• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

motokultivator honda F 620 ----> remont

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
evo došao dan, da moram rastaviti hondu......klip lupa od proljeća i troši ulje.....skinuo glavu da vidim stanje, trošnost cilindra 0,13mm (dozvoljeno do 0,15mm) te ovalnost oko 0,6 do 0,7mm......radilica mi se čini dobra, kao i klipnjača, al kada budem sve rastavio i izmjerio, onda budem utvrdio njihovo stanje.......za sada, novi klip na 1 specijalu, bušenje cilindra, nove brtve i semerinzi...... :partyman:

evo par sličica:

luft između klipa i cilindra, vidi se na slici.....










 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
evo došao dan, da moram rastaviti hondu......klip lupa od proljeća i troši ulje.....skinuo glavu da vidim stanje, trošnost cilindra 0,13mm (dozvoljeno do 0,15mm) te ovalnost oko 0,6 do 0,7mm......radilica mi se čini dobra, kao i klipnjača, al kada budem sve rastavio i izmjerio, onda budem utvrdio njihovo stanje.......za sada, novi klip na 1 specijalu, bušenje cilindra, nove brtve i semerinzi...... :partyman:

evo par sličica:

luft između klipa i cilindra, vidi se na slici.....
Gde si kupoval dijelove i kak se kreču cijene?
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
nisam još ništa kupio, tek je rastavljeno, samo to na slici, al budem i ostatak, jer sve mora van, kad ide na bušenje.....klip u Osijeku u tvornici je skup, 370kuna......jer se može naći dosta jeftinije......

bušenje je valjda u Osijeku oko 140kn, moram provjeriti......

a dihtunzi i semerinzi za motor nisu skupi, još treba provjeriti radilicu i klipnjaču (u MIO-u oko 350kuna), te ležajeve na radilici......kada je već sve rastavljeno.....da napravim pošteno, i onda sam godinama miran s njom....
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Ako buš imal kakvu točnu informaciju o cijenama javi :D
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
budem se potrudio da sve dokumentiram ovdje u temi......
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
danas sve rastavljeno, budu slike......

radilica je dobra, nema lufta na klipnjači, samo, jedan ležaj ima manji luft, pa i to bude promjenjeno....kada je sve vani....

platine trebaju nove......vidljiva trošnost

ventili imaju zračnosti......trebati će zamjeniti podizače, i ventile, sjedišta su dobra......
 
Posljednje uređivanje:

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
došao cilindar s bušenja, nisam zadovoljan......odnijet ću ponovo ili tražiti povrat novca......pa otići na drugo mjesto......:madmana:
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
A kak budeš napravio povrat matrijala kojeg je ovaj izbušio?


nikako, na drugu specijalu, jer 1 specijala nije pokrila trošenje......a rekao sam, da napravi na prvu, ili na drugu, jer koliko sam mjerio, mislio sam da neće pokriti.......ostali su tragovi od bušenja, koje honerica nije pokrila......a da nepričam o prevelikoj zračnosti, jer kada stavim novi klip unutra, isto mi je kao da nisam ništa radio,pa i spoj karike ima skoro isto lufta......užas.....onak, nevjerujem.....
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
nikako, na drugu specijalu, jer 1 specijala nije pokrila trošenje......a rekao sam, da napravi na prvu, ili na drugu, jer koliko sam mjerio, mislio sam da neće pokriti.......ostali su tragovi od bušenja, koje honerica nije pokrila......a da nepričam o prevelikoj zračnosti, jer kada stavim novi klip unutra, isto mi je kao da nisam ništa radio,pa i spoj karike ima skoro isto lufta......užas.....onak, nevjerujem.....
S klipom ne možeš ništa izjeriti , karika je mjerodavna
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
izmjerim ja to subitorom.....jer ako karika sada ima dosta lufta,a još dok se ulegne, dok se razradi, imati će još i više, i bit će ko da nisam ništa radio......

a bušenje sam platio 70kuna.......trebao sam dati 140 i onda bi napravio posao......i bilo bi i prije gotovo......i ozbiljnije napravljeno, ovako se sve produžuje na tjedan ili 2......

dovoljno je da kad staviš klip i vidiš da se "miče" u cilindru ko prije bušenja, onda je sve jasno......netreba ni mjeriti
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,503
izmjerim ja to subitorom.....jer ako karika sada ima dosta lufta,a još dok se ulegne, dok se razradi, imati će još i više, i bit će ko da nisam ništa radio......

a bušenje sam platio 70kuna.......trebao sam dati 140 i onda bi napravio posao......i bilo bi i prije gotovo......i ozbiljnije napravljeno, ovako se sve produžuje na tjedan ili 2......

dovoljno je da kad staviš klip i vidiš da se "miče" u cilindru ko prije bušenja, onda je sve jasno......netreba ni mjeriti

a kakovo je to bušenje cilindra,ili si mislio na brušenje......:?:
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
da, bušenje cilindra......i cilindri se nebruse, nego buše.......time mu povečavaš provrt.....pri čemu postoje 2 varijante, na tokarskom stroju (manji cilindri), i sa bušnom motkom (blokovi motora),na nekoj vertikalnoj bušilici,te u tvornicama na cnc strojevima.....

poslije bušenja ide honovanje, završna fina obrada cilindra.......

jel to tako nekako ide, ili???? brušenje tu ja nigdje nevidim.......
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,503
znam da su kod mene na poslu na glodalici znali rastokarit(pošto imamo takav alat) promjer s dodatkom,pa onda honovanje...
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
Ja stvarno mislio brušenje, ne znam od kud mi to došlo. Nikad to nisam radio,sad znam da je bušenje :lol: Hvala na pojašnjenju.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
znam da su kod mene na poslu na glodalici znali rastokarit(pošto imamo takav alat) promjer s dodatkom,pa onda honovanje...


to se može izvesti na dosta alata, samo je pitanje preciznosti......na tokarskom stroju, nije loše, samo je pitanje centriranja, te kako će se to "komparirati".
u pravim tvornicama, to se radi bušnom motkom......to je motka, na kojoj se nalazi držač noža, najčešće s pločicom i ona prolazi po dužini cilindra ili bloka, te je puno preciznije.....a honanje samo pokriva ona crte od noža, kako bi se trenje i trošenje karika i klipa svelo na minimum.....
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,503
kužim,mi smo s ovakvim alatom se koristili...
mt4t2.jpg

1115s8y.jpg
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
to je prava stvar, i s tim se najbolje napravi (treba imati duži vrat, nego na ovoj slici).......samo treba ga dobro umjeriti :partyman:
 
Na vrh