• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Motorne pumpe za navodnjavanje

Njoko

Aktivni član
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,635
Kako moram uzeti 2 pumpe za navodnjavanje jednu manju drugu veču trebam mišljenje i iskustva forumaša,jer na tržištu ima puno vrsta,a nebi htio da kada treba neki rezervni dio,sjedi i plači:rolfer:

Od manjih me zanima ova,potrebna mi je za pumpanje u atomizer iz bunara,punjenje rezeorvara za plastenike iz cisterne itd.
Da bude lako prenosiva,šta mislite o toj pumpi?

http://www.oleomac.es/allegati/emakcatalog/MTP_OM_4_2010_A.pdf

http://www.njuskalo.hr/zastita-gnojidba-navodnjavanje/pumpa-oleo-mac-fs-45-tl-oglas-4778837

Za veliku neznam pa molim Vaše prijedloge,za navodnjavanje 1 he voćnjaka.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,287
Šta će ti 2 pumpe. Bolje uzmi jednu veću. Sa gasom motora možeš regulirati protok vode, tako da može bacati malo i puno. Možeš na priključcima montirati spojke za vatrogasna cijeva. Centrifugalne imaju veći tlak i manji protok tako da vodu mogu da bacaju na daljinu, a samousisne bacaju puno vode uz manji tlak. Kod centrifugalnih moraš napuniti usisnu cijev s vodom i imati nepovratni ventil na korpi, dok kod samousisnih nije potrebno. Preporučao bi ti ovakvu centrifugalnu pumpu, kakvu imam i ja i povjereno dobro radi:


04ce16fbc2166b.jpg
 

Nixa

Član
Tu od
24 Kol 2008
Poruka
255
Njoko, evo ovako da ti ukratko objasnim.

Imaš dvije vrste pumpi visoko i nisko tlačne pumpe.

1. Visoko tlačne pumpe rade na zahtjevnijim zadacima, znači kad je razlika između točke dobave i izlaza velika. Cijena koja se tu plača je ta da radi sa manjim volumenima u vremenu.

2. Nisko tlačne pumpe se upotrebljavaju kada hoćeš veliku količinu vode ispumpati između dvije bliske točke. U pravilu ti je kod ovih pumpi visinska razlika od korpe (točke gdje uzimaš vodu) i pumpe 7m i možda nekih 10-15m od pumpe do točke izlaza jasno to sve ovisi o danom modelu. Što si bliže najvećim vrijednostima razlika, to će dobava biti manja.

Tako da bi za ispumpavanje iz bunara bi bilo bolje imati visokotlačnu pumpu.
A u slučaju da napraviš površinsku akumulaciju onda uzmeš niskotlačnu za distribuciju vode po površini.

Imam Hondinu niskotlačnu pumpu. Koja je idealna za moje potrebe i ništa osim Honde nebi uzimao, jesu skupe, ali dugoročno su najisplativije. Za servis i dijelove ne trebaš brinuti.
Moja je opremljena se brzim vatrogasnim spojnicama tako da se brzo sastavi, to ti je napočetku isto tako ne mali trošak, ali kasnije štedi dosta živaca.

Meni se čini da bi ti svoj problem riješio sa nekom visokotlačnom pumpom, jer je 1 ha mala površina koju više manje svaka poljoprivredna pumpa može zadovoljiti.
 

Njoko

Aktivni član
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,635
Prva manja mi treba da je lakše prenosiva dakle mobilna najviše 20 kg,znači idem prskati povezem prazni atomizer i pumpu crijeva su u bunaru u voćnjaku napuni atomizer,operi atomizer,punjenje cisterne,rezeorvara.

Druga samo navodnjavanje većeg kapaciteta veči rezeorvar goriva samo navodnjavanje netreba biti mobilna ali je sigurno i teška 50-tak kg.

E sada koji tip koliko protoka,jer visokotlačna ili nisko tlačna za navodnjavanje????????
 

Njoko

Aktivni član
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,635
Preporučao bi ti ovakvu centrifugalnu pumpu, kakvu imam i ja i povjereno dobro radi:


04ce16fbc2166b.jpg
[/QUOTE]



Jer to Tomos?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
je to je tomos, samo nije samousisna nego ju treba zalijevati da povuče vodu...
 

dare09

Član
Tu od
6 Stu 2010
Poruka
149
Treba mi pumpa al bez motora ako netko ima a da netrazi neke ne normalne novce..tomosova ili od mio standarda..
 

batad

Član
Tu od
10 Lip 2010
Poruka
304
@ Njoko
Sačekaj ti sa odlukom dok se Kontam ne uključi u raspravu. Sigurno nije "namirisao" ovu temu ali je sigurno tu negdje.
 

Nixa

Član
Tu od
24 Kol 2008
Poruka
255
Gledaj, to što su proizvedene u Kini ne znači nužno da su šrot, mislim vjerojatno jesu, ali može biti i dobra stvar. Sve ovisi koliko ti to misliš koristiti.
Ako misliš dugoročno onda ti je jedini pravi izbor Honda, čak i stare polovne hondine pumpe se daju reparirati tako da će ti i djeca biti na njima zahvalna.
A ovo što gledaš, možda je jeftinije na početku a kasnije tko zna.
Budi prvi pa ti nama reci.
 

Njoko

Aktivni član
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,635
Posljednje uređivanje:

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
osobno trenutno imam tri smp2 (samousisne) tomosice i to bi trebalo govoriti samo za sebe...
imal bi četiri da jedna nije promjenila vlasnika, ali ne mojim pristankom nego "noćnom samoposlugom".
jako zahvalna pumpa, nula održavanja kod mene....:p
 

Riis

Član
Tu od
12 Velj 2012
Poruka
155
Uzmi tomos, ili hondu ako imas novaca, a onu ole-mac bi izbjegaval jer treba jako dugo cekat na djelove, iako je mozda vrhunska pumpa
 

Nixa

Član
Tu od
24 Kol 2008
Poruka
255
Tomos isto nisu loše, da uzimam nešto jeftinije njihovu bi uzeo. Jedino mislim da one nisu četverotaktne nego da idu na mješavinu, nisam siguran.
Pogledao sam na njuškalu, ljudi traže oko 2000 kn za sačuvane primjerke, neki mi izgledaju i dosta novo.
I ja sam čuo da Tomosove imaju neke mušice, ali ništa značajnoga.
Pogledaj koliko koštaju djelovi, a posebno i koliko dođe reparacija rotora, nikad neznaš ako ti se neki kamen zalomi unutra, čak ih i sitni pjesak izbrusi tokom vremena.
 

Njoko

Aktivni član
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,635
samo jedan primjer uzeo Agromehanikin atomizer bez problema našao svaku brtvicu,membrane,ventile.
Moj kolega uzeo neki Turski dijelove tek može nabaviti u turskoj. Za malu se odlučujem za Tomos a velika Honda,zbog servisa i rez. dijelova.
 
Na vrh