• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Motokultivatori s kardanskom prikolicom

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
izmeri obim guma na mkt i tih za prikolicu. male razlike u 1 cm 2 cm nije drasticno ali nebi valjalo da je vece
 

ChykaKure

Aktivni član
Tu od
4 Velj 2013
Poruka
284
E to me i pati, sirina nije bitna al kontam da je razlika visine izmedju auto gume i ripnaste presudna, sad, negdje na forumu sam procitao da ni gume istih dimenzija nisu iste kad su razlicitog proizvodjaca.
kod nas bas i nije neka ponuda tih guma, a vecinom nude savine 5x12. ne znam dal prolaze rekord +sava. sta mislis na kombinaciju 5x12 na stroju a 4x12 na prikolici? Nude mi se dvike 4x12 za sicu nove...
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,377
E to me i pati, sirina nije bitna al kontam da je razlika visine izmedju auto gume i ripnaste presudna, sad, negdje na forumu sam procitao da ni gume istih dimenzija nisu iste kad su razlicitog proizvodjaca.
kod nas bas i nije neka ponuda tih guma, a vecinom nude savine 5x12. ne znam dal prolaze rekord +sava. sta mislis na kombinaciju 5x12 na stroju a 4x12 na prikolici? Nude mi se dvike 4x12 za sicu nove...
nisu ti te gume bas za nekog veceg tereta. Kod mog prijatelja na prikolici su 6.00x12 i tako su mu dosle kad ga je novog kupio. Na gume 5.00x12 odgovaraju gume dimenzija 145/80-13 ili 165/70-13,to su auto gume. Isti je obim samo su ove druge su sire.(bar na ovim primjercima sto sam ja mjerio).
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
izmedju 5,00-12 i 4,00 -12 je seo col razlike po visini i sirini. cim je 4,00-12 niza i po obimu je prilicno manja. mozes 145/80 -13 ili 155/70-13 ili 165/65-13 staviti na prikolicu. to su priblizne mere i mnogi takve kod nas koriste. te 4,00 -12 su ti i niske i slabe za teret i nece biti dobro uskladjen. proizvodjaci se malo razlikuju po visini sare za iste dimenzije ali nije to toliko bas .
 

ChykaKure

Aktivni član
Tu od
4 Velj 2013
Poruka
284
A miša mu, izmjerim danas ovu 5x12, obim 180cm, i nadjem u garaži fulda linero 175#70#13, bacim mjeru, a ono 180cm, al se obveseli, kad sam skontao i da imam felgu 13' sa odgovarajucim rasponomrupa mojoj sreći nije bilo kraja. Jel velik problem širina 175?
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
sirina nema veze . samo obim spoljni da je isti kao na mkt i pasuje
 
M

maarko007

Guest
ne znam da li je ovo van teme ali zanima me koje ulje ide u mjenjac za imt 509
 

ChykaKure

Aktivni član
Tu od
4 Velj 2013
Poruka
284
rođeni, koliko mene služi poznavanje materije, hidraol ili hypenol90 nema greške...
 

kolekcionar

Član
Tu od
7 Pro 2011
Poruka
34
Ladin diferencijal i FKL-ov ili neki drugi domaći kardan. Reduktor je tu najveći problem, jer majstori traže velike pare da ti ga naprave, pa dok ga ugradiš izađe skuplja pita od tepsije. Ja sam zavrnuo rukave i sam napravio reduktor od lančanika sa lancem, mogu ti slikati ako hoćeš. Sve me je izašlo oko 80e. Što se tiče samog motokultivatora moraš paziti da ima opciju da se isključi zadnja osovina, a stvarno ne znam je li ta opcija postoji kod svih motokultivatora. Caka je u tome što kad opteretiš prikolicu smanji se prečnik točkova pa se izgubi dio sinhronizacije između prednjih i zadnjih pa slabije ide po ravnom, džaba se troši snaga i gume. Zadnji pogon se uključuje samo po potrebi kad se ne može istjerati prednjom. Reduktor ako ćeš praviti najbolje da znaš koliko zuba imaju zubčanici u motokultivatoru svi od osovine preko diferencijala do točkova. Nije ništa komplikovano, malo koncetracije i para i napravi se.
p1010036.jpg

Imam još jedan savjet, gledaj da uzmeš mašinu sa što većom kubikažom (to koliko konja ima je irelevantna informacija). Na žalost kod nas se vrte motkultivatori uglavnom do 500ccm tj 10 ili 14 konja kako ko tumači, što je slabo za ovu našu zemlju. Ako ti treba mašina baš da radiš, i ako ako možeš nabavi nešto od 800 kubika bolje uzmi to i za više para, to ti govorim iz iskustva. Zbog problema snage dolazim na ideju da ovoj svojoj ugradim mehanički kopresor ili da zamjenim motor za neki veći.
 
Posljednje uređivanje:

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Bole je rješenje kakvog zapravo večina i ima, a to je pogon samo na prikolicu.
 

kolekcionar

Član
Tu od
7 Pro 2011
Poruka
34
Kod mene je jedan izlaz i kad ga ušaltam samo na prikolicu onda ostaje direktno vezan za motor što je pobrzo za brda a presporo za ravno.
 

Najnoviji postovi

Na vrh