• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

motokultivator s roto kosom?

mountain

Član
Tu od
28 Tra 2010
Poruka
63
pozdrav,
Imam grunt od oko 2ha za kositi i mislio sam uzeti neki motokultivator s rotacionom kosom.
Razmišljao sam o nekom labinprogresu s rotacionom kosom i prikolicom.
Da li je rotaciona kosa širine 55cm premala za toliku površinu?
Zašto motokultivator? Zato što na njega mogu zakačiti i prikolicu kad nešto trebam prevesti ili dovesti na imanje.
Teren je raznolik, ima i dosta strmih dijelova, a ima i ravnih
Da napomenem da ne planiram koristiti frezu, ako vam to išta znači. :)
Eto, puno hvala na savjetima.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,393
Za kositi ti je puno bolji Muta Maestral, jer možeš kositi naprijed i natrag. Ima kosilice od 60---90cm promjera na izbor.
Bolji je i za prikolicu jer je znatno brži od Labinprogres Mondiala. Ima diferencijal i zasebne kočnice za svaki kotač.

Mondial ti ima prednost za frezu, jednostavno je bolji i ima samokočni puž. Nedostatak njegove roto kose je da gura traktor kad stisneš kuplung, pa to može biti opasno, pogotovo ako imaš višu među.
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
Da, 55 cm je malo i nije to za veliku travu, morao bi više puta pokositi. Strižnu kosu si uzmi za motokultivator, ona ima veliki zahvat i možeš veliku travu kositi.
 

mountain

Član
Tu od
28 Tra 2010
Poruka
63
Za kositi ti je puno bolji Muta Maestral, jer možeš kositi naprijed i natrag. Ima kosilice od 60---90cm promjera na izbor.
Bolji je i za prikolicu jer je znatno brži od Labinprogres Mondiala. Ima diferencijal i zasebne kočnice za svaki kotač.

Mondial ti ima prednost za frezu, jednostavno je bolji i ima samokočni puž. Nedostatak njegove roto kose je da gura traktor kad stisneš kuplung, pa to može biti opasno, pogotovo ako imaš višu među.

Super, hvala na savjetima. Koja je razlika između roto kose i roto malčera?
http://www.trgovina-frama.si/sl/Priklju ... rikljucna/
http://www.trgovina-frama.si/sl/Priklju ... -Mulcer_1/

Koliko visoku travu ove rotacione kose mogu kositi?


Da, 55 cm je malo i nije to za veliku travu, morao bi više puta pokositi. Strižnu kosu si uzmi za motokultivator, ona ima veliki zahvat i možeš veliku travu kositi.

Manje više svi s kojima sam razgovarao kažu da ne valjaju baš strižne kose, da zapinje trava, da su nezgodne na neravnim terenima i da su roto kose bolje.
 

ivan33

Član
Tu od
14 Ožu 2010
Poruka
286
Ja bi ti isto preporučio u tom slučaju strižnu kosu, iako sam se samo par puta susreo s njom. Mislim da je bolja za visoku travu. Ja sam toliku površinu kosio sa rotacionom traktorskom kosilicom MTD od 20ks, 2 puta mjesečno, pa nije baš glatko išlo i često se zaštopa. Imao bi posla sa dosta visokom travom, koju rotaciona dosta teško sažvače, 50 cm je malo... Samo, ja sam radio po ravnom terenu. To je moje mišljenje i moje iskustvo, možda se neki neće složiti. Pozdrav!
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ako ne makne trevu tj. sijeno iza strižne kose više ne bu kosio tu sezonu :lol.
 

ivan33

Član
Tu od
14 Ožu 2010
Poruka
286
puknuti kaže:
Ako ne makne trevu tj. sijeno iza strižne kose više ne bu kosio tu sezonu :lol.
Ima i toga, teško bi kasnije bilo, ali je lakša u radu ako pokupi sijeno. Rotaciona u visokoj travi je po meni zlo...Ide sporo i štopa se. Sad ovisi šta kome više odgovara
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Nema košnje 2 do max. 3 put godišnje sa strižnom bez pomočnika .
Da ne govorimo o mogučim kvarovima , a i o održavanju .Svak tko misli da strižna kosa na motokultivaroru kosi isto kao i strižna na recimo IMT je u zabludi .
Ako još to sve zapapri brijeg ..fala ne.
Ovisno o strukturi i vrsti trava (korova) koji rastu od bezbrižne košnje to se može pretvoriti u muku Isusovu .
Rotaciona ne gazi visoku travu , ali s njom u odnosu na strižnu može gaziti širinu 25-30 cm , kaj ne?..i ide , ide , ne štopa se itd .
Radi se o vočnjaku , ne? ..treba racunati da strižna ne može kositi npr pola širine grebena bez da se dio pokošene trave makne .
No ...tko sam ja ? svatko mora probati žuč da bi znao cijeniti slad meda .
 

mountain

Član
Tu od
28 Tra 2010
Poruka
63
Ne znam, na temelju ovoga što pišete, radije bih uzeo rotacionu kosu poput ove u linku gore pa kosio i više puta godišnje, nego se zafrkavao sa strižnom.
Moj teren je dosta neravan. Nije bio košen nekoliko godina pa je pun mravinjaka i neravnina.
Razmišljam o tome da mi sused prvo sve to zdrobi s malčerom traktorskim, pa nakon toga ja uletim s rotacionom kosom od nekih 80cm (poput one u linku) priključenom na neki motokultivator od cca 8 KS (npr. Muta Maestral Dieselski).
A koja je razlika između one dve kose gore u linkovima?
 

ivan33

Član
Tu od
14 Ožu 2010
Poruka
286
Neredovita košnja sa takvim manjim strojevima je čista muka... Meni se događalo, da mi trava preraste, pokušam kosit, ali ubrzo odustanem... Nego onda nož na trimer i raspali dok ne padnu ta dva hetra.Teško je tu bit pametan, jer je tu jako puno faktora u igri: teren, vrsta korova, novac koji čovjek može uložit, volja za održavanjem te površine... Muka je radit i sa rotacionom i strižnom ako je trava velika, pa je teško nekoj od njih dati prednost(ali ja za toliku travu ipak dajem malu prednost strižnoj, ali i uz nju slijedi velika muka). Jedan moj susjed ima veliki voćnjak ali ga slabo održava, on problem trave rijesi tanjuranjem 2-3 puta godisnje, ali ni to po meni nije bas nesta super. Jedino ako je teren jako strm nista ni od tanurače
 

ivan33

Član
Tu od
14 Ožu 2010
Poruka
286
mountain kaže:
Ne znam, na temelju ovoga što pišete, radije bih uzeo rotacionu kosu poput ove u linku gore pa kosio i više puta godišnje, nego se zafrkavao sa strižnom.
Moj teren je dosta neravan. Nije bio košen nekoliko godina pa je pun mravinjaka i neravnina.
Razmišljam o tome da mi sused prvo sve to zdrobi s malčerom traktorskim, pa nakon toga ja uletim s rotacionom kosom od nekih 80cm (poput one u linku) priključenom na neki motokultivator od cca 8 KS (npr. Muta Maestral Dieselski).
A koja je razlika između one dve kose gore u linkovima?
Možeš i tako, imaš više posla, ali manje muke. Ove dvije kose... Mislim da je razlika ova: prva bi bila kao za finije površine, travu baca na stranu, da ako ju kupiš, da ti bude lakše, ona bi trebala imati i nešto osjetljiviji nož, ali bi trebao finije pokositi, a ova druga je za malo žešću travu, sa jačim nožem i travu ne izbacuje nego ju usitni i ostavi za svojom cijelom širinom, ako ju nećeš kupit. Nadam se da sam ti uspio to malo pojasnit?
 

ivan33

Član
Tu od
14 Ožu 2010
Poruka
286
seljačić kaže:
samo netreba miješati pojmove,roto kosa nije isto što i roto malčer
Slažem se s tobom. Malčeru bi odgovarao ovaj moj drugi opis, iako tu ima još detalja, pa da ne dužim sad oko toga... Ja da uzimam prije bi uzeo ovu drugu, koja je na linku i navedena pod imenom malčer
 

mountain

Član
Tu od
28 Tra 2010
Poruka
63
i osim toga jeftinija. :)
Hvala na savjetima, mislim da ću uzeti roto malčer, pa kositi češće, nema druge. :)
Koliko puta godišnje vi kosite?
 

ivan33

Član
Tu od
14 Ožu 2010
Poruka
286
mountain kaže:
i osim toga jeftinija. :)
Hvala na savjetima, mislim da ću uzeti roto malčer, pa kositi češće, nema druge. :)
Koliko puta godišnje vi kosite?
Ja sam sa Mtd-om kosio 2-3 puta mjesečno u sezoni intenzivnog rasta trave, uglavnom kako mi dođe, nekad bude kao golf teren, nekad i zaraste, pa bude muka. sad sam uzeo malčer za traktor, pa sad sve ide fino. Samo nemoj zanemarit da je to ipak površina od 2 ha i da tu ima dosta posla, i nedaj da ti preraste, pa da se ispatiš dok pokosiš
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
mountain kaže:
i osim toga jeftinija. :)
Hvala na savjetima, mislim da ću uzeti roto malčer, pa kositi češće, nema druge. :)
Koliko puta godišnje vi kosite?


sve ovisi o tlu i podneblju.negdje trava raste brže negdje sporije,ako želiš gustu travu jaku travu onda kosi češće svako 14 dana ovisi o rastu,ako ti nije bitno onda možeš kositi i rijeđe u godini. ja kosim svakih 8 do 10 dana i trava je ko perzijski tepih
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
ivan33 kaže:
Neredovita košnja sa takvim manjim strojevima je čista muka... Meni se događalo, da mi trava preraste, pokušam kosit, ali ubrzo odustanem... Nego onda nož na trimer i raspali dok ne padnu ta dva hetra.Teško je tu bit pametan, jer je tu jako puno faktora u igri: teren, vrsta korova, novac koji čovjek može uložit, volja za održavanjem te površine... Muka je radit i sa rotacionom i strižnom ako je trava velika, pa je teško nekoj od njih dati prednost(ali ja za toliku travu ipak dajem malu prednost strižnoj, ali i uz nju slijedi velika muka). Jedan moj susjed ima veliki voćnjak ali ga slabo održava, on problem trave rijesi tanjuranjem 2-3 puta godisnje, ali ni to po meni nije bas nesta super. Jedino ako je teren jako strm nista ni od tanurače

Boga mi ako ti smlatš dva hektara s trimerom skidam ti kapu.
 

ivan33

Član
Tu od
14 Ožu 2010
Poruka
286
Smlatim, ali ne sam... i ne pitaj koliko vremena treba za to... dva puta sam tako radio, posla da poludiš. Zato i dajem savjet, da dobro pazi da ne preraste, lakše ju je često kosit, nego 2 puta godisnje trimerom
 

mountain

Član
Tu od
28 Tra 2010
Poruka
63
sve ovisi o tlu i podneblju.negdje trava raste brže negdje sporije,ako želiš gustu travu jaku travu onda kosi češće svako 14 dana ovisi o rastu,ako ti nije bitno onda možeš kositi i rijeđe u godini. ja kosim svakih 8 do 10 dana i trava je ko perzijski tepih

Svejedno mi je kakva će trava biti, samo da je što manje posla. :)
Pretpostavljam da bih mogao izaći na kraj sa košnjom svakih dva do tri tjedna.
 
Na vrh