• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Mješaona stočne hrane

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,900
No dobro , ali je puno lakše nego da treba kanta party i sipaj u čekičar.
 

Zeljko81Bj

Član
Tu od
30 Svi 2013
Poruka
543
Treba mi savjet vezano za mlin.
Naime isprobao sam sva sita koja imam do 8 mm
I kako god mlin mi radi doslovno brašno.
Po mom izračunu obrtaja motora i remenica došao na sa 3770 obrtaja mlina.
Dali je u obrtajima problem?
Hocu li dobiti krupniji šrot i vecu snagu ako smanjimo broj obrtaja na mlinu izradom vece remenice?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,395
Većina mlinova se vrti oko 3000 o/min.
A kakav je pogon? Elektromotor ili traktor?
 

Zeljko81Bj

Član
Tu od
30 Svi 2013
Poruka
543
Elektromotor 4kw obrtaji 2900 a remenica na motoru 130mm , na mlinu 100mm.
Mlin 16 cm širok sa 4x7 nozeva.
Dobar,brz ali mi nikako ne odgovara presitno.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,395
Ne znam jesu li osovine istog promjera (28mm), pa da samo probaš zamijeniti mjesta remenicama?
 

Zeljko81Bj

Član
Tu od
30 Svi 2013
Poruka
543
Upravo to je bio plan pa sam odlomio komad dok sam skidao sa mlina.
Onu na motoru necu da diram o da nabijam po rotoru,odustao sam od tog plana,pravim gornju vecu.
 

Zeljko81Bj

Član
Tu od
30 Svi 2013
Poruka
543
E sad su jednako velike remenice i znaci na 2900 obrtaja i sito 10 lomi kukuruz da nestignem sipati u mlin,razbija ga fest jer je obodna brzina velika,obod sita je oko 50 cm.
Eto ako neko bude imao potrebe da mu treba informacija sad je idealno .
Lomi ga u granulaciji od milimetra do dva ljuska kukuruza a šrota sitnog nema previse.
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,506
Zaboravil si napisat ili nisi upučen da jako veliku ulogu ima koliko blizu idu noževi (čekići) situ.Što su bliži to sitnije melje,e sada to sve treba uglazbiti i onda je to dobro
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,312
Malo je starija tema ali me zanima ako tko ima okomitu mješaonu neku manju da vidim kako je postavljen puž za miješanje. Kosu mi ima tast i to mi je jasno kako ide ali ovakvu nema nitko u okolici da si pogledam a bila bi mi prihvatljivija možda zbog mjesta kamo bi ju smjestio.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,144
Pa okomito kroz sredinu mješaone. Sličan princip kao saržna sušara samo što je komplet zatvoreno.
 

Prilozi

  • IMG_20210107_154641.jpg
    IMG_20210107_154641.jpg
    53.1 KB · Pregleda: 26

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,312
Znači pužnica je stavljena u cijev do dna i dolje malo otvorena da može uzimati i gore na vrhu izbacuje?
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,144
Tako je, u ovaj koš iza cijevi idu dodatci, vitamini, konc i sl. Na vrhu izbacuje da i naravno svaki put kad puštaš van pališ motor.. Na vrhu imaju dva proreza za zrak, tu su nekakve krpe stavljene.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,312
Znači istovar je na ovu cijev kroz šuber na lijevoj strani, a kako izbaci ono što je ispod njega? Kako ga isprazniti do kraja?
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,144
Ima s druge strane šuber na dnu. I to ostane pola kante. Puž ti podiže sve sa dna u cijev na sredini.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,312
@MilanZetor hvala na informacijama, to sam si i mislio da je tako. Znači puž nosi na vrh ali je cijev kroz koju prolazi otvoren na mjestu šubera i ako nije otvoren ide smjesa do vrha zar ne?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,395
Upravo tak.
Ak centralnog puža hoćeš isprazniti, treba mu okrenuti smjer vrtnje.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,312
To barem nije problem, izgleda da sam si opet našao posla za preko zime. Sad jedino ostaje problem kako spigat onaj lijevak. Za spremnik gore imam materijal, puž je doma, jedino sad to riješiti.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,395
Kupiš ga i MegaMetalu ili Tehnopanu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh