• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Molim Vas pomozite, krava ima šugu

I

IvanVl

Guest
Ako mi može tko pomoči savjetom krava ima šugu.
Tako je rekao veterinar i dao joj inekciju .
Kravu i dalje svrbi i jako je nemirna .
Kako se lječi ta šuga ili šugavac veterinar je spominjao te dvije bolesti .
Da li je to ista bolest ili ne zna pravu dijagnozu ?
Ad li je to zarazno i da li se može zaraziti druga krava .
Imamo samo dvije .
Hvala vam .
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,430
nemam nekog iskustva sa tim ali pokušaću pomoći.
Mislim da ti treba još i neka tekućina za mazanje te šuge, potraži je u vet. apoteci.
Jest prelazno i može se zaraziti druga krava.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Ako mi može tko pomoči savjetom krava ima šugu.
Tako je rekao veterinar i dao joj inekciju .
Kravu i dalje svrbi i jako je nemirna .
Kako se lječi ta šuga ili šugavac veterinar je spominjao te dvije bolesti .
Da li je to ista bolest ili ne zna pravu dijagnozu ?
Ad li je to zarazno i da li se može zaraziti druga krava .
Imamo samo dvije .
Hvala vam .

Moj savjet ti je da se obratiš u vetrinarski fakultet u Zagrebu tam če ti dati savjet oče pomoči ako več vetrinar nije neka adekvatna solucija ...
 
M

MOCO

Guest
ja sam imao sličan slučaj, s tim da ni neznam šta je bilo, ali jedan vet. je odmah preko telefona rekao "šuga", drugi je rekao da mora vidit a gledao je izdaleka i rekao da u stvari kod nas u zadnje vrijeme nema registriranog lijeka. Bio je gamacid, ali on je zabranjen, a zamjene naravno nema -ima, ali ne u hrvatskoj. Ako predaješ mlijeko onda imaš problem, a ako ne onda je lakše.

Krava treba biti puno na suncu (ne sad po ovoj žegi) i napolju, kod moje je samo prošlo ali bila je stalno vani i jako je volila po kiši stajati vani.
 

kebir

Član
Tu od
24 Kol 2011
Poruka
339
ivermektin--pasta-u svakoj poljoprivrednoj ljekarni ga ima.Daje se prema kilaži životinje.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
I daj obavezno tu kravu na sunce i nek leži negdje u dvorištu privezana za neko drvo,jer se nećeš nikad rješit šuge dok ima po štali njihovih jajašaca i gnjida.Znači van i nek može izać na sunce i sakrit se u hlad.To možeš sa obje krave.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
malo domače medicine iako mnogi samo priznaju pikanje ljekovima,dezinficiraj štalu običnim vapnom,mjesta na kravi gdje se skida dlaka malo namaži sa naftom i dobro četkanje,rezultat dobar i provjeren
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Ajkula svaka čast! ;) iako sam medicinar,više priznam ove narodske metode.

ali moram dat opasku,ako je svrbež po cijelom tijelu,bilo bi kobno namazat kravu naftom,vjerojatno bi imala ozljede kože od toga.ovo što ti govoriš je za gljivična oboljenja koja su lokalizirana.
 

kebir

Član
Tu od
24 Kol 2011
Poruka
339
Šugarci(banda koja izaziva šugu)buše kožu i u tim tunelima polažu jajašca pa nafta nebi bila baš poželjna.Inače ima i oblik lijeka protiv nametnika koji se daje inekcijom.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,239
Mislim da bi tu pomogao Ektanon, on je za te takve napasnike
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
ako nema to onda probaj naći gamacid,ko ga šiša što je zabranjen.prošlog ljeta ugledah komšijinog psa kako je oćelavio i samo se češe,dam mu jedan čep gamacida da rastvori u vodi pa da ga okupa i eno ga ćuko ko nov.
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
Gdje se prvo pojavila bolest oko repa ili kako izgledaju rane??
Mi koristimo za lokalnu primjenu insekticid takt koji se sprica sa spricom ili se mogu životinje kupati i dobro djeluje ako je baš šuga u pitanju, isto ima karencu par dana, i injekciom može ici iverktin
 
I

IvanVl

Guest
Pojavilo se na cicama , ali nisam naglasio radi se o stelnoj junici .
Sad ima oko repa , na leđima
Mislim da je stelna oko 5 mjeseci tako da nema bojzni oko mljeka
Ako bi je izveli van na sunce i kišu da li bi bilo pametno ako kravica nije nikad bila vani .
Da se ne prehladi tek smo onda napravili vraga?
Da li je to šuga koja ide samo na krave ili smo i mi ugroženi?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Meni znaju bikovi ponekad dobiti krastice po tijelu, večinom na repu i području oko repa, te gore po vrhu tijela i na vratu, svrbež je velika, krastice su suhe i dlaka odpada ko luda, mi to zovemo šuga, zna se desiti i kod krava...i najprirodnije riješenje koje koristimo i stvarno djeluje je čista svinjska bijela mast.
Uzmem četku, isčetkam ta mjesta gdje odpada dlaka i te suhe krastice sve van te dobro namažem sve s svinjskom masti i tako par dana i nema problema, krene nova dlaka rasti i bik ko novi :)

Baš sam proljetos imao jednog bika koji je bil toliko šugav kaj sam ga doslovno cijelog mazal...hehe bilo ga je fora vidjeti, al kad se očistil kroz 10 dana bil je ko novi ;)
 
M

MOCO

Guest
svinjska mast je stari lijek za kožne bolesti, naravno da ne liječi sve ali pomaže i to je istina.
 
I

IvanVl

Guest
Hvala vam na odgovorima .sve je pročitala moja mama pa bude sigurno iskoristila sve vaše savjete .
 

Dotepenka

Novi član
Tu od
24 Srp 2014
Poruka
10
Re: Moim vas pomozite krava ima šugu

Imam i ja sličan problem. Mi kupili kravu prije par dana i na jednom mjestu oko vrata i na repu se vidjelo da joj fali dlake. Sad kad smo je dovezli vidim da se češe često i gdje se očeše da joj pada dlaka. Krava je steona i vet mi je rekao da mlječnim kravama nikako ne davati sebacid ni gamacid, a steonim kravama također. Kako da ju riješim te napasti.. Ima li lijeka za tu boleštinu?? Pomagajte ljudi.
 

Dotepenka

Novi član
Tu od
24 Srp 2014
Poruka
10
Re: Moim vas pomozite krava ima šugu

dado6340 puno hvala. Pročitala sve! Doktorirat ću na ovoj temi :D :D
 

Najnoviji postovi

Na vrh