• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Motorne pumpe za navodnjavanje

kils

Član
Tu od
15 Svi 2011
Poruka
326
Moja SMP2 potrebna mi je samo za pretakanje vode sistem VAMO-TAMO i punjenje atomizera u voćnjaku.
Danas uzeo crijevo 25m duž, 845 kn fi 50mm.

SMP2



Uploaded with ImageShack.us

jel ta pumpa šta radila ,svaka čast na održavanju ko nova je
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
:rolfer::rolfer::weedman::drinkers::prayer::rolleyess::supz::scratch:cool::rolfer::rolfer:
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
jel ta pumpa šta radila ,svaka čast na održavanju ko nova je

Nova iz trgovine 3300kn,kupio u Osijeku u TOM.OS:D

Za navodnjavanje razmislim dobro svi savjeti dobro došli znaći 3" izlaz,Honda WA30 je best No1,ali je skupa,e sada nešto lako popravljivo da ima dijelova i brzi servis.

Za tomosicu sam se odlučio samo zato što ima djelova u Osijeku i servis.
Treba biti mobilna sistem bunar-cisterna-rezeorvari na cisterni prijevoz i da je mogu kada idem prskati na blatobranu prevest do voćnjaka da upumpam vodu i operem atomizer.
Ja ulazim u trgovinu a čovjek kupuje brtve na pumpi,čujem razgovor i pitam ga kako je zadovoljan i koliko je stara nj pumpa.?
Odgovor:nikada nisam imao problema ,20 god koristi tomos mjenja sam brtve,razlog odlaska brtvi pjesak u vodi (Baranja)
 
Posljednje uređivanje:

Nixa

Član
Tu od
24 Kol 2008
Poruka
255
Eto ti jedan savijet kako da izbjegneš problem sa pjeskom.
Na ovu ideju sam došao kad sam vidio kako prljavu vodu vuče pumpa kada košaru samo šiknem onako u potok. Čisto sumnjam da sam jedini koji se toga sjetio, ali eto da podjelim sa drugima.
Uzmi neku veću kantu ili posudu i stavi je u vodu, dno optereti sa težim kamenjem da bude stabilna, i košaru staviš unutra. Na taj način ne crpiš vodu sa dna nekog korita nego čistu vodu iz viših slojeva.
Također korpu možeš omotati sitnom metalnom mrežicom, ako baš imaš volje.

Čestitam na kupovini!
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Vidiš pametno kada spustim u bunar korpu vuće blato,tu bi trebalo napraviti neki graničnik da neide do dna?
Kako bi on trebao izgledati?
Onaj sistem bubanj od Veš mašine mi daje ideje ali je nekako glomazno za transport.
Naime u mom selu bunara ko u priči,potoka nemamo,jezero nesmijemo.
Ljudi me zovu da ja ispumpam bunar,meni voda treba a njima treba hitno da netko ispumpa bunar,na obostrano zadovoljstvo.
Neznam koliko su duboki bunari pa korpu pustim u mulj,znaći trebam neki sistem da usisna korpa ne dira dno i da vuće samo vodu.
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
889
to nije nikakav problem, npr. bubanj od veš mašine probušiš na 2 mjesta gdje je najači, rupe da su nasuprot, zakačiš neki špag ili sajlu kroz te rupe i na grlu bunara staviš 2 željezna komada popreko i vežeš špag na koju duljinu ti treba. taj bubanj da nebi zapao u mulj prije uzmi špag i zaveži na njega kamen. pusti ga do dna i on će ostat mokar od vode vidjet će se na njemu i npr.ako vode ima 4 metra spustiš košaru ili taj bubanj na 1m od dna i neće vuć mulj ni smeće usisna korpa.
ja i tata kad smo prije pumpali bunar imali smo napravljenu košaru promjera 50cm i visoku 1 i pol metar i na 50cm od vrha je bila pregrada i tu se je stavljala korpu i nikad nije povukla smeće.
 

Dydy

Član
Tu od
6 Tra 2009
Poruka
306
Vidiš pametno kada spustim u bunar korpu vuće blato,tu bi trebalo napraviti neki graničnik da neide do dna?
Kako bi on trebao izgledati?
Onaj sistem bubanj od Veš mašine mi daje ideje ali je nekako glomazno za transport.
Naime u mom selu bunara ko u priči,potoka nemamo,jezero nesmijemo.
Ljudi me zovu da ja ispumpam bunar,meni voda treba a njima treba hitno da netko ispumpa bunar,na obostrano zadovoljstvo.
Neznam koliko su duboki bunari pa korpu pustim u mulj,znaći trebam neki sistem da usisna korpa ne dira dno i da vuće samo vodu.

Rijesenje ti je na bubanj navariti tri noge od cirka pola metra ispod bubnja i sigurno nece vuci mulj , sumnjam da je neki bunar toliko zapusten da je u njemu vise od pola metra mulja !
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
udomio sam jednu tomosicu. mp 300/25
je da je vec oldtimer ali nakon ciscenja i malo sredjivanja izgleda dosta dobro. lijepo pali, jedino mora raditi pod cokom posto nema ono plasticno kuciste filtera zraka pa se gusi. imam ga negdje od stare kosilice samo ga moram pronaci sutra.
posto jos nemam cijevi nismo ju isprobali ali nas muci jedna sitnica. nema posudu za zalijevanje vodom. prijasnji gazda kaze da ju nije ni imala a na netu na slikama ti modeli imaju posudu. i u uputama koje sam nasao pise da se mora zaliti usisna cijev. izgleda da cemo morati nesto kemijati da namontiramo tu posudu..
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Mora imati plastičnu posudu iznad pumpe, zavrće se sa četiri šarafa ako je nema ili je neko skinuo ili je praistoriska za koju ja neznam. Motor se neće daviti zbog toga što nema plastiku na filteru, to je zbog drugog razloga.
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
evo slike pumpe..









inace je pumpa iz 74. godine :D
plasticno kuciste filtera sam nabavio, ali ce se morat pripasivat. i dalje nece bez coka raditi. previse zraka, nema sta drugo biti. ali to nije problem..
kako skemijat posudu za zalijevanje gore?
naci nesto sto odgovara dimenzijama, izbusiti rupe za ova 4 sarafa sto drze izlaz iz pumpe, rupu na sredini i napraviti dihtung koji ce ici sa donje strane. posudu staviti izmedju ta dva dihtunga i to bi trebalo biti to?
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Pa kaj se neda kupiti ta gumena zdjelica, koja dođe na mjesto ovog dihtunga na spoju....:scratch
Čisto sumnjam da prigušnik usisa ima veze sa radom motora. Ako je sve ispravno, nema razlike....čak mislim da prvi UMOti nisu imali taj prigušnik
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Tražio da kupim korpu i dodatne spojnice od 2" i prelaze sa 2" na 1"da ne moram nosati crijevo iz bunara u bunar nego kod svakog viri cijev i premještat samo punpu.
Kada ono prvo nema a ako naruče oko 500kn:butthead:
Surf,surf i našao ovo pa preračunajte sami kolika razlika:shock:

M imaju sve M su puno jeftiniji ,e sada jedino što su preko grane:roll:

http://shop.motobike.rs/tomos-pumpe/cat_440.html
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
djelomicno sam bio u pravo oko toga da je motor dobivao previse zraka. bilo ga je previse, ali zato sto je dobivao premalo benzina. zastopana diza je bila u pitanju :oops:
uglavnom sada radi super, bez obzira na taj prigusnik. ali je svejedno namontiran.

za posudu smo mjerili razne zdjelice i limenke koja bi pasala ali za sada od toga nista. potrazit ce otac ako tj gdje ima za kupiti nova.
 
Posljednje uređivanje:

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Logično, zato je trebalo držat čok, da se stvori veći potlak u usisu, da nadvlada otpor koji se pojavio u dizni....
Vidim, ta pumpa nije puno radila.....takvu ima deda, mislim da nije niti razradu prošla. Rezervoar, dva, ako je potrošila.:shock:..
Ma mora biti nova za kupiti, pa te pumpe su jedne od rijetkih živućih tomosa
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Vidim, ta pumpa nije puno radila.....takvu ima deda, mislim da nije niti razradu prošla.

E sada kod ove rečenice me zanima?
kako sam do sada sve dvotaktne motore razrađivao sistem pola rezeorvara u leru,pola s manjim gasom a drugi rezeorvar lagani poslovi.
Pitao sam prodavača i servisera oni su rekli da nesmijem dugo ostaviti bez vode najduže 5 min,jer to Ok ili trebam duže bez vode razrađivati?
Nekako mi žao odmah u veliko opterečenje terati ali moraš kada vuče vodu.
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Nemam pojma kako je djed razrađivao svoju, zadnji put je paljena nekoliko godina prije mopg rođenja...:mrgreen:
Ne pumpu nikako nesmiješ ostaviti da radi bez vode. Ona je hladi i podmazuje, mislim na pakung pumpe.
Najbolje je razraditi sa nešto, al zaista malo, jačom mješavinom(zavisi i od ulja, ne koristiti sintetiku za razrađivanje). najbolje bi bilo je stavit da prepumpava nešto di možeš koristiti što krače crijevo, npr bačva, jezero, pa nek cirkulira, sa malom visinskom razliko. Jer ona si sama regulira gas prema opterećenju.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Nemam pojma kako je djed razrađivao svoju, zadnji put je paljena nekoliko godina prije mopg rođenja...:mrgreen:
Ne pumpu nikako nesmiješ ostaviti da radi bez vode. Ona je hladi i podmazuje, mislim na pakung pumpe.
Najbolje je razraditi sa nešto, al zaista malo, jačom mješavinom(zavisi i od ulja, ne koristiti sintetiku za razrađivanje). najbolje bi bilo je stavit da prepumpava nešto di možeš koristiti što krače crijevo, npr bačva, jezero, pa nek cirkulira, sa malom visinskom razliko. Jer ona si sama regulira gas prema opterećenju.

Stihl dvotaktno samo koristim i to za nove strojeve 1/4 jače nego uobičajeno.
Nije jako opterečeno cisterna-rezeorvari
 

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448


Tibor ,na usis ( ova mesingana spojnica) stavi usisnu brtvu ili gumicu ,ova ti je tlačna. Isto tako i na usisnu cijev stavi usisnu brtvu ,nisu jednake .
 

Najnoviji postovi

Na vrh