• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

motokultivator s roto kosom?

mondial

Novi član
Tu od
21 Ožu 2015
Poruka
29
Mene bi interesira i ovaj zanon 700 ali se bojim da motor na mojem MTK-u nije dovoljno jak za njega. koliko ima la300- 8ks?tako barem kaže internet..

pimorje40- taj tvoj zanon 700 ima priključak za velikog Labina ne za mondial?
 

mondial

Novi član
Tu od
21 Ožu 2015
Poruka
29
Toliko ima i moj 15 ld 315 motor.točnije 5kw ili 6.8ks Mogu reći zbilja da sad znam da ništa ne znam.
Mislija sam da je danas barem lako ustvrditi koliko koji motor ima konja.Čita sam sve moguće rasprave o tome, i sve mi je imalo logike.Ali eto jucer sam guglao taj meni do tada nepoznat motor i vidija sam na svim živim mistima da ima 8 ks.
Sad ispada da ima 7 ks.Da li postoji i diesel takav motor? Mozda se tu ne kužimo.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,753
Neki tvrde da ima i 10ks...:icon_butt:
Različiti brojevi okretaja, različita standardizacija, različita primjena i nastane šušur.
Računaj da ima 7.5ks:icon_e_biggrin:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Nemoj uopće motore uspoređivati po snazi, već po najvećem momentu.
Ionak ćeš rijetko raditi na 3600 rpm, već uglavnom oko 2500rpm, a tu je većini motora najveći moment.
 

mondial

Novi član
Tu od
21 Ožu 2015
Poruka
29
Ajmo onda usporediti okretni moment kod 15ld315 i kod la300.
Pitan vas stručnije,naravno
Je li to tu negdi, ili je jedan jači i spremniji za veće napore, tipa košenje s njim, od drugoga?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
IM300 (LA300 je srpska verzija) po DIN 70020 (snaga u intermitiranom režimu) ima 5,1kW (7ks)@3600 o/min, a 4,4kW (6ks) u trajnom režimu, po DIN 6270.
Najveći moment je 16,5Nm

15LD315 po ISO1585 (snaga u intermitiranom režimu) ima 5kW (6,8ks)@3600 o/min, a 4,6kW (6,2ks) u trajnom režimu, po ISO 3046/1.
Najveći moment je 15Nm@2400 o/min.

Tvoj dizel je slabiji od benzinca, ali može dati malo više snage u trajnom režimu.
Ovi motori imaju snage deklarirane po različitim standardima, pa točna usporedba nije moguća. Prislicil sam ih po trajnoj i maksimalnoj snazi, za koje su dani podatci o najvećem momentu.

Da imaš 15LD350, on bi bil bolja zamjena za LA300.
 
Posljednje uređivanje:

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,753
Al treba uzeti u obzir inercijski moment koji je kod kratkotrajnih opterećenja debelo na strani dizla.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Hodor, nebi se složil s tobom. Snaga i moment ne zavise o vrsti pogonskog goriva.
Zamašnjak je isti, a ovi novi dizeli su kratkohodniji od LA300, ak si ciljal na to.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,753
Zamašnjak od ld 530(i braće mu) je skoro duplo teži i u promjeru par cm veći od La 300. Na kraju, razlika je nebo i zemlja, konkretno na Muti univerzalu.
 

pimorje40

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
154
Evo moje kosice :)
82a24ee2ac3266dd1998450d3f6bad2d.jpg
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Zamašnjak od ld 530(i braće mu) je skoro duplo teži i u promjeru par cm veći od La 300. Na kraju, razlika je nebo i zemlja, konkretno na Muti univerzalu.
Da, ali ovdje uspoređujemo 5LD315 i LA300. A oni su slični po dimenzijama.

Uostalom, veći zamašnjak može dati veći moment pri udarnom opterećenju, ali teže ga je motoru i "napuniti" zamašnim momentom.
Za neku kosilicu to i nema neku preveloiku važnost, jer njoj treba više-manje, konstantan moment.
Na ovim "velikim" dizelima, veći zamašnjak služi više za prigušivanje torzionih vibracija jednocilindraša, nego za davanje kratkotrajne "špice" momenta.
Benzinac mekše radi, pa zato ima manji zamašnjak. No to ne znači da nema momenta.

Evo moje kosice :)
Lijepa je tvoja kosa, no ne paše kolegi mondialu. Vrti se na drugu stranu i ima deblju ozubljenu cijev, pa ne paše prihvat kardana.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,096
I za rotacionu kosu treba momenta polijepog jer ima dosta iznenađenja , ustvari njega je nikad previše

Ja sam na mojoj kosi obrnu smijer zamjenom mjesta zupčanicima a i ozubljenje sam prepravljao tako da to nije problem
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Na ovom Zanonovom reduktoru to nije moguće. Koliko znam, ima i frajlauf, a njemu je pogotovo nemoguće okrenuti smjer.
Vidiš da ova kosa baca u desnu stranu, dok za malog baca na lijevu stranu.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,096
Sve je to bilo i na mojoj kosi , i frajlauf se okrene
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Da Savo, samo tvoja kosa je gore imala poprečnu osovinu i na njoj dva para kutnih zupčanika za pogon bubnjeva i jedan par za ulazni pogon. I onda si okrenul ili srednji zupčanik ili ova dva para.
Na ovoj nemreš, jer je u reduktoru samo pogon sprijeda. osim toga treba još prepravki. Da ju i dobije badava, teško da bi se isplatilo prepravljati, a pogotovo kad za cca 2...3t kn dobije odgovarajuću.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,753
Zj, varas se. Peak je kod kosilice i te kako vazan. Meni ljudi ne vjeruju da 5.5ks tjera kosilicu zahvata 70cm u travi 10cm, a busenje niti ne osjeti.
Uzel sam primjer tih motora jer ih znam kak se ponasaju na istoj getribi i jer su priblizno istih karakteristika, i zapravo se ne mogu usporedjivati.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,096
Ups , pardon , mislio sam da pričamo o ZRFu
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Zamašnjak je dvosjekli mač: dobar je dok daje, a loš dok ga treba puniti.
No, snagu i moment daje klip, a zamašnjak samo pegla rupe između dva radna takta.
I benzinac od 500cc ima podjednak zamašnjak kak i dizel približne zapremnine.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,753
A zakaj 500 kubika a ne i 300???
Pa pegla, to sam i napisal. nek ti korisnici vladimiraca i ursusa vele kaj misle o zamašnjaku.
Masa zamašnjaka ovisi o stupnju kompresije, broju okretaja, hodu klipa, učestalosti radnog takta.
 

Najnoviji postovi

Na vrh