• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Motor se gasi

ChykaKure

Aktivni član
Tu od
4 Velj 2013
Poruka
284
Meni se dogodilo da nakon 9mjeseci mirovanja goriva u rezervoaru, nisam mogao zapaliti "gorivo". Jednostavno bude ko voda, smrdi na ishlapjeli lak, na treski nece da gori, samo jako dimi, dok je na plamenu. To je ostalo bilo u agregatu od ljeta do proljeca. Od tada ispustam gorivo ako ce mirovat duže vrijeme...
 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Benzin sam kupio pre mesec dana,stajo je u flasi,kad sam kosio sipo sam ga,probo sam i 5-6dana nakon kosenja i tad nije teo da upali,tako da neverujem da moze ispariti za nekoliko dana,ponekad kad povucem cuje se zvuk ko kad upali,malo zadimi na auspuh i nista.To sa spricom sam video od dede kad smo palili njegovu frezu,de tacno treba da se spricne benzin
 

ChykaKure

Aktivni član
Tu od
4 Velj 2013
Poruka
284
pa kroz venturi- cijev u kojoj se mijesaju zrak i gorivo, moras skinut filter zraka.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,540
A da malo napišeš detaljnije o kojem stroju se radi, koji motor ima, koliko je star, koliko je radio do sada, za koje poslova ga koristiš sada itd.....Pa da možemo detektirati stvari i da se to riješi. Jer ovako vi razglabate, moglo bi biti ovo a možda bi moglo biti ono, a obično nije ni jedno, ni drugo, ni treće. :(:
 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Ovu temu sam ja otvotio,jer sam imo vec problema sa njim,pise sve,ali napisacu jos jednom,radi se o motokultivatoru bedogni,motor je benzinac intermotor250,koristim ga za oranje baste,za ogrtanje i vadjenje kompira i najmanje za kosenje,a kod prethodnog vlasnika je samo kosio.Kupio sam traktor,pa ocu prodati motokultivator,pa treba da ga upalim
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,540
Vjerojatno se tu radi o motokultivatoru Goldoni, nisi napisao koliko je star , ni koliko je radio?:(:
 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Nije goldoni vec bedogni model kolibri,fabrika bedogni je takodje pravila i kosacice olimpija(slicne bcs),po mojoj proceni ima oko25god,nije mnogo radio.Nije problem u menjacu,vec u motoru,tako da nije vazno koje je marke motokultivator.Po licenci intermotora su pravljeni dmb lda300 benzinski motori koji idu na imt507,malog labina i mutu,samo je ovaj moj slabiji za50cc od tih,ali su isti delovi i mane.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,540
"Bedogni" je nešto što ne postoji među motokultivatorima i sličnim strojevima. AAAAAAA da nije možda " Bedini"( malo se šalim naravno). Obično strojevi nemaju mana (oni su takvi kakvi jesu, neki malo bolji, neki malo lošiji) Najčečće bude da vlasnik ima mane, to jest: neodržavanje strojeva i nepravilno rukovanje. Onda kad treba da se nešto radi onda se (gle čuda) pojavi sto problema!:(:
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,540
Na motoru treba napraviti kompletan servis, jer je očito da nije napravljen servis ko zna kad. U jednom prethodnom postu je pisalo da je stroj bio kod majstora i da je čistio rezervar ( to je samo jedan dio posla koji treba napraviti). Rezervar je vjerojatno metalni i zarđavio je. Kod benzinaca četverotaktnih trebalo bi uvijek ako se stroj ne koristi duže od mjesec dana ( a pogotovo kad se završi sezona rada) a to su strojevi koji se većinom koriste u ljetnim mjesecima. Opće je poznato da benzin nakon mjesec dana mijenja svoja svojstva. A pogotovo u metalnim rezervarima koji su napola puni, i ako je stroj negdje vani ili samo u natkrivenom prostoru dolazi do kondezacije i stvara se rđa i nečistoća. A pogotovo benzin uništava krburator i mlaznice (jer dolazi do kemijske reakcije i onda imamo svašta). Trebalo bi isprazniti benzin iz rezervara i iz krburatora, sve lijepo ispuhati i očistiti, ostaviti da se sve posuši i onda sve složiti i zatvoriti, spremiti na suho. Ako se to napravi kod sljedeće upotrebe stroja manja je mogućnost da će biti takvih i sličnih problema. To bi spadalo pod obavezno održavanje uz još čiščenje sistema za hlađenjhe, filtera zraka, kontrola ulja itd..... To bi uglavnom trebao raditi onaj koji koristi stroj. Što se tiče ostaloga trebalo bi napraviti kod mehaničara ili ako čovjek ima nešto znanja može i sam napraviti, ako ne zna neka pita, tu smo da pomognemo ono što znamo. U konkretnom slučaju tu bi trebalo: skinuti glavu, skinuti auspuh, skinuti krburator, otvoriti poklopac ventila. Izvaditi ventile iz svog ležižta, očistiti ih od gareži, očistiti usisni i ispušni kanal, očistiti glavu od gareži, očistiti klip od gareži. Kad se sve to lijepo očisti onda se provijeri u kakvom je stanju klip i karike, ako su u relativno dobrom stanju onda se provjere vođice ventila i ako nemaju lufta bruse se sjedišta ventila i ventili, montiraju se ventili i šteluju. Ako vođice imaju lufta trebaju se mijenjati, isto tako klip i karike, a onda klipnjača i radilica sve zavisi u kakvom je stanju itd.... Lijepo se sve složi, pošteluje platine, paljenje, stavi se čistii benzin u čisti rezervar ako je jako rđav treba ga promijeni, može se staviti ako je moguće dodatni fini pročistač goriva. Slijedi probno paljenje i gas ali ne do daske!:(nerd):
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
"Bedogni" je nešto što ne postoji među motokultivatorima i sličnim strojevima. AAAAAAA da nije možda " Bedini"( malo se šalim naravno). Obično strojevi nemaju mana (oni su takvi kakvi jesu, neki malo bolji, neki malo lošiji) Najčečće bude da vlasnik ima mane, to jest: neodržavanje strojeva i nepravilno rukovanje. Onda kad treba da se nešto radi onda se (gle čuda) pojavi sto problema!:(:

na tvome mjestu bi se ja prije informirao nego da daješ ovakve komentare. navedena marka kultivatora postoji i ako autor navede da ima sa istim kvar ili neki nedostatak,onda netreba skretati sa teme i davati kojekakve savjete koji nemaju veze sa temom.

tema je da se motor gasi kod navedenog motokultivatora,ko zna neka pomogne dalje,ako ne onda nepisati stvari koje nemaju veze sa stavrnosti.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
po tome da se samo fakticki javi i ugasi velika mogucnost je da ili lepi iglica i plovak na karburatoru od stajanja pa nema nivo odgovarajuci ili je dizna zastopana aditivima ili prljavstinom.cim motor stoji duze pogotovu ovi mali uvek skoro dolazi do problematike. imao sam par slucajeva da i svecica prosvira gde netreba varnicu pa se slicno ponasa. moraces sumadinac preko zime malo detaljnije pretresti taj motor. upravo sto je prilicno star a malo radio. ne sam motor nego izokola .paljenje i karburaciju. kakva je svecica kad tako pali. skini je odma i pogledaj. ako je vlazna verovatno ili ona zeza ili paljenje pa je slaba varnica.tad se hoce nasisati benzina previse i slicni simptomi. ili je suva onda zeza karburator. nema goriva dovoljno sto bih pre rekao da je u pitanju. zato sam ubacio dizela zbog tih boljki benzinca. mora sve da bude cakum pakum da bi gruvalo
 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Letos je bio kod majstora,sve je ocisteno i stavljen skoro nov rezervoar jer je stari zardjo,samo ulje nije promenjeno,do pre neki dan je bio i filter goriva,ali sam ga skinuo jer se zacepio i gusio dotok goriva.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,540
U prethodnom postu sam "čini mi se dosta detaljno" opisao što treba napraviti!:(mm):
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,968
Prihvačam, jedino je moje mišljenje da je pametnije rezervar natočiti do čepa a fergič isprazniti.
Mislim da bu gorivo sačuvalo rezervar od prohrđavanja.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,540
Može i tako (to je jedna varijanta), u tom slučaju može slavina malo propuštati goriva, i opet si na istom a i benzin koji stoji u razervaru duže vrijeme gubi oktansku vrijednost. Bolje je sve isprazniti, ispuhati, osušiti, zatvoriti, pospremiti na suho.:icon_e_ugeek:
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Nikad nisam i nikad neču tako radit.U svim strojevima i motorima imam uvjek gorivo i nikad problema sa oksidacijom.Kad bi praznio i osušio karburator oksidacija bi napravila da bi aluminij postao porozan i karburator i dizne odoše.Držim pa do toga da imam sve takve mašine i motore garažirane i na suhom.L.P.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
kod mene je vecinom pun i malo ulja stavim. ali se bar mesecno upali i odradi malo. u prolece uzmem svezeg benzina i pomesam pola pola sa ovim i nikad problema.posle 33 god rada mi je tek otisao karburatot i to se sve rasklimalo od rada
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Tako je VICA tak se radi u praksi.Bolje masno pa magari star benzin jer lakše je produvat karburator neg menjat jer je oksidacija napravila svoje.Bolje je i za membrane i cevčice ak budu suhe postanu tvrde i napuknute.Za rezervar limeni isto bolje da je gorivo u njemu samo da je provereno da nema vode izpod goriva onda ga gloda.L.P.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,540
Taj se motor gasi od Aprila mjeseca, i i i i ii još se nije uspio ugasiti! Stvarno je dobar!:icon_rofl:
 

Najnoviji postovi

Na vrh