• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

motokultivator s roto kosom?

mountain

Član
Tu od
28 Tra 2010
Poruka
63
i reci nam jesi kupio stroj za košnju.muči me ista muka pa zato pitam

Nisam još, ali sam blizu, hehe. :)

Na pragu sam odluke da ipak kupim Traktorsku kosilicu:

http://www.servisloncar.hr/internet...page_servis/50-yard-man-hg-7175.html?sef=hcfp

Kaj mislite, je bolje uzeti motokultivator s roto-kosom ili traktorsku kosilicu (traktorčić)?

Vaga mi ide više u korist traktorčića zato što ima veću snagu, veći raspon košnje (107cm), sjediš, a ne hodaš iza stroja satima i čini mi se jeftiniji po jedinici snage i raspona.
 

VikendSeljacina

Aktivni član
Tu od
4 Ruj 2010
Poruka
214
Nisam još, ali sam blizu, hehe. :)

Na pragu sam odluke da ipak kupim Traktorsku kosilicu:

http://www.servisloncar.hr/internet...page_servis/50-yard-man-hg-7175.html?sef=hcfp

Kaj mislite, je bolje uzeti motokultivator s roto-kosom ili traktorsku kosilicu (traktorčić)?

Vaga mi ide više u korist traktorčića zato što ima veću snagu, veći raspon košnje (107cm), sjediš, a ne hodaš iza stroja satima i čini mi se jeftiniji po jedinici snage i raspona.

Ako misliš samo kositi onda OK, ali motokultivator ti daje puno više mogučnosti po pitanju priključaka.
Gotovo svaki strojobravar ti može pripasati sjedalo i na motokultivator.
 

mountain

Član
Tu od
28 Tra 2010
Poruka
63
Ako misliš samo kositi onda OK, ali motokultivator ti daje puno više mogučnosti po pitanju priključaka.
Gotovo svaki strojobravar ti može pripasati sjedalo i na motokultivator.

Imanje je dosta veliko i s vremenom će mi povremeno trebati npr. freza, no za tu namjenu mogu uzeti neki polovni motokultivator ili tomo vinković traktorčić ili jednostavno platiti susjedu.

Ovako imam stroj koji je zmaj za košnju raspona 107cm, a mogu na njega prikačiti i prikolicu ako treba nešto voziti po imanju. :)
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Imanje je dosta veliko i s vremenom će mi povremeno trebati npr. freza, no za tu namjenu mogu uzeti neki polovni motokultivator ili tomo vinković traktorčić ili jednostavno platiti susjedu.

Ovako imam stroj koji je zmaj za košnju raspona 107cm, a mogu na njega prikačiti i prikolicu ako treba nešto voziti po imanju. :)

ja svoj mtk sa helikopterom nebih mjenjao ni za jedan traktorčić za košnju,pa taman da mu je raspon 150cm jer ako hoćeš profi traktorčić to košta puno para,a dobar mtk i rabljen nekošta daleko te pare.opet kako ko voli i treba.o tome se neraspravlja.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
rotaciona kosa za mtk

da malo osvježimo temu i diskutujemo o poljoprivrednim stvarčicama.





 

dkolar

Novi član
Tu od
10 Kol 2010
Poruka
23
Bok!
Imam doma Mutu Univerzal sa Lombardinijevim IM350 motorom (trenutno u kvaru - više u drugoj temi ), za koju imam mutin malčer od 60cm. S njim obrađujem vinograd, a od nedavno i dvorište. E sad, dobro je znano da taj malčer nije za košnju dvorišta, pa bi ja rado za slijedeću sezonu nabavio neki stroj za košnju. Imam doma oko 1500 kvadrata zemljišta koje bi kosio s time.
Iskreno, nije mi ta kombinacija muta univerzalka+malčer nikad najbolje sjela - naime sam motokultivator je dosta brz i u najsporijoj brzini (brži od maestrala u drugoj) te imam osjećaj da nekad malčer ne stigne odraditi sve.

E sad, vidim da ima roto kosa za mutu , al cijena od oko 500€ u Sloveniji mi se čini dosta visoka.
Jel to dobar stroj, ima ko?
Vidim također da Zanon ima u ponudi neke rotacijske priključke - jel se mogu oni kupiti konkretno za Mutu Univerzal? Koja je cijena?
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Bok!
Imam doma Mutu Univerzal sa Lombardinijevim IM350 motorom (trenutno u kvaru - više u drugoj temi ), za koju imam mutin malčer od 60cm. S njim obrađujem vinograd, a od nedavno i dvorište. E sad, dobro je znano da taj malčer nije za košnju dvorišta, pa bi ja rado za slijedeću sezonu nabavio neki stroj za košnju. Imam doma oko 1500 kvadrata zemljišta koje bi kosio s time.
Iskreno, nije mi ta kombinacija muta univerzalka+malčer nikad najbolje sjela - naime sam motokultivator je dosta brz i u najsporijoj brzini (brži od maestrala u drugoj) te imam osjećaj da nekad malčer ne stigne odraditi sve.

E sad, vidim da ima roto kosa za mutu , al cijena od oko 500€ u Sloveniji mi se čini dosta visoka.
Jel to dobar stroj, ima ko?
Vidim također da Zanon ima u ponudi neke rotacijske priključke - jel se mogu oni kupiti konkretno za Mutu Univerzal? Koja je cijena?

ček ti bi roto kosu da kosiš otkose ili da uređuješ zelenu površinu a trava ti netreba za ishranu stoke?
imaš sliku te tvoje sprave sa kojom si malčirao?
 

dkolar

Novi član
Tu od
10 Kol 2010
Poruka
23
ček ti bi roto kosu da kosiš otkose ili da uređuješ zelenu površinu a trava ti netreba za ishranu stoke?
imaš sliku te tvoje sprave sa kojom si malčirao?

Ne, ne treba mi za otkose. Kak ćeš sa ovim strojem koji sam linkao u prethodnom postu radit otkose?

Malčiram sa OVIM roto-malčerom od 60 cm.
Imam i ovu sliku na prikolici:
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Ne, ne treba mi za otkose. Kak ćeš sa ovim strojem koji sam linkao u prethodnom postu radit otkose?

Malčiram sa OVIM roto-malčerom od 60 cm.
Imam i ovu sliku na prikolici:

imaćeš isti rezultat kao i sa svojom rotokosom koju imaš. nevidim razlike tvog stroja i stroja na mutinoj stranici.
 

dkolar

Novi član
Tu od
10 Kol 2010
Poruka
23
imaćeš isti rezultat kao i sa svojom rotokosom koju imaš. nevidim razlike tvog stroja i stroja na mutinoj stranici.

Ako malo bolje pogledaš, vidjet ćeš da roto-kosa ima izbacivanje sa strane, a rezultat je sličan ovom: http://youtu.be/BT5l_rl_9Yc

Također mislim da roto-kosa ima drugačiji tip noža.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Ako malo bolje pogledaš, vidjet ćeš da roto-kosa ima izbacivanje sa strane, a rezultat je sličan ovom: http://youtu.be/BT5l_rl_9Yc

Također mislim da roto-kosa ima drugačiji tip noža.

jasno mi je to ali kod niske trave i nema neke razlike.ja na tvom mjestu nebih kupovao drugi priključak
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,290
Bok!

Iskreno, nije mi ta kombinacija muta univerzalka+malčer nikad najbolje sjela - naime sam motokultivator je dosta brz i u najsporijoj brzini (brži od maestrala u drugoj) te imam osjećaj da nekad malčer ne stigne odraditi sve.

E sad, vidim da ima roto kosa za mutu , al cijena od oko 500€ u Sloveniji mi se čini dosta visoka.
Jel to dobar stroj, ima ko?
Vidim također da Zanon ima u ponudi neke rotacijske priključke - jel se mogu oni kupiti konkretno za Mutu Univerzal? Koja je cijena?

To si u potpuno pravo da nije nabolje sjela jer te dvije kombinacije se i ne vole opće i tvornički nije predviđeno spajanje tih dva strojeva.
Jer Univerzal ima gume 8" i dosta veliku brzinu,
dok malčer i roto kosa ide strikino na SPECIJAL modele
koji su puno sporiji i imaju gume 12" (razlika je samo u pužnom prijenosu)...
Ako trebaš kosu za normalnu košnju razmisli o strižnjoj kosi....
 

dkolar

Novi član
Tu od
10 Kol 2010
Poruka
23
To si u potpuno pravo da nije nabolje sjela jer te dvije kombinacije se i ne vole opće i tvornički nije predviđeno spajanje tih dva strojeva.
Jer Univerzal ima gume 8" i dosta veliku brzinu,
dok malčer i roto kosa ide strikino na SPECIJAL modele
koji su puno sporiji i imaju gume 12" (razlika je samo u pužnom prijenosu)...
Ako trebaš kosu za normalnu košnju razmisli o strižnjoj kosi....

Drago mi je da je tema malo živnula :)

Kad kažeš da tvornički nije predviđeno, misliš zato što se sama "getriba" univerzala počela proizvoditi puno prije od malčera i roto-kose? Jer, moj malčer je proizveden u Muti, na istom mjestu di se radi današnji maestrali i ostali Muta-Štruc strojevi.

Imam strižnu kosu za nju od 1000mm, al ta strižna kosa na Muti meni ne valja ništa. Jako je teška, svako malo otiđu vodilice, voli se zaštopati (dijelom i zato što su mali kotači...).

Vidim sad da se za roto-kosu moraju montirati 10" kotači, al onda bude još brža! Pretpostavljam da to vrijedi za Specijal izvedbe.

Koja još Muta ima brzi priključak za kardan sa uskočnim klinom?

21yes - Jesi to isprobavao na Muti Univerzal?

seljačić - Hvala na savjetu, vidjet ću još dal budem kupio taj priključak il ne. ;)
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,290
Drago mi je da je tema malo živnula :)

Kad kažeš da tvornički nije predviđeno, misliš zato što se sama "getriba" univerzala počela proizvoditi puno prije od malčera i roto-kose? Jer, moj malčer je proizveden u Muti, na istom mjestu di se radi današnji maestrali i ostali Muta-Štruc strojevi.

Imam strižnu kosu za nju od 1000mm, al ta strižna kosa na Muti meni ne valja ništa. Jako je teška, svako malo otiđu vodilice, voli se zaštopati (dijelom i zato što su mali kotači...).

Vidim sad da se za roto-kosu moraju montirati 10" kotači, al onda bude još brža! Pretpostavljam da to vrijedi za Specijal izvedbe.

Koja još Muta ima brzi priključak za kardan sa uskočnim klinom?

21yes - Jesi to isprobavao na Muti Univerzal?

seljačić - Hvala na savjetu, vidjet ću još dal budem kupio taj priključak il ne. ;)

Kućišta getribe i same getribe su iste na sljedećim modelima:
-kosilica
-univerzal
-specijal
kosilica i univerzal imaju istu getribu i glavni prijenosnik,
kotači 4.00x12". Jedina je razlika je ta da kosilica nema mogućnosti okretanja
komadnih ručki za 180 stupnjeva.
-specijal ima istu getribu ko i ovi dva prihodni sa tom razlikom da
jer drugi glavni prijnosnik (puž i pužno kolo) i kotači se okreću puno sporije,
dimenzija guma je 4.00x 12"

Getriba univezala, kosilce i specijal se proizvodi u isto vrijeme kad i priključak roko kosa, roto malčer dolazi kasnije (mislim da u vrijeme kad se je Muta odvojila od Gorenja).

Ke se tiče strižnje kose ne znam kak se ponašaju te od 100 cm, ja ima doma 130 (a za istu neznam nikoga da bi se bunio da ne valja jer ih ima oho ho u mojoj oklici, dok su se Labinovih riješili svi i kupili IMT-ove) i ta je pokosila oho, bila je među prvim u selu i nikad problema sa vodilicama:koliko je kosa poderano lagao ti bi. Jedini kvar na njoj je bila spojka kardan u mehanizmu košnje. Ne štopa se, jedino baš akona naletiš na krtičnjak koji je 10 cm iznad zemlje...

Za roto kosu tvornica preporuča 12" kotače i oni su bili tvornički na Specijal modelima.

Muta sa brzim priključkom na cijevi su:

-kosilica
-unverzal
-specijal

stari modeli:

-kosilica rapid profi
-rapid unverzal
-rapid specijal

ubiti sve je isto, samo ja razlika u boji i komadnim ručkama.
Inače postoji ti i originalni adapteri za Mutu za prijelaz iz staroga na novi priključak i obrnuto...
 

Najnoviji postovi

Na vrh