• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Motokultivatori holder

putnicara

Član
Tu od
27 Velj 2013
Poruka
291
Super, ide to tebi brzo, ja ionako dobivam informacije iz prve ruke :biggrin:
Samo sad ce odma pametni doc i rec kako ces si noge isfrezat

A kardanka na holderu nije neophodna, gdje su labinke i 509ke sa kardankama zapadale ja sam po triput gorem holderom bez brige prolazio, ni sam nisam mogo vjerovat kuda izlazi

Edit: @puknuti, na org frezi osovina je zamaknuta mozda 100 mm vise unazad, a to se moze namjestit polozajem osovine s motikama moze ju vise prema nazad izbacit
 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Slika koliko pomogne toliko i odpomogne,i da krivu sliku kako izgleda,a mozda je ipak za sve zasluzna velicina holdera naspm kojega sve igleda sicusno,zapravo od pocetka freze do najdalje tacke gume ima bezmalo 15cm.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ta "daljina freze" radi jedan balans , kopromis između
1. balansa kultivatora , to možeš riješiti i utegom
2. .po meni važnije, kut radilice( a i visina ručki u odnosu na visinu čovjeka ) ...od transportnog do punog zahvata tj dubine .Jer koliko vidim ručke su dovoljno duge da nema problema oko smetanja za hodanje iza freze
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,543
Ma izgleda da će to biti dobro (ma šta dobro), odlično, treba to sve napraviti. A osovinu noževa možeš po želji (na onim bočnim limovima) fiksirati više ili niže.
Kako ćeš napraviti rupe za osovinu freze ?:(y):
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,567
A kardanka na holderu nije neophodna, gdje su labinke i 509ke sa kardankama zapadale ja sam po triput gorem holderom bez brige prolazio, ni sam nisam mogo vjerovat kuda izlazi

Bez pogona 4x4?
 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Edit: @puknuti
Trenutno malo je tezi mtk od freze i preteze ka napred ali dok dodje osovina motike lanac hauba i ostalo trebalo bi to biti u vagi(kako to u mom kraju kazu)
Malo me muci ugao ,pri radnom polozaju jedva da ce mtk biti malo unazad nagnut a u transortnom ce morati ka spreda da se nagne,A drugacije nije moglo,treba sve to ukomponovati,ustvari moglo je ali bi bilo daleko vise posla i rezultat bi bio upitan.Svakako motor posto ima drugaciji sistem podmazivanja moze raditi u svakom uglu a rucke imaju vise polozaja tako da mislim da to nece predtsavljati problem.

Edit: @brgud
Rupu za osovinu cu busiti isto kao i sto sam napred plocevinu za kacenje :icon_fU:




Nemam ja jos uvek ni nekih godina a kamolili iskustva pa da se posavetujem sa ostalim clanovima vezano za osovinu,prvobitno plan mi je bio da na osovinu navarim krugove i stavim motike sa 509 koje sam nabavio,najstandardnije kao sto i svi rade,ali ubijajuci dodadu po radionici nadjoh od honde komplet nosace sa motikama koje sam planirao prodati,ali kad se saberem skuplje ce me izaci dok dokupim jos motika koje mi fale,safove i dok isecem krugove,nego sto cu prodati te motike od honde,pa mi dodje ideja da na sestougaoni pun materijal nanizem te motike a krajeve obradim da mogu kroz lezajeve i lancanik proci.Sad me tu brine dali sestougaona osovina precnika 32mm moze izdrazi to opterecenje i dali bi busenjem da bi pricvrsio baterije da neidu levo desno drasticno oslabio tu osovinu :icon_scratch:
 

putnicara

Član
Tu od
27 Velj 2013
Poruka
291
@mtd001 da bez 4x4 na holderu a na labinu i 509 4x4, prvi zapadne labin onda 509 a holder jos ide, ovako izgleda ta situacija:
Holder lijevim kotacem ide po vagosu 20 cm dubine desnim 50 cm dubine oba puna vode taj dan pljusak bio, prikolica oba kotaca u vagosima od 50 cm osovina se vukla kroz blato na nekih 10 cm dubine, samo jednom je zaslajdrao i onda sam ga malo motao lijevo desno i sam se iskopao, a kasnije i izvlacio i labina i 509ku
@sumadinac, jucer sam izracunao sile i okretni moment na fi 30 sa 8mm rupom kroz njega, celik izdrzava 80 MPa, a stvarno opterecenje na osovinu dok je 6 motika u zahvatu 54 MPa na max 300 okretaja osovine. Inace sila na toj osovini je oko 1600 N, znaci 160 kg
@puknuti, na org frezi izmedju haube i kotaca 50 mm, odnosno od vrha noza i kotaca 100 mm, s tim da je vjv laksa od ovoga jer ima centralni reduktor i nema konstrukcije, a osovina je cijev fi50 sa 7 mm stijenkom
I kod holdera je bolje da mrvu motor preteze naprijed jer ga nije tesko stisnut u zemlju i kad ga stisnes ralo ga drzi na dubini, ali u transportu je taman u vagi ne moras ga odizat u ruckama da ne struze freza po zemlji
 
Posljednje uređivanje:

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Nestrpljivo iscekujem sunce da kolko tolko zasusi pa da mogu da isprobam svoje mezimče:icon_super:,a za to vreme taman da jos napravim haubu oko freze i stitnik lanca.














Malo je se i oko prikolice radilo,a kada sam je primakao holderu za slikanje tu je se javio novi problem,gde parkirati cudoviste koje je sa prikolicom dugacko 5.5m :icon_scratch:



 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
To su motike sa nosacima sa hondinog motokultivatora i na njemu idu 2 spirale(leva i desna strana) u V,tako da sam i na ovu osovinu preneo tako kako je bilo tamo slozeno,jer kako god drugacije da sam pokusavao nije se mogla spirala sloziti,a vidjao sam i traktorske freze koje isto ovako idu u V.
 

putnicara

Član
Tu od
27 Velj 2013
Poruka
291
Napravljeno je odlicno kao sto sam ti vec i rekao, kod mene je kraca prikolica pa isto imam problem, em sto je nezgodno parkirat em sto ga je nezgodno okrenit, ali naviknes se s vremenom
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,543
Ja isto mislim da bi bilo bolje da su noževi složeni u spiralu. Mogla bi se bila složiti i jedna druga varijanta, a to je ako se počne sa jedne strane prve noževe staviš (onako kako je na Hondi), onda drugi i treći zamaknuti za 15 stupnjeva od prethodnoga, i onda četvrte noževe u poziciju kao i prvi (i peti i šesti zamaknuti za 15 stupnjeva od četvrtoga).

Na taj način bi dobio dvije spirale prva od 1 - 3, i druga od 4 - 5, a bude dobro i ovako. Inače za svaku pohvalu za poduhvat.:(clap):
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,543
Freza je super ispala, čak si i upozoravajuće naljepnice poljepio.:(y):
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Bravo Sumadinac kao tvornički . No možda da su ležajevi sa vanjske strane a sa nutarnje limeni odbacivači zemlje mislim da bi ležajevi viže izdržali no i ovako je to odličan uradak :(clap):.
 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Hvala svima na pohvalama :icon_pidu:
Evo i jedan video kako su detaljno tekli radovi
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=1no7k4JG7qs&t=14s[/YT]
 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
I samo sto se moje muke oko pravljenja freze zavrsise, kupih i originalnu, čamila je vec par meseci na oglasima ali u pogresnoj kategoriji sa nazivom koji se za frezu ne koristi,tako da sam malo bolje pratio oglase nebi se mucio oko one moje pravljenje,al sta je tu je,od viska glava neboli,samo je malo promaja u dzepu:biggrin: Na slikama i po recima prodavca sam ocekivao bolje,ali nije ni toliko prelose,moraju lezajevi da se izmenjaju posto su se prosuli a drugi deo kao i sistem za ukljucivanje je zapeklo,ali uz nju dobih i novo nekorisceno fabricko sediste za holdera,tako da sam od srece do daljneg zaboravio na frezine mane.




A evo ga i to sediste, podvozak il kako ga ko vec zove,inace ima 8 radnih polozaja tako da se sa njim moze orati i frezirati ili koristiti u transportu.



Evo i video jedan koji vise govori o cemu je rec
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=YtB7xgpd04o[/YT]
 

Najnoviji postovi

Na vrh