• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Motorne pumpe za navodnjavanje

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
T
Pogledaj koliko koštaju djelovi, a posebno i koliko dođe reparacija rotora, nikad neznaš ako ti se neki kamen zalomi unutra, čak ih i sitni pjesak izbrusi tokom vremena.
Dečki ove male Tomosice imaju aluminijsku pumpu ( i stator i rotor) , i one su predviđene za " čistu " vodu, a Honde imaju pumpu od sivog ljeva i one su više " muljne" pumpe iako ni to nije baš tako_One su dakle za prljaviju vodu ,i zbog samog materijala koji se manje haba ,i zbog nešto veće zračnosti između rotora i statora,tako da može " progutati " i ponešto krupnije prljavštine.U svakom slučaju ne raditi bez usisne košare sa bilo kojom pumpom.
 

Nixa

Član
Tu od
24 Kol 2008
Poruka
255
Dečki ove male Tomosice imaju aluminijsku pumpu ( i stator i rotor) , i one su predviđene za " čistu " vodu, a Honde imaju pumpu od sivog ljeva i one su više " muljne" pumpe iako ni to nije baš tako_One su dakle za prljaviju vodu ,i zbog samog materijala koji se manje haba ,i zbog nešto veće zračnosti između rotora i statora,tako da može " progutati " i ponešto krupnije prljavštine.U svakom slučaju ne raditi bez usisne košare sa bilo kojom pumpom.

Da, da to sam zaboravio napomenuti. Njoko kada ćeš uzimati korpu uzmi onu koja ima klapnu da se voda ne iscijedi van iz usisnog crijeva kada se pumpa ugasi. Ja sam štedio i uzeo običnu korpu, pa mi je sada žao jer svaki put moram ponovo čekati da usiše vodu.
Ja sam sve te priključke uzeo u Vatroprometu u Zagrebu.

Što se mulja tiče istina da Honde mogu istrpiti malo više, no ako je baš pravi mulj sa šljunkom, blatom i ko zna sa čim sve ne u pitanju onda postoji baš posebni Hondin model za takve poslove, mislim da guta kamenje do 25mm. No to nije ovaj slučaj. Sve u svemu Njoko mislim da ti je dobar izbor, jedino bi na tvom mjestu prvo kupio Tomos-icu i vidio da li uopće imaš potrebe za dvije pumpe.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Sve mi trebaju za čistu vodu,znači usisna korpa s nepovratnim ventilom,e vidiš to se traži malo po malo i usavršim se prije kupovine.

Eto danas se ponovio Tomos SMP2 3300kn,najvažnije mi je što je lagana mobilna.
U pevecu pumpe KOSHIN (made in Japan) 3" 3100kn veća 4200kn,velike masivne,jer ima tko iskustva za te pumpe?


http://www.koshin-ltd.jp/english/product/nougyou/index.html
 
Posljednje uređivanje:

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Ovako tomosica SMP2 ima usisni ulaz i izlaz 50mm.
Pitanje jer može usisna biti 50mm a tlačna npr 32mm kakvu imam 50-tak met.?
I gdje nabaviti takav reduktor za taj tip pumpe?
 

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
odnos usis-tlak

Ako želiš veću količinu vode na veću udaljenost uzmi tlačnu cijev većeg promjera, imat ćeš manji otpor u tlačnom vodu.Inače to su ti cijevi promjera 52 mm i na njih ti pašu vatrogasnu spojnice (" C").Ako stavljaš vat. spojnice naglasi trgovcu da trebaš i usisne i tlačne brtve( gumice na spojnicama) jer nisu iste.
Malo proguglaj "Vatropromet" kod njih možeš nabavit sve spojnice , cijevi i prelaze.
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Ako misliš jaako puno raditi onda budeš razliku honda/tomos nadoknadio u potrošnji. A o kvaliteti da ne pričamo.
Pitaj ove, imaju ti isto vrhunske japanske pumpe, čak možda i poznatije od Honde.
http://www.agro-dom.hr/koshin-ptse-50ex.html
http://www.poljopromet.com/

Sve mi trebaju za čistu vodu,znači usisna korpa s nepovratnim ventilom,e vidiš to se traži malo po malo i usavršim se prije kupovine.

Eto danas se ponovio Tomos SMP2 3300kn,najvažnije mi je što je lagana mobilna.
U pevecu pumpe KOSHIN (made in Japan) 3" 3100kn veća 4200kn,velike masivne,jer ima tko iskustva za te pumpe?


http://www.koshin-ltd.jp/english/product/nougyou/index.html

Koriste ih u vodoprivredi i vuku sve i svašta sa njima
 

Nixa

Član
Tu od
24 Kol 2008
Poruka
255
Njoko stavljanje cijevi od fi 32mm ti nije dobra ideja, jer ti površina kruga ide sa kvadratom polumjera. Ako staviš fi 32 mm umjesto fi 52 mm onda će ti pumpa dobavljati 37% vode koje bi ustvari trebala. To ti je gotovo trećina onog što bi ustvari trebala.
Užu cijev ponekada ima smisla stavljati na cijev od pumpe, pa ćeš u njoj imati veći tlak odnosno moći ćeš je koristiti kao vatrogasno crijevo. Ja to nekad radim kada palimo njive.
Vatropromet ti je prava adresa za spojnice, korpe, brtve ali usisnu cijev nemoj kod njih nikako. Njihove cijevi su ti nekoliko puta skuplje nego one koje kupiš u poljoprivrednim dućanima. Mene je šokiralo kad mi je čovjek sračunao koliko dođe par metara cijevi. Na kraju sam kupio onu od 70 kn/m i mogu ti reći da sam super zadovoljan. Nema nikakve potrebe za bacanjem novaca na "kvalitetnije".
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Kvadrat nema nikakve veze sa time....:oops:
Voda je nekompresibilni medij i kao takva mora dati isti protok bez obzira na presjek. Presjek se kompenzira brzinom strujanja. Naravno da su gubici, i to poprilični, ali oni ovise o:visinskoj razlici, viskoznosti, duljini cijevi, hrapavosti cijevi, kavitacija, padovi tlaka, reynoldsov broj, koljena, ventili, konstrukcija pumpe...itd..
 

Nixa

Član
Tu od
24 Kol 2008
Poruka
255
hehe Jeffy. To što je nekompresibilna ne znači da protok mora biti isti. Ako se stavi uža cijev dio enegije se gubi na to što će sada voda teći brže odnosno ali vidiš to je jako ne efikasno jer ti je kinetička energija vode E=1/2(mv**2) a tu dodatnu energiju plaća većom potrošnjom goriva kako bi motor radio više ciklusa u jedinici vremena.
A kod motora imaš maksimalni broj okretaja kojim je ova tvoja ideja limitirana, uopće da niti ne spomenem da tada motor ne radi na optimalnim okretajima nego se bez veze prekomjerno zagrijava i troši.

A ako mi ne vjeruješ probaj si u glavi zamisliti da cijev sužuješ dok njen presjek ne iščezne i što bi se tada dogodilo??? Ili probaj na svom traktoru ili autu staviti užu cijev goriva pa vidi kako će ići.
Da si u pravu mi bi svi živjeli u divnom svjetu, gdje bi strojarstvo bilo vrlo jednostavno, ali nažalost nije to baš tako.
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Hehe Nixa. Tko veli da je jednostavno, pa jesi li pročitao navedene gubitke, a ima ih još hrpa. Upravo si ti pojednostavnijo strojarstvo i sveo na presjek cijevi. ali no,no....Hidromehanika je zajebana stvar....to što ti banaliziraš i stvaljaš primjer jako uske cijevi je samo posljedica svih onih gore navedenih otpora. druga krajnost bi bila adhezijsko kapilarno djelovanje koje se odvija npr u stanicam biljaka ili u tankim cjevčicama. Naravno da ispada da je presjek bitan, ali ne direktno. Ja sam samo reagirao da kvadrat polumjera ne utjeće na protok kako si ti napisao. To je zabluda.
A mješati snagu pumpe i snagu motora u ovoj raspravi stvaron nema smisla.
 
Posljednje uređivanje:

Nixa

Član
Tu od
24 Kol 2008
Poruka
255
Gledaj sam si napisao prvo da presjek nije bitan, a sada kao ispada da ipak je.
Jasno da je presjek bitan.
Meni ti se stvarno neda sa tim stvarima netezat po forumima.
Poanta je ta da se čovjek neće usrećiti ako stavi tu užu cijev i bolje mu je da stavi cijev presjeka za koji je ta pumpa i dimenzionirana.

P.S. ja sam ti inače magistar fizike
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Kolege da i ja malo uđem u ovu raspravu. Evo primjer sa tomosom pumpom na kojoj je izlaz Fi 50. Na sistemu kap po kap ako se radi o maksimalnom izlazu vode oko 300l/min. glavni razvod (alkatan) mora biti Fi 63 da bi u trakama na prvom i zadnjem redu biljaka ostao isti pritisak, ako bi se stavio Fi 50 u zadnjim redovima bi bio manji pritisak a samim tim i nejednako zaljevanje a sa Fi 32 još bi veća razlika bila u pritisku. Ovo što sam napisao nije iz knjige nego mjerenja na mojoj njivi sa instrumentima, I tačno je da se sa nepropisnim Fi izlazom (mislim manjim izlazom) povećaje potrošnja goriva.
Pošto i ja planiram da kupim neku pumpu za zaljevanje, trenutno imam Tomos ali je već mala pa mi treba veća, mene zanima potrošnja goriva. Tomos troši poprilično goriva a nemam iskustva sa četvorotaktnim zaljevacima bilo na benzin bilo na naftu. Dali neko ima neke podatke koliko na sat troši pumpa kapaciteta 600l/min. benziska(4tak.) i dizel istog kapaciteta.
 

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
Wa- 30

Miladin - ovo ti je oznaka pumpe " Honda-MIO Standard" sa aluminijskim kučištem, po papirima ima kapacitet 900l/ min.To su vjerojatno lab - ispitivanja pokazala u idealnim uvjetima. U praksi računaj barem 100-200 l manje i opet ti je dovoljno.Pumpu tjera motor " Honda G-200".Ne znam jel još imaju te motore,i ako imaju ,uzmi je bez puno kalkuliranja.Motor je 4- taktni i ne troši puno, i što je najvažnije dugotrajan je.Jedino na što trebaš pripaziti, kod pumpanja postaviti stroj približno u vodoravan položaj i da uvijek ima dovoljno ulja u motoru.
Nisam nikakav inženjer ,ali radim zadnjih 35 godina ( praktički) na pumpama i vidio sam kak se ponašaju na terenu, ( i u radioni ;) )
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
imbro-Vjerujem da su honde dobre, imam hondinu frezu i imam na traktoru samo pumpu honda 110l/min. Ali ima tu nešto što me muči, a to je krađa. Pošto mi je pumpa stalno u njivi boim se lopova a honda je skupa a tomos je postao mali a i puno troši. Kod mene ima razni pumpi u prodaji ima Honda, Kinazi,Vilager DMB, Enhel i Tomos. Honda i DMB su dosta skupi ali su i dobri, ovi ostali su u pola cijene ali kad se pokvari prođe sezona dok opremiš, najradije bih uzeo ovo najskuplje ali lopovi:axe:. Tako da sam se raspametio.
 

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
Da to je 1100l/min WA 30-B , na žalost nema obranu od krađe:).Ako je imaš na traktoru,onda znaš da je krajnje jednostavna i jeftina za popravak.Ako uzimaš ovaj model , uzmi sa običnim paljenjem( sa platinama) , mada i elektronsko paljenje može popraviti majstor ,ako ima volju ( kod mene 250 kn) , 500kn košta u Osijeku novo.
 

Nixa

Član
Tu od
24 Kol 2008
Poruka
255
Moja pumpa ti ima G200 motor i otprilike ti cijeli tank potroši za nekih 2.5 radnih sati.
Probaj na njuškalu naći neku polovnu, uz mala ulaganja te može služiti godinama. Taj motor se već proizvodi desetljećima isti tako da djelovi nisu problem i na nove pumpe stavljaju taj motor.
 

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
Nisam siguran dal idu isti motori, a ako i nisu isti ,razlika je u brtvljenju osovine ,što također nije problem.
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Miladin - ovo ti je oznaka pumpe " Honda-MIO Standard" sa aluminijskim kučištem, po papirima ima kapacitet 900l/ min.To su vjerojatno lab - ispitivanja pokazala u idealnim uvjetima. U praksi računaj barem 100-200 l manje i opet ti je dovoljno.Pumpu tjera motor " Honda G-200".Ne znam jel još imaju te motore,i ako imaju ,uzmi je bez puno kalkuliranja.Motor je 4- taktni i ne troši puno, i što je najvažnije dugotrajan je.Jedino na što trebaš pripaziti, kod pumpanja postaviti stroj približno u vodoravan položaj i da uvijek ima dovoljno ulja u motoru.
Nisam nikakav inženjer ,ali radim zadnjih 35 godina ( praktički) na pumpama i vidio sam kak se ponašaju na terenu, ( i u radioni ;) )
ja imam takvu pumpu i motornu i elektro,ako je original usis fi 90 i izlaz,onda je 1000 l/min,ako je fi 50-300 l/min,ovo govorim iz prakse
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Moja SMP2 potrebna mi je samo za pretakanje vode sistem VAMO-TAMO i punjenje atomizera u voćnjaku.
Danas uzeo crijevo 25m duž, 845 kn fi 50mm.

SMP2



Uploaded with ImageShack.us
 

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
ja imam takvu pumpu i motornu i elektro,ako je original usis fi 90 i izlaz,onda je 1000 l/min,ako je fi 50-300 l/min,ovo govorim iz prakse

Takva pumpa ne postoji sa usisom i tlakom promjera 90 mm( kolko ja znam) ,jedino 75 mm tvornički
Naravno da postoji i manja( 52) i veća ( 110mm) ,al to je druga priča.
 
Posljednje uređivanje:
Na vrh