimka iz 21. lipnja 2011 godine, i osnova je za legalizaciju objekata. sve što je izgrađeno nakon tog snimka neće se moći legalizirati.
 
Posljednje uređivanje:

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
na geoportalu je snimka iz 2011 godine, i osnova je za legalizaciju objekata. sve što je izgrađeno nakon tog snimka neće se moći legalizirati.
evo ti pogledaj i sam se uvjeri..pogledaj opčinu donji vidovec to je oko 6 km od ušča mure i drave.tam ti lijepo piše Donji Vidovec Stanje DKP-a na dan 07.12.2006
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,654
evo ti pogledaj i sam se uvjeri..pogledaj opčinu donji vidovec to je oko 6 km od ušča mure i drave.tam ti lijepo piše Donji Vidovec Stanje DKP-a na dan 07.12.2006
drugo je stanje dkp a drugo datum kad je napravljena snimka, pogledaj kat. općine oko sebe, prelog, oporovec imaju 2008, a npr. kod mene je 14.12.2012.
svakom promjenom u katastru, npr. novi legalizirani objekti se ucrtavaju i nastaje novo stanje u dkp, a snimka je ista.na večim parcelama možeš vidjeti i kombajn u slavoniji.
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
drugo je stanje dkp a drugo datum kad je napravljena snimka, pogledaj kat. općine oko sebe, prelog, oporovec imaju 2008, a npr. kod mene je 14.12.2012.
svakom promjenom u katastru, npr. novi legalizirani objekti se ucrtavaju i nastaje novo stanje u dkp, a snimka je ista.
oke..moja pogreška:partyman:
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
kod mene jedna dobra prirodna pojava,večina zemlje ima sa strane uzvišenja pa nitko ne pomišlja ići preko a jedan susjed je godinama orao sa 577 a ja sa 539 i na dužini od 430 m ,nikad nije odorao ni komad,tako da ja eto imam DOBROSUSJEDSKE odnose po tom pitanju:rolfer::rolfer::rolfer:
 
B

bosniahos

Guest
.

Puno je toga napisano ali malo točno,istina je ova ko ima više para taj je u pravu,netko je spomenia inspektora iz HPA ako ne griješim,kako to funkcionira.Nekad a isad još uvijek se radi po kartama i tog se i katastar i sud drži ko pijan tarabe,moj slučaj- nova međašica koja radila je soba do sobe sa katastrom u opčini, dopeljala svog intimnog prijatelja,mijernika još 95 godine ucrtal joj put iza moje vikendicSad je u penziji i ona i mijernik a ja sam tad pisal žalbu koja je išla po sistemu kadija te kudi kadija te sudi.Njezina dica šute a ja mogu samo se ovdi jadat.Nije pomogla ni ovijerena izjava u bilježnika gdi moja majka daje izjavu da nikad tamo nije bio javni put već samo nekoliko bagrema a to što ja več 20 godina to baštinim neznači ništa jer je ucrtano u katastru mapa kao da je od ovih do mene.Sud se neisplati jer ne vredi ništa,međaši samo se pozovu na istu mapu.I opet žali bože gubi se garant.Još da napomenem da tu parcelu imaju moji preci prije mene više od 100 godina.Ajde molim savijet.Hvala.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,547
povijesni izvod iz katastra di se vidi tko je, kada, i na koji način tj. na osnovu kojeg riješenja upisao taj put...
 

Najnoviji postovi

Na vrh