• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

MIO standard F-400

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,665
Tražim po forumu al nemogu nać ništa o toj kopačici

Uglavnom imam priliku uzet jednu takvu kopačicu, čovjeka koji mi ju nudim znam već 10-tak god. i nikad nisam vidio da je radio sa njom jer u biti i nema vrta. Kaže da kopačica stoji već godinama u nekakvoj šupi konzervirana. Ima navodno za nju gume i motike za kopanje. E sad najviše me brine to šta nije paljena jako dugo. Jel joj to šta može naštetit? Osobno ju još nisam vidio tako da ovo šta sam napisao je ono šta mi je on rekao. Kolko uopće može bit vrijednost te kopačice, na njuškalu ih ima od 2000tkn pa na dalje?
 

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
422
Ja imam mio-350 dvotaktnu ta bi trebala bit četverotaktna . Za prekopat vrt i krumpir okopat i nagrnit dobra .
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,665
Za to bi ju i ja koristio, e sad jel 2T ili 4T ne znam.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
ja koliko znam sve honde su cetvorotaktni motori. cesto u manje ubacuju od tomosa motore ali to vise nije to. ako ima dve brzine za napred to su serije 350-400-420 a ako su tri brzine za napred onda je 600-620-700 serija. ima ih jos starijih oznaka. sa jednom brzinom ima 2,8 honda a to je vec igracka.na svim cetvorotaktnim pri dnu bloka ima cep za sipanje ulja u karter i slluzi ko merac. na vecini su dva takva cepa i sa prednje i zadnje strane. u nekim serijama F 400 ima i brigsov motor
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Stavite joj novo ulje,benzin,očistite svječicu,i filtr zraka i kresnite ju pa buš videč kak radi i kak se šalta i ak je sve uredno kupuj jer ak je četverotaktna super su motori.
 

ChykaKure

Aktivni član
Tu od
4 Velj 2013
Poruka
284
350 ima UMO6 mašinu, brat je ima, praktična,al draži mi je SS :)
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,665
Ako stignem sad za vikend budem skočio do čovijeka da vidim u kakvom je stanju i probat ćemo ju upalit. Ako je na njoj sve u redu odmah ću ju i uzet pošto je rekao da mu tek do proljeća skupim novce :rolleyes:. Još me samo zanima kolko je to KS-a, jel 3.5 ili više?
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ako je japanski motor gore onda je oko 4konja.
I dugovječne su i dosta jake.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
u svakom slucaju ima dovoljno ako je F400 u pitanju. pitanje je koji je motor u njoj ali vrti se oko 3,5-4 ks. e sad sto je to po starim merilima mereno ali ima dovoljno za sta je predvidjena. jako dobra serija je to. odicno je ili G150 ili G35 motor a moze biti i brigs i straton.ako je dugo stajala mozda ce malo karburator zastopati ali nije problem skinuti casicu i izduvati diznu i prolaz goriva.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,489
Pozdrav forumašima, ja sam novi na ovom postu.
Malo da se nadovežem na ovu temu o motokultivatorima, odnosno na Mio Standard f-400 a odnosi se i na ostale strojeve koji nisu duže vrijeme bili u upotrebi. Navedeni motokultivator je dobar za manje zahtjevne poslove. Dobro bi bilo napraviti kompletan servis, jer ako se npr.( samo pročisti krburator i stavi novo gorivo) onda se obično pojavi još neki problem.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,489
Pozdrav forumašima, ja sam novi na forumu i znam ponešto o spomenutim motokultivatorima. Dobar je za manje zahtjevne poslove. Pošto je dugo bio izvan upotrebe i pitanje je da li je uopće bio paljen svo to vrijeme. Potrebno bi bilo napraviti servis kao i na svakom stroju koji duže stoji van upotrebe.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,665
Pošto sad nije sezona i nema šta radit nisam ništa radio na njemu. U svakom slučaju ide novi remen, ulja u motor i getribu i kolko mi se čini i filter zraka je uljni. Karburator za sad neću dirat jer pali dobro i mirno radi. Snage ima i ne guši se u radu tako da mislim da tu za sad bolje ništa ne dirat.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
ulje promeni na prolece pre radova najbolje. preko zime uvek se skupi kondenza u ulje . ja moju samo povremeno palim preko zime i u prolece pre sezone uradim servis i nikad problema. mada kod mene honda jos uvek radi i stalno posla za nju ima. vuce prikolicu stalno.najbitnije je nasuti pun rezervoar da ne bi rdjao. ja dok je bio originalni motor sam pred zimu sipao uvek malo ulja u benzin ili zaostale mesavine pa se rezervoar sacuvao kao nov.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,489
Vjerojatno se tu radi o hoda motoru, u prethodnom postu je spominjano da ima uljni filter zraka, onda je honda. Model Mio 425 je sa Brigss & Stratton motorom, 3 ks. Razilka između Brigssa i Honde je: Honda ima bijeli rezervar, i smješten je iznad glave motora i ima uljni filter zraka dok spomenuti Brigss ima manji rezervar i to ispod krburatora tj. ujedno usisna grana, crvane boje je sa crnim čepom. Taj Brigss ima suhi pročistač zraka. Isto tako je spominjano da se rezervar drži pun kad je stroj van upotrebe duže vrijeme. Da ne rđžavi. To je jedna varijanta. Rezervar od honde je dosta kvalitetno zažtićen iznutra. Ako je benzin cijelu zimu u rezervaru uvijek je moguće da ipak nešto dođe u krburator a to nije zdravo po njega. Moj savjet je: isprazniti benzin iz cijelog sustava i sve ispuhati i osušiti onda zatvoriti. Ako je Brigssov motor onda obavezno isprazniti benzin, jer je rezervar nekvalitetniji od honde. :eek::
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,665
Da motor je hondin gore, tip G150. Nisam imao mira i prošli tjedan sam kupio novo ulje za motor, getribu, novi remen, novu svjećicu i onu spužvu za filter zraka. Imam ovaj tjedan nešto zemlje za pripremit za češnjak, salatu i luk.
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
imam f 350 s tomosovim motorom, ali to nije važno... ono kaj me zanima je da li netko zna kako su pravilno raspoređene oprugice i kuglice utvrđivaća brzina u getribi? Rastavljao sam sve ljetos jer je pukel lanac, kad sam sastavljao čini mi se da sam krivo složio te kugilce i opruge jer u prvu brzinu jako teško ide, neće lijepo škljocnuti do kraja.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
ako verujes neznam uopste kako izgleda hondin menjac iznutra. nikom nije crkao jos.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,489
Na Mio Standar mjenjaču Utvrđivači brzina se slažu na sljedeći način: Kad mjenjač stoji u položaju kao i kad je u funkciji, na dno kanala najprije dođe opruga, na nju kuglica, osovina, valjčić (bubrežnog oblika), osovina, kuglica, opruga, vijak koji steže oprugu. Ako je tako složeno a teško ide u prvu, a isto tako iz prve, može se pokušati samo odvrnuti vijak da manje zateže, pa probat kako ide. ako ide bolje onda samo vijak malo skratiti i opet zategnuti. Inače taj vijak mora biti probušen (kao odušnik). Moguće je da je srednji valjčić koliko oštećen pa zapinje, ako je oštećen treba ga mjenjati. Kad se slaže može se složiti samo lijeva polutka, i onda probat mijenjat, ako je OK onda se složi sve. Ako bude kakvih nejasnoća pitajte!:^):
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Hvala brgud! Ja sam stavio kuglicu i oprugu u kanal između dvije „osovine“ ili bolje reći poluge- pretpostavljam da opruga zapinje po utoru. Vijak ispod kojeg je druga kuglica s oprugom- kad sve izvadim opet zapinje jer je problem u kanalu između dvije osovine. A što se tiče valjčića bubrežnog oblika toga nema, koja bi bila funkcija toga? Mislim da je to postojalo onda bi ga valjda našao kad sam rastavljao getribu prvi put. Inače vijak koji doteže oprugu nije probušen, nego je na ovom modelu poseban vijak na drugom mjestu koji ima rupu za odušak.

@vica meni je lanac popustio na onoj kariki gdje je spojnica, uzrok prema svemu sudeći dotrajao španer koji se toliko otpustio da ga lanac dohvatio i sve zacvikao. Spojna karika je bila savinuta, to je poravnato uz grijanje karike na plinskom šporetu da ne pukne prilikom ravnanja.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,489
Bubrežni valjčić između poluga služi da kada je stroj u jednoj brzini, da blokira drugu polugu da ne bi došlo do miješanja brzina. Odnosno da se ne može ubaciti u sljedeću (bilo koju brzinu) dok se ne izbaci iz prethodne. Ili da ne bi došlo do istovremenog ubacivanja u dvije brzine. Ako tog valjčića nema treba ga staviti (najbolje original) a može se ga i napraviti. Od jednog vijka (tijelo vijka bez navoja) debljine kuglice, odnosno da lagano ide u predviđeni kanal. Odrezati jednu stranu, obraditi polukružno, polugu staviti u kućište, valjčić staviti unutra (polukružni kraj) stime da upadnu u udubinu poluge i onda u drugom kanalu, di dođe druga poluga mora biti na nuli (isto tako polukružno obrađen) Nemam ga trenutačno demontiranoga, da mogu sa točnošću reći nj. dim., cca duž. 16 mm, deb. 8 mm.
Ovaj drugi dio koliko sam shvatio radi se o opuštenom lancu i pohabanoj opruzi koja zateže lanac. Ako lanac ima dosta lufta, dobro bi ga bilo zamijeniti košta 116,00 kn, opruga 16,00 kn. Kad je mjenjač već otvoren. Što se tiče odzračnika bolje da je onaj vijak koji je na višoj poziciji. Nadam se da sam bio jasan, ako bude kakvih nejasnoća pitaj::(wasntme):
 
Na vrh