• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Motokultivator Labin Progres servis i održavanje

Toma49ka

Član
Tu od
28 Ožu 2020
Poruka
81
Aha. Hvala. Budem koji dan probao odsarafit, kupit nove mazalice usarafit i utisnut mast. Pitanje. Ako odsarafim mazalicu koja je u nutra popucala, hoce li se razdvojit poluga. Nebi trebalo, ali eto moram pitat. Hvala
Znate koji promjer mazalica. Da odma kupim
 

vduspara

Član
Tu od
13 Srp 2019
Poruka
64
Ma neće se ništa razdvojit, navoj je kratak nekih 5-6mm. Ali kad se ukoso čupa mazalica koja ostane pod tlakom, kao što je bio slučaj kod mene jer je unutra začepljeno, onda se ovo zna odlomit pa komadić navoja ostane.
Mazalica je 6mm
 

Pirko

Novi član
Tu od
16 Svi 2020
Poruka
22
Lijep pozdrav, novi sam na forumu i općenito u poljoprivredi i strojevima koji se koriste u obradi tla.
Već neko vrijeme čačkam po forumu tražeći informacije o održavanju i servisiranju motokultivatora, jer imam mtk SS 14 ks, a s kojim sam do ove godine vrlo malo radio. Imam pitanje u vezi čepa oduška na spomenutom stroju. Nakon par sati freziranja, na čepu i oko njega se pojavi manja količina ulja.
Shvaćam da čep služi kao odušak uljnih para, ali me zanima koliko je preporučljivo/normalno da mtk gubi ulja po satu rada?
 

anton5

Član
Tu od
17 Velj 2014
Poruka
86
Imam Goldoni 14 ks i curi mi ulje na lijevom kotaču, pretpostavljam da je semering otišao. Sad jeli velika procedura ga promijeniti ili se treba sve rastavljati
 

Toma49ka

Član
Tu od
28 Ožu 2020
Poruka
81
Mislim da treba ic sve dole. Kompletna getriba da bi se to zamjenilo. Znaci svi oni zupcanici u nutra. Nisam siguran za lamelu. Mozda netko da bolji odgovor
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Mirsad

Član
Tu od
21 Ožu 2020
Poruka
92
Sve komplet,komplet getriba da bi se moglo prici do semeringa,a lamelu ne znam zasto bi moro skidat.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vidanje

Aktivni član
Tu od
18 Pro 2016
Poruka
151
Lijep pozdrav, novi sam na forumu i općenito u poljoprivredi i strojevima koji se koriste u obradi tla.
Već neko vrijeme čačkam po forumu tražeći informacije o održavanju i servisiranju motokultivatora, jer imam mtk SS 14 ks, a s kojim sam do ove godine vrlo malo radio. Imam pitanje u vezi čepa oduška na spomenutom stroju. Nakon par sati freziranja, na čepu i oko njega se pojavi manja količina ulja.
Shvaćam da čep služi kao odušak uljnih para, ali me zanima koliko je preporučljivo/normalno da mtk gubi ulja po satu rada?
Svaki motor s vremenom koriscenja produva-koliko to zavisi od vise faktora poput kvalitete stroja/redovnog odrzavanja/nacina koriscenja...Najbolji uvjeti za dugotrajan rad je nesilovanje masine kad to nije potrebno i koriscenje do 70% snage... Kad dodje do pojave zazora izmedju stubline i klipa pri cemu moram dodati i istrosene karike dolazi do propustanja produkata sagorevanja u karter te stvaranja pritiska u istom te se deo ulja sa pomenutim produktima sagorevanja izbacuje iz motora na takozvanom iberlaufu ili cepu za sipanje ulja...Ono sto mozes da uradis u tvom slucaju je da radis sa manjim gasom i da pravis cesce pauze da ti se motor ne pregreje bas toliko da dodje do izbacivanja ulja...
 

Pirko

Novi član
Tu od
16 Svi 2020
Poruka
22
Hvala na odgovoru vidanje.
Na konkretnom stroju su nedavno promjenute karike, čitav set, zbog uljne koja je propuštala ulje u cilindar i koje je izlazilo na auspuh. Promjena karika i štelovanje ventila riješilo je bijeli dim kao i ulje u auspuh, a prilikom ovog zadnjeg opravka majstor je stanje motora označio kao dobro.
Koliko me sjećanje služi, mtk je uvijek pomalo bacao ulje na odušku, pa me stoga zanimalo koliko (i ako uopšte) ovi talijanski motori gube ulje na taj način. Moguće je dakle da je stroj odavno malo "razduvan", bez obzira na performanse, s kojim se ja generalno zadovoljan
 

Jovan 1991

Novi član
Tu od
27 Svi 2020
Poruka
6
Zdravo, prije mjesec dana sam kupio novi kultivator LABIN specijal grin sa kardanskom prikolicom, sama glava je 2020 god, dok je sama prikolica "zlatna moticica" 2019 god.
E sada na kultivatoru su gume 6.5/80x12 dok su na prikolici 5.00x12 i kada vozim u "sinhro" tezak je za okretanje, i po makadamu kopaju prednji tockovi, a kada iskljucim prikolicu onda bukvalno mala beba moze da ga vozi... dakle moje je pitanje da li na njemu treba da su identicne gume? I da li smijem tako da ga vozi? Molim vas sto prije da mi odgovorite... hvala unaprijed
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,620
Gume bi morale biti iste.
Na mekoj podlozi to i nije preveliki problem, no na asfaltu možeš oštetiti prijenos.
Važno je da je redukcija diferencijala na prikolici 1:4,1.
 

vidanje

Aktivni član
Tu od
18 Pro 2016
Poruka
151
Ukljucis vuce uzmes kredu i napises liniju kao gledajuci na sat na 6 sati na prednjim i zadnjim gumama;ubacis u brzinu i teras pun krug;tad stanes i vidis da li su nacrtane linije na istim mestima;ako jesu stvar je u redu... Prednju vucu iskljucis i vozis na vuci prikolice a prednju ukljucujes samo kad ti zatreba
 

Mirsad

Član
Tu od
21 Ožu 2020
Poruka
92
ZJ,ali kakva je razlika izmedju 5.00 12 i 6.5/80 12 ista je velicina samo sirina,ne kontam se puno u to ali opet to je po meni tu negdje
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,540
Samo izmjeri gume po vanjskom opsegu, zanemari širinu.
Da ne voziš sa blokadom prednjeg pogona u skretanju?
 

Toma49ka

Član
Tu od
28 Ožu 2020
Poruka
81
Ako je ukljucen dif, kad skreces ne mozes bas lako skrenut. Dif se ukljucuje na ravnini.
Ovo za gume nebi trebalo smetat jer su iste. 5 je sirina sta ne? 8o je visina 12 je cola. Ili sam nes pobrkao. Inace je malo teze vozit s prikolicom i skretat ali nebi trebalo tak bit teze
 

Mirsad

Član
Tu od
21 Ožu 2020
Poruka
92
U mene je isto ali su iste i gume 5.00 12 sad ne znam... ali koliko znam tu je to negdje jer gume smiju biti malo vece ili malo manje sad ne znam kako to ide u promjerima,a i u men kad skrecem prikolica gura mtk,to je zato sto je skoro pa nemoguce uskladit prenos.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
Pa normalno da kopaju gume od kultivatora kada su veće nego na prikolici, i normalno da ti se teško okreće kada je kardan u zglobu napet, stavi iste gume i nećeš imat problema sa motanjem, inače mirsad pogon je dobro usklađen nego nije isti put kod moranja između zadnjeg i prednjeg diferencijala, da ima srednji diferencijal motalo bi se jednim prstom.
 

Mirsad

Član
Tu od
21 Ožu 2020
Poruka
92
Krumpironja,da li je moguce da se diferencijal vremenom sam poremeti,ti unutra zupcanici,morat cu i ja nekad da provjerim kako je okretanje zadnjih tockova naspram prednjih
 

Jovan 1991

Novi član
Tu od
27 Svi 2020
Poruka
6
Kostao me 5026 E sa prosirivacima... a stvar je u tome sto je prednja guma veca za 3 do 4 cm... i to 6,5 je obim gume a 80 sirina... e sada kada vozim ravnicom ono po makadamu prednji tockovi kopaju( da ne govorim kako je tek uz brdo) a zadnji nista i ako gdje naidje na meko tu ostave trag ali ono trag kao da zemlju guraju ispred sebe tockovi od prikolice, a kada idem rikvercom jasno se vidi da guraju zemju tj da klizaju zadnji tockovi... e sada gledajuci katalog isl. Vidim da su prikolice sa 5.00x12 i ove 6.5/80x12 tj ima ih i sa ti i sa tim gumama... e sada gledajuci starije modele i ove nove na slikama na svima su identicne gume... a sto se tice upravljanja kada izgasim prikolicu lako se upravlja ilia kada vozim samo sa kardanom tj na frezi ista stvar bude tj lako se upravlja... jer nemogu da budem pametan sta je i kako je... bulvalno kada je sa kardanom ukljucen isto kao pod blokadama da je...

Isto kopaju kao da se blago drzi kocnica kada je izgasen kardan... previse se sporo dodaju slike... jer sam htio da vam pokazem kakav trag ostavlja kada se vozi... inace nemam iskustva sa lultivatorima msm prvi put mi i da ga vozim a od drustva ko ga god probao kazu da je nemoguce tezak za upravljanje kada mu ukljucena prikolica... sta vise kazu kao imt 509 sa blokadama je

Ukljucis vuce uzmes kredu i napises liniju kao gledajuci na sat na 6 sati na prednjim i zadnjim gumama;ubacis u brzinu i teras pun krug;tad stanes i vidis da li su nacrtane linije na istim mestima;ako jesu stvar je u redu... Prednju vucu iskljucis i vozis na vuci prikolice a prednju ukljucujes samo kad ti zatreba
Stvar je u tome sto prednju vucu nemogu da iskljucim... jer on ima trkace... nije kod njega princip kao kod imt 509... ako me razumijes sta hocu da kazem
 

Jovan 1991

Novi član
Tu od
27 Svi 2020
Poruka
6
Isto kopaju kao da se blago drzi kocnica kada je izgasen kardan... previse se sporo dodaju slike... jer sam htio da vam pokazem kakav trag ostavlja kada se vozi... inace nemam iskustva sa lultivatorima msm prvi put mi i da ga vozim a od drustva ko ga god probao kazu da je nemoguce tezak za upravljanje kada mu ukljucena prikolica... sta vise lazu lao imt 509 sa blokadama bude...
 

Najnoviji postovi

Na vrh