• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Mljekomat-novo iskustvo

stihlMS660

Član
Tu od
18 Stu 2010
Poruka
276
Ja se ne bavim proizvodnjom mlijeka, ali me nešto zanima iz ovog tvog posta.
Dakle, imaš osam krava i ukupno ulaganje ti je 330000 eura, to je skoro 2,5 milijuna kuna. Za koliko godina si planirao otplatu takve investicije? Jer to bi teško iznijela i dva mljekomata pa čak i tri.
Po iznosima koje si naveo u idealnim slučajevima bi trebalo oko desetak godina.
Jesam li pogriješio u računici?
Spomenuo sam mljekomat da baš moje pitanje ne ode u krivom smjeru.

ta investicija nije provedena odjednom, obiteljsko gospodarstvo se stvara generacijama i godinama. zemlju su kupovali ...pradjed, djed..staju je napravio još djed, mehanizaciju smo kupovali otac i ja, lani sam napravio silos, ove godine renoviram staju....kad se stručnjak laik uhvatio računice koliko love okrene jedan poljoprivrednik koji se bavi proizvodnjom mlijeka, a kakvu malu plaču primi jedan profesor samo sam htio pokazati koliko je potrebno uložiti da bi uopće imao sa čime raditi i na kraju kad još ubaciš sve troškove, remont stada, veterinari, stočna smjesa, voda, struja, nafta, umjetno gnojivo, sjeme, pesticidi...i kad potegneš liniju ti si daleko ispod plače jednog profesora a uložio si puno više truda i novaca i puno puno više radiš... zbog širenja stavova i mišljenja ljudi tipa ovog "laika" i obezvrjeđivanja i omalovažavanja nas seljaka i proizvođača mlijeka i našeg rada jesmo tu gdje jesmo i još čemo tonuti i dublje




...htio bi da se vratimo temi jer i mljekomat i mene pomalo zanima, pa bi mogli malo govoriti o proizvođačima mlijekomata, cijenama, koji je bolji i zašto, što je potrebno od dozvola i papirologije kod postavljanja mljekomata, o kakvoj se kontroli mlijeka radi ako bi ga prodavao u mljekomatu, mliječnim kvotama i td..... mislim da bi to bilo puno korisnije nego da se prepucavamo sa nekim kome ovdje nije niti mjesto
 

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
523
Prije,oko 3 godine Varaždinska županija nam je poslala jedan dopis u vezi sa mljekomatima. U tom dopisu je lijepo bila objašnjena zakonska osnova, bilo je i prospekata od različitih proizvođača mljekomata sa cijenama samog mljekomata i dodatne opreme koja ide uz njega, tipa prodaja boca, dojava tehničkih kvarova, prazne posude za mlijeko i sl. Kad sam prestao predavati mlijeko Vindiji, došli su dečki iz Rasinje i tako je krenuo razgovor o mljekomatima, pa sam im dao cjelokupni dopis sa svime što je bilo u njemu, a bilo je dosta toga. Sva pitanja u vezi zakonske regulative su bila tako koncipirana da je gospodin Ernoić slao službeni dopis prema ministarstvu, i dobiveni odgovor prema pitanju je priložio pitanju. Vjerojatno još netko iz VŽ županije ima to doma pa neka stavi na forum,ak mu nije teško.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Mi imamo 3 mljekomata. Cijena mlijeka je 6 kn, kod cijene od 5 kn nema nikakve zarade kod prosjecne prodaje od oko 100l.
Cijenu od 6 kn opravdava kvaliteta proizvoda.
 
O

Obrisani član 40474

Guest
drago mi je zbog tebe i zbog bilo kog drugog kome prodaja na mljekomatima ide.ovjde su neki tvoji kolege ustvrdili da se mljekomati ne isplate.moje misljenje je da njihovo vrijeme jos nije doslo.velis nema nikakve zarade po 5 kuna litra kod prosjecne prodaje od 100 litara.jasno jer ako je otkupna cijena mljeka 2.5 kn(ispravite me ako grjesim) u 250 kn razlike moras smjestit sve troskove i nekaj zaradit jer nemas krave i ne kupujes mljekomat da djelis mljeko okolo.e sad kupili ste mljekomat svi troskovi su vam fiksni osim mljeka.dakle treba sve napravit da se sto vise mljeka proda jer samo tako mljekomat zaradjuje.imas mljekomat koj prodaje 100 litara mljeka a ima kapacitet recimo 200.visestruko ti je jefitinije i isplativije izreklamirat ovog da ti prodaje 200 nego stavit jos jednog na drugu lokaciju da prodaje opet 100.opcenito je u hrvatskoj popularno radit na leru.vecina kupi tri broja veci traktor nek se susjedi grizu a jako malo ljudi iskoristi resurse do kraja.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Mi imamo 3 mljekomata. Cijena mlijeka je 6 kn, kod cijene od 5 kn nema nikakve zarade kod prosjecne prodaje od oko 100l.
Cijenu od 6 kn opravdava kvaliteta proizvoda.
Ovi po 4 i pol kn/l prodaju dnevno i preko 300 litara. Da dignu iznad 5 - prodali bi više no dvostruko manje, bez obzira na kvalitetu. Računica dolazi tek od kombinirane prodaje - dio na otkup, a dio (gotovina svaki dan) preko mljekomata. Cijena mljekomata je 73 000 kn, otplaćuju ga tako da svaki dan plaćaju 90 kn dok ga ne otplate :)
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
Ovi po 4 i pol kn/l prodaju dnevno i preko 300 litara. Da dignu iznad 5 - prodali bi više no dvostruko manje, bez obzira na kvalitetu.

Moram priznati da ne razumijem baš najbolje šta si ovim htio reći!? :icon_scratch:
 
Posljednje uređivanje:

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Htio sam reći, da u tgovačkim centrima nikada (pa niti na akciji) cijena nije 4 i pol kune po litri mlijeka. I da je to glavni razlog (osim što mljekomat radi 24 h dnevno i što se može natočiti i za 0.50 kn mlijeka) zašto ljudi kupuju na mljekomatu.

Istina je da je ovo punomasno mlijeko, no cijena je glavni razlog ovako dobre prodaje
 

korisnik2508

Član
Tu od
24 Kol 2010
Poruka
119
ta investicija nije provedena odjednom, obiteljsko gospodarstvo se stvara generacijama i godinama. zemlju su kupovali ...pradjed, djed..staju je napravio još djed, mehanizaciju smo kupovali otac i ja, lani sam napravio silos, ove godine renoviram staju....kad se stručnjak laik uhvatio računice koliko love okrene jedan poljoprivrednik koji se bavi proizvodnjom mlijeka, a kakvu malu plaču primi jedan profesor samo sam htio pokazati koliko je potrebno uložiti da bi uopće imao sa čime raditi i na kraju kad još ubaciš sve troškove, remont stada, veterinari, stočna smjesa, voda, struja, nafta, umjetno gnojivo, sjeme, pesticidi...i kad potegneš liniju ti si daleko ispod plače jednog profesora a uložio si puno više truda i novaca i puno puno više radiš... zbog širenja stavova i mišljenja ljudi tipa ovog "laika" i obezvrjeđivanja i omalovažavanja nas seljaka i proizvođača mlijeka i našeg rada jesmo tu gdje jesmo i još čemo tonuti i dublje
Ne treba se usporedjivati sa profesorima. Njihov rad je obezvrijedjen kao i nas. Sa njima imamo vise toga zajednickog nego razlicitog. Usporedite svoj rad sa drzavnim duznosnicima pa cete vidjeti tko koliko ulaze, koliko radi, a koliko dobije novca. Ali najbolje se vratimo mljekomatima.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
Htio sam reći, da u tgovačkim centrima nikada (pa niti na akciji) cijena nije 4 i pol kune po litri mlijeka. I da je to glavni razlog (osim što mljekomat radi 24 h dnevno i što se može natočiti i za 0.50 kn mlijeka) zašto ljudi kupuju na mljekomatu.

Istina je da je ovo punomasno mlijeko, no cijena je glavni razlog ovako dobre prodaje

To što mljekomat radi 24 h i ne vidim kao nekakvu prednost. Neznam ko će u 1,2 ili 3 sata poslije ponoći ići da kupi mlijeko?
Isto tako većina ljudi nije navikla da pije punomasno mlijeko. Godinama piju ono sa 3,2 ili čak sa 1,8 % mliječne masti i zato ne žele da kupuju ovo sa 4 i više % masti.
Neki čak misle da punomasno mlijeko i nije zdravo, upravo zbog tako visokog sadržaja masti.
Osim toga mlijeko sa mljekomata je svježe, nije termički obrađeno, odnosno pasterizovano i prije upotrebe bi ga trebalo prokuhati, a za to većina građana nema vremena i jednostavno ne želi da se zamara s tim. Lakše im je ono iz tetrapaka: otvori, natoči, popij, zatvori...
I na kraju to sve prati loša ili gotovo nikakva reklama mljekomata.
Pogledajte koliko se na TV-u reklamira mlijeko iz trgovačkih centara a mljekomati se gotovo nigdje i ne spominju.
Bolja i agresivnija reklamna kampanja bi sasvim sigurno višestruko povećala prodaju mlijeka na mljekomatima.
 

artu

Novi član
Tu od
15 Velj 2012
Poruka
21
Naravno da će uvijek biti onih koji vole jesti iz kutije ili limenke ali sve je više ovih koji vode računa kakve namirnice kupuju i što jedu.
A takvima trebaju i mljekomati.

Nemojmo se zavaravati da će mljekomati u potpunosti potisnuti prerađeno mlijeko ali imati će vrlo značajan tržišni udjel i to u skoroj budućnosti.
I to upravo zbog novih trendova u prehrani.
U Zagrebu živim u centru, a već su mi dostupna dva mljekomata.
Jedan na tržnici, a drugi u jednom supermarketu u kojem redovito kupujem.
Dakle, stvari se kreću i to ne može nitko više zaustaviti.

Proizvođače bih savjetovao da vode računa o kvaliteti mlijeka koje prodaju preko mljekomata iz dva razloga:
1. zbog održivosti takvog načina prodaje - jer kupca ne možeš dugo varati, a jednom kad ti okrene leđa - teško će se predomisliti,
2. toliko je onih koji se protive ovim mljekomatima da jedva čekaju vaš najmanji kiks kako bi ga iskoristili protiv vas.
Zato, pamet u glavu i isplatiti će vam se!

A što se reklame tiče - naravno da bi dobro oglašavanje pomoglo i ubrzalo prodaju.
Po tom pitanju bih vam i ja mogao pomoći jer se u to jako dobro razumijem.
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
kako citam ove postove ima puno postova o reklamiranju i istina je sigurno da ima ljudi koji vjerojatno ni neznaju da postoji mljekomat
pa moje skromno mišljenje ili prijedlog: možda bi svi vlasnici mljekomata mogli osnovati neku udrugu te uz pomoć nekih institucija napraviti opču reklamu o mlijekomatima na televiziji npr prije poljop emisije
 

Najnoviji postovi

Na vrh