• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Mješaona stočne hrane

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,150
Ja imam od 800, kako ste zadovoljni njome?

Pa dobro sam zadovoljan. Mlin je moj tj. ja sam im dao svoj da mi ga ugrade i dao sam onaj drugi motor za mješaonu tako da me ispalo dosta jeftinije i imam ovaj svoj koš za kukuruz i žitarice iz kojeg ide u mlin.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
ovakav mlina imam i ja placen oko 1100kn, sad mi stoji bzvz, kojom brzinom melje kod tebe, koji motor, kod mene je na traktor a cijena goriva je tad bila niza kad sam kupovao, sad bih ga prebacio na struju
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,150
ovakav mlina imam i ja placen oko 1100kn, sad mi stoji bzvz, kojom brzinom melje kod tebe, koji motor, kod mene je na traktor a cijena goriva je tad bila niza kad sam kupovao, sad bih ga prebacio na struju

Mlin je Ino i ovo mu nije original boja već ju je kralj kocijan bojao u plavo, a bila je valjda neka bijela boja. Pa melje dosta brzo. Recimo ako mi je dobra struja sameljem punu mješaonu za sat vremena naravno sa ubacivanjem komponenti jer tu smjesu dajem kravama. I onda mješaoni treba 5 minuta da sve to izmiješa.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
pa kaze da je skoro nova, neznam ovaj sistem kosih mjesaona, koliko vidim jeftinije su od vertiklanih, jesu li sa nekvalitetnije ili..
 
Tu od
25 Velj 2012
Poruka
587
da mlin je koji melje u vrecu.imao je slicnog ferencak u gudovcu jedne godine,stroj I pol.vreca je ista kao I moja zw silazu,doduse ima vise dimenzija tunela pa moze bit raznog promjera.
 

stihlMS660

Član
Tu od
18 Stu 2010
Poruka
276
Bok. Imam mješaonu stočne hrane 300kg. Ima motor na čekičaru 4.5kW.
Sad imam sito sa otvorom 5mm ali za krave melje presitno.
Koji otvor na situ bi bi mi bio najbolji za krave?
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
nije ti presitno, ovisi kaj srotaš, ja imam 4 mm jer mi tritikale bježi cijel kroz mlin...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

stihlMS660

Član
Tu od
18 Stu 2010
Poruka
276
Šrotam ječam i kukuruz. dosta sitno mi to ispada, a to nije za krave dobro
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Gle nije, ali probaj s većim sitom, ali kao ti ječam cijeli prolazi onda nema nikakve koristi od njega.
Mi smo imali 5mm, tritikale mi je znao prolazit i zob sitnija tako da smo morali stavit manje sito... Od cijelog zrna nema koristi...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,430
Ne može se na isto sito mljeti i kukuruz i tritikale.
Ja kukuruz meljem na sito 8 mm (i to mi je sitno) a ječam na 4 mm.
Kukuruz mljeven na 4 mm je presitno za krave, njima bi trebalo biti što krupnije, samo da nije cijelo.
 

stihlMS660

Član
Tu od
18 Stu 2010
Poruka
276
Koja bi onda u mojem slučaju bila najbolja sita?
Koje da imam za ječam, a koje za kukuruz?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
sto sitnije meljes to ti je veca iskoristivost hrane,zato deri sve na 4mm i neboj se,za krave..dok za telad koja sisaju odnosno jos nisu prezivaci bilo bi najbolje da se drobi ili peletira, a posto vecina nas nema tu mogucnost onda melji na sto krupnije... jedna talijanska firma ima u pondi nekakav starter za telad (peletian) te uz njega dajes suseni NEmljeveni odnosno cjelo zrno kukuruza i navodno da ga tele moze probaviti..
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,430
Zavisi kakav je mlin, dali je sito cijelim obimom ili samo na jednom dijelu.
Uglavnom za ječam ne treba biti sitnije od 3 mm a za kukuruz od 6 mm.
Al opet kažem, sve zavisi od toga kakav je mlin, uostalom vidiš i sam ako je sitno stavi krupnije sito, ako ima cijelih zrna onda stavi malo sitnije i to je to.
Ja sam za svoj mlin morao naručiti sito 8 mm za kukuruz.

Nema potrebe da citiraš ako se post na koji odgovaraš nalazi odmah iznad.
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Ne može se na isto sito mljeti i kukuruz i tritikale.
Ja kukuruz meljem na sito 8 mm (i to mi je sitno) a ječam na 4 mm.
Kukuruz mljeven na 4 mm je presitno za krave, njima bi trebalo biti što krupnije, samo da nije cijelo.

Ko bi mjenjao sita kad se šrota...
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,430
Mislim da je zadnjih nekoliko postova više vezano za temu: hranidba stoke a ne za ovu.
Zato ću samo kratko odgovoriti da ne širimo mnogo raspravu van teme.

sto sitnije meljes to ti je veca iskoristivost hrane,zato deri sve na 4mm i neboj se,za krave..

Kod preživara ishrana nije tako jednostavna kao što ti pišeš, a pogotovo ne kod muznih krava.

da li je moguće da krava dobije zapletu crijeva zbog presitno zamljevene smjese?

Do zapetljanja crijeva neće doći ali do acidoze hoće, kao i do pada mliječne masti i proteina u mlijeku.
 

Najnoviji postovi

Na vrh