• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

MTD freza za snijeg - Prerada remenica?

orašar

Član
Tu od
17 Lip 2013
Poruka
74
Mala MTD freza za snijeg 4.5 ks (single stage), danas malo čistila po dvorištu ovaj teži snijeg i puknuo remen, zovem servis nema na lageru kupim zamjenski (80-kn-a) i razletil se nije počistil niti 40 m2.

Original klinasti remen (754-0101A) remen košta 250 kn-a i nisu baš trajni pa sam mislil zamjeniti remenice za klinasti sa remenicama za zupčasti remen i pripasati remen.

Ovak sad nemam sve dimenzije (promjere remenica) kod sebe, ali izmjeril budem sutra samo da se tema pokrene i da vidim jel sam na dobrom putu.
Remen je vanjska 875 milimetara.

Dosta se sile prenosi tim remenom pa je moje prvo pitanje jel sam dobro izabral način kako stroj napraviti pouzdanijim u radu, jer kad mi ovak pukne na pol posla najrađe bi sve hitil u Savu?
Jeli pašeju remenice od kojeg auta i sl. stroja pa da se to samo dodatno potokari (jel se to uopče tokari kakva je tvrdoča materijala?).

Pogonska osovina (radilica) i pogonjena su fiksne tak da tu nema štelanja remena i sl., postoji samo španer koji je do sad imal i ulogu uključivanja pogona, ono stisneš ručku on pritegne remen i snjeg frca.

Inače strojček je dosta jak i nebi ga se htel rješiti jer tak puno dvorišta nemam, a sljedeča varijanta je vrlo slična mašina za cca 5-6 k kuna.

Jeli itko ima iskustva sa ovim zubastim remenicama računanju razmaka i o izvedivosti ovoga gore napisanog?

Detalj remen.jpg
 
Posljednje uređivanje:

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,380
jesi siguran da je to sve centrirano i da ne klizi dok radiš?
- kad i ako uglaviš zupčasti nemaš opciju zaustavljanja
- na motorima je najmanja remenica na radilici a najveća na bregastoj ili pumpi......uglavnom 2:1 ...
- dimenzija.....neki ford s duplim remenom, uzeo bi onaj radilica-PVP, svi koji koriste jedan remen su duži
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
mislim da opcija na zupcasti kais otpada a prenos sigurno nemozes dobiti odgovarajuci. cak ni priblizan odnos. ovde je problem ko u honde u spanovanju kaisa jer ga lomi ka unutra a opterecenje veliko. kais se pregreva i usled toga puca. jedino sto mi pada na pamet je da napravis jos 2 remenice i uduplas.znaci da pricvrstis na postojece na neki nacin i spaner veci..jako malo je kuciste uradjeno da bi uradio nesto drugo a to je spanovanje na kontra stranu. tada mnogo duze sluzi remen.
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Kaišasti remen trpi španere na obadve strane pa i lakše je nač remenice u svim veličinama.Kod zubčastih je najčešče razmerje 1 prema 2 i to za pogon bregaste.Kaišasti može i proklizit ak se udari na nešto dok zubčasti otkine zube ili puca.:icon_e_wink:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
je,je ..nađi drugi naćin špananja , možda ako možeš osovinama mjenjati osovinski razmak .

Vica, šaner prema unutra osim kompaknosti kučišta povečava obuhvatni kut na maloj remanici kaj je ovdje dosta važno

vaš velečasni
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,810
Možda prerada na mikro remen umjeso klinastog, a zupčasti nikako
 

orašar

Član
Tu od
17 Lip 2013
Poruka
74
Eto me, službeno radni dan je gotov (dok bolja polovica ne veli drugačije).
Drago mi je da ste osvrnuli pogled na temu, svima koji jeste i budete veliko HVALA.

Izmjeril sam i skinul remenice pa da prvo napišem te dimenzije, a ostalo čemo u hodu (nisam stigel računati prijenosni omjer itd.).

Vanjski promjer:

Mala remenica-57 mm
Velika remenica-153 mm

Razmak između osovina: 267 mm

Ak još kaj treba mjerim, slikam itd.

Vidim sad da je kolega "MUHA" spomenul mikro remen, s obzirom da je to pogonsko remenje kojem je veliki plus da može na male promjere remenica ja isto mijenjam mišljenje i idemo dalje sa pričom o remenicama i remenju "mikro".

Treba prenjeti cca 3 kW snage na veču remenicu, koji tip "micra" to može a da ne zeza svakih prijeđenih 5 km-a :) ?
Jučer kad sam čistil puknuti (sory ovo je drugi "puknuti") remen nisam mogel držati malu remenicu kak je bila vruča tak da su tu vica i ekipa u pravu (dobro ajd imal je zbog čega i proklizavat, ali sam ga napel na zadnju rup i mućak), prvo ga hebe to kaj je preopterečen i onda ga još španer svija na kontra stranu kičme.

Ukratko tražim po netu i vidim da je ponuda sa zupčastim remenicama uglavnom tipa "odite u SKF i sl. pa si kupite" i omjeri su takvi 1: 2 može nijanse uglavnom zaboravi.
Čista trgovina ne prolazi jer su Ameri zakomplicirali sa remenicama na unutarnjem promjeru gdi se španaju na osovine tak da to bez tokara nebude prošlo (plus je i to kaj na večoj ima i unutarnji lijevi navoj 11,4 mm (colna mjera valjda i Withwortov)).

Eto za sada toliko, znači trebam "mikro" remenice, remen, tokara u krugu fifija 20 km-a i valjda budem to uz vašu pomoč i napravil do sljedečeg snijega.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,810
Remenice buš najprije našel na otpadu od nekog auta od alternatora malu, a veču ili od vodene ili od zamajca, pumpe volana ili tak nekaj.
Tokar bu odradil ostalo pripasivanje
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ako baš forsiraš mikro remen malu uzmi od auta a veliku napravi ravnu kao za plosnati remen .
Velika ima ogromnu tarnu površinu i nema straha od prokilzavanja .
Tako se rade i veliki omjeri sa klinastim remenima .
Ako bude takva kombinacija ne bi bilo loše napraviti bombažu na njoj ..a možeš i oko ove navuči traku lima i gotova stvar ...španer obavezno preko opruge i ne preporučam korištenje zatezača u službi kvačila , to je nužno zlo.

vaš velečasni
 

orašar

Član
Tu od
17 Lip 2013
Poruka
74
Ima li neko oko Velike Gorice i Zagreba da pomogne oko nabavke i dorade tih remenica?
Prihvačam i preporuke članova foruma.

Evo pronašel sam jednog "kukulatora" za remenje iako i pješice ide bez problema.
Inače kad mu se unesu mjere veče i manje remenice i razmak između osovina točno pogodi koji remen treba kupiti!

http://www.blocklayer.com/Pulley-Belt.aspx

Kakav je korak (opseg) kod nabavke mikroremenja po 5 ili 10 milimetara?

Puknuti u pravu si ovdje su ameri stisnuli oprugu na sajlu i onda kad pritisneš ručku (ko na kosilici) uključuje se remen, kaj da velim suđeno mu je da se mjenja svako malo čak da vrti i u prazno.

Sad bude lijepo bez kumpluga, povučem špagu i vožnja počinje bez ubacivanja u prvu.
 
Posljednje uređivanje:

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
bez kvacila ni slucajno nemoj raditi. posledice mogu biti zesce!!!!. bolje kais da ode nego se razleti sve. koje god remenice radio uduplaj po dve , i dva remena na spanovanje obavezno. neko mi je obrisao post gde sam objasnio to. ja bih najradije radio na strugu iste takve dve remenice i pricvrstio za postojece na neke vijke. duplo veca sila koju prenose i nebi trebalo biti problema. na mikroremen mozes iskoristiti remenice od alternatora i servo pumpe i radilice ,otprilike su to mere priblizne.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
daj sliku koplet stroja ili link ?
Čemu pametnom ovdje služi kvačilo osima ako ima motor problem kod starta ?

Ako na ovo natupla remenice udaljava se od ležaja a ni osovina sigurno nije debeljine za takve prerade .

vaš velečasni
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
a sta ako nesto u snegu upadne u rotore i turbinu. znaci mozes zaustaviti ako cujes . a i pokrenuti sve to pri paljenju nije bas zgodno. to vec znam iz iskustva paleci dizela. hose kanap puci
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Jedan remen za tih par konjiča koje daje taj motorčič više nego dovoljno.Mikro remen kod auta pogoni alternator,klimu,pumpu volana kod nekih i vodnu pumpu i to samo jedan a izdrži dosta više od 100000 km.Samo klima oduzima kod nekih oko 5 konjiča plus ostali potrošači.
 

ROADRUNNER

Iskusan lik
Tu od
17 Stu 2013
Poruka
947
Imam MTD kultivator od 5 KS i potrošio sam remenje.

Novi su u servisu 250 kuna na više.

Otišao sam u Auto Safir u Zagrebu i kupio druge remene po 30-40 kuna komad i rade već tri godine.

Auto - Safir d.o.o.
Horvaćanska 17
10124 Zagreb
Hrvatska
OIB: 33548604975
MB: 0827185

tel: 01 369 0600
fax: 01 369 0601

e-mail: safir@auto-safir.hr
web: www.auto-safir.hr

Radno vrijeme:
pon-pet: 08:00 - 16:00

kontakt za hitne slučajeve:
099/ 3690 600
 

orašar

Član
Tu od
17 Lip 2013
Poruka
74
ROADRUNNER lijepo napisano!!!

Dok mi se cukor ne poravna poslije ručka (do večere) budem napisal kaj sam čul i vidil!!!!!1
 

Metalko

Član
Tu od
28 Stu 2013
Poruka
236
Ima li neko oko Velike Gorice i Zagreba da pomogne oko nabavke i dorade tih remenica?
Prihvačam i preporuke članova foruma.

Evo pronašel sam jednog "kukulatora" za remenje iako i pješice ide bez problema.
Inače kad mu se unesu mjere veče i manje remenice i razmak između osovina točno pogodi koji remen treba kupiti!

http://www.blocklayer.com/Pulley-Belt.aspx

Kakav je korak (opseg) kod nabavke mikroremenja po 5 ili 10 milimetara?

Puknuti u pravu si ovdje su ameri stisnuli oprugu na sajlu i onda kad pritisneš ručku (ko na kosilici) uključuje se remen, kaj da velim suđeno mu je da se mjenja svako malo čak da vrti i u prazno.

Sad bude lijepo bez kumpluga, povučem špagu i vožnja počinje bez ubacivanja u prvu.
Formula za prijenosni omjer kaže ovako:n1/n2 =d1/d2

n1-obrtaji pogonske remenice
n2-obrtaji izvršne remenice
d1-promjer pogonske remenice
d2-promjer izvršne remenice
 

orašar

Član
Tu od
17 Lip 2013
Poruka
74
Trenutno je sve kod tokara, malo mi je žal kaj se ovdje nitko nije ponudil jer vidim da je ovome barem kak sad stvari stoje to popriličan problem.
Prvi ga dan nije bilo na poslu, drugi dan je zaključil da bi ipak ja trebal nabaviti repromaterijal i treči dan kad smo se našli po dogovoru navodno je kumplug na tokarskom popustil.
Istina nije mi hitno, bitno je da se to odradi i da nemam nepotrebnog troška sa skupim i neizdržljivim remenjem.
Dal sam da se radi pogonska 50 mm, gonjena remenica 150 mm za PK remen 17 mm 5 kanala, valjda bu dobro.
 
Na vrh