• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Mehanička radionica za pile

GreatJumbo

Član
Tu od
11 Kol 2011
Poruka
48
Re: mehanička radionica za pile

A ove vodilice bez zvijezde su i dosta skuplje, a netko mi je pričao da pila ima manje snage s takvom vodilicom. Jel to istina?
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Re: mehanička radionica za pile

Ja u svoje tocim motorno ulje i nemam nikakvih problema sve radi kako treba jedino sam imo problem da mi lanac nije dobro sjedao u zvijezdu pa je gusilo motorku promijenio lancanik i sve ok dalje a sta se tice vodilica s zvijezdom nemam dobro iskustvo meni osobno ne svidaju se i izbijegavam ih u sirokom luku!!
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: mehanička radionica za pile

Nema to veze i bez zvijeze se najcesce isporucuje na vecim i jacim pilama,al nije bezveze skuplja ta bez zvjezde!
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,228
Re: mehanička radionica za pile

To sa zvjedom, bez zvjezde mislite na rolomatic i duromatic vodilicu?
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: mehanička radionica za pile

Tako je mislim da to kaj si napisal da su to nazivi kod stihla.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Re: mehanička radionica za pile

Normalno da malo snage poždere i prije lanac ode dolje po člancima.
@Greatjumbo: veliš da ti je mazanje na max, reci, priznaj koliko puta si ostao bez podmazivanja?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,228
Re: mehanička radionica za pile

To je znači ta igra oko mačeva.
Ja imam gore sa zvjezdom i složila je kilometar drva, ali sadje stvarno kraj.
Sad ide gore list bez zvijezde, dosta je na čavlu visel, i on mora složiti barem duplo.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: mehanička radionica za pile

To smo vec pisali ali nije lose ponoviti,taj mac bez zvijezde ima na vrhu neku tvrdu vrstu metala od same vodilice pa se ne trosi,to se moze i vidjeti na samom vrhu maca.

Ako ne radis u sumi ,znaci samo doma piljenje na kratko bez rusenja i obrade takve sa zvijezdom dugo traju.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,228
Re: mehanička radionica za pile

Pa baš ne obrađujem ali rušilo se.

A ta tvrda vrsta metala, jel ona troši lanac, jel može otpasti?
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: mehanička radionica za pile

Mozda nekom moze otpasti ko divlja,ja jos to nisam nigdje videl,a los lancanik vise unisti lanc nego taj vrh.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: mehanička radionica za pile

Meni kad se potroši lančanik samo uzmem lanac manjeg koraka , zato ne uzimam vodilicu sa zvijezom
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: mehanička radionica za pile

Evo jedna nova ceka jesen ili proljece,i ispod jedna stara 8god.








 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: mehanička radionica za pile

Da , velika je greška i opasno piliti s vrhom vodilice .
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,656
Re: mehanička radionica za pile

Ima li netko magnet s zamašnjakom( propelerom) iz jednog komada za stihl 045-056, sa neispravne motorke. Ovak izgleda:
 

Prilozi

  • $(KGrHqF,!nsFGzcK5McwBRwg7WLqyQ~~60_3.JPG
    $(KGrHqF,!nsFGzcK5McwBRwg7WLqyQ~~60_3.JPG
    31.8 KB · Pregleda: 167

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
Re: mehanička radionica za pile

Nekad se mora, npr. kad je ubodni rez u pitanju:icon_e_ugeek:

Taj "tvrdi metal" se isto troši, i u uputstvima kaže da se dubina kanala na Duromatic vodilici mjeri na vrhu. Jednu smo razderali davno, već je imala grabe s obje strane, a na vrhu su članci počeli strugati po dnu kanala. Sad imam već dosta staru Rollomatic, boje više gotovo da i nema, ali radi dobro, zvijezda se vrti kao luda, nikad ju ne podmazujem, jer ne treba:biggrin:
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: mehanička radionica za pile

Tako je vrh se koristi samo kod ubodnog reza al to nije tak cesto,i u pravilu treba izbjegavati piliti vrhom vodilice.
Vrh se isto trosi al sporije i zato je obraden s tvrdim materijalom jer je dosta opterecen trenjem.
Da zvjezda se netreba nikad podmazivati i trebala bi trajati al nije ni do koljena duromaticu....
 

GreatJumbo

Član
Tu od
11 Kol 2011
Poruka
48
Re: mehanička radionica za pile

@Greatjumbo: veliš da ti je mazanje na max, reci, priznaj koliko puta si ostao bez podmazivanja?

Misliš na to da sam prije potrošio rezervoar ulja nego rezervoar mješavine? To se nije desilo. Sad kad sam ju isprobao na prazno i vidio kako ludo baca ulje, malo sam ga zatvorio da ne curi bez veze. Bilo je odvrnuto do kraja jer sam koristio neki njemački jako gusti lancol. I onda se je možda još i negdje zaštopalo i došlo do toga da pila viša ne propada kroz drvo (pregrijavanje?), barem ne u onom dijelu vodilice gdje su šiljci. Propadala je u drvo s onim dijelom od sredine vodilice prema vrhu. Već sam dosadan. Mislim da sam sve sredio. Čak sam i ulje promjenio i prešao na rjeđe. Samo čekam akciju da isprobam motorku na terenu pa da vidim kako će se ponašati.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: mehanička radionica za pile

Jesi kaj promjenio ili je sve ostalo kak je?
 

GreatJumbo

Član
Tu od
11 Kol 2011
Poruka
48
Re: mehanička radionica za pile

Jesi kaj promjenio ili je sve ostalo kak je?


Prilično puno sam brusio vodilicu i mislim si možda sam time rješio problem. Kad bih imao nešto viška novaca onda bi promjenio prsten lančanika, igličasti, ležaj i vodilicu. Ili barem prsten i vodilicu. Ali nažalost u tu investiciju se nemogu upustiti. No, ako se na terenu pokaže da mi uzalud trud onda ću makar posudit novce. Kad sam stavio potpuno novi oregon lanac nakon oko 20 min rada(možda i ranije) kad je prestala rezati (jednostavno nije išlo kroz drvo) i kad sam pogledao kako izgleda lanc... Morao bi ga slikati i staviti slike ovdje. Donji dijelovi zuba su dobili..
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: mehanička radionica za pile

Pa tebi je vodilica poderana tak da lanac donjim djelom struze po dnu kanala ili provjeri da ti se kanali kud ide lanc nisu stisnuli pa ti lanc zapinje i nemre lagano
klizit!!!
 

Najnoviji postovi

Na vrh